Sostinės vadovų konkursai muša rekordus

Greta Vanagienė
2024-08-01
Sostinėje – gydymo įstaigų vadovų konkursų įkarštis. Naujų administracijos galvų ieškoma Karoliniškių ir Antakalnio poliklinikoms. Įstaigų steigėjo, Vilniaus miesto savivaldybės, vadovai patvirtina, kad šie konkursai sulaukia anšlago – vadovo kėdės siekia kelios dešimtys kandidatų.
Sostinės vadovų konkursai muša rekordus
Vilniaus miesto savivaldybė skelbia vadovo konkursą dviem didelėms gydymo įstaigoms. Įpėdinių ieškoma Antakalnio ir Karoliniškių poliklinikos vadovams.

Muša rekordus
 
Vilniaus miesto savivaldybė skelbia vadovo konkursą dviem didelėms gydymo įstaigoms. Įpėdinių ieškoma ilgamečiam Antakalnio poliklinikos vadovui Evaldui Navickui ir Karoliniškių poliklinikos vadovui Vismantui Matului, kurio pavaldume atsidūrė prie poliklinikos prijungta Lazdynų poliklinika.
 
Sveikatos sritį sostinėje kuruojanti Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė patvirtina, kad minėti konkursai vyksta įprasta tvarka, kaip apibrėžta įstatymo – naujųjų vadovų paieška paskelbta likus pusmečiui iki esamų vadovų kadencijos pabaigos.
 
„Konkursai vyksta pagal įprastas procedūras. Negaliu pasakyti, ar jau pasirašyta komisija – veikiausiai dar ne. Kolegos dar dėliojasi“, – apie konkursų eigą kalbėjo S.Bieliūnė, pridūrusi, kad pati konkursų koordinavimo procesuose nedalyvauja – gauna tik „apdorotą medžiagą“.
 
Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė, atsakanti už vykdomų konkursų tvarką, teigia, kad šiuo metu atliekamas techninis darbas sutikrinti kandidatų duomenis, atlikti dokumentų tikslinimą. Antakalnio poliklinikos vadovo konkursui pateikti dokumentus buvo galima iki liepos 11, o Karoliniškių poliklinikos – iki liepos 19 dienos. Kiek kandidatų sulaukta konkurse, V.Turauskytė sako skelbti negalinti. Mat tai kuruoja Personalo skyrius.
 

„Mušame rekordus. Paprastai susidomėjimas būna didžiulis“, – prasitaria Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė. Pavyzdžiui, neseniai vykęs Naujosios Vilnios poliklinikos konkursas dėmesio sulaukė iš 34 asmenų.

 

„Įstaigos geros, tapusios sveikatos centrais, besistiebiančios į viršų, pacientai jomis patenkinti, nes teikiamos kokybiškos paslaugos“, – sakė savivaldybės atstovė. Be to ir alga, jos vertinimu, – nemaža. Ją nustato Sveikatos apsaugos ministerija – dydis priklauso nuo įstaigos darbuotojų skaičiaus ir kitų kriterijų.
 
30 procentų didesnis atlyginimas
 
Skelbimuose nurodoma, kad Antakalnio poliklinikos vadovo pareigoms užimti siūloma mėnesinė alga neatskaičius mokesčių siekia 8034,30 eurų, kas sudaro 4860,76 eurų į rankas. Kandidatai privalo turėti ne mažesnę kaip trejų metų vadovaujamo darbo patirtį. 
 
Karoliniškių poliklinikos administracijos galvai taip pat reikalinga turėti ne mažesnę kaip trejų metų vadovaujamo darbo patirtį. Na, o algą čia galima gauti beveik trisdešimčia procentų didesnę. Pastovioji darbo užmokesčio dalis neatskaičius mokesčių Karoliniškių poliklinikos vadovui siūloma 10,309 eurų, kas sudaro 6236,94 eurų į rankas, taip pat čia skaičiuojama per mėnesį ir papildoma kintamoji dalis iki 20 procentų.
 
Pasipelnyti įstaigos sąskaita (ne)galima
 
Kadenciją baigiantis Karoliniškių poliklinikos vadovas Vismantas Matulas teigia, jog gydymo įstaigos vadovo kėdė – šilta vietelė siekiantiems pasipelnyti. Taigi esminis kriterijus, anot jo, vadovaujant įstaigoje – tinkamos vidinės žmogaus savybės: „Žmogus, kuris nusprendžia eiti į viešąjį sektorių ir imasi atsakyti, mūsų atveju, už dvidešimt penkių milijonų biudžetą, turėtų atitinkamai turėti vidines savybes bei nusistatymą – suprasti, kad viešasis sektorius vis dėlto tarnauja žmonėms, o ne asmeninei naudai gauti.
 
Žinome daug įstaigų vadovų, kurie nueidavo kitu keliu ir situacijos būdavo negražios. Nuskambėdavo vėliau įvairios atlyginimų sumos. Mano galva, tokie žmonės neturėtų net galvoti apie darbą viešajame sektoriuje ir darbą žmonėms“, – už skaidrumą pasisakė įstaigos vadovas, kol kas dar svarstantis, bandys tęsti darbą poliklinikoje ar ne. Mat yra ragavęs, kaip pats sako, ir lengvesnės duonos – „dirbti ant savęs“.
 
„Būti pačiam sau direktoriumi gerokai lengviau, o čia (poliklinikoje – red. past.) reikia atsakyti už kolektyvo ir pacientų, kurių lūkesčiai vis didesni, nuotaikas, už viešus finansus, kad jie būtų tinkamai paskirstomi, – teigia daugiau nei dvidešimt penkerius metus valstybės tarnyboje dirbantis Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo sūnus V.Matulas, prisipažinęs vis dažniau pagalvojantis ir apie vidinę savijautą bei dėmesį šeimai. – Dabar akcentuojame tik medikų savijautą, bet neklausiame, kaip jaučiasi tie, kurie vadovauja skyriui, padaliniui, įstaigai. Jie juk irgi žmonės, turi jausmus.“
 
Vienintelis V.Matulo noras ir palinkėjimas būsimam įpėdiniui – kad šis turėtų takoskyrą tarp viešųjų ir asmeninių finansinių interesų: „Steigėjas rinkdamasis kandidatą turėtų spręsti, kiek darbas Lietuvos labui užima svarbią vietą, kiek veikia asmeniniai reikalai.“
 
Abiejų įstaigų konkursų reikalavimų sąraše tai yra aptakiai numatyta. Paskutinis punktas pažymi, kad kandidatai turi būti nepriekaištingos reputacijos, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatyme.
 
SAM, panašu, į tai žiūri kiek atlaidžiau. Neseniai jų pavaldume esančios Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) vadovo konkursą laimėjo ir antrai kadencijai paskirta Jelena Kutkauskienė, kurios sutuoktiniui pareikšti įtarimai STT vykdomame ikiteisminiame tyrime dėl prekybos poveikiu RVUL ligoninėje. J.Kutkauskienė įtariama galimai veikusi šeimos interesų labui, tačiau tai nesutrukdė jai vadovauti įstaigai.
 

Komisijos sudėtis neskelbiama
 
Dažnai už uždarų durų pasiliekanti komisija, vertinanti kandidatų pateiktus dokumentus, panašu slapta veikia ir šįkart.
 
„Niekada nemačiau, kad būtų viešai paskelbta komisijos sudėtis“, – pastebėjo Gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras.
 
Nėra mačiusi komisijos sudėties ir Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos ir sporto reikalų komiteto pirmininkė Rasa Račienė. Kaip neseniai L.S. ji pasakojo – komitetas praranda galios pozicijas. „Jei šie būdavo svarioji atšaka, kuri formuoja miesto politiką, šiandien ją formuoja meras ir vicemerai“, – teigė ji.
 
Anot R.Račienės, ne be reikalo vadovų vietoms užimti rengiamas ir skelbiamas konkursas nepatenka į komiteto kompetencijų sąrašą.
 

Jaučiasi nereikalingas
 
Vienai didžiausių sostinės poliklinikų vadovavęs, o dabar jėgas delegavęs Širvintų rajono savivaldybės sveikatos centrui K.Štaras paklaustas, ar nevilioja sudalyvauti konkursuose ir sugrįžti į didmiesčio gydymo įstaigą, pripažįsta sostinėje besijaučiąs nereikalingas. Vadovas sako: jei ir norėtų vadovauti vienai iš Vilniaus miesto poliklinikų, tam yra kliūčių – gydymo įstaigų vadovų pasirinkime veikia politinė įtaka, tad konkurso skelbimų nė netikrinęs.
 
„Esu opozicijoje, todėl menka tikimybė, kad mane pasirinks. Tie, kas yra pozicijoje, stengsis pasistatyti savus. Eiti, kad eiti... Tai žinote...“ – kalbėjo buvęs Vilniaus Centro poliklinikos vadovas K.Štaras.
 
Konkursai - be jokio šešėlio
 
V.Turauskytė K.Štaro poziciją neigia. Ji tikina, kad konkursai vykdomi be jokio politinio šešėlio.
 
„Tai netiesa. Mūsų konkursuose dalyvauja dvidešimt trisdešimt asmenų. Turime pavyzdžių – tarkime, Naujosios Vilnios poliklinikos vadovas atėjo iš privačios gydymo įstaigos. Dabar džiaugiamės, kad jis kelia įstaigą į viršų, nors būklė sunki, – gynė savivaldybę V.Turauskytė. – Aš ir pati į savivaldybę atėjau dirbti atsitiktinai konkurso būdu. Tai nebuvo kažkieno deleguota. Nesu politikė ir nesinori tikėti, kad įtaką daro politika. Jei būtų taip, kaip kalbama, į vadovų konkursus dokumentus teiktų vienas du kandidatai, o dabar skaičiai kalba patys už save. Ateina daug stiprių, savimi pasitikinčių kandidatų.
 
Kandidatavimu nesidalina
 
Užkulisiuose šnabždama: geidaujamų vadovų sąraše – jaunas ir energingas netrukus vadovo kadenciją Nacionalinio kraujo centre baigsianti Daumantas Gutauskas. Vis dėlto paklaustas, ar domisi karjeros perspektyvomis minėtose gydymo įstaigose – pasirenka tylėti.
 
„Ar kandidatuoju, nesidalinu, kol nelaimiu, – trumpai atsako D.Gutauskas.
Vilniaus rajono vicemerė Edita Tamošiūnaitė, būdama Vilniaus miesto vicemere kuravusi sostinės gydymo įstaigų vadovų konkursus, neseniai sukosi teismuose dėl pralaimėto Vilniaus centrinės rajono poliklinikos vadovo konkurso. Paklausta galbūt Karoliniškių arba Antakalnio poliklinikos vadovų konkursai – naujas šansas vadovauti gydymo įstaigai, irgi nedaugžaudžiauja: „Zonduojate mano asmeninius planus? Jau ne pirmą kartą sulaukiu tokių klausimų. Tai kiekvieno žmogaus apsisprendimas, kokiuose konkursuose dalyvauti.“
 
Kadangi kandidatų, kaip teigia savivaldybė, daug, reikia tikėti, kad bus išrinkti geriausieji.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

    Gydytojas ir pacientas


    R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

    R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

    Neatsiejamas Palangos reabilitacijos ligoninės veidas – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Romantė Aleknavičienė priė...
    R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

    R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

    „Jeigu dabar reikėtų rinktis profesinį kelią, turbūt rinkčiausi muzikos terapiją“, - šypsosi penkiasdeši...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    Kad naujamečiai pažadai nevirstų kančia

    „Į fizinę veiklą turėtume žiūrėti kaip į dantų valymą. Žinome, kad reikia, todėl keliamės ir einame tai daryti“, – sako kineziterapeutas Arminas Petrauskas, tačiau tuoj pat primena: vykdant naujametinius pasižadėjimus, svarbu nepamiršti saiko ir nepakenkti savo organizmui.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ir vėl Kinija, ir vėl naujas virusas

    Pasaulio žiniasklaidoje plinta žinia apie sparčiai augantį žmogaus metapneumoviruso (HMPV) atvejų skaičių šiaurinėje Kinijoje. Nors Pekino užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Ning teigia, kad tai – įprastas sezoninis reiškinys, „The Daily Guardian“ informuoja, jog šalyje jau pradėta specia...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
    Marius Čiurlionis Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
    JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?
    Rimas Jankūnas JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?
    Nugalėti perferiatą
    Henrikas Vaitiekūnas Nugalėti perferiatą

    Naujas numeris