Veterinarijos studentų karantinas nuo gyvūnų neatskyrė

Giedrė Montvilaitė
2020-11-23
Daug kalbama apie medikų ruošimą nuotoliniu būdu. Abejojama jo efektyvumu. Tačiau pamirštama, kad praktinių įgūdžių lavinimas – bene esminis studijų tikslas ne tik būsimiesiems žmonių gydytojams. Veterinarinės medicinos studentams lygiai taip pat svarbu savo rankomis pajausti, kaip atrodo realus darbas su gyvūnais. Panašu, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademija iš pirmojo karantino pasimokė – šiandien užsiėmimai gyvūnų klinikose vyksta. 
Veterinarijos studentų karantinas nuo gyvūnų neatskyrė
Karantino apribojimai, anot dėstytojų, iš dalies pagerino sąlygas studentams įgyti praktinių įgūdžių. Mat dabar vienu metu dirba mažesnės studentų grupės. Todėl natūraliai kiekvienam atsiranda daugiau galimybių prisiliesti prie gyvūnų ir atlikti daugiau procedūrų pačiam.

Antroji banga studentams ramesnė

„Dažnai iš aplinkinių girdžiu, kad pandemijos metu studentai gali būti ramūs. Jiems nereikia sukti galvos dėl tokių dalykų kaip prarastos darbo vietos, verslų išnykimas. Jie gali ramiai mokytis. Tačiau studijuodami tokią specialybę kaip veterinarinė medicina karantino metu jaučiame nerimą dėl apribotų kontaktinių paskaitų, praktinių įgūdžių trūkumo“, - L.S. pasakoja LSMU Veterinarijos akademijos studentų asociacijos (LSMU VASA) tarybos pirmininkė Ieva Jezepčikaitė.

 
Mergina prisimena, kaip pavasarį viskas netikėtai apsivertė. LSMU buvo viena paskutiniųjų aukštojo mokslo įstaigų, perėjusi prie nuotolinio mokymo. Pasak ketvirtakursės veterinarinės medicinos studentės, tuo metu viskas atrodė nerimtai. Studentai buvo nusiteikę, kad po kelių savaičių poilsio jie vėl grįš į normalų ritmą. Tačiau veltui. „O štai apie antrąją viruso bangą šnekėjome jau ilgai. Manėme, kad vėl uždarys aukštąsias mokyklas ir vėl liūdnai sėdėsime prie kompiuterių ekranų“, - sako ji.
 
Tačiau dabar situacija švietimo srityje švelnesnė nei pavasarį. LSMU Veterinarijos akademijos studentai jaučiasi ramesni. Gyvenimas jiems nesustojo. Pirmo karantino metu išmoktos pamokos, naudojantis kompiuterinėmis programomis dabar praverčia. Darbai vyksta sklandžiau, sutaupoma laiko ir energijos. Antrojo karantino metu studentai džiaugiasi universiteto suteiktomis sąlygomis mokytis mišriu būdu. Taip iš jų nėra atimama galimybė gauti praktinių įgūdžių. „Dabar į mokslą žiūrime kitaip – iš kiekvieno kontaktinio užsiėmimo stengiamės pasiimti kuo daugiau žinių. Smagu išeiti iš namų, pamatyti vieni kitus, bendrauti su grupiokais ir dėstytojais“, - studentų nuotaikomis dalijasi I.Jezepčikaitė. Prie naujo mokymosi būdo, kai derinamos nuotolinės studijos su kontaktiniais susitikimais, prisitaikyti jau išmoko tiek dėstytojai, tiek studentai. Kaip teigia LSMU VASA atstovė, mišraus studijų modelio sėkmingumą liudija tai, kad laikas jiems netapo priešu. Neatsiliekama nuo numatytų planų.

 
Tiesa, studentų amžina problema – motyvacijos trūkumas – niekur nedingo. Nuotolinės teorinės paskaitos išbando daugelio studentų ryžtą ir gebėjimą susikoncentruoti. Sėdėti prie kompiuterio ekrano ir klausytis maždaug dvi valandas trunkančių paskaitų sudėtingiau nei gyvai auditorijoje. Tačiau dėmesio nesutelkusiems ar viduryje paskaitos „pasidavusiems“ technologijos – tikros gelbėtojos. Paskaitos yra įrašomos, todėl jų įrašus studentai gali perklausyti dar ir dar kartą. Tol, kol pavyksta susidėti į galvą ar bent į užrašų knygelę dėstomą medžiagą.  
 
Daugiau kontakto su gyvūnais 
Gali nuskambėti paradoksaliai, tačiau karantino apribojimai iš dalies pagerino sąlygas studentams įgyti praktinių įgūdžių. Tai patvirtina paskaitas apie stambiųjų gyvūnų vidaus ligas dėstantis profesorius ir kartu veterinarijos gydytojas LSMU Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvūnų klinikoje Ramūnas Antanaitis. „Dabar vienu metu dirba mažesnės studentų grupės. Todėl natūraliai kiekvienam atsiranda daugiau galimybių prisiliesti prie gyvūnų ir atlikti daugiau procedūrų pačiam“, - sako jis.
 
Pandemijos metu gyvūnai nenustojo sirgti. Įvairios nelaimės ir susirgimai – neklausia pandemijos leidimo. Gyvūnų klinikoje, pasak jos gydytojo, karantino metu „ekstra atvejų“ ne tik nesumažėjo, bet gal net padaugėjo. „Per pirmąjį karantiną, pavasarį buvo veršiavimosi sezonas, todėl natūralu, kad jo metu padaugėjo iškvietimų į ūkius“, - situaciją prisimena R.Antanaitis. Tiesa, dėl susiklosčiusios padėties šalyje, kai reikia riboti kontaktus ir išlaikyti socialinį atstumą, į tokius iškvietimus dabar studentai važiuoja itin negausiai. Jie daugiau dirba su gyvūnais, atvežtais arba gyvūnų klinikos transportu atsivežtais gyvūnais. Iki pandemijos į ūkius važiuodavo 8-9 žmonės, o dabar vyksta tik 2-3.
 

Paklaustas, ar Stambiųjų gyvūnų klinikoje jaučiama įtampa dėl viruso, R. Antanaitis patikina – panikos ar kažkokios baimės užsikrėsti čia nėra. „Pas mus klinikoje jau keletą metai yra įvesti aukšti biosaugos reikalavimai. Judėjimo srautai, patekimas ir išėjimas į kliniką irgi ribojamas“, - kodėl darbe kolektyvas jaučiasi saugus paaiškina profesorius. Taigi pandemija klinikos darbo labai neišderino.

 
Komentaras 
LSMU Veterinarijos fakulteto dekanė prof. dr. Vita Riškevičienė:


Kovo mėnesį universitetas padarė poros savaičių pertrauką nuo studijų. Studentams tai buvo kaip ir pavasario atostogos. O tuo metu dėstytojai mokėsi naudotis programomis, kurios vėliau gelbėjo vedant nuotolines paskaitas. Esu be galo dėkinga universiteto dėstytojams, nes jie įdėjo nepaprastai daug darbo. Per tą laikotarpį ir mokėsi, ir kūrė. Toji kūryba tęsiasi ir iki dabar.
Pavasario semestras buvo vykdomas nuotoliniu būdu. Paskaitos, seminarai, laboratoriniai, praktiniai darbai buvo vizualizuojami. Studentams per kamerą buvo demonstruojama, kaip padaryti klinikines užduotis. O šie, savo ruožtu, jas atlikinėjo namuose, patys filmuodami tiesiogiai.
 
Praktikos stygių jaučiantiems studentams vasarą buvo suteikta galimybė registruotis praktikai gyvūnų klinikose. Tokiu būdu jie galėjo dar kartą pamatyti tai, ką matė kompiuterio ekrane. Taip pat praktiškai atilikti tai, kas nebuvo įmanoma mokantis per nuotolį. Didelė dalis studentų šia proga pasinaudojo.
Taigi, dabar situacija yra valdoma. Dėstytojai jau priprato prie naujos darbo specifikos, tiesa, tam tenka skirti daugiau laiko. Tikėtina, aukoti ir asmeninį. Tačiau nusiskundimų iš dėstytojų pusės negirdėti.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica