Pretendentų entuziazmą kausto baimė

Deimantė Gruodė
2019-01-18
Potencialūs kandidatai – atsiliepkite! Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) savo tinklapyje „išmetė“ skelbimą, jog ieško vadovų į tris pozicijas ir pateikė ilgiausią reikalavimų sąrašą. „Eisiu neisiu“ – svarsto norintieji, juolab žinodami, kokia yra makalynė su ministerijai pavaldžių įstaigų vadovais. Tai juos išrenka, tai jau varo lauk.
Pretendentų entuziazmą kausto baimė

Protingus atbaidys 
Neabejojama, kad daugiausiai dėmesio sulauks Valstybinės ligonių kasos vadovo konkursas. Kol kas jai laikinai vadovauja direktoriaus pavaduotojas Viačeslavas Zaksas, kuomet praėjusių metų vasarą sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga atleido po teismų maratono į postą sugrąžintą Algį Sasnauską. Tiesa, kėdėje jau sėdėjo naujai paskirta konkurso laimėtoja Jūratė Sabalienė, bet ją teko „nuleisti“ į vieno iš departamento skyrių vedėjas.
Kaip tuomet nurodė ministro patarėja Vilma Srogė, A.Sasnauskas atleidžiamas pasibaigus kadencijai, nors pastarasis su atleidimu nesutiko ir teigė skųsiąs teismui.
Kalbama, kad tokia nestabili padėtis gali išgąsdins potencialius kandidatus.
„Protingus žmones gali atbaidyti, nes nėra stabilumo. Bet galbūt tokia ministro komandos siekiamybė, kad būtų kuo didesnė sumaištis, o ministro patarėjai ir kiti asmenys, kurie už jų stovi, skirs sau palankų žmogų“, - spėja Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
 

Tarp realiausių pretendentų įvardijamas Gintaras Kacevičius, šiuo metu einantis sveikatos apsaugos ministro vyriausiojo patarėjo pareigas. Bet jis mus tikino, kad dar neapsisprendė, dalyvaus konkurse į VLK vadovus, ar ne. „Nelabai norėčiau ta tema daug kalbėti, kadangi ką tik pasirodė skelbimas. Aš tik vakar (antradienį – red.) apie jį sužinojau, dar negalvojau“, - sakė jis. 

 

Laikinai VLK direktoriaus funkcijas vykdantis V.Zaksas apie konkursą, kaip pats sakė, irgi tik sužinojęs: „Šiuo metu turiu daug neatidėliotinų ir svarbių darbų, todėl kol kas sprendimo, ar dalyvausiu konkurse, nepriėmiau“.
Šaltiniai kalba, kad tarp realių kandidatų minima ir patarėjo Igorio Baikovskio pavardė.
„Tarp septyniolikos patarėjų gal atras ir įtikins kurį nors vieną“, - nusijuokė R.Žemaitaitis. - VLK direktorius bus tas, kuris atstovauja trečio lygio ligoninėms ir kurio pagrindinis tikslas bus uždaryti bei sunaikinti rajonines ligonines, o pagrindinį paslaugų krepšelį perduoti didžiosioms ligoninėms. Vienareikšmiškai taip bus, kadangi įstatymo nepavyko pateikti. Matant, kad viskas stringa, turbūt bus dedamas didelis apynasris per ligonių kasas, per paslaugas.“
 
Kandidatų visada atsiranda
Pokyčių laukia ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. 
„Mano kadencija baigiasi, ramiai dirbu iki Velykų“, - sakė dabartinis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gintautas Barcys.
Norintys kandidatuoti į šias pareigas, kaip rašoma SAM pranešime, privalo turėti socialinių mokslų arba biomedicinos mokslų srities aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą (magistro kvalifikacinį laipsnį), taip pat turėti ne mažiau kaip trejų metų vadovaujamojo darbo patirtį ir darbo patirtį vaistų reguliavimo srityje bei puikiai mokėti anglų kalbą.

„Kandidatų visada atsiranda. Dėl to neišgyvenkite, - nusijuokė vadovas.- Tai yra pakankamai sudėtingas sektorius. Tarnyba turi nemažai veiklų. Tad vadovui reikia ir organizacinių gebėjimų, ir žinių apie vaistų rinką bei joje vykstančius procesus.“
Nors, priduria, žmogų visko galima išmokyti. „Net beždžionę per milijoną metų galima išmokyti, kad ji perrašytų Senąjį testamentą. Duosi pieštuką - parašys.
Aišku, visada reikėtų turėti kompetencijos einant į tokį postą“, - sakė jis. Ką G.Barcys veiks palikęs tarnybą? „Aš - ne prezidentas, kad aiškinčiau, ką veiksiu. Sugalvosim“, - pridūrė vadovas.
 

Sulaukė paskatinimų

„Mano charakteris pastovus, išlaikytas, ramus, nešaukiu ant žmonių, stengiuosi išklausyti, suprasti, įsigilinti kaip veikia procesai. Mano požiūris į organizaciją - sisteminis, kad ji tvarkingai veiktų, kad ryšiai, informacijos sklaida būtų tinkama, bendradarbiavimas tarp skyrių, darbuotojų. Esu daugiau kolektyvinės veiklos šalininkas“, - prisistatė Vaistų kontrolės tarnybos pavaduotojas Žydrūnas Martinėnas, kuris dar svarsto, ar eis į konkursą.

 
Kai buvo skelbtas konkursas pirmai kadencijai, jis sako dalyvavęs. „Prisimenu, kad teigiamai įvertino mano dalyvavimą, tik nesurinkau maksimalaus balų skaičiaus. Likau antroje vietoje.
Praėjusį kartą, atrodo, buvo keturi kandidatai – nelabai daug. Tai - specifinė sritis, dėl to iš karto atsiranda poreikis turėti daug specialiųjų žinių“, - sakė jis.
Pasak Ž.Martinėno, geriau, kad vadovas iškiltų iš pačios tarnybos, nei kas nors ateitų vadovauti iš šalies. Jis tikino, kad su tarnybos darbuotojais sutaria gerai. „Tikiuosi, kolegos mane mėgsta. Bendrą kalbą kol kas randame. Esu išgirdęs paskatinimų, gal net užuominų, ar nesudalyvaučiau konkurse“, - atviravo jis.
 
Paklaustas, kokių ydų turi, nusijuokė, kad šios geriau matomos darbuotojoms iš šalies. „Pats daugiau matai savo privalumus“, - pridūrė. Pavaduotojas užsiminė ir apie iššūkius, lauksiančius naujojo vadovo.

„Breksit‘o reikalai ne visai aiškūs, o dėl jo galimi žymūs pokyčiai. Dalyvaujame tarptautiniame procese, kur registruojami vaistai ne tik Lietuvoje, bet keliose šalyse arba visai Europai. Tada atsiranda įvairių problemų. Vienai šaliai išėjus, jos registruoti vaistai jau tampa kaip ir nebeprižiūrimi. Dėl to kyla klausimai: kas bus, jei Jungtinė Karalystė pasišalins iš šios veiklos, kaip bus su vaistų registracija ir jų priežiūra? Šie klausimai europiniu kontekstu išdėlioti ant darbo stalo“, - sakė jis.
 
Gaili išėjusio vadovo
Vadovo ieškos ir Radiacinės saugos centras, kuriam vadovavo ilgametis direktorius Albinas Mastauskas. Tiesa, šiam išėjus į pensiją, jo vietą laikinai užėmė pavaduotoja Ramunė Stasiūnaitienė:
„Dar yra laiko apsispręsti“, - sakė moteris, paklausta, ar planuoja dalyvauti konkurse.
Kandidatai į šias pareigas taip pat privalo turėti socialinių mokslų arba biomedicinos mokslų srities aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą (magistro kvalifikacinį laipsnį) bei ne mažesnę kaip trijų metų vadovaujamojo darbo patirtį ir mokėti anglų kalbą.
 

„Dirbu radiacinės saugos srityje nuo devyniasdešimtųjų, o centre – nuo pat jo įkūrimo, pagal išsilavinimą esu gydytoja higienistė-epidemiologė. Kai atėjau, buvo paskirta direktoriaus pavaduotoja ir ja dirbu iki šios dienos. Turėjome puikų vadovą, organizatorių ir itin gerą profesionalą. Labai gailime vadovo“, - kalbėjo laikinoji RSC direktorė Ramunė Stasiūnaitienė.

 
Anot jos, naujojo lauktų nemenki iššūkiai. Žinant, kad pašonėje „dygsta“ Astravo atominė elektrinė.
„Mes, Radiacinės saugos centras, būsime viena pagrindinių institucijų, kuri, remdamasi atliktų matavimų, tyrimų ir prognozių rezultatais, per Sveikatos apsaugos ministeriją teiksime rekomendacijas dėl gyventojų apsaugos.
Be to, valstybės tarnyboje atlyginimai yra visose srityse žemi ir pritraukti specialistą dirbti yra labai sudėtinga. Tuo labiau, kad mūsų srities specialistai Lietuvoje neruošiami, mes juos sugebame parengti tik su tarptautine – atominės energetikos organizacijos, Europos Komisijos atitinkamų institucijų - pagalba“, - apie laukiančius iššūkius kalbėjo pavaduotoja, vadovaujanti 58 darbuotojus, (su aptarnaujančiu personalu) turinčiai įstaigai.
 
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris