„Tai yra pirma tokia didelė išmoka rezidentams per ilgą laiką. Paskutinius keletą metų gaudavome iki 50 eurų“, – sako rezidentų atstovai, Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) paskelbus, jog kiekvienas jų sulaukę vienkartinių 500 eurų premijų.
Vienkartinėms rezidentų išmokoms Sveikatos apsaugos ministerija skyrė beveik 1,5 mln. eurų.
Ilgalaikių premijų neplanuoja
Vienkartinėms rezidentų išmokoms numatyta skirti beveik 1,5 mln. eurų. Paramą, kaip nurodo SAM, gavo visi gydytojai rezidentai, piniginė išmoka yra paskirstyta vienodai. „Rezidentams vienkartinės piniginės išmokos dydis sudarė 850 eurų neatskaičius mokesčių. Atskaičius mokesčius, kiekvienas rezidentas turi gauti apie 500 eurų „į rankas“, – L.S. teigė SAM Komunikacijos skyriaus patarėjas Julijanas Gališanskis.
Tiesa, nuolatinės premijos rezidentams nėra planuojamos. Kaip aiškina J.Gališanskis, sprendimai skirti finansavimą bus priimami atsižvelgiant į faktinę finansinę situaciją ir galimą lėšų ekonomiją.
„Jaunieji gydytojai yra vieną atsakingiausių profesijų pasirinkę žmonės, nuo kurių priklauso ir mūsų šalies sveikatos sektoriaus ateitis. Džiaugiuosi, kad galime prisidėti prie bendrų jaunųjų gydytojų darbo sąlygų gerinimo“, – ministerijos pranešime spaudai cituojama sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.
Tikisi palaikymo iš darbdavių
„Finansinė parama rezidentams yra naudinga iš moralinės pusės, parodant, kad jų darbas vertinamas, – SAM pastangas įvertina Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė Agnė Panavienė. – Gydytojai rezidentai neretai yra tie, ant kurių pečių laikosi kai kurios gydymo įstaigos“.
Pasak jos, ministerijos skiriama premija rezidentams yra tik laikina pagalba. Didžiausias teigiamas pokytis būtų matomas tuomet, jei rezidentais rūpintųsi ne tik ministerija, bet ir gydymo įstaigos. „Europoje yra atlikta nemažai tyrimų ir apklausų, kurios parodo, kad kuo anksčiau gydytojas atvyksta dirbti į regionus, kuo anksčiau susipažįsta su darbo specifika, tuo didesnė tikimybė, kad po rezidentūros studijų liks dirbti tame regione. Gerai, kad ministerija skiria šias išmokas, tačiau, manau, kad tai yra daugiau gydymo įstaigų atsakomybė“ – įsitikinusi A.Panavienė.
„Tai yra pirma tokia didelė išmoka rezidentams per ilgą laiką. Paskutinius keletą metų gaudavome iki 50 eurų. Šimto eurų nesiekiančios išmokos buvo juokingos“, – sprendimą sveikina Santaros klinikų valdybos narys, rezidentas Mantas Jokubaitis.
Vis dėlto vienkartinės išmokos nauda ilgalaikėje perspektyvoje jis abejoja, jei nebus sprendžiamos esminės sveikatos sistemos problemos.
„Po kelionių į Angliją ir Daniją pastebėjau, kad pas mus gydytojai rezidentai yra laikomi prastesniais, nieko neišmanančiais kolegomis. Daugeliu atveju tai net nėra slepiama, užgauliojimai išsakomi kone rezidentui į akis. Tai slegia“, – sistemą kritikuoja M.Jokubaitis.
Kaip teigia LSMU Rezidentų tarybos atstovas Deividas Nekrošius, situacija tampa priimtinesnė, kai prie jaunojo gydytojo gerovės prisideda ir darbdaviai.
„Įsivaizduokime rezidentą kaip naujos kartos atstovą, kuris dar neturi daug pajamų. Todėl tokia finansinė paskata įkvepia ir parodo, kad juo rūpinamasi. Beje, paramomis prisideda ne tik Vyriausybė, bet ir rezidentus priimančios gydymo įstaigos. Pavyzdžiui, Kauno klinikos rezidentams skiria tokio dydžio premijas kaip ir gydytojams. Būtų šaunu, kad šiuo pavyzdžiu pasektų ir kitos gydymo įstaigos“, – sako D.Nekrošius.
Rezidentų atstovas prisiminė, kad prieš keletą metų ministerija skirdavo kalėdines premijas. „Smagu, kad ši tradicija atsinaujino. Įstaigos, kuriose dirbame, irgi stengiasi paremti rezidentus. Norėtųsi, kad rezidentai visur būtų komandos dalis. Kai kuriuose skyriuose ir ligoninėse išties taip yra. Būtų gerai, jeigu pavyktų tokias sąlygas sukurti visose gydymo įstaigoje. Didžiulė pergalė jau yra tai, kad dabartiniai rezidentų atlyginimai yra susieti su minimaliu darbo užmokesčiu, ką įgyvendino buvusi vyriausybė“, – sako D.Nekrošius.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: