Vienas „Global Forum on Nicotine 2023“ (GFN23) organizatorių, psichologijos, duomenų analizės ir žalos mažinimo publikacijų autorius Grzegorz Krol viliasi, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pakeis poziciją tabako žalos mažinimo atžvilgiu. G.Krol įsitikinęs, kad elektroninių cigarečių pardavinėjimas tik vaistinėse, kaip svarstoma priimti Lietuvoje, yra visiškai nepagrįstas. „Lyg mes turėtume automobilį, tačiau privalėtume eiti į vaistinę įsigyti saugos diržą“, – L.S. teigė GFN23 rengusios Jungtinės Karalystės organizacijos „KAC Communications“ atstovas G.Krol.
„Global Forum on Nicotine 2023“ dalyvavę mokslininkai teigia, jog vienas didžiausių mažesnės žalos progreso priešų – klaidingas įsitikinimas, kad pats nikotinas yra sveikatai kenksmingas rūkymo elementas.
Šviesti, ne gąsdinti
„Kaip psichologas perskaičiau daugybę tyrimų, pažyminčių kaip prevenciniai vaizdai ant cigarečių pakelių neveikia įprastų cigarečių vartotojų. Žmonės perka cigaretes, ant kurių pakelių demonstruojami kraupūs vaizdai. Ir atrodo, kad tai nepasiteisina“, – įžvalgomis dalijasi G.Krol.
Reaguojant į spartų naujoviškų tabako gaminių išpopuliarėjimą tarp jaunimo, šią vasarą Seime nuspręsta, jog tokių produktų gamintojai turės įspėti vartotojus (ant pakuotės) apie naujoviškų gaminių žalą sveikatai. Paklaustas, ką apie tokį sprendimą galvoja „KAC Communications“ atstovas, pastarasis atsakė, kad visada yra gerai informuoti vartotojus apie galimą produkto žalingumą, tačiau nemažai abejonių kelia, ar tokiu būdu bus pasiekta reali nauda. Pasak pašnekovo, svarbiausia yra švietimas, o ne gąsdinimo taktika.
Jo teigimu, išties svarbu, kad tokie gaminiai nebūtų lengvai prieinami nepilnamečiams, tačiau kartu būtina užtikrinti, jog mažiau žalingi tabako gaminiai būtų pasiekiami įprastų cigarečių vartotojams, norintiems atsisakyti priklausomybės nuo jų. Juk cigarečių vartotojai, kaip pažymi G.Krol, yra skirtingi: vieni sugeba įveikti priklausomybę griežtu ypu, o kitiems reikia pereiti prie mažiau kenksmingų tabako gaminių. Dėl šios priežasties vartotojai turi turėti galimybę pasirinkti.
GFN23 programos direktorės Jessicos Harding teigimu, siekiama, kad diskusija būtų pagrįsta mokslu, o vienas didžiausių mažesnės žalos progreso priešų – klaidingas įsitikinimas, kad pats nikotinas yra sveikatai kenksmingas rūkymo elementas.
Viltys dėl PSO
Žvelgdamas į tabako žalos mažinimo ateitį, G.Krol pažymi, kad vienas didžiausių ateities iššūkių – tai išsiskiriantys vertinimai dėl mažiau kenksmingų nikotino gaminių. Anot jo, egzistuoja daugybė interesų grupių, nenorinčių žalos mažinimo sėkmės. Pašnekovui yra keista, kodėl tabako žalos mažinimo nepripažįsta Pasaulio sveikatos organizacija, nepaisant daugybės tyrimų metu gautų mokslinių įrodymų. Kita vertus, pašnekovas pabrėžė, kad PSO anksčiau nepripažino ir narkotikų žalos mažinimo, tačiau vėliau pakeitė vertinimus. G.Krol optimistiškai žvelgia į mažiau kenksmingo tabako ir nikotino produktų ateitį, teigdamas, kad su laiku, pasirodant vis daugiau mokslinių tyrimų, pagrindžiančių alternatyvių gaminių naudojimo naudą, PSO dar kartą pakeis poziciją.
Verta pastebėti, kad 2015 m., pati PSO paskelbė, jog vieni pagrindinių tabako reguliavimo tikslų turėtų būti labiausiai kenksmingų tabako produktų vartojimo sumažinimas ir naujų nikotino produktų, kurie taptų alternatyva labiau žalingiems produktams, plėtros skatinimas.
Tabako žalos mažinimo ir narkotikų žalos mažinimo sąsajos skambėjo ir GFN23 diskusijoje. Štai, pasak intensyvios slaugos daktaro iš Vietnamo Le Dinh Phuong, jo šalyje veikia pirmoji žalos mažinimo programa, tiekianti metadoną heroino vartotojams. L.D.Phuong svarstė, kodėl galima naudoti metadoną, siekiant narkotikų žalos sumažinimo, tačiau negalima naudoti kaitinamojo tabako gaminių, siekiant sumažinti cigarečių vartojimo žalą.
Atveriamos durys klaidingai informacijai
Pasak G.Krol, Jungtinė Karalystė (JK) sėkmingai integravo mažesnės žalos galimybę į kovos su rūkymu sritį. David MacKintosh, GFN23 diskusijos vedėjo teigimu, JK psichinės sveikatos sektorius suprato, kad tokiu būdu bus pagerinta pacientų gyvenimo kokybė.
JK veikiau išimtis nei tendencija. Kadangi nemažai valstybių ir tarptautinių organizacijų nepripažįsta mažesnės tabako žalos galimybės, todėl, pasak G.Krol, atveriamos durys klaidingai informacijai plisti. Pavyzdžiui, kaip pažymi ekspertas, nepaisant aktyvių bandymų sumažinti cigarečių suvartojimą, vis tiek Lietuvoje cigaretes rūko apie 27 proc. gyventojų, o 80 proc. klaidingai mano, kad veipinimas yra tiek pat arba net labiau žalingas, nei cigarečių vartojimas.
G.Krol įsitikinęs, kad nuolat reikia pabrėžti pagrįsto mokslo svarbą, demaskuoti nepatikimus tyrimus. Vadovas pateikė kitą klaidingos informacijos pavyzdį. Remiantis „Journal of the American Heart Association“ publikuoto tyrimo duomenimis, buvo teigiama, kad elektroninių cigarečių vartojimas sukelia širdies smūgius. Nors, sako jis, išsiaiškinta, kad šis tyrimas nėra pagrįstas, mat jo autoriai naudojo nepatikimą metodologiją. Šiame tyrime analizuoti žmonės, kurie patyrė širdies smūgį dar būdami cigarečių vartotojai, o siekdami pagerinti sveikatą perėjo prie elektroninių cigarečių vartojimo. Kitaip sakant, tyrimo autoriai, pasak G.Krol, supainiojo priežasties ir pasekmės eiliškumą.
„Šiuo metu prasidėjo revoliucija, kuri negali būti sustabdyta. Klaidinga informacija, neteisingi kaltinimai, nepagrįstas mokslas gali sulėtinti progresą. Liūdna, tačiau dėl šios priežasties daugiau žmonių mirs nuo rūkymo (įprastų cigarečių – red. past.). Tačiau aš įsitikinęs, kad progresas, revoliuciški pokyčiai saugesnių nikotino gaminių atžvilgiu negali būti sustabdyti“, – su savaitraščiu ateities perspektyva dalinosi organizacijos „KAC Communications“ atstovas Grzegorz Krol.
Rožinis ir juodas nikotinas
Seimo Sveikatos reikalų komitete buvo įregistruotas projektas, kuriame numatyta, jog elektroninės cigaretės gali būti parduodamos tik vaistinėse, pateikus gydytojo išrašytą receptą. Pasak vieno GFN23 organizatorių G.Krol, tai nėra geras sumanymas dėl paprastos priežasties – įprastos cigaretės parduodamos be recepto. Juk tabako žalos mažinimas, pasak jo, turėtų būti pagrįstas mažiau kenksmingų gaminių prieinamumu cigarečių vartotojams. „Lyg mes turėtume automobilį, tačiau privalėtume eiti į vaistinę įsigyti saugos diržo. Tai neturi jokios logikos. Kiekvienas automobilis privalo turėti saugos diržą“, – palygino pašnekovas.
Savo ruožtu GFN23 dalyvis, Graco universiteto farmakologijos ir toksikologijos profesorius Berndas Mayeris teigė, kad visuomenei reikia pripažinti, jog, nepaisant įvairių draudimų, visada bus tam tikra dalis žmonių, norinčių ir pasirenkančių vartoti nikotiną. Profesorius 2013 m. nagrinėjo dokumentuotus apsinuodijimus nikotinu. Tyrimų rezultatai leido padidinti iki tol visuotinai laikytą mirtiną oralinę nikotino dozę nuo 60 mg iki 500-1000 mg.
Pasak B.Mayerio, mažiau kenksmingo tabako idėjos atstovai sutaria, kad karas prieš tabaką virto karu prieš nikotiną. Visgi, pasak profesoriaus, nėra sutariama, kada įvyko minėtas pokytis. Jis įsitikinęs, kad kur kas anksčiau nei prieš 5-10 metų, kaip įprasta pamanyti. Štai, 2006 m. B.Mayeris, tuomet užkietėjęs rūkalius, pirmą kartą susidūrė su elektroninėmis cigaretėmis. Pastarosios jam paliko didžiulį įspūdį. Tuomet B.Mayeris prognozavęs, kad po 15 metų dėl elektroninių cigarečių alternatyvos rūkymo problema bus visiškai išspręsta.
Entuziastingi laiškai įvairioms prieš tabako industriją dirbančioms organizacijoms sulaukė daugybės kritikos ir įžeidimų persmelktų atsakymų. Kaip GFN23 konferencijoje pažymėjo B.Mayeris, organizacijos kaltino jį nepagrįstais pareiškimais, rūkymo normalizavimu ir kt. Valstybės institucijos pabrėžė, kad elektroninės cigaretės yra medicinos sektoriaus reikalas. Pastarosios, kaip pažymėjo kardiologijos ir toksikologijos profesorius, buvo uždraustos ne oficialiu, bet praktiniu lygiu – po kurio laiko Austrijoje niekas nebedrįso jų pardavinėti. B.Mayeris tikina, kad šiuo metu naudojami argumentai išliko tokie patys.
Pasak profesoriaus, įvyko paslaptingas nikotino suvokimo pokytis: medicinos sektoriaus rankose nikotinas suprantamas kaip geras ir naudingas (rožinis), tačiau kuomet nikotinas patenka į elektroninės cigaretės skystį – tampa blogu ir pavojingu (juodu).
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: