Sveikatos paslaugų it šildymo neįjungsi

Deimantė Gruodė
2020-06-19
Per karantiną sustabdžiusios planinių paslaugų teikimą gydymo įstaigos ir vėl bando dirbti visu pajėgumu. Tiesa, kol kas paslaugas pavyksta atnaujinti iki 70 procentų ankstesniojo krūvio, o konsultacijų suteikiama dar mažiau. Daugumos įstaigų darbą paralyžiuoja ministro įbruktas rekomendacinio pobūdžio įsakymas gydytojams dirbti ciklais. Teigiama, jog kai kurios gydymo įstaigos jau ruošia ieškinius teismui.
Sveikatos paslaugų it šildymo neįjungsi
Anot kai kurių parlamentarų, iš Sveikatos apsaugos ministerijos ir ligonių kasų pasigirsta pamąstymų, kad dienos chirurgijos neva išvis nereikia mažesnėse ligoninėse.

Griežti pertekliniai reikalavimai
Seime organizuotame posėdyje, kurio viena iniciatorių - parlamentarė Ingrida Šimonytė, buvo aiškinama, kas paralyžiuoja gydymo įstaigų darbą. Kovo 16 dieną, kuomet buvo įvestas visuotinas karantinas, „išjungus“ sveikatos sistemą vėl ją „įjungti“ visu tempu, pasirodo, nėra taip lengva. Pirmiausia pagalius į ratus kiša sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos rekomendacinio pobūdžio įsakymas, kuriuo medikai raginami dirbti ciklais, nesiblaškyti per kelias gydymo įstaigas. Pasigirdo siūlymai atšaukti per griežtus darbo organizavimo ciklais bei kitus įsakymus, kurie paralyžiuoja gydymo įstaigų darbą, o paslaugų prieinamumą daro neįmanomą.
 

„Pradžioje įsakymas dėl medikų darbo ciklų buvo parašytas kaip reikalavimas. Bet Sveikatos reikalų komitete prispaudus viceministrę, ši prasitarė, kad tai – rekomendacija, kas ir buvo pataisyta. Bet galimai yra duotas nurodymas ministerijai pavaldžių įstaigų vadovams imtis priemonių, idant jų darbuotojai negalėtų vykti dirbti į regionus. Gaila, kad žlugdomas ne tiek stacionarinių, bet ambulatorinių konsultacinių paslaugų teikimas“, - piktinosi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas.

 
Dėl dienos chirurgijos paslaugų, pasak A.Matulo, ministerija irgi priima spendimus, kurie, kaip sako medikai, apsunkina paslaugų teikimą. Vien ko verti reikalavimai dienos chirurgiją vykdyti atskirose patalpose, įrengti atskirus įėjimus.
„Dar daugiau: iš ministerijos ir ligonių kasų pasigirsta tokie pamąstymai, pagal kuriuos dienos chirurgijos neva išvis nereikia mažesnėse ligoninėse. Akivaizdi tendencija, kad nepavykus sujungti ir sunaikinti rajono ir regiono ligoninių, tą stengiamasi padaryti iki kadencijos pabaigos per finansinius mechanizmus ir radiologijoje, ir toje pačioje dienos chirurgijoje. Svarstoma ir dėl kitų klausimų, pagal kuriuos finansavimas akivaizdžiai toliau blogėja ir yra mažinamas mažoms rajono ligoninėms“, - nerimauja A.Matulas.

 
Pakvipo teismais
Parlamentaras stebėjosi, kad iš vienos pusės deklaruojama, kad bausime, jeigu neatnaujinsite paslaugų, o iš kitos - priimti ministerijos sprendimai, kurie akivaizdžiai neleidžia teikti paslaugų visa apimtimi.
„Atsiranda ministro grasinimai, kad baus paslaugų neatnaujinančias įstaigas. Karantino metu A.Veryga gali siautėti, bet jam pasibaigus, žinau, ne viena įstaiga ruošia teisminius ieškinius, jeigu bus nubaustos dėlto, kad vykdydamos ministro įsakymus negali teigti paslaugų pacientams. Akivaizdu, kad grubiai pažeidžiama Konstitucija, galimybė teikti konsultacijas pacientams, medikams laisvai rinktis darbo vietas“, - kalbėjo A.Matulas.
Įstaigų atstovai taip pat akcentavo, jog gaunant apmokėjimą pagal suteiktas paslaugas finansavimas įstaigoms sumažėjo perpus, kadangi per dieną gali priimti kelis kartus mažiau pacientų negu anksčiau. Kaip jie sako, jei būtų padidinta paslaugų balo vertė, tai leistų turėti stipresnį biudžetą tiems, kurie dabar dirba 50-70 proc. pajėgumu.
 
Registracijai skiria kelias dienas
Savo ruožtu pacientų atstovai skundėsi, jog nenormalu, kai tik per penkias dienas pavyksta užsiregistruoti telefonu pas specialistą.
 

„Yra neaiški registravimosi pas specialistus tvarka. Matome, kad sergu.lt dar labiau neveikia karantino laikotarpiu. Gydymo įstaigų registratūros skambučių sulaukia vis daugiau ir daugiau. Man atrodo, Nacionaliniame vėžio institute per dieną sulaukiama 15 tūkstančių skambučių. Suprantama, kad prisiskambinti į registratūrą ypač mėnesio pradžioje visada būdavo sudėtinga, bet dabar su kiekvienu ministerijos tvarkos pakeitimu tampa dar sunkiau. Nebeaišku, kur pacientams ieškoti pagalbos“, - teigia POLA organizacijos prezidentas Šarūnas Narbutas.

 
O jei žmonės fiziškai kreipiasi į registratūrą, jie yra registruojami po penkių šešių mėnesių. Greitu metu pas specialistą jį gali užregistruoti tik gydantis gydytojas. Vadinasi, reikia pakalbėti su šeimos gydytoju, o kad pastarasis susisiektų su specialistu, turi raginti pats pacientas. Turime nemažai istorijų, kad pacientas kelias dienas skiria vien registravimosi veiksmui“, - pasisakė POLA organizacijos prezidentas Šarūnas Narbutas.
Net užsiregistravęs vizito, pasak Š.Narbuto, pacientas išgirsta, jog pas specialistą gali pakliūti po trijų savaičių, bet iki tol jam dar reikėtų pasidaryti visus paskirtus tyrimus. Pastarųjų, kaip sako jis, irgi reikia laukti kelis mėnesius.
 

„Vėlgi kyla iššūkis: ar imti specialisto konsultaciją, jei vis tiek nespėsi pasidaryti paskirtų tyrimų, nesvarbu, ar tai būtų radiologiniai tyrimai, ar echoskopijos, endoskopijos. Jų eilės yra ilgos ne tik viešajame, bet ir privačiame sektoriuje“, - pridūrė Š.Narbutas.
Įstaigos ir pačios galvoja, kad reikia steigti didesnius skambučių centrus, kitos sako, jog jos registravimo aptarnavimą perduoda atlikti kitoms įmonėms. Galvodamas, kaip pagerinti pacientų registravimo tvarką, Š.Narbutas išeitį mato ne per skambučių centrus, bet būtent per elektroninės registracijos įgalinimą.
„Išankstinė pacientų registracija yra suprogramuota, pinigai tam išleisti, sistema veikia, bet įstaigos vizitų laikų ten nekelia. Tad iš esmės šį įrankį reikėtų kuo labiau aktyvinti“, - sako POLA prezidentas.
 
Darbo laiko ilginimas

Posėdyje kalbėta ir apie ilgesnį įstaigų darbo laiką, per kurį būtų galima priimti daugiau pacientų. Tokią idėją įstaigų vadovams yra pametėjęs ir sveikatos apsaugos ministras A.Veryga, dargi pridūręs, kad gydytojams už viršvalandžius reikėtų sumokėti iš įstaigos lėšų.
„Darbo laiko ilginimas praktiškai neįmanomas, kadangi yra įvestas medikų darbo cikliškumas ir gydytojų nėra pakankamai, kad būtų galima pratęsti darbo valandas. Gydytojai, laikydamiesi saugumo reglamento reikalavimų, per tam tikrą laiką gali priimti vieną pacientą ir ne daugiau. Vadinasi, darbo laiko ilginimas susijęs su papildomais gydytojais, kurių net negali priimti, nes yra įvestas cikliškumas“, - kalbėjo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Raimundas Martinėlis, pridurdamas, jog tai būtų ypač opi problema rajonams, sprendžiant, iš kurgi ištraukti tuos papildomus specialistus.
 
Darbo cikliškumas, pasak R.Martinėlio, - antrasis ministerijos etapas. Parlamentaras primena, kad SAM iš pat pradžių buvo liepusi visiems medikams deklaruoti darbo laiką ir vietas. Tokiu būdu, anot jo, buvo bandoma neleisti medikams dirbti keliose įstaigose, o kai šis sumanymas neišdegė, įvestas cikliškumas.
„Cikliškumas apriboja žmogaus teises. Kodėl medikas negalėtų dirbti keliose įstaigose, jei dabar turime pakankamai apsaugos priemonių, kuriomis tikrai aprūpintos visos ligoninės. Vieno parlamentinės kontrolės posėdžio metu viceministrė pasidžiaugė, kad suvaldėme virusą „išjungdami“ sveikatos sistemą. Aš dar paklausiau, kada jie ruošiasi ją „įjungti“, nes, kaip dabar matome, iš naujo pradėti teikti paslaugas nėra taip paprasta“, - pridūrė R.Martinėlis.

 
Komentaras
Seimo narė konservatorė Paulė Kuzmickienė:

- Gauname laiškus iš pacientų, gydytojų ir regioninių įstaigų vadovų apie susidariusias eiles. Mūsų tikslas buvo ne padejuoti, bet ieškoti sprendimų sveikatos priežiūros politikams, vadovybei, kaip išspręsti šią problemą. Juk nėra normalu, kad pas reikiamus specialistus dabar gali patekti tik lapkričio mėnesį. Pirmiausia yra per griežti reikalavimai darbo organizavimui. Be to, jei paslaugų suteikimo apimtys yra 50 procentų (ne dėl to, kad įstaigos nenori grįžti prie ankstesnio darbo ritmo, bet dėl visų apribojimų joms sudėtinga padidinti paslaugų apimtis), siūloma didinti paslaugų balo vertę. Kai kuriems, atrodo, šeimos gydytojams šis jau buvo padidintas. O visa kita galėtų būti didinama nuo vieno euro iki 1,35. Toks buvo išsakytas pageidavimas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

  Sveika šeima


  Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

  Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kai išeina „eterio milžinai“

  Kai prieš 11 metų šis amerikietis vedė paskutinę „Larry King Live“ laidoje prezidentas Barakas Obama pavadino jį „vienu iš eterio milžinų“. Larry Kingas (1933-2021) toks buvo. Nesvarbu, ar kalbėjosi su JAV prezidentu, užsienio lyderiu, garsenybe, skandalų kamuojamu asmeniu arba bet kuriuo ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica