Regionų gyventojai sedacijos paslaugų ieško didmiesčiuose

Miglė Petkutė
2025-02-14
Lietuvos odontologijos sektoriuje gilėja regioninė atskirtis. Didmiesčių gyventojai turi galimybę gauti visą spektrą odontologinių paslaugų, tačiau mažesnių miestų ir miestelių pacientai susiduria su rimtomis kliūtimis. Ypač opi problema – sedacijos paslaugų neprieinamumas, verčiantis šeimas keliauti dešimtis ar šimtus kilometrų į artimiausią didmiestį.
Regionų gyventojai sedacijos paslaugų ieško didmiesčiuose
Specialiųjų poreikių turintiems pacientams ir mažiesiems, kuriems įprastos procedūros kelia didžiulį nerimą, sedacija tampa vienintele galimybe gauti reikiamą gydymą. Tačiau ši paslauga daugelyje regionų išlieka neprieinama.

Trūksta specialistų

Sisteminis specialistų trūkumas tapo viena didžiausių kliūčių užtikrinant kokybišką odontologinę priežiūrą šalyje. „Vaikų odontologų, kurie būtų apmokyti dirbti su vaikais ir ypač su tais, kurie turi specialiųjų poreikių, Lietuvoje turime mažai“, – teigia Odontologų rūmų pirmininkė prof. dr. Vilma Brukienė.
 
Šią problemą dar labiau apsunkina specialybės nepatrauklumas jauniems specialistams. „Sveikatos apsaugos ministerija bando šią problemą spręsti, bet pastebėta, kad turime mažai norinčių studijuoti, nes ši specialybė sunki, prastai apmokama ir nelabai patraukli gydytojams odontologams“, – aiškina profesorė.

 
Vaikų odontologė Rasa Račienė teigia, kad labiausiai dėl šios situacijos kenčia pažeidžiamiausios pacientų grupės. „Kalbant apie odontologijos sektorių, asmenims su negalia prieiga prie paslaugų yra prastesnė. Tikrai nemažai medikų nežino, kaip jiems suteikti reikiamos pagalbos, kaip su jais bendrauti, kaip juos prišnekinti ar priversti išsižioti“, – patirtimi dalijasi odontologė.
 
Sedacija prieinama ne visiems

Būtent specialiųjų poreikių turintiems pacientams ir mažiesiems, kuriems įprastos procedūros kelia didžiulį nerimą, sedacija tampa vienintele galimybe gauti reikiamą gydymą. Tačiau ši paslauga daugelyje regionų išlieka neprieinama. Pacientai priversti keliauti į didmiesčius, net jei reikalinga skubi pagalba.
 

„Paslaugų prieinamumas tampa didžiausia problema. Jeigu, sakykime, sveikatos priežiūros įstaiga turi dienos chirurgijos centrą, yra įdarbintas gydytojas anesteziologas, jeigu reikalinga suteikti bendros nejautros paslaugą pacientą užmigdant, ši paslauga turėtų būti protingais atstumais pasiekiama kiekvienam Lietuvos žmogui. Pirmiausia reikėtų užtikrinti, kad dėl sedacijos žmonėms nereikėtų vykti į Kauną ar į Vilnių“, – įsitikinusi vaikų odontologė Rasa Račienė.

 
„Didžiausia problema su sedacija ta, kad mūsų valstybėje nėra įkainio, kurį apmokėtų ligonių kasos, – pabrėžia prof. dr. V.Brukienė. – Kiek kartų Odontologų rūmai, Žalgirio klinikos ir Kauno klinikos kreipėsi, kad toks įkainis atsirastų ir kad klinikos galėtų šią paslaugą sėkmingai taikyti. Manau, kad dėl to yra mažai klinikų, kurios šią paslaugą teikia, nes ją tikrai galėtų teikti dauguma odontologų.“
 
V.Brukienė pabrėžia, kad klinikos turi atitikti tam tikrus reikalavimus ir gauti licenciją anestezijos paslaugoms teikti, nes šia paslauga yra slopinama sąmonė, todėl reikalingos papildomos apsaugos priemonės. „Klinika turi turėti tam tikros įrangos, po sedacijos negalima paciento iš karto išleisti, jį būtina stebėti, reikia turėti patalpas, kad šita paslauga būtų suteikiama sėkmingai. Ne kiekvienoje klinikoje galima šią paslaugą teikti, jeigu yra koks nors mažas odontologinis kabinetas, tai jam reiktų labai pasistengti, kad gautų licenciją ir galėtų pacientams vykdyti sedaciją“, – aiškina Odontologų rūmų pirmininkė.
 

Ji kviečia neužmiršti, kad geriausia būtų, jog šią paslaugą pacientas gautų gyvenamajame mieste ar kitoje vietovėje, kurioje gyvena. Tačiau jeigu incidentas atsitinka savaitgalį, nedarbo dieną arba po darbo valandų, tenka vykti į didžiuosius miestus arba rinktis privačias klinikas.
 
Neturi licencijų
 
Su kokiais sunkumais susiduria regioninės klinikos, iliustruoja Panevėžio situacija. „Iki dabar mūsų klinika neteikė sedacijos paslaugos, nes, norint sėkmingai vykdyti darbus, reikia gauti licencijas. Neturėjome jokių projektų, kad galėtume įsirengti ir gyvybiškai palaikyti aparatus, tai tikrai daug kainuoja, tačiau šiemet turime norą pradėti tai vykdyti, – pasakoja Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos gydytoja Santa Miežinienė. – Kita vertus, sedacija yra teikiama vienoje privačioje klinikoje, ligonių kasos jiems apmoka šią paslaugą.“
 

Kol trūksta sedacijos galimybių, medikai ieško kitų būdų padėti pacientams. „Atsitikus rimtai nelaimei, visada suteikiame būtinąją pagalbą ir ne visada sedacijos reikia. Įmanoma nuskausminti tą vietą, jeigu priekiniai dantukai yra išmušami arba nuskeliami iki gyvybingos pulpos, tikrai yra specialių priemonių. Galime pradėti gydymą bei atsiradus poreikiui atlikti replantaciją“, – aiškina S.Miežinienė.
 
„Mes mokame tinkamai reaguoti susidūrus su negalią turinčiais pacientais, – tęsia gydytoja. – Jau netgi registratūroje yra užfiksuojama, kad atvyko žmogus su trauma ir mes stengiamės kuo greičiau suteikti reikiamą gydymą prisitaikant prie paciento poreikių. Su didžiąja dalimi situacijų susitvarkome naudodami vietinius nuskausminamuosius.“
 
Sėkmingas Šiaulių pavyzdys
 
Kitokia situacija susiklostė Šiaulių mieste, kur pavyko sukurti efektyvią sedacijos paslaugų teikimo sistemą. „Šiauliuose teikiame sedacijos paslaugą Moters ir vaiko klinikose ir vienoje privačioje klinikoje, kuri turi specialistų, vykdančių procedūras. Šiauliams tiek vietų pakanka. Ligoninėje dirba dvi moterys, kurios užsiima šia veikla, taip pat aktyviai veikia privati klinika“, – dalijasi patirtimi Odontologų rūmų Šiaulių teritorinio skyriaus vedėja Jurgita Zakarevičiūtė.
 
Specialistė pabrėžia, kad ši procedūra pacientams taikoma tik tuomet, kai būtina. „Šiauliuose nejaučiame poreikio plėsti sedaciją teikiančių taškų kiekio, nes paslaugos yra teikiamos ne pagal pageidavimą, o pagal medicinines indikacijas, kada tikrai nebegalima išspręsti kokiu kitu būdu. Reikia suprasti, kad tai nėra kokia nors įprasta procedūra, ji turi poveikį organizmui, todėl visada stengiamės rasti kalbą ir kontaktą su vaiku, kad būtų galima gydyti įprastomis sąlygomis“, – paaiškina J.Zakarevičiūtė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris