Vadove, ar tau ne per gerai?

Greta Vanagienė
2024-05-24
„Seimo pirmininkė turi tris patarėjus, o Šiaulių ligoninėje – net penki. Mes gi gauname skundą, kad netoli ir dešimt“, – susirūpino Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, kad pastarieji gydymo įstaigų vadovams suneša neadekvačiai dideles algas, dažnai prilygstančias net prezidento.
Vadove, ar tau ne per gerai?
Gydymo įstaigų, kuriose dabar skelbiami konkursai vadovo pareigoms užimti, šių algos, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo vertinimu, – prezidentinio lygio.

Iš viceministrų – į ligoninės vadovus
 
„Pagal Lietuvos pragyvenimo lygį jūs, vadovai, visi gaunate milžinišką uždarbį, už kurį galima prabangiai gyventi, keliauti. Nustokime kompromituoti sveikatos sistemą“, – Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos suvažiavime pratrūko A.Matulas, į viešumą traukdamas vadovų algų išklotinę. Parlamentarą sunervino, kad gydymo įstaigos vadovai uždirba daugiau nei sveikatos apsaugos ministras, kurio alga ant popieriaus siekia 5578 eurus. O gydymo įstaigų, kuriose dabar skelbiami konkursai vadovo pareigoms užimti, šių algos, A.Matulo vertinimu, – prezidentinio lygio.
 
Santaros klinikų generalinio direktoriaus konkurse skelbiamas atlyginimas – pastovioji darbo užmokesčio dalis siekia nuo 8031 Eur, o priėmimo metu gali būti skiriama iki 20 proc. kintamoji darbo užmokesčio dalis. Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje būsimam vadovui siūlomas 9741 Eur ir iki 20 proc. kintamoji darbo užmokesčio dalis. Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriui – 8 788 eurų atlygis.
 
„Iš viceministrų žmonės bėga į gydymo įstaigas, kad gautų žymiai geresnį – dvigubai ar net trigubai didesnį – atlyginimą. Kur yra riba? Kur atsakomybė?“ – pinigines matavo parlamentaras.

 
Dirba penkiose darbovietėse
 
Anot politiko, nesąžininga, kad gydymo įstaigų vadovai, turėdami galimybę dirbti keliose darbovietėse, darbo užmokestį dar labiau išsipučia, tačiau apleidžia pagrindinį darbą.
 
„Viename rajone jis – įstaigos vadovas, kitame – mero patarėjas, dar kitame dėsto, paskui dar kur nors važiuoja operuoti... Vadovai nuolat reiškia pretenzijas dėl prastai veikiančios sveikatos apsaugos sistemos, o patys per darbų gausą neatlieka privalomų pareigų. Mobingo naikinimas, darbuotojų sauga, paslaugų kokybė, eilių valdymas – visa tai, apie ką diskutuojame, ne maža dalimi priklauso nuo jų pačių. Ne vienerius metus dirbau įstaigos vadovu – ten galima daug dalykų išspręsti, bet kai toje pačioje įstaigoje dirbi keliais etatais, o dar sugebi važinėti į kitus rajonus, kaip tada tinkamai suvaldyti įstaigą? – aplaidumu vadovus kaltino A.Matulas. – Keliaudamas po gydymo įstaigas atrandu, kad ten daug metų nedirbta su slaugos ar gydymo taryba, penkerius aštuonerius metus neatnaujinti protokolai. Vadinasi, nebuvo ir susirinkimų, o įstaigai vadovaujama sprendimus priimant vienasmeniškai. Man gėda.“
 
Labiausiai A.Matulo pastabos adresuotos Respublikinei Šiaulių ligoninei. Anot jo, įstaigos vadovas Mindaugas Pauliukas oficialiai apsistatęs penkių patarėjų komanda.
 
„Įstaigų vadovai apsikrauna teisininkais, patarėjais. Seimo pirmininkė turi tris patarėjus, o Šiaulių ligoninėje – jų net penki. Kas nors turi kontroliuot ir reaguoti į tokius dalykus. Koks čia įstaigos vadovavimas? Vis reikia bandyti pasipinigauti. Įtariu, kad ne taip yra, kaip skelbiama internete. Tai nerealu. Man atrodo, tai klaidinanti informacija“, – suabejojo A.Matulas tiesą pažadėjęs išsiaiškinti Sveikatos apsaugos ministerijoje.
 
Turėti ekspertų komandą nedraudžiama
 
Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Mindaugas Pauliukas penkių patarėjų komandą teisina esą teisės aktai to nedraudžia.
 
„Turėti patarėją – normali europinė praktika. Nėra taip, kad žmonės šiaip įdarbinti. Jie dirba didelį darbą. Natūralu, kad didelė įstaiga turi žmonių, kurie padeda ir pataria vienu ar kitu klausimu“, – tikina M.Pauliukas, ir priduria kad jo penkių patarėjų komanda užima du etatus. – Šitie patarėjai yra ekspertinio lygio – mokslų daktarai, teisininkai, kas yra reikalinga ligoninei valdyti.“

 
Paklaustas, ar vienas nesusitvarkytų be šių patarėjų, vadovas dėmesį nukreipia į parlamentarą: „Įdomu, kiek pas poną Matulą patarėjų ir padėjėjų Seime? Kokias funkcijas jie atlieka? Ligoninės atlyginimai teisiškai reglamentuoti ir mes turbūt net į top dešimtuką nepatenkame pagal išmokamą darbo užmokestį.“
 
Paprašytas įvertinti savo atlyginimą, pašnekovas sako, kad gyvenime dirbo daug darbų, kur darbo užmokestis buvo daug didesnis.
 
„Ligoninės biudžetas – 80 milijonų eurų, įstaiga dirba visą parą, todėl atlyginimas, manau, adekvatus. Bet jei pažiūrėtumėte į privatų sektorių, turbūt ten jie gauna dar didesnį darbo užmokestį nei kad yra valstybiniame“, – pasitaisė M.Pauliukas.
 
Tauragės ligoninės vadovas Liutauras Indriuška, kurio gydymo įstaiga neseniai pagarsėjo rekordiniais darbo užmokesčiais, teigia jo atlyginimo skaičiavimai vyksta sąžiningai ir konstruktyviai.

 
„Ir taip reikia pasiekti įvairiausius nustatytus rodiklius. Kontrolė yra. Vadovų darbo užmokestis skaičiuojamas pagal renkamus balus. Jau įvesta tvarka ir kontrolė kilstelėjo vadovų atlyginimą, bet kad nauja tvarka vėl nesugrąžintų tų laikų, kai darbuotojas uždirbo daugiau nei vadovas, kuris įstaigoje atsako už viską“, – apie darbo užmokestį L.S. neseniai aiškino L.Indriuška.
 
Kaltinti didelėmis algomis nelogiška
 

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas dr. Kęstutis Štaras aiškina, kad atlyginimų dydžiui nustatyti yra ministro įsakymu patvirtinta tvarka pagal gydymo įstaigų dydį, lygį ir kitus parametrus, tokius kaip gydytojų, slaugytojų ir kito personalo vidurkis, taigi, jei nėra nustatyta minėtos tvarkos pažeidimo, to negalima laikyti neteisėtu. „Kaltinti, kad kažkas užsidirba pagal nustatytą tvarką – nelogiška. Ministerija nustato atlyginimų tvarką savo pavaldumo įstaigoms, savivaldybės – savo. Kur du steigėjai, ten abu tą daro. Viskas juodu ant balto parašyta“, – kad nėra manevro laisvės, įsitikinęs K.Štaras.

 
Be to, jis primena, kad atlyginimą gali koreguoti nustatyta kintamoji dalis pagal nustatytus siektinus rodiklius, kas gali sudaryti iki 20 procentų pastoviosios dalies atlyginimo dydžio.
 
„Jei įstaigos vadovas įvykdo visus siektinus rodiklius, kuriuos steigėjas yra nustatęs, skiriama maksimali kintamoji dalis – 20 procentų, atitinkamai, jei neįvykdo kelių punktų, gauna 10 ar 5 procentus arba išvis neskiria“, – sakė K.Štaras.

 
Komentaras
Vilniaus teritorinės ligonių kasos vyriausiasis patarėjas Vytautas Mockus:

- Griežčiau reglamentuoti administracijos galvų atlyginimus verta. Gydymo įstaigų vadovai neretai imasi savivalės sau juos kilstelėti. Neseniai Šiaulių ligoninėje buvo daroma sava tvarka. Savivalės ir piktnaudžiavimo atvejų yra.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

   S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

   VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
   Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

   Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

   Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

   Budinti vaistinė


   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

   razinka


   Sveika šeima


   Apie laimingiausią Lietuvos jaunimą kalba pasaulis

   Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje, skelbiama Pasaulio laimės ataskaitoje. „Kaip, kodėl?“ – klausia užsienio žiniasklaida, stebisi ir patys lietuviai. Bene didžiausią indėlį, ieškant Lietuvos jaunimo laimės priežasčių, neseniai įnešė garsusis britų dienraštis „The Guardian&...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Į darbus kibs virtualūs fizioterapeutai

   Pirmoji pasaulyje dirbtinio intelekto (DI) koordinuojama virtuali fizioterapijos klinika startuos šiais metais. Būsimų skaitmeninių fizioterapeutų darbdaviai žada daug. Virtualios fizioterapijos klinikos „Flok Health“ bendraįkūrėjas Finnas Stevensonas tvirtina, kad inovacija ne tik sumažins fizioterapijos pacientų ...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Pseudomokslas apie makalienę
   Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
   Apie ponią Frustraciją Mortenson
   Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
   Pats juokingiausias rašinys
   Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

   Naujas numeris