Valstybinė ligonių kasa teigia, kad sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamus radiologinius tyrimus, privalo pasirūpinti visomis tyrimui atlikti reikalingomis priemonėmis, nereikalaudama iš paciento jokių papildomų mokėjimų.
USB atmintinė – 17 eurų?
„Jūs man pasakykite, kiek kainuoja tas
flešas? – piktinasi Vilniuje gyvenanti Luknė. – Sumokėjau 15 eurų už tai, kad į jį sukeltų mano MRT tyrimą, nekalbant, kad dar kainavo ir jis pats.“
Įstaigos, kurioje lankėsi, moteris viešinti nenorėjo, tačiau, pavyzdžiui, „Kardiolitos klinikose“ norint tyrimo vaizdus įrašyti į USB atmintinę, tenka pakloti 17 eurų.
Dar pernai pavasarį paviešinta situacija, kai pacientas „Affidea“ šią paslaugą pirko už 30 eurų.
Pacientai svarsto, ar laikmenos neturėtų būti pigesnės, juolab kad įstaigos jas perka dideliais kiekiais. „Matyt, tai – pajamų šaltinis administratorių algoms apmokėti“, – piktinosi pašnekovė.
Tačiau laikmenų kainos skiriasi. Pavyzdžiui, „Northway“ medicinos centre tyrimo vaizdų įrašymas į USB kainuoja gerokai pigiau – 8 eurus. „Antėja“ svetainėje skelbiama, kad tyrimo vaizdų surinkimas ir įrašymas į USB laikmeną, tyrimą apmokant ligonių kasoms, nemokamas.
Beje, norint turėti radiologinius vaizdus savo kišenėje gali paprašyti sumokėti ir poliklinikos. Pavyzdžiui, Kauno miesto poliklinikoje nurodoma paslaugos kaina 8,78 euro be PVM. Vilniaus Centro poliklinikoje, jei norima paslaugą gauti per tris dienas, ji kainuos 9,99 euro, o jei palauksite dešimt – ji atpigs euru (8,64 euro).
Prisimokėti už naują aparatą?
Apie priemokas, kurias tenka sumokėti, kai atliekami brangūs tyrimai praėjusią savaitę prakalbo ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, socialdemokratė Orinta Leiputė. Kaip tik šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva kelią į Seimą skinasi priemokas draudžiančios įstatymo pataisos.
Socialinio tinklo paskyroje O.Leiputė iškėlė neskaidrumo problemas, su kuriomis žmonės gali susidurti, kai jiems atliekami brangūs tyrimai.
Parlamentarė dalijosi bičiulio patirtimi, kuris prieš kelis mėnesius gavo siuntimą magnetinio rezonanso tyrimui. Jį darytis nusprendė privačioje gydymo įstaigoje, kur šią paslaugą apmoka ligonių kasa. Tačiau netikėtai sulaukė finansinės dilemos. „Taip, turime sutartį su TLK ir teikiame paslaugą, finansuojamą iš PSDF, o jūs norite su senesniu ar su naujesniu aparatu? O kuo skiriasi? Vaizdai geresni, bet primokėti reikia...“ – pokalbį perpasakojo Seimo narė ir guodėsi, kad ta pati situacija prieš kelerius metus ištiko ir ją pačią.
O.Leiputė rašė, kad Kaune tokia priemoka siekia apie 35 eurus, o Vilniuje – 37. „Na, dar usb atmintuką teko įsigyti. Ten irgi už išėmimo iš archyvo paslaugą susimokėti. Tai kaip ten su tomis priemokomis? Kas susimoka už „naujumą“, kas už vienkartines tapkes, kombinzoną“, – apie nemokamos paslaugos kainodarą replikavo parlamentarė.
Parduoda ir rūbus
Po parlamentarės postu pasipylė žinutės, kur prabilo jos sekėjai ir politikai. „Konservatorių palikimas su privačiu „gelbėtojų ratu“. Tikiuosi pakaks politinės koalicijos valios baigti tuos „cirkus“,“ – į vatą nevyniojo premjero patarėjas Evaldas Navickas.
„Kiek kreipiausi dėl MRT, o teko kreiptis kelis kartus, niekur mokėti nereikėjo. Negražu yra klaidinti žmones!“ – Seimo narę auklėjo kita sekėja. Tačiau buvo antrinančių O.Leiputei ir besidalinančių identiška patirtimi.
Įsisiūbavusioje diskusijose aptartas ir papildomų paslaugų apmokestinimas – ne tik USB atmintinių, bet ir rūbų.
„Patirtis tokia pati – priemoka už „geresnį vaizdą 3D“ ir beveik priverstinis pirkimas vienkartinių rūbų. Kažkur apie 40 Eur papildomai primokėti reikėjo“, – prisiminė vienas komentatorius. Jam antrino ir kitas: „Paklausus, ar vienkartinis kostiumas privalomas, darbuotoja, nuleidusi galvą, pasakė: „Mes privalome pasiūlyti...“
Paaiškino, kada nemokama
Kauno miesto poliklinikos Radiologijos centro vyriausioji administratorė Jolita Žvaliauskienė paaiškino, kad pas juos poliklinikoje, jei pacientas turi gydytojo siuntimą, kuriame aiškiai nurodyta, kad reikalingas atsakymas su vaizdais, jų įkėlimas į USB yra atliekamas nemokamai. „O pacientai, kurie tyrimą atlieka be siuntimo arba patys nori gauti vaizdus asmeninėms reikmėms, apmoka šią paslaugą nustatyta tvarka“, – sakė J.Žvaliauskienė.
Ji paaiškino ir vienkartinės aprangos suteikimo tvarką. „Visiems pacientams, atvykstantiems MRT tyrimo, privaloma naudoti vienkartinius rūbus. Tai svarbu tiek paciento, tiek personalo saugumui, taip pat – siekiant apsaugoti jautrią ir brangią MRT aparatūrą. Asmeniniai drabužiai gali turėti metalinių detalių, kurios tyrimo metu sukelia artefaktus ir lemia neinformatyvius vaizdus“, – teigė J.Žvaliauskienė.
Pacientams suteikiami vienkartiniai chalatai poliklinikoje yra nemokami. „Jei pacientas pageidauja, jis taip pat gali pasirinkti vienkartinę pižamą, kurios kaina – 3,24 euro. Tai – individualus paciento pasirinkimas, užtikrinantis patogumą tyrimo metu“, – kalbėjo Kauno miesto poliklinikos Radiologijos centro vyriausioji administratorė.
Ji teigė, kad USB atmintinė ir vienkartinių rūbų kainos nustatomos remiantis paslaugų savikaina, tiekimo kaštais ir administraciniais ištekliais.
Ta pati tvarka ir Vilniaus centro poliklinikoje. „Jeigu pacientas turi siuntimą, kuriame nurodyta atsiimti vaizdus, tuomet informacija įrašoma į CD diską ir tai pacientui nieko nekainuoja“, – sakė komunikacijos ir viešųjų ryšių specialistė Giedrė Raišienė. Kitu atveju – reikės sumokėti nurodytą kainą. Ji įvardija, kad tai – laikmenos savikaina
„Jeigu pacientui vienai ar kitai procedūrai reikalingi vienkartiniai drabužiai, jie suteikiami poliklinikos ir yra nemokami“, – teigė ji.
Dalinsis vaizdais kitąmet
Vienkartinių rūbų apmokestinimas kai kuriose įstaigose gal liks opus ir ateityje, bet USB problema turėtų būti išspręsta jau po metų.
Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus konstatuoja, kad šiuo metu dalintis vaizdais neleidžia nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų sistemos „MedVAIS“ funkcionalumai.
Tačiau netolimoje ateityje visos radiologinių vaizdų kopijos tiek privačiose, tiek viešosiose gydymo įstaigose bus įkeliamos į e.sveikatos medicininių vaizdų posistemę („MedVAIS“).
Ji šiuo metu tvarkoma – vykdomas 8,3 mln. eurų vertės projektas, pradėtas pernai rudenį ir numatomas užbaigti iki 2026 metų gegužės.
Projektą Registrų centras vykdo kartu su šešiais partneriais, tarp kurių, be Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos, dalyvauja ir keturios didelės ligoninės: Kauno ir Santaros klinikos, Respublikinė Panevėžio ligoninė, Klaipėdos universiteto ligoninė.
Komentaras
VLK: jokių papildomų mokėjimų
Valstybinė ligonių kasa teigia, kad sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamus radiologinius tyrimus, privalo pasirūpinti
visomis tyrimui atlikti reikalingomis priemonėmis, nereikalaudama iš paciento
jokių papildomų mokėjimų.
Daugeliu atveju atliekant tyrimą vienkartiniai rūbai nėra būtini. Kai kada pacientams tiesiog rekomenduojama dėvėti drabužius, kurie neturėtų metalinių detalių ar blizgių paviršių. Jeigu atliekant tyrimą yra reikalingi specialūs drabužiai, gydymo įstaiga turi nemokamai jais aprūpinti.
Jei tyrimus atliekanti įstaiga rekomenduoja įsigyti vienkartinius drabužius pacientams dėl jų pačių patogumo, turėtų būti išaiškinama, jog tai – laisvai pasirenkamos papildomos paslaugos (galimybė įsigyti ir dėvėti vienkartinius drabužius tyrimo metu), kurios nėra būtinos, bet kurias sveikatos priežiūros įstaiga, pacientui sutikus, gali teikti savo nuožiūra. Šių nebūtinų drabužių pacientas turi teisę atsisakyti. Tik tuo atveju, kai pacientas pats pageidauja įsigyti vienkartinius drabužius, tuomet už juos jis turi sumokėti savo lėšomis.
Teisės aktai numato, jog jeigu siuntimą išdavęs gydytojas nurodo, kad jam turi būti pateikta radiologinio tyrimo vaizdo kopija, tyrimą atlikęs gydytojas specialistas pateikia siuntusiajam gydytojui tyrimo aprašymą kartu su radiologinio tyrimo vaizdo kopija ir daro tai patvirtinantį įrašą asmens sveikatos istorijoje.
Tokiu atveju, sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje pacientui atliekamas radiologinis tyrimas, šio tyrimo vaizdo kopiją į laikmeną turi įrašyti nemokamai.
Pacientas už tyrimo vaizdo kopijos įrašymą moka tuo atveju, jei jis pats pageidauja gauti šią kopiją arba nori, kad jam asmeniškai būtų pateiktos papildomos atlikto tyrimo vaizdo kopijos.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: