Vakcinas kompensavo, bet ne tiems?

Aigustė Tavoraitė
2019-04-12
Dar palyginti neseniai po ne vieno vaiko gyvybę nusinešusios meningokokinės infekcijos bangos tėvai triukšmingai reikalavo kompensuojamų vakcinų. Dalis gavo, ko prašė, tačiau šiandien skiepyti atžalų neskuba. Kiti gi piktinasi, kodėl „gimusieji per anksti“ nemokamo skiepo gauti negali.
Vakcinas kompensavo, bet ne tiems?
Valstybinė ligonių kasa, dar metų pradžioje raginusi aktyviau skiepyti atžalas nuo meningokoko apsaugančia vakcina, tvirtina, kad vakcinavimo apimtys auga. Tačiau realybė tokia, kad iš užpirktų 90 tūkst. dozių iki kovo 1 d. buvo panaudota vos 14 500.

 
Į traukinį nespėjo
„Mano pirmagimis gimė 2017-ųjų rugsėjį, norėjome jį paskiepyti nuo meningokoko, tačiau vakcinos kaina tuo metu tikrai nebuvo viena prieinamiausių. Kaip tik tada pradėta kalbėti apie meningokoko vakcinas. Mes su vyru vis laukėme to, galbūt papulsime į vėlesnį skiepijimą. Skiepą nuo praėjusių metų liepos 1 d. kompensavo, bet mūsų sūnus į tą grupę jau nebepateko. Teko sukti galvą, ar skiepysime išvis, nes tuo metu jau laukėme antro vaiko ir suma nepasikeitė, nors ir įskiepijamų vakcinų dozių skaičius kaip vyresniam vaikui sumažėjo“, – pasakojo Rita (vardas pakeistas – red. past.).


Nors sausį gimęs antras vaikas šį mėnesį jau gaus pirmą meningokoko skiepą, moters manymu, neteisinga, kad neleidžiama paskiepyti ir vyresniųjų. „Susiklosčius tokiai situacijai, kad nėra daug norinčių skiepytis, bent nuspręstų, kad galėtų skiepytis tie vaikai, kuriuos tėvai nori paskiepyti. Vakcina vis tiek stovi, o jomis mažai kas naudojasi. Tai tik dar kartą įrodo, jog jei negali skiepo vaikui nupirkti, tai geriau vaiko neturėti arba nenorėti skiepyti“, – kalbėjo ji.
 
Vakcinų pertekliaus nejaučia
Valstybinė ligonių kasa, dar metų pradžioje raginusi aktyviau skiepyti atžalas, tvirtina, kad vakcinavimo apimtys auga. Tačiau realybė tokia, kad iš užpirktų 90 tūkst. dozių iki kovo 1 d. buvo panaudota vos 14 500. Pabrėžiama, kad vakcina atvežama dalimis, o užpirkta pernai nuo jos pagaminimo datos galioja 3 metus.
„Vakcinų pertekliaus neturime, tikrai neteisinga sakyti, kad jos išmetamos ir nepanaudojamos. Deja, vakcinos perleisti kitiems vaikams negalima, nebent tai būtų tos pačios amžiaus grupės vaikas“, – sakė Antakalnio poliklinikos III Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Izabelė Juškienė.
 

Paklausta, ar tėveliai skuba skiepyti atžalas, gydytoja sutiko, kad procentas didesnis, bet tikrai nėra antplūdžio, kurio buvo galima tikėtis, kai reikalauta skiepo kompensavimo. „Dabar tėveliai išsigando, nes pamatė, kas nutinka nevakcinuojant nuo tymų, raudonukės, kiaulytės, rimčiau pradėjo žiūrėti ir į kitas vakcinas. Iki tymų protrūkio tėvai labiau baimindavosi vakcinų, motyvuodami, kad gal vaikas paaugs, nors šis skiepas kūdikėliams labiausiai ir reikalingas. Vaikams iki dviejų metų amžiaus reikia trijų dozių, vyresniems – užtenka dviejų. Todėl dėl finansinių sumetimų vaikus tėvai vakcinuoja nuo dvejų metų, nes tada reikia tik dviejų vakcinos dozių. Viena dozė vidutiniškai kainuoja apie 80 eurų“, – aiškino gydytoja.
Nors didžiausia rizikos grupė susirgti yra kūdikiams ir vaikams iki 5 metų amžiaus, SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Nerija Kuprevičienė pabrėžė, kad visos skiepijančios šalys, įtraukdamos B tipo meningokokinės infekcijos vakcinas į nacionalinius skiepijimų kalendorius, pasirinko skiepyti kūdikius iki 1 metų amžiaus.

 
Komentaras
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos vedėjas prof. Vytautas Usonis:

- Tai labai keistas reiškinys – kai už vakcinas reikėjo mokėti, žmonės ėjo, skiepijosi ir mokėjo didelius pinigus. Kai vakcina tapo nemokama, požiūris pasikeičia. Vakcinos tikrai nelieka, ji bus sunaudota. Suprantu šeimas, kurių vaikai gimė balandžio 30-ąją, o skiepas kompensuojamas tik gimusiems nuo gegužės pirmosios. Jie gali jaustis diskriminuojami, bet tokia situacija yra neišvengiama – įvedant naujas priemonės turi būti pradžios data. Sunku paaiškinti atvejus, kai žūsta kūdikis, kuris galėjo būti paskiepytas. Tai tik įrodo, kad dar kartą reikia akcentuoti šeimoms, kad tai yra labai rimta liga. Tiek tymai, tiek meningokokinė infekcija yra bjaurios ligos. Nors nuo tymų dar pas mus niekas nemirė, nuo meningokoko miršta, kaip tik dabar klinikose gydomas infekcija susirgęs vaikas. Tai – reali grėsmė ir ją ignoruoti iš tėvų pusės yra labai neatsakinga.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris