Registrų centras: e.sveikatos perkėlimas į atsargines laikmenas pradėtas iki liūties

Sniegė Balčiūnaitė, BNS
2020-07-27
Registrų centro vadovas pripažįsta, kad anksčiau supratus, jog serverių gedimo atveju e.sveikatos sistema būtų pažeidžiama labiausiai, jos duomenys jau buvo pradėti perkelti į atsargines laikmenas. Saulius Urbanavičius sako, e.sveikata jau nėra pajėgi atlikti daugiau funkcijų. 
Registrų centras: e.sveikatos perkėlimas į atsargines laikmenas pradėtas iki liūties
S.Urbanavičius

„Matėme tą situaciją. (...) Galėjome turėti dar rimtesnių problemų. Sausį buvo pradėtos daryti kopijos į diskines laikmenas, todėl per šį incidentą duomenys nebuvo prarasti. Kopijos buvo daromos ir iki tol, tačiau į tokius įrenginius, iš kurių duomenų atstatymas būtų užtrukęs dar ilgiau“, – Seimo konservatorių frakcijoje pirmadienį sakė S.Urbanavičius.    
Registrų centro vadovo teigimu, kopijos daromos keliais būdais – ne tik į magnetines juosteles, kaip anksčiau, bet ir į diskus.   
S.Urbanavičiaus teigimu, e.sveikatos sistemos dubliavimo technika jau yra nupirkta.
„Dabar esame technikos laukimo stadijoje. Ją planuota turėti šiemet. Jeigu taip ir būtų įvykę, e.sveikatos sutrikimai būtų buvę laikini“, – aiškino įmonės vadovas. 

 
S.Urbanavičius be kita ko pabrėžė, kad vis daugiau abejonių kyla ir dėl e.sistemos funkcionalumo. 
„Dėl sistemos funkcionalumo yra labai nemažai problemų, sistema neatlaikys naujų funkcionalumų, jau apie tai signalizavome ministerijai, ir ne kartą. Reikėtų, ko gero, kuriam laikui pristabdyti sistemą, sutvarkyti ir grįžti prie funkcionalumo praplėtimo“, – teigė jis.   
Pasak jo, e.sveikatos sistemos anksčiau nespėta perkelti į rezervinę duomenų bazę, tačiau visiems darbams buvo suplanuoti pinigai.  
„Reikia suprasti, kad šitie darbai nesidaro labai greitai“, – sakė Registrų centro vadovas. 
Jis taip pat akcentavo didžiules sistemos duomenų apimtis: „Mes kalbame apie devyniasdešimt terabaitų  duomenis“. S.Urbanavičiaus klausė, kodėl 2014 metais, kai e.sveikatos sistema perduota Registrų centrui, nebuvo „kalbama apie kopijų darymą, rezervinių serverinių kūrimą“. 
 
S.Urbanavičius be kita ko pastebėjo, kad e.sveikatos sistemos perkėlimui į atsarginius serverius trukdė ne tik lėšų, bet ir patalpų trūkumas.

S.Urbanavičiaus teigimu, e.sveikata buvo paralyžiuota, nes nebuvo rezervinės serverių ir duomenų bazių kopijos. Jis nekomentavo priežasčių, bet patikino, kad kitos sistemos tokias kopijas turėjo, todėl atsistatė greičiau.  
RC vadovas pripažino, kad į e.sveikatos valdytoją Sveikatos apsaugos ministeriją dėl duomenų apsaugos problemos buvo kreiptasi ne kartą.
Konservatorių frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis tikino, kad tokie kreipimaisi buvę bent aštuoni. 
 
Registrų centro vadovas tikino, kad iki trečiadienio sistema bus sutvarkyta. Jeigu to padaryti nepavyks, anot jo, yra planai B ir C.  
„Tai ne mėnesių ir ne savaičių klausimas, o tik dienų klausimas (kada pradės veikti e.sveikata – BNS)“, – teigė įmonės vadovas. 
Po  liūties prieš savaitę trūkus vamzdžiui užpilta Registrų centro serverinė, anot S. Urbanavičiaus, įrengta prieš 15 metų. Dėl to buvo sutrikusi daugelio įmonės valdomų sistemų veikla, e.sveikatos sistemos nepavyko atstatyti iki šiol.  
 
S.Urbanavičius sako, kad jau aiškėja, kad vanduo apsėmė serverinę dėl šalia pastato vykstančių statybų.   
„Įtakojo, ko gero, kaip dabar aiškėja (...) statybos, kurios buvo intensyvios – trūko perdanga ir vanduo pateko ne pro rozetes, pro plyšius po durimis, o būtent pro trūkusį plyšį, kuris iki šiol buvo vizualiai nepastebimas. Ir subėgo vanduo ant mūsų tų dviejų spintų. Visas pastatas iš esmės griūna“, – S.Urbanavičius.     
E.sveikatos sistemos kūrimas iki 2015 metų kainavo daugiau nei 40 mln. eurų, o nuo 2015 metų, kai Registrų centras pradėjo kurti centralizuotą visos Lietuvos sistemą, į ją investuota dar beveik 6 mln. eurų. Be to, kasmet jos priežiūrai skiriama dar apie 2 mln. eurų. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris