Kasdien pasaulyje cigaretės dūmelį patraukia daugiau nei vienas milijardas žmonių. Liūdna Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistika byloja, jog daugiau negu pusės jų gyvenimas nutrūks dėl pačių įvairiausių kraujotakos, širdies ligų, o taip pat ir dėl pastarųjų poros amžių maru vadinamo vėžio. Šios rūkalius dažnai aplankančios negandos yra tiesiogiai siejamos su jų kenksmingu įpročiu. Nepaisant to, jog viena septintoji pasaulio gyventojų turi šią priklausomybę, medikų ir mokslininkų bendruomenė siekia palengvinti rūkančiųjų dalią ir gal net su laiku padėti atsisakyti bent jau pavojingiausių tabako gaminių.
Faktai
PSO duomenimis, tabako vartojimas tiesiogiai prisideda prie apytiksliai pusės rūkančiųjų mirties.
Daugiau nei 80 proc. pasaulio rūkančiųjų gyvena vidutinio ar žemo ekonominio lygio šalyse.
Rūkančiųjų vidutinė gyvenimo trukmė yra daugiau nei dešimt metų trumpesnė.
Nikotinas, pagrindinė tabako veiklioji medžiaga, augalui reikalinga, kad jis apsisaugotų nuo vabzdžių.
Naivu tikėtis, jog žmonės neturės kenksmingų įpročių
Rugsėjis buvo išties kupinas įvykių mėnuo tabako žalos mažinimo šalininkams, mat vyko net trys tarptautinės konferencijos, kurių metu mokslininkai, gydytojai pulmonologai, kardiologai, onkologai pristatė naujausius tyrimus bei analizavo naujausią tabako žalos mažinimo praktiką. Anot pačių dalyvių, itin pasisekusiu laikomas Tarptautinis tabako ir nikotino forumas (
Global tobacco & nikotine forum arba GTNF) bei Trečioji mokslinė konferencija tabako žalos mažinimo tema: nauji produktai, tyrimai ir politika (
The 3rd Scientific Summit on Tobacco Harm Reduction: Novel products, Research & Policy, žiniasklaidai įvardintas kaip
No smoke summit). Jų metu dalyviai diskutavo apie efektyviausius būdus, kaip mažinti su rūkymu susijusių mirčių skaičių pasaulyje.
Kaip teigė konferencijos „No smoke summit“ dalyvavęs buvęs Herakliono universitetinės ligoninės Graikijoje Kariologijos skyriaus vedėjas ir Europos kariologų asociacijos prezidentas prof. Panos E.Vardas, žmogus yra hedonistinė būtybė, linkusi ieškoti pasitenkinimo dedant kuo mažiau pastangų.
„Turbūt tai - mūsų prigimties dalis. Išskirtinai retos asmenybės intensyviai dirbdamos su savimi sugeba gyventi kitokį gyvenimą. Daugumai visgi reikalingas koks nors „narkotikas“. Nesvarbu, būtų tai kava, alkoholis, cigaretės, adrenalinas ar paleistuvavimas. Būtų idealu, jei žmonija apsieitų be viso to, tačiau net tolimoje ateityje tikėtis visuomenės, kuri nevartos jokių kenksmingų, tačiau pasitenkinimą sukeliančių medžiagų, būtų naivu. Todėl visuomenė, tiksliau, medicinos darbuotojai, įstatymų leidėjai, o šiuo atveju ir tabako pramonė, turi maksimaliai stengtis, kad būtų užtikrinta saugi alternatyva šiuo metu vartojamai produkcijai. Tabako pramonė jau pastarąjį dešimtmetį ieško šios problemos sprendimo ir siūlo alternatyvas.
Deja, kol kas daugelio valstybių politinėje arenoje vengiama imtis priemonių tabako žalos mažinimo koncepcijai įgyvendinti. Paralelinis tokios totalinės antitabako politinės doktrinos pavyzdys gali būt stebimas Afrikos valstybėse, kuriose stiprią įtaką turi Katalikų bažnyčia. Popiežius pasisako prieš kontracepciją, natūralu, prieš ją yra Afrikos kardinolai bei vyskupai. Tačiau realybė ta, jog šiame žemyne siaučia AIDS/ŽIV epidemija. Taigi tenka susidurti su savotiška dilema – apleisti tam tikrą doktrinos aspektą ir pasirinkti saugesnį variantą arba laikytis jos ir pasmerkti milijonus žmonių mirčiai“, - kalbėjo prof. Panos E. Vardas.
Medikai suka galvas
Žymus Paryžiaus klinikos „Bizet“ medicinos onkologas profesorius David Khayat, savo laiku buvęs prezidento Žako Širako patarėju medicinos klausimais, dalyvaudamas konferencijoje minėjo, jog pagrindinė mirtingumo priežastis pasaulyje šiuo metu yra lėtinės kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių ligos. Anot D.Khayat, aiškiai matyti, kokia yra pagrindinė tokio pobūdžio ligų ir mirčių nuo jų priežastis, – cigaretės. Ir šis rodiklis nekinta pastaruosius trisdešimt metų.
Nikotino produktų vartojimas - vienas didžiausių pavojų visuomenės sveikatai, nes ši medžiaga, esanti tabako gaminių sudėtyje, daugeliui žmonių sukelia stiprią priklausomybę. Jos atsikratyti pavyksta retam. Tokia situacija akumuliuoja vis sunkiau pakeliamą naštą daugelio pasaulio šalių sveikatos apsaugos institucijoms. Ekonominės tabako vartojimo pasekmės taip pat yra didelės. Valstybė turi skirti vis daugiau lėšų jo sukeltoms ligoms gydyti, o taip pat reikėtų turėti omenyje ir dėl to prarastą žmogiškąjį kapitalą, t.y nuo rūkymo sukeltų ligų mirusius arba nedarbingais tapusius žmones.
Dėl šios priežasties pasaulio medicinos specialistai nepaliaujamai suka galvas, kaip bent jau sumažinti šio itin kenksmingo įpročio pasekmes.
Pasak profesoriaus D. Khayat, tradicinės cigaretės dūmuose aptinkama daugiau nei 6 tūkst. cheminių junginių. Dirbant su nemaža dalimi šių chemikalų, gryname jų pavidale, laboratorinėmis sąlygomis, reikėtų dėvėti apsaugines pirštines ir kaukes. Turbūt tikrai retam žmogui kiltų mintis atsigerti amoniako ar arseniko, tačiau rūkantieji, dėl jiems vieniems žinomų priežasčių, mano, jog vartoti šiuos chemikalus įkvepiant cigaretės dūmus yra visiškai normalus ir savaime suprantamas dalykas. Apie 80 iš paminėtų kelių tūkstančių cheminių junginių yra kancerogeniniai, t.y sukeliantys vėžį.
„Galime šią situaciją palyginti su mirštamumu keliuose dėl greičio viršijimo. Taip, teisinga būtų tiesiog neviršyti greičio ir minimizuoti riziką žūti avarijoje. Tačiau žinome, jog taip niekada nebus. Būtent dėl to automobilių gamintojai, suvokdami, jog visuotinai užtikrinti saugų greitį nėra įmanoma, ilgainiui turėjo sugalvoti, kaip kitokiais būdais minimizuoti žmonių aukas keliuose. Taip atsirado saugos diržai ir pagalvės“, – teigia profesorius D.Khayat.
Tabako gaminių vartojimas bet kokiu pavidalu yra neabejotinai kenksmingas. Be abejo, jog pats efektyviausias būdas tabako žalai riboti būtų užtikrinti, kad jis nebūtų vartojamas. Tačiau dėl pačių įvairiausių veiksnių to padaryti neįmanoma.
„Prieš kurį laiką įvyko įdomus tyrimas, kurio metu buvo atlikta žmonių, iš gydytojų išgirdusių sunkias diagnozes, tiesiogiai susijusias su rūkymu, apklausa. Tyrimo rezultatai - šokiruojantys. Dauguma apklaustų pacientų, daugiau nei šešiasdešimt procentų, net išgirdę tokias diagnozes nemeta rūkyti. Maža to, pirmas dalykas, kurį daro rūkantys pacientai po, tarkim, chemoterapijos procedūros – eina prisidegti cigaretės. Net žinodami ligos diagnozę, ją sukėlusias aplinkybes, šie žmonės vis tiek nemeta rūkyti“, – pasakojo „Paryžiaus klinikos „Bizet“ medicinos onkologas profesorius David Khayat.
Tai parodo, koks įsišaknijęs žmogaus pasąmonėje yra jo poreikis prisidegti eilinę cigaretę.
Kaip ir viršijančių greitį vairuotojų, cukraus vartotojų ar po saule per ilgai degintis mėgstančių žmonių atveju reikalinga ieškoti šio kenksmingo įpročio žalą mažinančios alternatyvos.
Tame pačiame renginyje pranešimą skaitęs onkologijos chirurgas ir direktorius medicinai Kosta Rikos onkologijos centre San Hosė mieste Efrain Cambronero teigia, jog vien saugesnės alternatyvos cigaretėms nėra pakankama priemonė rūkymo žalai pasaulyje mažinti.
„Kol kas neturime vienos formulės šiai problemai spręsti. Žinoma, saugesnės alternatyvos tradicinėms cigaretėms ir kitiems tradiciniams tabako gaminiams yra būtinos, tačiau, mano manymu, daug svarbiau yra užtikrinti, jog jie būtų mažiau pasiekiami vaikams ir paaugliams. Net tik mažiau pasiekiami, bet ir mažiau į juos apeliuojantys. Šiuo atveju itin svarbu, tokiems produktams kuriant rinkodaros strategijas, aiškiai nurodyti juos kaip potencialiai mažiau žalingus. Jei iš vienos pusės suteiksime jau rūkantiems saugesnes alternatyvas, o taip pat užkirsime kelią naujajai kartai įgyti šį kenksmingą įprotį, ilgalaikėje perspektyvoje galime tikėtis su rūkymu siejamo mirtingumo sumažėjimo“, – mano onkologijos chirurgas.
Rinktis yra iš ko
Kanados teisininkas prof. David T. Sweanor, Nottinghamo universitete studentus šviečiantis ir visuomenės sveikatos temomis, taip pat akcentavo kenksmingas medžiagas, kurias rūkantysis gauna traukdamas cigaretės dūmą. „Kvėpuoti dūmais yra blogai, tai - mirtina. Nepaisant to, kokie tie dūmai. Jie pavojingi ugniagesiams, liepsnų apimtuose pastatuose, žmonėms, gyvenantiems netoliese degančios girios. Nepaisant to, kas dega, dūmai yra mirtini, jeigu jais kvėpuojama pakankamai ilgai. Rūkaliai dūmais kvėpuoja kiekvieną dieną. Ir būtent tai, o ne nikotinas galiausiai daugelį jų pražudo. Privalome pasirūpinti, jog rūkantys žmonės galėtų turėti prieigą prie saugesnių alternatyvų įpročiui patenkinti“, – tabako žalos mažinimo konferencijoje klausytojams ir kolegoms kalbėjo profesorius.
.jpg)
Šiandien žmonės, kurie negali atsisakyti šio neabejotinai ydingo įpročio, turi alternatyvų, galinčių sumažinti patenkančių į organizmą nuodingų medžiagų kiekį. Ypač geri rezultatai šiuo metu stebimi Skandinavijoje, kur itin išpopuliarėjo ilgą laiką užmirštas kramtomasis tabakas, šiais laikas pardavinėjamas sufasuotas į mažas pagalvėles. Šio gaminio populiarumas, manoma, lėmė išties ženklų cigarečių vartojimo sumažėjimą. Psichologijos mokslų daktaras Karl Fagerstrom, mokslinį laipsnį apsigynęs rašydamas būtent priklausomybės nuo tabako tema, pranešimo metu pateikė įspūdingą statistiką.
„Per pastaruosius 40 metų cigarečių paklausa Švedijoje smuko beveik perpus ir buvo stebima tiesioginė šio nuosmukio koreliacija su kramtomojo tabako gaminių populiarėjimu. Per tą patį stebėjimo laikotarpį, nuo 1970-ųjų iki 2019-ųjų metų, matuojant pakuotėmis, cigarečių metinė paklausa nuo apytiksliai 500 milijonų pakelių smuko iki maždaug 220 milijonų, o kramtomojo tabako – pakilo nuo 50 milijonų iki 330 milijonų“, - teigia Švedijos psichologijos mokslų daktaras Karl Fagerstrom.
Nors stebėjimai vyksta dar nepakankamai laiko, sveikatos specialistai tikisi ženklaus su rūkymu susijusių ligų skaičiaus šalyje mažėjimo per ateinantį dešimtmetį. Šiuo metu daugiau nei vienas milijonas Švedijos gyventojų pasirinko vartoti kramtomąjį tabaką vietoj cigarečių.
Kaitinamojo tabako produktai yra dar viena alternatyva negalintiems mesti rūkyti. Šis nikotino vartojimo metodas, daugybės medicinos specialistų teigimu, yra saugesnis, nei įprastų cigarečių rūkymas, kadangi kaitinimo metu tabakas nepasiekia degimo temperatūros. Kaip parodė JAV maisto ir vaistų kontrolės administracijos (FDA) tyrimai, tokiu būdu išvengiama didžiosios dalies cigarečių dūmuose aptinkamų toksinų susidarymo. Anot ekspertų, kaitinamojo tabako aerozolyje išskiriama vidutiniškai 95 proc. mažiau kenksmingų žmogaus organizmui medžiagų, atsakingų už rūkalius užpuolančias ligas. Tabako žalos mažinimo šalininkai medicinos srityje mano, jog tai - saugesnė alternatyva. Tabako kaitinimo sistemos taip pat kaip pereinamojo etapo priemonė yra pakankamai paplitusios tarp žmonių, siekiančių visiškai mesti rūkyti.
Dar viena, jau kurį laiką populiarėjanti tradicinių cigarečių alternatyva yra tik iš pavadinimo jas primenantis produktas – elektroninės cigaretės. Tačiau tuo jų panašumas su įprastomis cigaretėmis ir apsiriboja. Rūkant tokį prietaisą elemento pagalba yra kaitinamas nikotino prisodrintas skystis ir taip pat išskiriami garai. Skysčių pasiūla išties didžiulė, prieinami yra patys įvairiausi skoniai, ką gana prieštaringai vertinama tabako žalos mažinimo pozicijos beišlaikantys sveikatos specialistai. Nors ir, anot sveikatos ekspertų, ši alternatyva yra saugesnė už cigaretes - dėl didelės skonių pasiūlos gaminys tampa patrauklus paaugliams, apie ką pranešime griežtai pasisakė E.Cambronero. Visgi, nepaisant prieštaringų vertinimų, šio gamino negalima nepaminėti kaip mažiau kenksmingos alternatyvos cigaretėms, kadangi ją rūkant taip pat nėra įkvepiama tiek pavojingų sveikatai toksinų ir kancerogenų.
Egzistuoja ir niekaip su rūkymu iš pažiūros nesusijęs pakaitalas nikotinui, gaunamam iš cigarečių, – aerozolinio tabako inhaliatoriai. Šie tik vizualiai primena cigaretes ir simuliuoja rūkymo judesį „ranka – burna“. Įrenginys komplektuojamas su aerozolinio nikotino kapsulėmis, kurias žmogus įkvėpia pridėdamas netikrą cigaretę prie burnos.
Tabako žalos mažinimo šalininkai vienija jėgas
Graikijoje vykusio tarptautinio mokslininkų susitikimo metu tabako žalos mažinimo temai skirtų renginių metu buvo paskelbta apie Tarptautinės rūkymo kontrolės ir žalos mažinimo asociacijos (angl. -
Association on Smoking Control & Harm Reduction, SCOHRE) įkūrimą.
Ši asociacija vienys įvairiausių sričių specialistus, tarp kurių bus mokslininkai, gydytojai, politikos ekspertai, sociologai, žmogaus elgesį tiriantys psichologai bei visuomenės veikėjai. Jos nariais tapo 55 sričių ekspertai iš 26 pasaulio šalių. Jie įsitikinę, jog, be tradicinių prevencijos prieš rūkymą priemonių, reikalinga pertvarkyti ir tabako kontrolės strategijas, į jas įtraukiant tabako žalos mažinimą. Žalos mažinimo įtraukimas į bendrą valstybių antirūkymo politiką, anot įkūrėjų, padės gausybėms žmonių, kurie mesdami rūkyti susiduria su sunkumais.
„Reikia pripažinti, jog viešos diskusijos apie tabako žalos mažinimą dar tik prasideda. Siekiant patraukti visuomenės ir sveikatos apsaugos organizacijų dėmesį žalos mažinimo strategijoms bei apie jas šviesti sveikatos apsaugos specialistus reikalinga konstruktyvi diskusija, kuria būtų parodyta potenciali šio kelio nauda. Kol kas tabako žalos mažinimo idėjos susiduria su didele įstatymų leidėjų ir tarptautinių sveikatos organizacijų opozicija. Siekiant bendro tikslo privalu surasti bendrus susikirtimo taškus bei išdiskutuoti abiem pusėms rūpimus klausimus ir potencialius iššūkius. Svarbu suprasti, jog žalos mažinimas yra būdas pagelbėti tiems žmonėms, kurie neturi galimybės mesti žalingo įpročio. Ši rūkančiųjų grupė negali būti apleista įstatymo leidėjų ir valstybinių kontrolierių. Tai atvejais, kai rūkymo mažinimo programoms nepavyksta pasiekti rezultatų, mažiau žalingi produktai turės teigiamą poveikį rūkančiųjų sveikatai“, – pranešime dėl asociacijos įsteigimo teigė Atėnų universiteto kardiologijos profesorius Ignatios Ikonomidis.
SCHORE pagrindinius pajėgumus sutelks į keturis pagrindinius aspektus:
Mokslinius įrodymus, apimant ir dalijimąsi naujausiais moksliniais duomenimis ir jų viešinimą, tyrimų spragų nustatymą, nepriklausomą pramonės duomenų patikrinimą.
Elgesio aspektus: sutelkti dėmesį į rūkančiuosius, norinčiųjų mesti rūkyti poreikius, taip pat į tai, kaip veiksmingai padėti tiems, kurie nenori mesti rūkyti.
Politikos rekomendacijas.
Užmegzti dialogą su politikos ekspertais ir reguliavimo institucijomis tarptautiniu, ES ir nacionaliniu lygiu.
Graikija imasi lyderystės mažinant tabako žalą
Ne visos valstybės lieka kurčios tarptautinės sveikatos specialistų bendruomenės balsui. Atsižvelgdama į tai, jog, „Eurobarometro“ duomenimis, Graikijoje apie 35 proc. gyventojų yra rūkantys, ši valstybė ėmėsi atitinkamų veiksmų, idant efektyviau būtų pasirūpinta piliečių sveikata. Graikijos sveikatos apsaugos ministerijos mokslinis patarėjas Ioannis Faropoulus dalyvaudamas konferencijoje pristatė naujausius tabako teisinio reguliavimo pokyčius, įvykusius jo šalyje, ir pernai patvirtintą Nacionalinį tabako kontrolės veiksmų planą. Jame išskirta keletas veiksmų sričių: rūkymo ir elektroninių cigarečių naudojimo prevencija, visuomenės apsauga nuo pasyvaus rūkymo, pagalba metantiems rūkyti steigiant specializuotus pagalbos centrus, naujų tabako produktų vertinimas vadovaujantis žalos mažinimo principu.
Ministerijos atstovas pabrėžė, jog sprendimas atviriau vertinti tabako pramonės naujoves nėra valstybės tolerancija rūkymui, kaip reiškiniui, bet jos įsipareigojimas įvertinti, ar iš tiesų yra geresnių alternatyvų cigaretėms.
Specialisto komentaras
Kardiologas prof., habil. dr. Pranas Šerpytis
.jpg)
- Kalbėti apie konkrečius įrodymus, jog tabako gaminių pakaitalai sumažina sergamumą su rūkymu siejamomis ligomis, kol kas dar anksti. Kad galėtume tai teigti, reikėtų atlikti kur kas nuodugnesnius tyrimus ir ilgesnius stebėjimus. Tačiau tikrai galiu pasakyti, jog minėtos alternatyvios priemonės, ypač kaitinamasis tabakas, turi mažesnę žalą. Tam jau yra įrodymų, publikuoti moksliniai straipsniai. Dalis žmonių, sugebėjusių pakeisti tradicines cigaretes kaitinamuoju tabaku, ilgainiui meta rūkyti. Žinoma, gydytojai visados ragina pacientus mesti rūkyti, tačiau reikia turėti omenyje, jog tai - priklausomybė. Lygiai tokia pati kaip ir priklausomybė nuo narkotikų. Manoma, jog nikotininė priklausomybė yra net stipresnė už pastarąsias. Jeigu žmogus yra beviltiškai pripratęs, jam reikia pasiūlyti alternatyvas. Tam pritaria ir Europos kardiologų draugija. Be abejo, esu už tai, kad pacientas mestų rūkyti, tačiau jeigu jam nepavyksta, reikėtų galvoti apie mažesnę žalą darančią alternatyvą.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: