Žalos be kaltės teorija nelygi praktikai

Rūta Kerulytė
2020-01-20
Pradėjo veikti Žalos be kaltės modelis. Iš pirmo žvilgsnio lyg ir neblogai: išmokos numatytos, medikams drebėti dėl klaidų taip smarkiai nebereikės, o žalą padengs suneštinis fondas. Tačiau ligoninės lengvesnių metų nesitiki ir abejoja, ar pavyks sutaupyti.
Žalos be kaltės teorija nelygi praktikai

Randa kabliukų
Kalbinti ligoninių atstovai tikina: įstatymo reikėjo, o naujovės, regis, išties palankios pacientams. Didžiausias pokytis, kurį ligoninės gali nujausti – komisijų darbas. Nukentėjusiam pacientui nebeliko prievolės kreiptis į įstaigą. Užteks ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pavaldžių komisijų: būtent jos kreipiasi į gydymo įstaigą. „Juk medikų klaidos jau bus analizuojamos žalos pacientų sveikatai prevencijos komisijoje, kuri teiks siūlymus ministrui dėl priemonių ir reikalingų teisės aktų tobulinimo“, - aiškina Marijampolės ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinos reikalams Lina Dubinskaitė. Visgi pašnekovai užsimena, kad nauja tvarka iki galo neišdiskutuota. Neramina ir teisiniai kabliukai.
 
„Nustatyti, mano akimis, per trumpi terminai, kada įstaiga turi pateikti informaciją apie pacientą. Yra rizika, kad atsakymai bus formalūs ir neišsamūs, taigi kokybė gali ir nukentėti. Kita vertus, įstaigoms nebebus intereso smarkiai gintis ir ką nors slėpti“, - svarsto Šiaulių ligoninės Teisės skyriaus vedėja Indrė Masiulienė. Ji sako, kad informacija apie naujoves vėluoja: „Reikėjo informuoti ir tvarkytis anksčiau, dabar ligoninės sutrikusios – nežino, draustis ar ne. Įstatyminiai aktai priimti, tačiau mums daug kas neaišku. Dar tik bus mokymai, kur aiškins naują tvarką.“
 

L.S. skaičius


2,3 - 
- tiek mln. eurų pagal SAM prognozes šiemet turėtų sudaryti viešųjų gydymo įstaigų įmokos į fondą pacientams padarytai žalai atlyginti.

 
Gali kainuoti daugiau
Kai kurie nuogąstauja, kad pacientams palankesnė tvarka sukurs sukčiavimo precedentą. „Kol kas mums neaišku, ar bus užkirstas kelias pacientų piktnaudžiavimui naujai įsigaliojusia tvarka. Galima svarstyti, kad gal sumažės pacientų priešprieša su konkrečiais gydytojais ar gydymo įstaiga, tačiau kaip  iš tiesų naujoji tvarka veiks praktikoje, bus galima vertinti tik po kurio laiko“, - abejonėmis pasidalino I.Masiulienė. Alytaus ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas piktnaudžiavimo rizikos nemato: „Žinote, gal bandymų ir bus, tačiau kiekvienas atvejis bus kruopščiai vertinamas. Manau, šiuo neperspektyviu keliu mažai kas rizikuos eiti.“
 
Žadama, kad naujos tvarkos dėka gydymo įstaigoms pavyks sutaupyti, tačiau ligoninės kol kas abejoja. „Įstaigos nebebus įpareigotos draustis civilinės atsakomybės draudimu. Už jį pernai sumokėjome beveik 27 tūkstančius eurų. Tačiau, apskaičiavus įmokos į žalos fondą sumą, ji yra beveik identiška kaip ir už civilinės atsakomybės draudimą. Tad finansinis pokytis nėra ryškus“, - pastebėjo L.Dubinskaitė.
Pasak A.Vasiliausko, nors vietoje draudimo įmokų ligoninės mokės Valstybinei ligonių kasai, ryšiai su draudėjais niekur nedings: „Mes nesame ramūs, kad žalos atlyginimo fondo pinigų mums pakaks. Žalą patyrusi pusė gali kreiptis į teismą, tad įstaigos turės civilines sutartis su draudikais, o tai pridės išlaidų.“ Jam antrino ir I.Masiulienė, pabrėžusi, kad pinigai, kurie teko draudėjams, dabar keliaus į fondą: „Planuojame, kad teks mokėti panašiai arba net dar daugiau.“

 
Interviu
Apie naująją tvarką kalbamės su SAM Teisės skyriaus patarėja Aušrine Storpirštiene. 

- Pacientų atstovai skundžiasi, kad žalos nustatymo komisija dirbs pagal dvi tvarkas. Kodėl pasirinktas toks modelis?
- Anksčiau veikusi Komisija dar nebaigė nagrinėti 32 pacientų prašymų; juos perduos naujajai Komisijai. Bus svarstomi ir šiemet pateikti prašymai dėl žalos, kuri kilo iki šių metų, atlyginimo. Visi tokie prašymai bus nagrinėjami pagal senąją tvarką. Sprendimas priimtas atsižvelgiant į principą, kad teisės aktai negalioja atgaline tvarka. Iki įstatymo pakeitimo žalą atlygindavo civilinės atsakomybės draudimas. Tad iš jo ir turi būti apmokami nuostoliai, įvykę tuo metu, kai draudimas galiojo. Įstaigos, žinodamos apie teisinio reguliavimo keitimą ir bendradarbiaudamos su draudikais, turėjo priimti sprendimus dėl civilinės atsakomybės sutarčių galiojimo po sausio pirmosios poreikio.
 
- Kiek lėšų numatyta žalos atlyginimui? Yra nerimaujančių, kad poreikis viršys galimybes. Ar pinigų pakaks? 
- Nuo šiol vietoje draudimo įmokų įstaigos mokės įmokas į VLK administruojamą sąskaitą. Mažosios gydymo įstaigos mokės 0,1 procento sieksiančias įmokas. Visos kitos – 0,2 procento.
Jeigu fondo sąskaitoje nepakaktų lėšų žalai atlyginti, lauksime, kol sąskaitoje jų atsiras. Tokiu atveju žalos atlyginimas bus išmokamas eilės tvarka. Pirmiau atlyginant žalą pagal ankstesnį Komisijos sprendimą, išmokant visą nurodytą sumą. Finansų trūkumo atveju pacientai bus informuojami.

Apie lėšų kiekį sąskaitoje bus nuolat skelbiama Vyriausybės įgaliotos institucijos interneto svetainėje. Vyks sąskaitos veiklos stebėsena ir, atsižvelgiant į gautus rezultatus, SAM priims sprendimus įmokų mokėjimo modeliui modifikuoti.

 
Tarp kitko
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naujai sudarytą Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją. Joje dirbs 7 nariai, deleguoti institucijų ir pacientų teises ginančių nevyriausybinių organizacijų.
 
 
Lėšos praėjusiais metais išmokėtos pacientų žalai atlyginti 
 
Metai  Draudimo įmokų suma, EUR Išmokų pacientams suma, EUR Išmokų skaičius Vidutinė išmoka, EUR
2012 997 397 100 248 30 3 342
2013 1 347 687 83 709 22 3 805
2014 2 192 861 160 683 47 3 419
2015 2 009 387 90 303 55 1 642
2016 1 212 553 80 041 29 2 760
2017 1 279 050 130 208 35 3 720
2018 I pusm. 842 855 77 781 18 4 321
Vidurkis 1 411 684 103 282 34 3 287
Lietuvos banko duomenys


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica