Nuojauta sakė, kad ateityje teks išgirsti miomos diagnozę

Emilija Lipskytė
2021-11-19
54 metų Rimantė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – red. past.) pasakoja, kad daug metų turėta mioma padidėjo prieš menopauzę. „Vienąkart prasidėjus smarkiam kraujavimui, pagalvojau, kad jau mirtinai nukraujuosiu“, – pasakoja moteris.
Nuojauta sakė, kad ateityje teks išgirsti miomos diagnozę
Gimdos mioma – gerybinis lygiųjų gimdos raumenų navikas, kurio augimą reguliuoja lytiniai hormonai. Dažniausiai serga 30-50 metų moterys. Simptomai: gausios mėnesinės, skausmas pilvo apačioje, strėnų maudimas, kraujavimas tarp menstruacijų.

Iš kartos į kartą
Pašnekovė pasakojimą apie ligos kelią pradeda įdomia istorija. Giliai širdyje ji visada turėjo nuojautą, kad jai pasikartos tas pats, kas buvo jos mamai. „Iš pradžių jai buvo išoperuota viena kiaušidė. Ji norėjo antro vaiko, tad buvo nusprendusi kitą pasilikti. Po sesės gimimo situacija prastėjo. Keturiasdešimt penkerių jai buvo išimta gimda ir kiaušidės, nes viskas buvo apaugę miomomis ir cistomis“, – užsimena Rimantė ir priduria, kad miomos diagnozę išgirdo būdama būtent 45-erių.
 
Iš pradžių pašnekovė ėmė jausti maudimą pilvo apačioje, mėnesinės tapo nereguliarios ir gausios. Ji pastebėjo, kad padažnėjo ir šlapinimasis. Šie simptomai Rimantę nuvedė konsultacijos pas ginekologą. Miomos diagnozė nebuvo netikėta. „Gydytoja pasakė, kad navikas nėra piktybinis. Jis neauga, tad nerimauti dar nereikėtų“, – vizitą pas specialistę prisiminė moteris. Nuo to karto ji kasmet apsilankydavo pas gydytoją, kuri patvirtindavo, kad situacija neblogėja. Kaip teigia Rimantė, daug metų mioma jai nekėlė rūpesčių, o maudimas pilvo apačioje buvo tik retkarčiais aplankantis simptomas.
 

Viskas pasikeitė menopauzės išvakarėse
Pasibeldus į duris 53-iajam gimtadieniui su juo atėjo ir menopauzė. Nors daugeliui moterų tuo metu mioma sumažėja, Rimantei situacija prieš menopauzę pablogėjo. Pagausėjęs kraujavimas išdavė, kad auglys gali progresuoti. Kaip pasakoja moteris, kasmetinio apsilankymo pas ginekologą metu, jai rekomenduota atlikti operaciją, mat nustatytas gerybinio auglio padidėjimas. „Padariau klaidą. Nesioperavau iš karto. Darbai ir kiti rūpesčiai tuo metu atrodė svarbesni. Galvojau, kad operacija palauks. Vieną dieną darbe prasidėjo toks baisus kraujavimas, kad sekundėlę buvau pagalvojusi, kad nukraujuosiu. Teko kviesti greitąją pagalbą“, – prisimena moteris.
 
Galima vaizdžiai nupiešti paveikslą, kiek kraujo Rimantė neteko. Reiktų įsivaizduoti Stanley Kubricko filmo „Švytėjimas“ lifto sceną. Milžiniška kraujo banga veržiasi pro lifto durų šoną, o pabaigos nesimato. Pasekmės buvo akivaizdžios: ligoninėje jai nustatytas hemoglobino trūkumas. „Buvau kaip lavonėlis. Sveiko žmogaus hemoglobino kiekis kraujyje svyruoja nuo 120 iki 160 gramų litre. Man buvo nustatyta 72 g/l“, – prisimena Rimantė ir priduria, kad visą savaitę jai teko praleisti palatoje su geležies prisotintomis lašelinėmis. Grįžus namo buvo nurodyta vartoti geležį ir tik dar po savaitės ji vėl sugrįžo į ligoninę atlikti operaciją.
 
Operavo miomą, rado cistą
„Ligoninėje man buvo pasakyta, kad padidėjo ne tik mioma, bet ir pati gimda. Norėjau, kad man būtų išoperuota viskas. Nenorėjau kaip mama patirti kelias operacijas“, – pasakoja moteris. Tačiau gydytojas patarė sulaukti pačios operacijos ir jos metu žiūrėti, ar kitos reprodukcinio organo dalys yra pažeistos.
 
„Po kelių valandų jau buvau ne tik be gimdos, bet ir be kiaušidžių bei gimdos kaklelio. Gydytojas pasakė, kad buvo rasta cistų, o kaklelis buvo pažeistas“, – prisimena Rimantė, tačiau liūdesio sako nejutusi. Priešingai, jautė šiokį tokį palengvėjimą, kad viskas buvo išimta. „Juk vaikų tokiame amžiuje nebereikia... Moteriškumas su organo išoperavimu niekur nedingo, tiesiog daugiau nebereikia jaudintis, kad nukraujuosiu. Atsigavimas po operacijos buvo palyginti lengvas, nors ir turėjau pjūvį per visą pilvą“, – su palengvėjimu ligos istorijos pasakojimą užbaigia pašnekovė.

 
Interviu su specialistu
Antakalnio poliklinikos gydytoja akušerė ginekologė Aura Bartaškienė:

 
Dėl kokių priežasčių moters gimdoje atsiranda mioma?
- Dabar labiau kalbama apie autoimunines priežastis, imuniteto pokyčius. Tai yra ne infekcija, tiesiog ląstelės neatpažįsta, kad kitos ląstelės nereiktų auginti ir ji pradeda augti. Žinoma, įtakos turi ir paveldimumas. Svarbiausia pabrėžti, kad mioma retai progresuoja į vėžinę formą. Nebent vyksta greitai augimas, bet tada tai – jau ne mioma.
 
Įvardinkite simptomus, kuriems pasireiškus, moteris turėtų sunerimti?

- Pasitaiko atvejų, kad mioma nesukelia jokių simptomų. Kitu atveju labiausiai atpažįstamas simptomas yra gausesnės mėnesinės. Kartais jos būna skausmingos, su krešuliais. Pasitaiko atvejų, kai mėnesinės užsitęsia, bet kraujavimo tarp menstruacijų neturėtų būti. Jei moteris neturi antsvorio ir mioma yra ženkliai padidėjusi, galima ją apčiuopti ir pilvo srityje. O šiaip simptomai priklauso nuo to, kur yra navikas. Mioma gali būti pogleivinė, raumeninė, subserozinė (paviršinė). Dažniausiai pasitaiko pogleivinės miomos simptomai.
 
Prasidėjus menopauzei mioma nustoja augti arba sumažėja. Ar gali nutikti priešingai, kad simptomai suaktyvėja?
- Tokie atvejai pasitaiko retai. Baigiasi mėnesinės – baigiasi ir miomos augimas. Tikėtina, kad jūsų minimos pacientės mioma jau buvo užaugusi iki menopauzės. Gal nebuvo pastebėta, kaip ji auga, arba buvo koks polipas.
 
Kokie gydymo metodai skiriami moterims, kurios turi gerybinį auglį gimdoje?
- Jeigu atsiranda simptomai, situacija stebima. Pas ginekologą reiktų lankytis kartą kas pusę metų ir kartą per metus pasidaryti echoskopiją. Būna skiriami ir vaistai, tačiau jie veikia kepenis. Jie yra kompensuojami, bet skiriami kartu su priežiūra ir kepenų fermentu. Tada stebima, ar galima toliau tęsti gydymą. Kitu atveju dar yra skiriama operacija.
 
Ne viena moteris skaudžiai išgyvena gimdos pašalinimą. Ar ši operacija dažnai atliekama?
- Šiais laikais labai retai šalinama gimda. Paprastai yra stebima situacija ir prireikus operuojamas tik pats auglys. Pavyzdžiui, jei moteriai nustatoma pogleivinė mioma, histeroskopijos būdu šalinama tik ji. Tai – minimali operacija, gijimas nėra sudėtingas ir moteris greitai vėl gali būti darbinga. Žinoma, visada atsiranda tikimybė, kad gali išaugti kita. Kai jau yra vyresnis moters amžius, ji nebenori vaikų, yra aptariama operacijos apimtis. Jei mioma vis atsinaujina ar jų gimdoje aptinkama daug, tada jau svarstomas chirurginis gydymas – gimdos šalinimas kartu su miomomis. Po tokios operacijos nelieka naujų miomos mazgų atsiradimo galimybė. Reikia paminėti, kad paprastai gimdos pašalinimas organizmui įtakos neturi, nors galima išgirsti įvairių nuomonių. Moters senėjimą labiau veikia kiaušidžių pašalinimas. Tad moteriškumas su gimdos pašalinimu niekur nedingsta.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

  Sveika šeima


  Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

  Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai pražudo daugiau žmonių nei ginklai

  JAV Federalinis tyrimų biuras praėjusią savaitę pranešė, kad mirčių nuo perdozavimo, pandemijos metu, skaičiai pasiekė rekordiškas aukštumas. Šios mirtys – prarastos galimybės gydytis, didėjančių psichikos sveikatos problemų ir stiprių narkotinių medžiagų prieinamumo gatvėje pasekmė.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Ką renkasi blondinės?
  Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
  Atsargiai: biohakeriai atidunda!
  Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

  Naujas numeris