Pažaboti paspirtukus: misija (ne)įmanoma?

Mantas Jusis
2022-09-26
Paspirtukai – vieniems jau tapo bendriniu keiksmažodžiu, o kitiems nuostabia priemone judėti mieste įveikiant vadinamąją paskutinę mylią. Jie įskrido į mūsų gyvenimus tokiu greičiu kaip neatsakingi vairuotojai ir nardo tarp pėsčiųjų. Bet atrodo ši laukinė ir nekontroliuojama era eina į pabaigą. Ar bent stengiamasi, jog taip nutiktų.
Pažaboti paspirtukus: misija (ne)įmanoma?
Kol reido metu vienas pareigūnas dirbo, o du minutei užsikalbėjo, pro juos ant paspirtuko praskriejo mergina: ausyse ausinukai, rankos prie šono...

Apribojimai, kurie bus įvesti
Kol pas paspirtukininkų teisės ir pareigos neapibrėžtos arba apibrėžtos minimaliai, tai yra nepakankamai. Vyriausybė pritarė Seime svarstomiems Saugus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimams. Jei pataisoms pritars ir Seimas, paspirtukai bus priskirti prie mikromobilumo transporto priemonių ir joms bus numatyti apribojimai.
 
Mikromobilumo priemonių vairuotojai iki 18 metų privalėtų dėvėti dviratininko šalmus, o visi važiuojantys keliu – liemenes arba atšvaitus. Šių priemonių vairuotojams būtų draudžiama važiuoti važiuojamąja dalimi, jeigu įrengti dviračių takai, ir per perėjas. Vežti keleivius, kirsti kelią tam nepritaikytose vietose. Taip pat būtų draudžiama važiuoti nelaikant bent viena ranka vairo.
 
Ribojamas ir amžius. Pagal siūlomas naujas taisykles važiuojamąja kelio dalimi, dviračių juostomis, dviračių takais važiuoti būtų leidžiama ne jaunesniems kaip 16 metų asmenims (išklausiusiems mokymo kursą – ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims).


 
Greičio ribojimas kelia diskusijas
Vienas siūlomų pakeitimų – greičio apribojimas. Tačiau jau pataisų pateikimo stadijoje jis sulaukė stiprios kritikos. Siūloma net ir dviračiu taku važiuojantiems paspirtukams greitį apriboti iki 7 km/h, kitaip tariant, prilyginti pėsčiajam.
 
Kritikai teigia, jog taip jis taptų kliūtimi, nes dviračiai juda apie 15 km/h greičiu, o kartu kaip ir netektų savo esmės. Kita vertus, siūlymas įteisinti, jog pro pėsčiąjį važiuojama jam artimu greičiu, turi racijos. Tik kas ir kaip kontroliuos, ar šios nuostatos bus laikomasi (ar ji neliks tik popierine deklaracija), bent kol kas neaišku.


 
Policijos reidas paspirtukų vairuotojams
Prieš savaitę Kelių policija surengė reidą, kurio metu tikrintas privačiais ir išsinuomotai paspirtukais važiuojančiųjų bei dalies dviratininkų blaivumas. Akcija vykdyta drauge su įmone „Bolt“, kuri tiekia dalijimosi paspirtukais paslaugą.
 
Per pusantros valandos neužfiksuotas nė vienas neblaivus paspirtuko ar dviračio vairuotojas, nors keletas jų įsivėlė į ilgas diskusijas su pareigūnais ir jau atrodė bus apdovanoti pažeidimo protokolais. Beje, visi pakliuvę į šį reidą buvo apdovanoti dviračių šalmais. Pagal šiuo metu galiojančias taisykles dėvėti šalmus yra rekomenduojama, bet neprivaloma.Priemonės taikomos jau šiandien
Per improvizuotą spaudos konferenciją Katedros aikštėje „Bolt“ paslaugų plėtros vadovas Baltijos šalims Eimantas Balta sakė, kad tiek ant paspirtuko, tiek programėlėje yra priminimai, jog paspirtuku negalima važiuoti dviese, būtina laikytis kelių eismo taisyklių ir pan.
Jam antrino ir Lietuvos kelių policijos viršininkas Vytautas Grašys: „Kalbant su jaunais žmonėm, diegiant visas taisykles, aiškinant, kaip reikia atsakingai naudotis, tam tikrą informaciją pateikiant ir tėvams, ateityje nebereikės svarstyti, uždrausti Lietuvoje ar Vilniuje paspirtukų naudojimą, ir jais bus naudojamasi ne pramogai, o kaip transporto priemone. Jų naudojimo intensyvumas, tikiu tiktai didės, o saugumas – mūsų rankose.“
 
Pasiteiravus, ar pareigūnai stabdo, jei užfiksuoja paspirtuku važiuojant du žmones, V.Grašys atsakė teigiamai. E.Balta pridūrė, jog įmonė irgi stengiasi, kad šio įpročio būtų atsisakoma: „Testuojame naują funkciją, kuri įvertina, ar klientas važiuoja su tokia pat paspirtuko apkrova. Jei kelionės metu ji stipriai pasikeičia (plius 30 kilogramų ar daugiau), sistema aptinka tokias keliones ir siunčia informacinį pranešimą: užfiksavome, jog galimai važiavote ne vienas. Jei matysime, jog tie patys klientai tai kartoja, galėsime pradėti juos identifikuoti ir bausti, laikinai blokuoti ar pristabdyti jų prieigą prie paskyros.“
Įspūdžiai iš reido
Kol reido metu vienas pareigūnas dirbo, o du minutei užsikalbėjo, pro mus ant paspirtuko praskriejo mergina: ausyse ausinukai, rankos prie šono. Šįkart jai pasisekė išvengti ir baudos, ir traumos.
 
Keli sustabdyti vairuotojai, įsivėlę į ilgus ginčus su pareigūnais, namo vos neparsinešė baudos vietoje šalmo, kuriuos reido dalyviams dalijo „Bolt“.
 
Sustabdyta net keliolika užsieniečių. Dalis jų atsisakė dovanojamo šalmo, nes sakė už kelių dienų išskrendantys, tad jis netilps bagaže.
Sulaikytas ir vienas šešiolikmetis, vairavęs „Bolt“ paspirtuką. Nors paslauga teikiama tik nuo 18 metų, kol kas identifikuojantis per „Bolt“ programėlę paso kopijos niekas neprašo, užtenka tik įvesti amžių.
 
Sustabdytas ir vienas nežinomas personažas, greičiausiai bernvakario dalyvis, vilkintis raudoną kostiumą, veidą slėpęs po kaukę. Patikrinus jo blaivumą vaikinas irgi apdovanotas šalmu.
Keletas sustabdytųjų šmaikštavo, jog yra blaivūs, nes juk ketvirtadienis.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  J.Čelutkienė: užaugau iki kitos pozicijos

  Vadovauti Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centrui, kuriame dirbantiems medikams tenka gydyti...
  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Plaučių vėžiu susirgusi p. Adelė: „Maniau, kad tai vyksta ne su manimi“

  Tai, kad serga plaučių vėžiu, 70-metė p. Adelė sužinojo tada, kai pajuto skausmą nugaroje. Šiandien moteris gydoma ir sako ...

  Budinti vaistinė


  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Vaistinės siūlo sprendimus skubiai ieškantiems vaistų

  Skubantiems ir po ilgos darbo dienos pavargusiems žmonėms kiekvienas laukimas eilėje prie kasos ar konkretaus vaisto ieškoj...
  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Apklausa: 9 iš 10 žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė veiktų šalia namų

  Atšalus orams, vis daugiau žmonių ima varstyti vaistinių duris. Vaistininkai pastebi, kad lapkritį išaugus sergamumu...

  Sveika šeima


  „Swe­et lo­ve“: ro­ži­nės nuo­tai­kos ka­vi­nai­tė

  Kar­ma­zi­nų pi­lia­kal­nio Vil­niaus ra­jo­ne pa­pė­dė. Sau­lė­ta ru­dens po­pie­tė. Ke­lios šei­mos, ke­lios po­ros, ke­li šu­nys. Ir di­de­lis, iš to­li ma­to­mas raus­vas kios­ke­lis. Ke­...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Pasaulio futbolo čempionato prabanga ir skurdas

  Pirmą kartą istorijoje FIFA pasaulio čempionatą rengia Kataras – 11 581 km² ploto turinti šalis Artimuosiuose Rytuose tarp Saudo Arabijos ir Persijos įlankos. Pirmosios grupių etapo rungtynės įvyko šią savaitę.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Vita non dolce
  Henrikas Vaitiekūnas Vita non dolce
  Visi operatoriai užimti
  Henrikas Vaitiekūnas Visi operatoriai užimti
  Apie santuoką iki mirtis išskirs
  Palmira Rudalevičienė Apie santuoką iki mirtis išskirs

  Naujas numeris