Patikimi informacijos šaltiniai apie koronavirusą

www.lsveikata.lt
2020-03-17
Stebėdama susiklosčiusią padėtį ir matydama, kad į socialinius tinklus prasprūsta nemažai dezinformacijos, nepagrįstą nerimą sėjančių gandų ir nepatikrintų žinių, Nacionalinė biblioteka parengė šaltinių, skelbiančių oficialią ir patikimą informaciją apie koronaviruso (COVID-19) plitimą ir kuo paprasčiau paaiškinančių, su kokia liga šiuo metu kovoja visas pasaulis, ką būtina žinoti ir kaip elgtis kiekvienam Lietuvos gyventojui dabartinėmis nepaprastomis aplinkybėmis, nuorodų sąrašą ir dalijasi juo su jumis. Informacija patikrinta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) ekspertų.
Patikimi informacijos šaltiniai apie koronavirusą

Pagrindinis šaltinis – oficiali Lietuvos Respublikos Vyriausybės svetainė, specialiai skirta koronavirusui. Joje operatyviai skelbiama visa aktualiausia informacija ir naujienos:
http://sam.lrv.lt/koronavirusas
 
Visuomenei aktualias žinias visada rasite:
http://sam.lrv.lt/lt/news/koronavirusas/informacija-visuomenei
Čia sužinosite apie prevencinius veiksmus, Vyriausybės priimtus nutarimus, gydytojų profesionalų atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, sergamumo koronavirusu (COVID-19) statistiką ir pan.


Rekomenduojame informaciją apie koronaviruso plitimą Europoje sekti oficialioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (angl. European Centre for Disease
Prevention and Control) svetainėje:
https://www.ecdc.europa.eu/en

Informaciją apie situaciją pasaulyje, visas svarbiausias naujienas ir rekomendacijas rasite Pasaulio sveikatos organizacijos (angl. World Health Organization) puslapyje:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
 
Reikalingi kontaktai:
– koronaviruso linija 1808 (šiuo numeriu skambinkite, jei jums ar jūsų artimiesiems pasireiškė gripui būdingi ligos simptomai – karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas ar pasunkėjęs kvėpavimas – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; taip pat jei norite pasikonsultuoti ar jums kyla klausimų – visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai;
– Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštoji linija:  tel. +370 618 79 984   ir   +370 616 94 562 (visą parą);
– jums atsakys ir parašius laišką el. paštu koronavirusas@sam.lt.
 

Bendrojo pagalbos centro (BPC) pranešimai
Svarbiais BPC įspėjimais gyventojams pranešama apie artėjančius pavojus: neįprastas orų permainas, itin stiprų vėją, taip pat kita svarbi informacija, pavyzdžiui, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo. Perspėjimo pranešimus Lietuvos gyventojai gauna ir į mobiliuosius telefonus, tereikia tinkamai juos konfigūruoti. „Android“ telefonų naudotojams reikia atsidaryti žinučių programėlę savo išmaniajame telefone. Jos viršuje bus trys maži taškai, kuriuos nuspaudę vartotojai ras parinktį „Nustatymai“. Paspaudus šį mygtuką, atsiras parinktys „Nepaprastųjų įspėjimų nustatymai“ ir „Daugiau nustatymų“. Jeigu negaunate nepaprastųjų pranešimų, pasirinkite „Daugiau nustatymų“ ir prie „Transliuojamų kanalų“ parinkties nustatykite, kad būtų transliuojami visi kanalai. Taip užtikrinsite, kad tokius pranešimus gausite į savo išmaniuosius telefonus.
 
Oficialioje ULAC svetainėje kiekvieną dieną atnaujinami duomenys apie COVID-19 ir pateikiamos specialistų rekomendacijos dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos:
http://www.ulac.lt/ligos/C/covid-19 ir http://www.ulac.lt/.
Prisijunkite prie ULAC:
https://www.facebook.com/UzkreciamujuLiguIrAidsCentras/


Užsukite į ULAC kanalą:
https://www.youtube.com/ULACvideo

Nacionalinės bibliotekos TV studijoje įrašyta ULAC direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaita apie koronavirusą ir jo keliamą grėsmę:
https://www.youtube.com/watch?v=eS5bLWn-NuY

 
Svarbu:
Netikrų naujienų, melagingų žinių (angl. fake news) technologijos tobulėja, todėl vis sunkiau jas atpažinti. Atsiranda naujų techninių galimybių ir netikrų naujienų turinio pateikimo būdų. Dažnai jų aukomis tampa vyresnio amžiaus žmonės. Tyrimai rodo, kad jie yra labiau linkę patikėti klaidinga informacija ir ją skleisti. Labiausiai netikros naujienos paplitusios socialinėse medijose, nemažai melagingų žinių galima aptikti ir internete, pavyzdžiui, svetainėse, kurios „apsimeta“ tikrais naujienų portalais. Netikrų naujienų gerokai mažiau tradicinėje informacijos erdvėje – oficialių institucijų interneto svetainėse, spaudoje, televizijoje. Todėl bibliotekos, gerbdamos kiekvieno asmens teisę pačiam rinktis informaciją, imasi iniciatyvos skelbti ir populiarinti visuomenėje teisingos ir patikimos informacijos šaltinius.
Apsiginklavę patikimomis žiniomis objektyviau vertinsime padėtį ir pasieksime geresnių rezultatų saugodami savo ir artimųjų sveikatą.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris