Patikimi informacijos šaltiniai apie koronavirusą

www.lsveikata.lt
2020-03-17
Stebėdama susiklosčiusią padėtį ir matydama, kad į socialinius tinklus prasprūsta nemažai dezinformacijos, nepagrįstą nerimą sėjančių gandų ir nepatikrintų žinių, Nacionalinė biblioteka parengė šaltinių, skelbiančių oficialią ir patikimą informaciją apie koronaviruso (COVID-19) plitimą ir kuo paprasčiau paaiškinančių, su kokia liga šiuo metu kovoja visas pasaulis, ką būtina žinoti ir kaip elgtis kiekvienam Lietuvos gyventojui dabartinėmis nepaprastomis aplinkybėmis, nuorodų sąrašą ir dalijasi juo su jumis. Informacija patikrinta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) ekspertų.
Patikimi informacijos šaltiniai apie koronavirusą

Pagrindinis šaltinis – oficiali Lietuvos Respublikos Vyriausybės svetainė, specialiai skirta koronavirusui. Joje operatyviai skelbiama visa aktualiausia informacija ir naujienos:
http://sam.lrv.lt/koronavirusas
 
Visuomenei aktualias žinias visada rasite:
http://sam.lrv.lt/lt/news/koronavirusas/informacija-visuomenei
Čia sužinosite apie prevencinius veiksmus, Vyriausybės priimtus nutarimus, gydytojų profesionalų atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, sergamumo koronavirusu (COVID-19) statistiką ir pan.


Rekomenduojame informaciją apie koronaviruso plitimą Europoje sekti oficialioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (angl. European Centre for Disease
Prevention and Control) svetainėje:
https://www.ecdc.europa.eu/en

Informaciją apie situaciją pasaulyje, visas svarbiausias naujienas ir rekomendacijas rasite Pasaulio sveikatos organizacijos (angl. World Health Organization) puslapyje:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
 
Reikalingi kontaktai:
– koronaviruso linija 1808 (šiuo numeriu skambinkite, jei jums ar jūsų artimiesiems pasireiškė gripui būdingi ligos simptomai – karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas ar pasunkėjęs kvėpavimas – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; taip pat jei norite pasikonsultuoti ar jums kyla klausimų – visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai;
– Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštoji linija:  tel. +370 618 79 984   ir   +370 616 94 562 (visą parą);
– jums atsakys ir parašius laišką el. paštu koronavirusas@sam.lt.
 

Bendrojo pagalbos centro (BPC) pranešimai
Svarbiais BPC įspėjimais gyventojams pranešama apie artėjančius pavojus: neįprastas orų permainas, itin stiprų vėją, taip pat kita svarbi informacija, pavyzdžiui, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo. Perspėjimo pranešimus Lietuvos gyventojai gauna ir į mobiliuosius telefonus, tereikia tinkamai juos konfigūruoti. „Android“ telefonų naudotojams reikia atsidaryti žinučių programėlę savo išmaniajame telefone. Jos viršuje bus trys maži taškai, kuriuos nuspaudę vartotojai ras parinktį „Nustatymai“. Paspaudus šį mygtuką, atsiras parinktys „Nepaprastųjų įspėjimų nustatymai“ ir „Daugiau nustatymų“. Jeigu negaunate nepaprastųjų pranešimų, pasirinkite „Daugiau nustatymų“ ir prie „Transliuojamų kanalų“ parinkties nustatykite, kad būtų transliuojami visi kanalai. Taip užtikrinsite, kad tokius pranešimus gausite į savo išmaniuosius telefonus.
 
Oficialioje ULAC svetainėje kiekvieną dieną atnaujinami duomenys apie COVID-19 ir pateikiamos specialistų rekomendacijos dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos:
http://www.ulac.lt/ligos/C/covid-19 ir http://www.ulac.lt/.
Prisijunkite prie ULAC:
https://www.facebook.com/UzkreciamujuLiguIrAidsCentras/


Užsukite į ULAC kanalą:
https://www.youtube.com/ULACvideo

Nacionalinės bibliotekos TV studijoje įrašyta ULAC direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaita apie koronavirusą ir jo keliamą grėsmę:
https://www.youtube.com/watch?v=eS5bLWn-NuY

 
Svarbu:
Netikrų naujienų, melagingų žinių (angl. fake news) technologijos tobulėja, todėl vis sunkiau jas atpažinti. Atsiranda naujų techninių galimybių ir netikrų naujienų turinio pateikimo būdų. Dažnai jų aukomis tampa vyresnio amžiaus žmonės. Tyrimai rodo, kad jie yra labiau linkę patikėti klaidinga informacija ir ją skleisti. Labiausiai netikros naujienos paplitusios socialinėse medijose, nemažai melagingų žinių galima aptikti ir internete, pavyzdžiui, svetainėse, kurios „apsimeta“ tikrais naujienų portalais. Netikrų naujienų gerokai mažiau tradicinėje informacijos erdvėje – oficialių institucijų interneto svetainėse, spaudoje, televizijoje. Todėl bibliotekos, gerbdamos kiekvieno asmens teisę pačiam rinktis informaciją, imasi iniciatyvos skelbti ir populiarinti visuomenėje teisingos ir patikimos informacijos šaltinius.
Apsiginklavę patikimomis žiniomis objektyviau vertinsime padėtį ir pasieksime geresnių rezultatų saugodami savo ir artimųjų sveikatą.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica