Netradiciniai sprendimai: kraujo donorus atsiveža patys

www.lsveikata.lt
2020-03-24
Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas sako, kad krizinėje situacijoje ieškodami geriausių sprendimų, kaip užtikrinti kraujo komponentų atsargas, ėmėsi ir sau neįprastų veiklų. Negalinčius į kraujo punktą atvykti donorus atsiveža patys. „Kraujo komponentų rezervas yra mažesnis nei įprastai, bet pažadu, kad visoms gydymo įstaigoms jų nepritrūks“, - sako D.Gutauskas. 
Netradiciniai sprendimai: kraujo donorus atsiveža patys
„Turime kraujo komponentų rezervą. Tiesa, situacija šiuo metu labai nepastovi. Šiandien viskas gerai, tačiau negaliu pasakyti, jog taip bus ir rytoj. Tai, kad pasirodo žinutės, jog trūksta kraujo dar nereiškia, kad per artimiausias dienas neaprūpinsime kraujo komponentais gydymo įstaigų. Jas tikrai aprūpinsime, rezervą turime, bet jis šiuo metu mažesnis, nei mes esame numatę turėti“, - sako Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas.

Faktas
Pasak Nacionalinio kraujo centro nevykdant planinių operacijų kraujo komponentų išdavimas sumažėjo 40 proc. Tačiau, tai nereiškia, jog nebūtina dovanoti kraujo.


- Girdime raginimus nelikti abejingiems ir dovanoti kraujo. Kokia dabar reali situacija - jaučiate kraujo komponentų trūkumą?
- Iš tikrųjų turime kraujo komponentų rezervą. Tiesa, situacija šiuo metu labai nepastovi. Šiandien viskas gerai, tačiau negaliu pasakyti, jog taip bus ir rytoj. Tai, kad pasirodo žinutės, jog trūksta kraujo dar nereiškia, kad per artimiausias dienas neaprūpinsime kraujo komponentais gydymo įstaigų. Jas tikrai aprūpinsime, rezervą turime, bet jis šiuo metu mažesnis, nei mes esame numatę turėti. Ruošiamės visoms galimoms situacijoms. Todėl norėčiau visus galinčius paraginti nelikti abejingais ir dovanoti kraujo.

- Šiuo metu negalite rengti išvažiuojamųjų akcijų ir taip užtikrinti reikiamą kraujo komponentų kiekį, galbūt ieškote kokių nors netradicinių sprendimų?
- Operacijų valdymo centro vadovas Aurelijus Veryga artimiausiomis dienomis turėtų spręsti, ar Nacionaliniam kraujo centrui būtų galima padaryti išimtį ir karantino metu leisti vykdyti išvykstamąsias akcijas, kad žmonės galėtų dovanoti kraujo. Tokios akcijos galėtų vykti pas kariškius. Bet kol nėra priimto leidimo, laukiame visų donorų kraujo surinkimo punktuose.
Taip pat šiuo metu pradėjome teikti ir naują pavėžėjimo paslaugą. Donorai, norintys dovanoti kraujo, bet neturintys galimybės atvykti į punktą gali iš anksto registruotis ir mes galime juos atsivežti patys. Tam turime autobusiukus, saugumas garantuotas. Padovanojusius kraujo pervežame ir namo.


Svarbu
Norintiems dovanoti kraujo, bet negalintiems atvykti Nacionalinis kraujo centras siūlo pavėžėjimo paslaugą. Užsiregistruoti iš anksto galima telefonu 880000003.


- Kokių priemonių ėmėtės norėdami užtikrinti kraujo donorų saugumą?
- Ėmėmės visų reikiamų priemonių užtikrinti saugumą, kai buvo užfiksuotas pirmasis susirgimas koronovirusu šalyje. Prieš procedūrą kiekvieno donoro teiraujamės, ar per pastarąsias dvidešimt aštuonias dienas jis nekeliavo, kur nors už Lietuvos ribų. Jei keliavo, deja, kraujo neimame, net jei žmogus jaučiasi visiškai sveikas. Taip pat, jei žmogus įtaria, kad per pastariausias dvidešimt aštuonias dienas yra turėjęs kontaktą su žmogumi, kuriam patvirtintas ar tik įtariamas koronavirusas. Kilus net menkiausiam įtarimui raginame palaukti ir kraujo dovanoti vėliau. Taip pat visiems atvykusiems dovanoti kraujo matuojame temperatūrą. Stengiamės visais įmanomais būdais garantuoti saugumą.

- Dabar nemažai diskusijų kyla dėl gydymo įstaigose dirbančių medikų aprūpinimo reikiamomis apsaugos priemonėmis. Vis girdime, kad jų trūksta. Kokia situacija pas jus?
- Vaikštome peilio ašmenimis. Kol kas visų priemonių turime ir praėjusią savaitę pavyko sutarti su viena įmone, kad iki trečiadienio visas reikiamas priemones turėsime. Tačiau, nėra nė vieno darbuotojo, kuris šiomis priemonėmis nebūtų aprūpintas. Vadovaujamės visomis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, taip pat Europos kraujo aljanso rekomendacijomis. Kaip vadovas labai norėčiau turėti galimybę respiratoriais aprūpinti visus darbuotojus, deja... Šiuo metu jais aprūpinome didžiausioje rizikoje esančius darbuotojus. Tai yra mūsų ekspedicijų vairuotojai, kurie pristato kraujo komponentus į gydymo įstaigas. Kraujo punktuose taip pat yra respiratoriai.  Nuo antradienio ir mūsų laboratorija dirba trimis pamainomis, kurios tarpusavyje nesusitinka. Žodžiu, situacija įtempta.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica