V.Gailius: mano organizmas spaudimo nepriima

Greta Vanagienė
2023-11-20
„Telefoninės teisės, neva žinau, kam paskambinti, pas mus nėra. Vienas mūsų susitarimo tikslų, kad reformuojant Joniškio sveikatos priežiūros sistemą nebūtų situacijų, kai su kažkuo sukomunikavus pasiekiamumas į gydymo įstaigas būtų išskirtinis“, – tikina Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.
V.Gailius: mano organizmas spaudimo nepriima
„Rajono taryba birželio mėnesį inicijavo sveikatos centro kūrimą. Įvertinome prognozes, paslaugų aprašą; tarybos nariams pristatėme abu centrų modelius. Funkciniu ar struktūriniu būdu centras bus steigiamas, nuspręs politikai. Susitikimų metu kalbame apie centrą, veikiantį funkciniu būdu. Tokie ir politikų lūkesčiai“, - sako Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.

- Nors forumas skirtas diskusijoms, merai labiau buvo stebėtojai. Vis dėlto užkulisiuose girdėjosi: prakalbsi – tapsi visuomenės priešu... 
 
- Nepasakyčiau, kad merai vengė nepatogių temų. Viešiems pasisakymams vietos buvo, kas norėjo, tuo pasinaudojo, o pertraukų metu diskusijos virė. Iš šešiasdešimt merų kiekvienas turi nuomonę ir nuoskaudų, todėl nebūtų užtekę ir savaitės savo pozicijai išsakyti. Vis dėlto paliesti svarbiausi klausimai – sveikatos ir švietimo sistemos padėtis rajonuose. Nuo to visi ir pradedame politines programas – didžiausią dėmesį skiriame vaikams, jaunimui. Sveikatos sistema – taip pat viena prioritetinių savivaldos sričių. Paliesta ir susisiekimo sistema, nes ji yra kritinės būklės.
 
- Savivaldybėse dabar viena svarbiausių užduočių suvaldyti sveikatos centrų kūrimo procesą. Daug nerimo dėl to jūsų stovykloje?
 
- Sveikatos priežiūros įstaigų turime nedaug, o savivaldybei pavaldžios yra pažangios, rentabilios, struktūra sutvarkyta. Sutartys tarp pirminio ir antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugų pasirašytos jau prieš dvejus metus. Vis dėlto taryba birželio mėnesį inicijavo sveikatos centro kūrimą. Įvertinome prognozes, paslaugų aprašą; tarybos nariams pristatėme abu centrų modelius. Funkciniu ar struktūriniu būdu centras bus steigiamas, nuspręs politikai. Susitikimų metu kalbame apie centrą, veikiantį funkciniu būdu. Tokie ir politikų lūkesčiai.

 
- Dažnai girdime, kad Joniškio ligoninėje reformą padarėte jau gerokai anksčiau…
 
- Mūsų sveikatos sistema buvo pristatyta ir prezidentui, kai jis lankėsi Joniškio rajone, ir sveikatos apsaugos ministrui bei kitiems valstybės valdantiesiems. Pokyčius pradėjome prieš trejus metus ir dar anksčiau. Prieš penkerius metus mažuose kaimuose atsisakėme ten veikusių medicinos punktų. Vietoje jų pradėtos steigti mobilios sveikatos priežiūros paslaugos į namus. Joniškio ligoninė prieš dvejus metus pasirašė sutartis ir nustatė įkainius su visomis pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis, atsisakė nesaugių paslaugų, įsteigė naujus padalinius. Dideli darbai padaryti ir be papildomo reglamentavimo.
 
- Nors Joniškio rajonas – naujovių priešakyje, senus įpročius vis dar gujate lauk. Ligoninės vadovas Martynas Gedminas neiškentęs viešai pasidalino, kaip ligoninėn braunasi įtakingi asmenys reikalaudami pirmumo teisės. Įtariu, kad ir per jus bando patekti į gydymo įstaigą be eilės?
 
- Abejoju, ar Martynas Gedminas yra tas, kuriam būtų galima padaryti spaudimą. Tas pats pasakytina ir apie mane. Nelabai kada nors valstybės vadovai man darė spaudimą. Mano organizmas jo tiesiog nepriima. Telefoninės teisės – neva žinau, kam paskambinti – pas mus nėra. Tai buvo vienas mūsų susitarimo tikslų, kad reformuojant Joniškio sveikatos priežiūros sistemą nebūtų tokių situacijų, kai su kažkuo sukomunikavus pasiekiamumas būtų išskirtinis. Sveikatos priežiūros sistemos paslaugos Joniškio rajono gyventojams pasiekiamos visiems vienodomis taisyklėmis. Norėčiau pamatyti tą žmogų, kuris man paskambintų paprašyti…(Šypteli.)
 
- Ne be reikalo ligoninė inicijuoja diskusijas korupcijos prevencijos klausimais...
 
- Sveikiname tokias iniciatyvas. Tai tik viena iš daugelio diskusijų. Jau seniai susitarta dėl nulinės korupcijos tolerancijos. Jau prieš pusantrų metų kalbėjome su bendruomene ir su ja sutarėme, kad to pas mus nebus. Matau rezultatus. Susitikime su vieno miestelio bendruomene atvirai kalbėjome apie sveikatos paslaugų apimtis, galimybes, pokyčius. Viena ten dalyvaujančių moterų prisipažino: „Mere, nepaklausiau jūsų, kai praėjusį kartą buvote ir sakėte nedarykite sau gėdos. Bandžiau gydytojai atsidėkoti“. Kokie potyriai paklausiau? Sakė buvo didelė gėda, o atsisukusi į salę ragino to daugiau nedaryti.
 
- Minėjote, kad ką tik buvo gyventojų priėmimas. Kuo skundėsi, ko jūsų prašė joniškiečiai?
 
- Ateina dėl įvairių dalykų... Tarkime, dabar atėjo dėl knygų leidybos, stipendijų. O šiaip dėl infrastruktūros, švietimo, tarybos sprendimų, mokesčių, teisinės pagalbos. Prašymus teikia ir dėl seniūnų kompetencijos, atsakomybės sričių. Pas mus yra žmonių nukentėjusių ir nuo stichinės audros. Jiems reikia pagalbos.

 
- Kiek realiai padedate jiems išspręsti problemas? Turbūt ir parduotuvėje prie kasos susistabdo merą?
 
- Per metus ateina keli šimtai žmonių. Ir seniūnijoje su žmonėmis susitikinėjame. O būna visaip: ir prie kasos, ir net į namus atvažiuoja. Mažoje bendruomenėje vieni kitus pažįstame, nesislepiame.
 
- Visuomenės sveikatos biuras Joniškio rajone veikia realiai ar šlubčioja kaip daugelyje savivaldybių neremiamas, menkai lankomas?
 
- Visuomenės sveikatos biurui esame ir papildomų uždavinių iškėlę. Vienas jų – koordinuoti jautrią savižudybių temą, todėl prevencijai skiriame daug dėmesio. Turime daug nusižudžiusių. Tragedija... Biuras atsakingas, kad tarp sveikatos įstaigų vyktų komunikacija, nes buvo laikas, kad tai neveikė. Psichikos sveikatos centro nepasiekdavo ši jautri informacija. Visuomenės sveikatos biuras šiandien yra reikšminga sveikatos priežiūros dalis.

 

Dosjė
2006 – Mykolo Romerio universitetas, teisės ir policijos veiklos magistras.
1994 – Lietuvos policijos akademija, policijos ir vidaus reikalų įstaigų valdininkas.
2012 – Vakarų laivų gamyklos įmonių grupė, valdybos pirmininko vyriausiasis patarėjas verslo rizikos valdymo klausimais.
2010-2012 - Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos, direktorius.
2007-2010 – Lietuvos kriminalinės policijos biuras, viršininko pavaduotojas.
2000-2007 – Panevėžio miesto vyriausiasis policijos komisariatas, Kriminalinės policijos vyresnysis komisaras, vyriausiojo komisaro pavaduotojas.
1990-2000 – Joniškio rajono policijos komisariatas, viešosios ir kriminalinės policijos padaliniai, įvairios pareigos.
Nuo 2012 Lietuvos Respublikos Seimo narys, Liberalų sąjūdžio frakcija, narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys.
Antikorupcijos komisijos pirmininkas, Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narys.
2012-2019 m. Seimo narys.
2019-2023 m. Joniškio rajono savivaldybės tarybos narys.
Nuo 2019 m. Joniškio rajono savivaldybės meras.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

  In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

  „Iki in­sul­to ma­no na­muo­se ne­bu­vo nei krau­jo spau­di­mo apa­ra­to, ne...
  V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

  V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

  Tris de­šim­tis Res­pub­li­ki­nės Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės Psi­chiat&s...

  Budinti vaistinė


  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

  razinka


  Sveika šeima


  Lina No­se­vič: kiek­vie­nas ku­ror­tas yra uni­ka­lus

  „At­ėjus aš­tuo­nias­de­šimt­me­čiui su­si­grą­žin­ti jau­nys­tės jau ne­be­pa­vyks“, – sa­ko Na­cio­na­li­nės sa­na­to­ri­jų ir re­a­bi­li­ta­ci­jos įstai­gų aso­cia­...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Is­pa­ni­jo­je ma­žy­lės kur­tu­mą gy­do ge­nų te­ra­pi­ja

  Ti­ki­ma­si, kad pir­mai­siais gy­ve­ni­mo mė­ne­siais klau­sos ne­te­ku­si pen­kio­li­kos mė­ne­sių Ab­ril jau ne­tru­kus iš­girs tė­vų bal­sus. Is­pa­ni­jo­je pir­mą kar­tą iš­mė­gin­...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Nesisteminis revizionizmas
  Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
  Pseudomokslas apie makalienę
  Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
  Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson

  Naujas numeris