Prieš ką ko­vo­ti: ni­ko­ti­ną ar rū­ky­mą?

Emilis Jakštys
2023-08-10
Vie­nas „Glo­bal Fo­rum on Ni­co­ti­ne 2023“ (GFN23) or­ga­ni­za­to­rių, psi­cho­lo­gi­jos, duo­me­nų ana­li­zės ir ža­los ma­ži­ni­mo pub­li­ka­ci­jų au­to­rius Grze­gorz Krol vi­lia­si, kad Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja (PSO) pa­keis po­zi­ci­ją ta­ba­ko ža­los ma­ži­ni­mo at­žvil­giu. G.Krol įsi­ti­ki­nęs, kad elek­tro­ni­nių ci­ga­re­čių par­da­vi­nė­ji­mas tik vais­ti­nė­se, kaip svars­to­ma pri­im­ti Lie­tu­vo­je, yra vi­siš­kai ne­pa­grįs­tas. „Lyg mes tu­rė­tu­me au­to­mo­bi­lį, ta­čiau pri­va­lė­tu­me ei­ti į vais­ti­nę įsi­gy­ti sau­gos dir­žą“, – L.S. tei­gė GFN23 ren­gu­sios Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės or­ga­ni­za­ci­jos „KAC Com­mu­ni­ca­tions“ at­sto­vas G.Krol.
Prieš ką ko­vo­ti: ni­ko­ti­ną ar rū­ky­mą?
„Global Forum on Nicotine 2023“ dalyvavę mokslininkai teigia, jog vienas didžiausių mažesnės žalos progreso priešų – klaidingas įsitikinimas, kad pats nikotinas yra sveikatai kenksmingas rūkymo elementas.

Švies­ti, ne gąs­din­ti
„Kaip psi­cho­lo­gas per­skai­čiau dau­gy­bę ty­ri­mų, pa­žy­min­čių kaip pre­ven­ci­niai vaiz­dai ant ci­ga­re­čių pa­ke­lių ne­vei­kia įpras­tų ci­ga­re­čių var­to­to­jų. Žmo­nės per­ka ci­ga­re­tes, ant ku­rių pa­ke­lių de­monst­ruo­ja­mi krau­pūs vaiz­dai. Ir at­ro­do, kad tai ne­pa­si­tei­si­na“, – įžval­go­mis da­li­ja­si G.Krol.
 
Re­a­guo­jant į spar­tų nau­jo­viš­kų ta­ba­ko ga­mi­nių iš­po­pu­lia­rė­ji­mą tarp jau­ni­mo, šią va­sa­rą Sei­me nu­spręs­ta, jog to­kių pro­duk­tų ga­min­to­jai tu­rės įspė­ti var­to­to­jus (ant pa­kuo­tės) apie nau­jo­viš­kų ga­mi­nių ža­lą svei­ka­tai. Pa­klaus­tas, ką apie to­kį spren­di­mą gal­vo­ja „KAC Com­mu­ni­ca­tions“ atsto­vas, pas­ta­ra­sis at­sa­kė, kad vi­sa­da yra ge­rai in­for­muo­ti var­to­to­jus apie ga­li­mą pro­duk­to ža­lin­gu­mą, ta­čiau ne­ma­žai abe­jo­nių ke­lia, ar to­kiu bū­du bus pa­siek­ta re­a­li nau­da. Pa­sak pa­šne­ko­vo, svar­biau­sia yra švie­ti­mas, o ne gąs­di­ni­mo tak­ti­ka.
 

Jo tei­gi­mu, iš­ties svar­bu, kad to­kie ga­mi­niai ne­bū­tų leng­vai pri­ei­na­mi ne­pil­na­me­čiams, ta­čiau kar­tu bū­ti­na už­tik­rin­ti, jog ma­žiau ža­lin­gi ta­ba­ko ga­mi­niai bū­tų pa­sie­kia­mi įpras­tų ci­ga­re­čių var­to­to­jams, no­rin­tiems at­si­sa­ky­ti pri­klau­so­my­bės nuo jų. Juk ci­ga­re­čių var­to­to­jai, kaip pa­žy­mi G.Krol, yra skir­tin­gi: vie­ni su­ge­ba įveik­ti pri­klau­so­my­bę griež­tu ypu, o ki­tiems rei­kia per­ei­ti prie ma­žiau kenks­min­gų ta­ba­ko ga­mi­nių. Dėl šios prie­žas­ties var­to­to­jai tu­ri tu­rė­ti ga­li­my­bę pa­si­rink­ti.
GFN23 pro­gra­mos di­rek­to­rės Jes­si­cos Har­ding tei­gi­mu, sie­kia­ma, kad dis­ku­si­ja bū­tų pa­grįs­ta moks­lu, o vie­nas di­džiau­sių ma­žes­nės ža­los pro­gre­so prie­šų – klai­din­gas įsi­ti­ki­ni­mas, kad pats ni­ko­ti­nas yra svei­ka­tai kenks­min­gas rū­ky­mo ele­men­tas.
 
Vil­tys dėl PSO 
Žvelg­da­mas į ta­ba­ko ža­los ma­ži­ni­mo at­ei­tį, G.Krol pa­žy­mi, kad vie­nas di­džiau­sių at­ei­ties iš­šū­kių – tai iš­si­ski­rian­tys ver­ti­ni­mai dėl ma­žiau kenks­min­gų ni­ko­ti­no ga­mi­nių. Anot jo, eg­zis­tuo­ja dau­gy­bė in­te­re­sų gru­pių, ne­no­rin­čių ža­los ma­ži­ni­mo sėk­mės. Pa­šne­ko­vui yra keis­ta, ko­dėl ta­ba­ko ža­los ma­ži­ni­mo ne­pri­pa­žįs­ta Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja, ne­pai­sant dau­gy­bės ty­ri­mų me­tu gau­tų moks­li­nių įro­dy­mų. Ki­ta ver­tus, pa­šne­ko­vas pa­brė­žė, kad PSO anks­čiau ne­pri­pa­ži­no ir nar­ko­ti­kų ža­los ma­ži­ni­mo, ta­čiau vė­liau pa­kei­tė ver­ti­ni­mus. G.Krol op­ti­mis­tiš­kai žvel­gia į ma­žiau kenks­min­go ta­ba­ko  ir ni­ko­ti­no pro­duk­tų at­ei­tį, teig­da­mas, kad su lai­ku, pa­si­ro­dant vis dau­giau moks­li­nių ty­ri­mų, pa­grin­džian­čių al­ter­na­ty­vių ga­mi­nių nau­do­ji­mo nau­dą, PSO dar kar­tą pa­keis po­zi­ci­ją.
 
Ver­ta pa­ste­bė­ti, kad 2015 m., pati PSO paskelbė, jog vie­ni pa­grin­di­nių ta­ba­ko re­gu­lia­vi­mo tiks­lų tu­rė­tų bū­ti la­biau­siai kenks­min­gų ta­ba­ko pro­duk­tų var­to­ji­mo su­ma­ži­ni­mas ir nau­jų ni­ko­ti­no pro­duk­tų, ku­rie tap­tų al­ter­na­ty­va la­biau ža­lin­giems pro­duk­tams, plėt­ros ska­ti­ni­mas.
 
Ta­ba­ko ža­los ma­ži­ni­mo ir nar­ko­ti­kų ža­los ma­ži­ni­mo są­sa­jos skam­bė­jo ir GFN23 dis­ku­si­jo­je. Štai, pa­sak in­ten­sy­vios slau­gos dak­ta­ro iš Viet­na­mo Le Dinh Phuong, jo ša­ly­je vei­kia pir­mo­ji ža­los ma­ži­ni­mo pro­gra­ma, tie­kian­ti me­ta­do­ną he­roi­no var­to­to­jams. L.D.Phuong svars­tė, ko­dėl ga­li­ma nau­do­ti me­ta­do­ną, sie­kiant nar­ko­ti­kų ža­los su­ma­ži­ni­mo, ta­čiau ne­ga­li­ma nau­do­ti kai­ti­na­mo­jo ta­ba­ko ga­mi­nių, sie­kiant su­ma­žin­ti ci­ga­re­čių var­to­ji­mo ža­lą.  
 
At­ve­ria­mos du­rys klai­din­gai in­for­ma­ci­jai
Pa­sak G.Krol, Jung­ti­nė Ka­ra­lys­tė (JK) sėk­min­gai in­teg­ra­vo ma­žes­nės ža­los ga­li­my­bę į ko­vos su rū­ky­mu sri­tį. Da­vid MacKintosh, GFN23 dis­ku­si­jos ve­dė­jo tei­gi­mu, JK psi­chi­nės svei­ka­tos sek­to­rius su­pra­to, kad to­kiu bū­du bus pa­ge­rin­ta pa­cien­tų gy­ve­ni­mo ko­ky­bė.

 
JK vei­kiau iš­im­tis nei ten­den­ci­ja. Ka­dan­gi ne­ma­žai vals­ty­bių ir tarp­tau­ti­nių or­ga­ni­za­ci­jų ne­pri­pa­žįs­ta ma­žes­nės ta­ba­ko ža­los ga­li­my­bės, to­dėl, pa­sak G.Krol, at­ve­ria­mos du­rys klai­din­gai in­for­ma­ci­jai plis­ti. Pa­vyz­džiui, kaip pa­žy­mi ekspertas, ne­pai­sant ak­ty­vių ban­dy­mų su­ma­žin­ti ci­ga­re­čių su­var­to­ji­mą, vis tiek Lie­tu­vo­je ci­ga­re­tes rū­ko apie 27 proc. gy­ven­to­jų, o 80 proc. klai­din­gai ma­no, kad vei­pi­ni­mas yra tiek pat ar­ba net la­biau ža­lin­gas, nei ci­ga­re­čių var­to­ji­mas.
 
G.Krol įsi­ti­ki­nęs, kad nuo­lat rei­kia pa­brėž­ti pa­grįs­to moks­lo svar­bą, de­mas­kuo­ti ne­pa­ti­ki­mus ty­ri­mus. Va­do­vas pa­tei­kė ki­tą klai­din­gos in­for­ma­ci­jos pa­vyz­dį. Re­mian­tis „Jour­nal of the Ame­ri­can He­art As­so­cia­tion“ pub­li­kuo­to ty­ri­mo duo­me­ni­mis, bu­vo tei­gia­ma, kad elek­tro­ni­nių ci­ga­re­čių var­to­ji­mas su­ke­lia šir­dies smū­gius. Nors, sa­ko jis, iš­si­aiš­kin­ta, kad šis ty­ri­mas nė­ra pa­grįs­tas, mat jo au­to­riai nau­do­jo ne­pa­ti­ki­mą me­to­do­lo­gi­ją. Šia­me ty­ri­me ana­li­zuo­ti žmo­nės, ku­rie pa­ty­rė šir­dies smū­gį dar bū­da­mi ci­ga­re­čių var­to­to­jai, o siek­da­mi pa­ge­rin­ti svei­ka­tą per­ėjo prie elek­tro­ni­nių ci­ga­re­čių var­to­ji­mo. Ki­taip sa­kant, ty­ri­mo au­to­riai, pa­sak G.Krol, su­pai­nio­jo prie­žas­ties ir pa­sek­mės ei­liš­ku­mą. 
 

„Šiuo me­tu pra­si­dė­jo re­vo­liu­ci­ja, ku­ri ne­ga­li bū­ti su­stab­dy­ta. Klai­din­ga in­for­ma­ci­ja, ne­tei­sin­gi kal­ti­ni­mai, ne­pa­grįs­tas moks­las ga­li su­lė­tin­ti pro­gre­są. Liūd­na, ta­čiau dėl šios prie­žas­ties dau­giau žmo­nių mirs nuo rū­ky­mo (įpras­tų ci­ga­re­čių – red. past.). Ta­čiau aš įsi­ti­ki­nęs, kad pro­gre­sas, re­vo­liu­ciš­ki po­ky­čiai sau­ges­nių ni­ko­ti­no ga­mi­nių at­žvil­giu ne­ga­li bū­ti su­stab­dy­ti“, – su sa­vait­raš­čiu at­ei­ties per­spek­ty­va da­li­no­si or­ga­ni­za­ci­jos „KAC Com­mu­ni­ca­tions“ at­sto­vas Grze­gorz Krol.

 

Ro­ži­nis ir juo­das ni­ko­ti­nas
Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­te bu­vo įre­gist­ruo­tas pro­jek­tas, ku­ria­me nu­ma­ty­ta, jog elek­tro­ni­nės ci­ga­re­tės ga­li bū­ti par­duo­da­mos tik vais­ti­nė­se, pa­tei­kus gy­dy­to­jo iš­ra­šy­tą re­cep­tą. Pa­sak vie­no GFN23 or­ga­ni­za­to­rių G.Krol, tai nė­ra ge­ras su­ma­ny­mas dėl pa­pras­tos prie­žas­ties – įpras­tos ci­ga­re­tės par­duo­da­mos be re­cep­to. Juk ta­ba­ko ža­los ma­ži­ni­mas, pa­sak jo, tu­rė­tų bū­ti pa­grįs­tas mažiau kenksmingų ga­mi­nių pri­ei­na­mu­mu ci­ga­re­čių var­to­to­jams. „Lyg mes tu­rė­tu­me au­to­mo­bi­lį, ta­čiau pri­va­lė­tu­me ei­ti į vais­ti­nę įsi­gy­ti sau­gos dir­žo. Tai ne­tu­ri jo­kios lo­gi­kos. Kiek­vie­nas au­to­mo­bi­lis pri­va­lo tu­rė­ti sau­gos dir­žą“, – pa­ly­gi­no pa­šne­ko­vas.
 
Sa­vo ruož­tu GFN23 da­ly­vis, Gra­co uni­ver­si­te­to far­ma­ko­lo­gi­jos ir tok­si­ko­lo­gi­jos pro­fe­so­rius Bern­das Ma­y­e­ris tei­gė, kad vi­suo­me­nei rei­kia pri­pa­žin­ti, jog, ne­pai­sant įvai­rių drau­di­mų, vi­sa­da bus tam tik­ra da­lis žmo­nių, no­rin­čių ir pa­si­ren­kan­čių var­to­ti ni­ko­ti­ną. Pro­fe­so­rius 2013 m. nag­ri­nė­jo do­ku­men­tuo­tus ap­si­nuo­di­ji­mus ni­ko­ti­nu. Ty­ri­mų re­zul­ta­tai lei­do pa­di­din­ti iki tol vi­suo­ti­nai lai­ky­tą mir­ti­ną ora­li­nę ni­ko­ti­no do­zę nuo 60 mg iki 500-1000 mg.
 
Pa­sak B.Ma­y­e­rio, ma­žiau kenks­min­go ta­ba­ko idė­jos at­sto­vai su­ta­ria, kad ka­ras prieš ta­ba­ką vir­to ka­ru prieš ni­ko­ti­ną. Vis­gi, pa­sak pro­fe­so­riaus, nė­ra su­ta­ria­ma, ka­da įvy­ko mi­nė­tas po­ky­tis. Jis įsi­ti­ki­nęs, kad kur kas anks­čiau nei prieš 5-10 me­tų, kaip įpras­ta pa­ma­ny­ti. Štai, 2006 m. B.Ma­y­e­ris, tuo­met už­kie­tė­jęs rū­ka­lius, pir­mą kar­tą su­si­dū­rė su elek­tro­ni­nė­mis ci­ga­re­tė­mis. Pas­ta­ro­sios jam pa­li­ko di­džiu­lį įspū­dį. Tuo­met B.Ma­y­e­ris prog­no­za­vęs, kad po 15 me­tų dėl elek­tro­ni­nių ci­ga­re­čių al­ter­na­ty­vos rū­ky­mo pro­ble­ma bus vi­siš­kai iš­spręs­ta.
 
En­tu­zias­tin­gi laiš­kai įvai­rioms prieš ta­ba­ko in­dust­ri­ją dir­ban­čioms or­ga­ni­za­ci­joms su­lau­kė dau­gy­bės kri­ti­kos ir įžei­di­mų per­smelk­tų at­sa­ky­mų. Kaip GFN23 kon­fe­ren­ci­jo­je pa­žy­mė­jo B.Ma­y­e­ris, or­ga­ni­za­ci­jos kal­ti­no jį ne­pa­grįs­tais pa­reiš­ki­mais, rū­ky­mo nor­ma­li­za­vi­mu ir kt. Vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jos pa­brė­žė, kad elek­tro­ni­nės ci­ga­re­tės yra me­di­ci­nos sek­to­riaus rei­ka­las. Pas­ta­ro­sios, kaip pa­žy­mė­jo kar­dio­lo­gi­jos ir tok­si­ko­lo­gi­jos pro­fe­so­rius, bu­vo už­draus­tos ne ofi­cia­liu, bet prak­ti­niu ly­giu – po ku­rio lai­ko Aust­ri­jo­je nie­kas ne­be­drį­so jų par­da­vi­nė­ti. B.Ma­y­e­ris ti­ki­na, kad šiuo me­tu nau­do­ja­mi ar­gu­men­tai iš­li­ko to­kie pa­tys.
 
Pa­sak pro­fe­so­riaus, įvy­ko pa­slap­tin­gas ni­ko­ti­no su­vo­ki­mo po­ky­tis: me­di­ci­nos sek­to­riaus ran­ko­se ni­ko­ti­nas su­pran­ta­mas kaip ge­ras ir nau­din­gas (ro­ži­nis), ta­čiau kuo­met ni­ko­ti­nas pa­ten­ka į elek­tro­ni­nės ci­ga­re­tės skys­tį – tam­pa blo­gu ir pa­vo­jin­gu (juo­du). 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris