Virš Odontologų rūmų niaukiasi debesys

Deimantė Gruodė
2019-04-08
Odontologai išgyvena neramias laukimo valandas. Seimo Sveikatos reikalų komitete jau netrukus bus atverstai siūlymai (dėl odontologijos praktikos), kurie nulems tolesnį Odontologų rūmų likimą: bus sprendžiama, ar šių specialistų licencijavimas turi pereiti į Akreditavimo tarnybos prie SAM rankas.
Virš Odontologų rūmų niaukiasi debesys
Vienas motyvų, kodėl esą būtina keisti ne vienerius metus gyvavusią odontologų licencijavimo tvarką - nepatenkintų pacientų skundai. Vis dėlto odontologai sako, kad šių, jei ir pasitaiko, tikrai ne masiškai.

Nesulaukė jokių pastabų

„Rūmai dirbo be priekaištų. Nei iš Vyriausybės, nei iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų organizacijų nebuvo pastabų, kad dirbame blogai. O dabar kaip perkūnas iš giedro dangaus sugalvota tą funkciją (licencijavimą – red.) iš rūmų atimti. Labai keista... Valstybei tai nieko nekainuoja, nes yra išlaikoma odontologų bendruomenės lėšomis, o dabar valstybė atiduoda funkciją Akreditavimo tarnybai, kuriai už darbą papildomai bus skiriami pinigai“, - logikos nemato Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Odontologijos fakulteto dekanas profesorius Ričardas Kubilius.

 
Nepatenkintų pacientų skundai – vienas motyvų, kodėl būtina keisti ne vienerius metus gyvavusią tvarką. Anot R.Kubiliaus, skundų sulaukiama ne tik dėl odontologijos, bet ir dėl kitų medicinos sričių.
„Odontologija ypatinga tuo, kad tai vis dėlto yra kasdienė paslauga, dirba labai daug šios srities specialistų, ir dalis pacientų galbūt iš tikrųjų nepatenkinti. Rūmai sprendžia tas problemas: sudaro komisiją, atlieka planinius, neplaninius patikrinimus. Kontroliuoja, kad paslaugos būtų kokybiškos. Nežinau tikslaus nusiskundimų skaičiaus. Tikiu, kad jų sulaukiama, bet ne masiškai“, - sako R.Kubilius.
Pasak jo, galbūt ministro vardu kas nors kitas daro tam tikrus žingsnius ir nori sunaikinti odontologų savivaldą.
„Ministras lyg ir palankiai žiūrėjo į mūsų problemas. Pernai vyko įvairūs posėdžiai, diskusijos, viskas buvo gerai, bet paskui nutrūko ir baigėsi. Manau, tarp odontologų ir ministro juoda katė neperbėgo. Netikiu, kad jis norėtų sunaikinti odontologus ar mūsų bendruomenę sugrąžinti į senus laikus“, - svarsto R.Kubilius.

 
Žingsnis atgal
„Prieš penkiolika metų visi rankomis plojo, kaip šaunu ir gražu, kad odontologai pirmieji iš medikų turi savivaldą“, - prisiminė LSMU Dantų ir žandikaulių ortopedijos klinikos vadovas prof. Alvydas Gleiznys.
Profesorius nesupranta, kodėl reikia šią tvarką keisti, juolab kad finansiškai valstybei neapsimokės.
„Didesni mokesčiai bus, didesnė našta valstybei išlaikyti daugiau biurokratų. Dar senais laikais buvau susidūręs, kai Akreditavimo tarnyba tikrino, aišku, kitokius skundus ir ginekologė man sako: aš nieko nesuprantu apie dantis, jūs parašykite. Tad gal geriau tegul profesionalai dirba?
Nėra jokių argumentų, kodėl reikia pakeisti gerai dirbančią sistemą. Nei ekonominių, nei moralinių. Mačiau ir interviu su kandidatais į prezidentus. Jiems kaip tik buvo užduotas šis klausimas. Visi sakė, kad čia yra klaida, būdami žmonės iš šalies, o ne odontologai“, - tvirtina A.Gleiznys, pridurdamas, kad odontologų bendruomenė irgi pasirašė, jog nereikia jų draskyti. Bet, pasak profesoriaus, eilinių žmonių balsas į viršų neina.
 
Vadina diskriminacija
Kaip koziris traukiamos neįkandamos odontologijos paslaugų kainos. Pasak R.Kubiliaus, Odontologų rūmai kainų nereguliuoja.
„Rūmai gauna pretenzijų, kodėl tokios didelės kainos ir kreipiasi į Konkurencijos tarnybą, prašydami išaiškinimo, ar būtų galima reguliuoti kainas. Atsakymas būna: jokio kainų reguliavimo būti negali. Kiekvienas kabinetas yra atskira įmonė. Dėl to, jei licencijavimas pereis į Akreditavimo tarnybą, kainos tikrai nesumažės.
Suprantame, kad už paslaugas reikia mokėti brangiai, bet jie irgi turi žinoti, jog odontologija – privati praktika ir gydytojai yra investavę gan didelius pinigus įsteigdami kabinetus, nusipirkdami aparatūrą. O valstybė galėtų irgi padaryti tokius kabinetus kaip privačius, bet nėra už ką. Odontologinei priežiūrai yra skiriami tikrai itin maži pinigai, praktiškai galima sakyti, neskiriami. Tai yra diskriminacija nuo pat sistemos įvedimo pradžios“, - sako R.Kubilius.
Kaip jis pasakoja, odontologai yra nepatenkinti, jog jiems kažkas vadovaus iš viršaus ir svarsto, ar išeiti į Laisvės alėją, ar rinktis prie Vyriausybės rūmų piketuoti.

„Niekas nesiryžta to organizuoti, nes visi užsiėmę, savo reikaluose paskendę“, - sako R.Kubilius.
 
Išplatino viešą laišką
Viešojoje erdvėje pasirodęs Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimas „Odontologų licencijavimas tampa skaidresnis“ supykdė odontologų bendruomenę. Šie net surašė viešą laišką, tiesiogiai kreipdamiesi į ministrą. Bet iš jo, kaip sako Odontologų rūmų Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus, nesulaukė jokios reakcijos. Žinoma, jos ir nesitiki.
„Ministre, SAM pranešime Jūs teigiate, kad priėmus Jūsų taip aktyviai skatinamą įstatymo pakeitimo projektą, odontologas ar burnos priežiūros specialistas gydymo įstaigoje galės dirbti ne tik pagal darbo sutartį. Jis galės būti susijęs su jo darbo santykių esmę atitinkančiais santykiais, tai yra, dirbti mažojoje bendrijoje ar individualioje įmonėje. Ministre, jaučiame pareigą Jums priminti, kad jau šiuo metu iš 2473 galiojančių odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų licencijų net 946 licencijos yra suteiktos individualioms įmonėms, o dar 140 – mažosioms bendrijoms. Taigi, Jūsų deklaruojama projekto nauda jau seniai yra įgyvendinta ir sėkmingai veikia“, - rašoma minėtame laiške.
Ministro prašoma nutraukti šį eksperimentą su odontologija ir medikais, dirbančiais šiame sektoriuje.

 

„Kadangi ministras viešai per Vyriausybės posėdį pasakė tokius dalykus, kurie neatitinka tikrovės, dėl to parašėme tokį laišką. Įsivaizduojate, ministras sako: neskaidriai išduodamos licencijos. Galite patikėti, koks sunkus kaltinimas? Juk ministras parašo licencijavimo taisykles, - yra jo įsakymas, ministras deleguoja žmones į komisiją, ant licencijos deda parašą ir sako, kad tai – neskaidru. Tai yra tragedija arba nihilizmas. Jo taisyklės, jo žmonės, jo parašas, kas čia neskaidru?“ - sunkiai rinkdamas žodžius kalbėjo Odontologų rūmų Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.

 
Jo teigimu, Akreditavimo tarnyba, pagal Ūkio ministerijos duomenis, vertinant valstybinių institucijų priežiūrą yra 48 vietoje iš 54.
„Mūsų priežiūrą Ūkio ministerija irgi tikrino. Gavome oficialų atsakymą: mes –38. Tai kuri įstaiga yra skaidresnė? Be to, valstybei mes nekainuojame nei vieno pinigo. Mes duodame darbuotojus, kurie tas licencijas sutvarko, surašo, mokame jiems atlyginimus ir nemokamai skiriame patalpas ministro žmonėms, kad jie tas licencijas išdavinėtų“, – sako pirmininkas.

 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Šis klausimas komitete turėtų būti keliamas artimiausiu metu.
Permainų reikia, nes labai brangios licencijos, brangūs kvalifikacijos kėlimo kursai, o skundų išties turime nemažai, daugiausiai – žodinių, nes žmonės bijo kreiptis raštu. Manau, kad bent juridinių asmenų licencijavimą (ir patalpas, ir įrangą) galėtų vykdyti Akreditavimo tarnyba, fizinių (medikų) asmenų galbūt galėtų ir rūmai. Tai yra labai mažai kontroliuojama institucija. Kaip sakiau, licencijos kainos didelės, kvalifikacijos kursų kainos – irgi. Šios sesijos pradžioje ir ministerija, ir mūsų komiteto pirmininkė kaip vieną prioritetų įvardijo odontologijos įstatymo pataisas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

   A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

   Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaik...
   Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

   Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

   Gydytojas urologas Marius Anglickis Lietuvoje pradėjo Baltijos šalyse unikalias varpos implantacijos operacijas. Vienas pir...

   Budinti vaistinė


   Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

   Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

   Nuo penktadienio „Camelia“ vaistinių tinkle visoje Lietuvoje galima atsispausdinti galimybių pasą. Tai bus dar papildo...
   Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

   Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

   Gyventojai, siekdami apsisaugoti nuo COVID-19 bei kitų užkrečiamųjų virusinių ligų, linkę vis labiau įsiklausyti į sveikatos speci...

   Sveika šeima


   Šeimų psichoterapeutė: šiandien viskas techniškiau

   Grožio ir seksualumo standartai, kuriuos mums diktuoja žiniasklaida, troškimai, kuriuos turime „patirti“, iš išorės primestos fantazijos – visa tai atitolina mus nuo savęs ir neleidžia mėgautis intymumu su partneriu. Apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip atsispirti spaudimui, psychologies.ru ka...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

   Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Obstipacija: naujas rekordas?
   Henrikas Vaitiekūnas Obstipacija: naujas rekordas?
   Skaičių magija
   Henrikas Vaitiekūnas Skaičių magija
   Raudoną kraują pakeis mėlynas?
   Henrikas Vaitiekūnas Raudoną kraują pakeis mėlynas?

   Naujas numeris   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica