PVM ruletėje – ir nereceptiniai vaistai

Lukas Paškevičius
2021-04-12
Seime įsisuko PVM lengvatų karuselė – maitinimo, sporto ir kultūros sektoriams. Nors šiek tiek vėluojant, bet nepamiršti ir nereceptiniai vaistai bei medicinos priemonės. Tačiau šiuo klausimu parlamentarai susiskaldę – kol vieni tikisi pacientams gerovės, kiti nuogąstauja apie būsiančias papildytas farmacininkų kišenes.
PVM ruletėje – ir nereceptiniai vaistai
Pacientų organizacijų atstovai siekia PVM lengvatos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms. Pasak jų, dabartinė situacija nėra sąžininga, mat nereceptiniai vaistai šiuo metu nėra įperkami mažas pajamas gaunantiems gyventojams.

Pacientų atstovų šauksmas
Kovo pradžioje Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba, vienijanti 31 pacientų organizaciją, kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, Seimo Sveikatos reikalų komitetą ir Finansų ministeriją dėl PVM lengvatos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms.
Šios organizacijos pirmininkė Vida Augustinienė tikino, jog dabartinė situacija nėra sąžininga pacientų atžvilgiu, mat nereceptiniai vaistai šiuo metu nėra įperkami mažas pajamas gaunantiems gyventojams.
 
„Šis klausimas ypač aktualus tiems, kuriems tenka papildomai įsigyti medicinos pagalbos priemonių turint šlapimo nelaikymo problemų, taip pat perkantiems medicininius tvarsčius, stomos priežiūros ir diabeto kontrolės priemones. Medicinos pagalbos priemonės turi būti prieinamos visiems, todėl pacientai, kuriems valstybė to nekompensuoja arba kompensuojamojo kiekio jiems neužtenka, neturėtų būti baudžiami“, – aiškina V.Augustinienė.

 
Ji priduria, kad visi vaistai – tiek receptiniai, tiek ir nereceptiniai yra būtinoji prekė, todėl turi būti prieinami visiems šalies gyventojams ir siūlo atsigręžti į kaimynines valstybes – Lenkiją ir Latviją. „Jos taiko lengvatinius PVM tiek receptiniams, tiek ir nereceptiniams vaistams, tokiu būdu prisidėdamos prie vienodo pacientų teisių užtikrinimo ir tinkamos gydymo vaistiniais preparatais užtikrinimo. Turime sekti jų pavyzdžiu“.
 
Politikai nesutaria
Pasiteiravus Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių, ar toks raštas buvo gautas, parlamentarai lyg sutarę tikino apie tai nieko nežinantys ir negirdėję, o raštą gavę tik pasiteiravus dėl komentaro. Tačiau po Velykų susirinkę seimūnai nebuvo vieningos nuomonės dėl tokio pasiūlymo. Vieni manė, jog iniciatyva atneš gerbūvį pacientams, kiti gi prabilo apie galimai pilnėsiančias farmacijos kampanijų kišenes.
 
„Praėjusioje kadencijoje buvo priimtas sprendimas dėl receptinių vaistų lengvatos. Tad nematyčiau pasiūlyme nieko blogo, tačiau turime kalbėti ir apie kontrolę. Kai įgyvendinome panašias iniciatyvas, turėjome sutarimą su verslo atstovais, stebėjome, kas vyksta su kainomis. Tikrai neretai pasišpilkuodavome ir aktyviai viešindavome nesąžiningą elgesį. Būtų noras, kad lengvata nenusėstų vaistinių tinklų kišenėse, o kad pasiektų pacientus. Nes su lengvatomis taip nutinka, kad kaina gali nukristi laikinai ir vėliau grįžta į buvusią poziciją ar net aukštesnę“, – sako Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
 
Kolegai antrino ir socialdemokratė Orinta Leiputė, kuri sunerimo ne tik dėl kontrolės užtikrinimo, bet ir padidėsiančio vaistų vartojimo.
„Nesinorėtų, kad tarifo sumažinimas papildytų vaistinių tinklų uždarbį. Kas užtikrins kontrolę, kad kainos žmonėms tikrai mažėtų? Kita grėsmė – nenorime, kad padidėtų vaistų perteklinis vartojimas, kuris gali būti ne naudingas, o žalingas. Įtaigi reklama neabejotinai paskatins žmones dar daugiau vartoti prekes, kurios nėra būtinos“, – mąsto socialdemokratė.
Lietuvos vaistinių asociacija atsisakė komentuoti į farmacininkus gausiai skrendančius pareiškimus, kol gaus kvietimą dalyvauti Seime vyksiančiose diskusijose.
 

Suskubo registruoti
Kol vieni tik galvoja, kaip pasielgti su pacientų atstovų kreipimusi, „darbietė“ Sveikatos reikalų komiteto narė Vaida Giraitytė iš stalčiaus antradienį ištraukė, kaip pati tikina, dūlėjusį projektą, identiškai atliepiantį pacientų organizacijos lūkesčius.
Paklausta apie tai, ar teisės akto pakeitimus spėjo paruošti gavusi pacientų prašymą, parlamentarė tai neigė. „Dar negavusi kreipimosi mūsų frakcija sudarinėjant pavasario darbų programą įtraukė tokią įstatymo pataisą. Žinote, maistas yra pirmo būtinumo prekė, bet kai sušlubuoja sveikata, prioritetai pasikeičia ir mums reikia vaistų. Kadangi kontrolė yra užtikrinama receptiniams vaistams, tad ir čia turėtų veikti tie patys mechanizmai. Mano požiūriu, neprireiks jokių papildomų teisės aktų“, – įsitikinusi įstatymo pakeitimo teikėja.
 
Tačiau sveikatos reikalų komiteto pirmininką Antaną Matulą tokia žinia pribloškė: „Nežinau, ką veikia Darbo partijos frakcija, tačiau pagal tai, ką rodote šiandien, tai yra identiškas projektas mano siūlytam praėjusį pavasarį, dar tuo metu dirbant opozicijoje. Žinoma, idėja yra gera ir kai tik padiskutuosime su skirtingų sričių atstovais, esu linkęs palaikyti PVM lengvatą“, – komentavo pirmininkas.

 
Biudžetas – ne guminis
Pasak Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio toks pakeitimas turi dvi medalio puses, o mokesčiai vis tiek bus surenkami kitais būdais, tad piliečiai lieka apgauti: „Negautą PVM turėsime kažkaip surinkti, o tai padaryti įmanoma padidinus mokestį kitoms prekėms iki 23 procentų. Tokiu atveju žmogus kaip ir gaus vaistų pigiau, bet už kitas priemones, kurios yra būtinos išgyventi, per kitus mokesčius sumokės ir biudžetas bus surinktas. Antra medalio pusė, ką jau įrodė kitų valstybių praktika ir patirtis – jokios lengvatos neduoda žmonėms naudos. Šiuo atveju geriausias vaistas nuo tokių ligų yra pajamos ir jų didinimas. Žmogus yra orus tada, kada gali nusipirkti vaistų ir kitų priemonių, kokių jam reikia, o ne tokių, kurias valstybė nori įkišti. Todėl siūlyčiau ne lengvatas PVM taikyti, o Vyriausybei sumokėti skolą, kuri visada velkasi už valstybės draudžiamus asmenis, taip būtų surenkamas PSD biudžetas ir užtektų viskam.“
 
Šaltinių duomenimis, toks pakeitimas valstybei gali kainuoti nuo keliasdešimt milijonų eurų, o reaguojant į esamą situaciją greitu metu bus keičiamas valstybės biudžetas – balandžio mėnesį įvyks diskusija, o gegužę priimta biudžeto korekcija.

 
Komentaras
Finansų ministrė Gintarė Skaistė:

- Šiuo metu vyksta kompleksinė visų mokesčių lengvatų ir tarifų peržiūra, siekiant didesnio mokestinio teisingumo. Apie mokesčių lengvatų ir tarifų peržiūras diskutuosime specialiai mokesčių lengvatų ir apmokestinimo sąlygų peržiūrai suburtoje ekspertų darbo grupėje, į kurią atstovus delegavo Prezidentūros, Vyriausybės, Seimo, Lietuvos banko, nevyriausybinių organizacijų, ekonominių partnerių – Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos, mokslo tarybos, kūrybinių ir kultūrinių industrijų – verslo sektoriaus organizacijos.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...
  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Kauno poliklinikos šeimos gydytojas Lukas Pavlavičius teigia, kad jo specialybės atstovai dažnai nuvertinami, esą gali i&sc...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Nenustebkite, jei susirgus COVID-19 ims slinkti plaukai

  Persirgę COVID-19 vis daugiau žmonių skundžiasi, kad jiems ėmė slinkti plaukai. Gydytoja-trichologė Gitana Šabūnienė ramina – toks infekcijos poveikis laikinas.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica