Registrų centras: e.sveikatos perkėlimas į atsargines laikmenas pradėtas iki liūties

Sniegė Balčiūnaitė, BNS
2020-07-27
Registrų centro vadovas pripažįsta, kad anksčiau supratus, jog serverių gedimo atveju e.sveikatos sistema būtų pažeidžiama labiausiai, jos duomenys jau buvo pradėti perkelti į atsargines laikmenas. Saulius Urbanavičius sako, e.sveikata jau nėra pajėgi atlikti daugiau funkcijų. 
Registrų centras: e.sveikatos perkėlimas į atsargines laikmenas pradėtas iki liūties
S.Urbanavičius

„Matėme tą situaciją. (...) Galėjome turėti dar rimtesnių problemų. Sausį buvo pradėtos daryti kopijos į diskines laikmenas, todėl per šį incidentą duomenys nebuvo prarasti. Kopijos buvo daromos ir iki tol, tačiau į tokius įrenginius, iš kurių duomenų atstatymas būtų užtrukęs dar ilgiau“, – Seimo konservatorių frakcijoje pirmadienį sakė S.Urbanavičius.    
Registrų centro vadovo teigimu, kopijos daromos keliais būdais – ne tik į magnetines juosteles, kaip anksčiau, bet ir į diskus.   
S.Urbanavičiaus teigimu, e.sveikatos sistemos dubliavimo technika jau yra nupirkta.
„Dabar esame technikos laukimo stadijoje. Ją planuota turėti šiemet. Jeigu taip ir būtų įvykę, e.sveikatos sutrikimai būtų buvę laikini“, – aiškino įmonės vadovas. 

 
S.Urbanavičius be kita ko pabrėžė, kad vis daugiau abejonių kyla ir dėl e.sistemos funkcionalumo. 
„Dėl sistemos funkcionalumo yra labai nemažai problemų, sistema neatlaikys naujų funkcionalumų, jau apie tai signalizavome ministerijai, ir ne kartą. Reikėtų, ko gero, kuriam laikui pristabdyti sistemą, sutvarkyti ir grįžti prie funkcionalumo praplėtimo“, – teigė jis.   
Pasak jo, e.sveikatos sistemos anksčiau nespėta perkelti į rezervinę duomenų bazę, tačiau visiems darbams buvo suplanuoti pinigai.  
„Reikia suprasti, kad šitie darbai nesidaro labai greitai“, – sakė Registrų centro vadovas. 
Jis taip pat akcentavo didžiules sistemos duomenų apimtis: „Mes kalbame apie devyniasdešimt terabaitų  duomenis“. S.Urbanavičiaus klausė, kodėl 2014 metais, kai e.sveikatos sistema perduota Registrų centrui, nebuvo „kalbama apie kopijų darymą, rezervinių serverinių kūrimą“. 
 
S.Urbanavičius be kita ko pastebėjo, kad e.sveikatos sistemos perkėlimui į atsarginius serverius trukdė ne tik lėšų, bet ir patalpų trūkumas.

S.Urbanavičiaus teigimu, e.sveikata buvo paralyžiuota, nes nebuvo rezervinės serverių ir duomenų bazių kopijos. Jis nekomentavo priežasčių, bet patikino, kad kitos sistemos tokias kopijas turėjo, todėl atsistatė greičiau.  
RC vadovas pripažino, kad į e.sveikatos valdytoją Sveikatos apsaugos ministeriją dėl duomenų apsaugos problemos buvo kreiptasi ne kartą.
Konservatorių frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis tikino, kad tokie kreipimaisi buvę bent aštuoni. 
 
Registrų centro vadovas tikino, kad iki trečiadienio sistema bus sutvarkyta. Jeigu to padaryti nepavyks, anot jo, yra planai B ir C.  
„Tai ne mėnesių ir ne savaičių klausimas, o tik dienų klausimas (kada pradės veikti e.sveikata – BNS)“, – teigė įmonės vadovas. 
Po  liūties prieš savaitę trūkus vamzdžiui užpilta Registrų centro serverinė, anot S. Urbanavičiaus, įrengta prieš 15 metų. Dėl to buvo sutrikusi daugelio įmonės valdomų sistemų veikla, e.sveikatos sistemos nepavyko atstatyti iki šiol.  
 
S.Urbanavičius sako, kad jau aiškėja, kad vanduo apsėmė serverinę dėl šalia pastato vykstančių statybų.   
„Įtakojo, ko gero, kaip dabar aiškėja (...) statybos, kurios buvo intensyvios – trūko perdanga ir vanduo pateko ne pro rozetes, pro plyšius po durimis, o būtent pro trūkusį plyšį, kuris iki šiol buvo vizualiai nepastebimas. Ir subėgo vanduo ant mūsų tų dviejų spintų. Visas pastatas iš esmės griūna“, – S.Urbanavičius.     
E.sveikatos sistemos kūrimas iki 2015 metų kainavo daugiau nei 40 mln. eurų, o nuo 2015 metų, kai Registrų centras pradėjo kurti centralizuotą visos Lietuvos sistemą, į ją investuota dar beveik 6 mln. eurų. Be to, kasmet jos priežiūrai skiriama dar apie 2 mln. eurų. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica