Odontologai spirga, kaip nori dirbti

Margarita Meškaitė
2020-04-16
Didžiuma odontologų spurda norėdami kuo greičiau pradėti darbą, tikėdamiesi, kad karantino suvaržymai jiems bus sušvelninti. Išlaikantieji privačius kabinetus socialinėje erdvėje skundžiasi, esą juos smaugia paskolos, be to, dar reikia išlaikyti samdomus darbuotojus. Juolab kad ir Lietuvos verslo konfederacija siūlo leisti odontologams teikti paslaugas. Vyriausybė trečiadienį kaip tik sprendė, kurioms verslo sritims atleisti suvaržymus.
Odontologai spirga, kaip nori dirbti
Dauguma odontologų teigia, kad kol kas nemato galimybių atnaujinti veiklą, mat apsaugos priemonių nėra, o ir testai dėl koronoviruso jiems neatliekami.

 Nėra testuojami 
„Iš bendruomenės dalis odontologų teikia būtinąją pagalbą, o kiti – nieko nedaro. Valstybei jie kol kas nereikalingi. Negalime dirbti, nėra odontologo darbui reikalingų apsaugos priemonių arba jų nedaug. Negalima užtikrinti, kad būtų teikiamos paslaugos, ir neteikiame“, - sako Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.
Tiesa, pirmininkas šiuo metu turi daug reikalų, kadangi su darbuotojais ruošia rekomendacijas ir algoritmus, kaip bus dirbama pasibaigus karantinui. Paklaustas, iš ko gyvena odontologai, kurių dažnas yra paėmęs ir paskolą įrangai bei turi mokėti už patalpų nuomą, o galbūt – ir atlyginimus darbuotojams, pirmininkas gūžčioja pečiais.
 

„Grikiai, kruopos, miltai – turi susipirkę ir gyvena. Kaip ir visi Lietuvos žmonės gyvena iš vidinių finansinių rezervų. Aišku, verslas eina į skolas, yra kreditai, tam tikri lūkesčiai, įsipareigojimai. Dabar yra apėmusi tokia nežinia...“ – pripažįsta Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.

 

Pasak jo, nieko nepadarysi, toks yra Vyriausybės nutarimas – pandemija, karantino sąlygos ir jų reikia laikytis.
„Odontologų darbas, jūs žinote, yra trisdešimt keturiasdešimt centimetrų atstumu nuo paciento burnos. Pastarasis turi būti išsižiojęs, o ne su kauke. Pro paprastas medicinos kaukes ar respiratorius infekcija prasiskverbia elementariausiu būdu, jei gydytojas arba pacientas yra užsikrėtęs. Tad viruso platinimo šaltiniai tūkstančiais gali atsirasti, o odontologų testavimo nėra. Jeigu nėra testavimo, į visus pacientus turi žiūrėti kaip į užsikrėtusius. Vyriausybės žmones kas septynias dienas tikrina, nors jie neturi tiesioginio kontakto su išsižiojusiu žmogumi“, - sako A.Šeikus.
 
Neturi reikiamos apsaugos
„Kad odontologai vykdytų veiklą, yra tam tikros higienos normos ir jų reikalavimai. Pagal ministro įsakymą, turi būti trečio lygio apsauga, tai yra respiratoriai, neperšlampami chalatai, prijuostės, sandarūs akiniai, taip pat kepurėlės. Be to, turi būti užtikrinama paviršių dezinfekcija, idant nebūtų kryžminės taršos ateinant ir išeinant pacientams. Labai abejoju, kad dabartinėje situacijoje, kuri tęsiasi jau nuo sausio vidurio, daug odontologinių gydymo įstaigų turi tokio lygio apsaugos priemonių. Privatininkai neturėjo galimybių jų įsigyti, o iš rezervo jiems niekas irgi nedalino“, - sako gydytoja odontologė Auristida Gerliakienė.
 
Jos žiniomis, net valdiškos įstaigos, kurios vykdė odontologinę veiklą, nebuvo pakankamai aprūpintos apsaugos priemonėmis. Kaip sako A.Gerliakienė, visgi jeigu kas nors „raunasi“ gydyti dantis neturėdamas apsaugų, yra Baudžiamojo kodekso straipsnis, pagal kurį gydytojas netyčia, nežinodamas, bet padaręs žalą pacientui, yra patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Lygiai taip pat rizikuoja klinikos savininkas arba gydytojas, dirbantis su personalu ir neužtikrindamas tinkamos apsaugos.
„Tad yra daug įstatyminių aktų, kuriais remiantis kalbėti apie tam tikrą veiklos atnaujinimą arba karantino švelninimą neįmanoma“, - sako A.Gerliakienė, turinti privatų kabinetą. Jos žodžiais tariant, pastarojo veikla yra sustabdyta ir odontologė iš to nedaro jokios tragedijos.
 

„Aš tik matau porą nesugebančių valdytis kolegų, kurie rašinėja komentarus socialiniuose tinkluose, kad jau čia laikas pradėti veiklą. Netikiu, kad tie odontologai tokie vargšai, iš paskutinių pinigų gyvena. Kiek pažįstu, tie asmenys, kurie labai noriai inicijuoja pradėti veiklą, tikrai neskurdo. Taip, kolegos ir dantų technikai, kurie pasiėmę didžiules paskolas, dabar patiria tam tikrus nuostolius. Tačiau, kadangi tai yra pasaulinė pandemija, bankai tikrai į tai atsižvelgs. Tad didžiulių dramų nereikia kelti“, - sako gydytoja odontologė Auristida Gerliakienė.

 

Visgi pacientai skambina, klausdami, ką daryti, jei suskaudo dantį.
„Konsultuojame telefonu. Yra patvirtinta tvarka, kad jeigu atvejis ūmus, skauda, yra tam tikros klinikos, kurios turėdamos pilną apsaugą suteikia pirmąją pagalbą.
Juk tos pačios priemonės kainuoja kosminius pinigus. Ar pacientai, kurie veršis pirmosios pagalbos, sutiks už tai sumokėti. Juk dešimt kaukių dabar kainuoja devynis eurų. O dar reikia neperšlampamų chalatų, sandarių akinių... Kas už visa tai sumokės?“ - klausia gydytoja odontologė.
 
Tarp kitko

Trečiadienį paskelbtame Vyriausybės dokumente praplečiamas sąrašas, kam netaikomas prekybos draudimas: 
parduotuvėms, įskaitant esančioms prekybos ir (arba) pramogų centruose, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas;
maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešosiose prekybos vietose;
augalų, skirtų sodinti, sėklų, trąšų prekybai lauko sąlygomis ne turgavietėse, specialiai tokių prekių prekybai skirtose prekybos vietose;
internetinei prekybai ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose;
parduotuvėms, į kurių patalpas patekti įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko pusės ir kurių patalpose ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas: užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica