Netradiciniai sprendimai: kraujo donorus atsiveža patys

www.lsveikata.lt
2020-03-24
Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas sako, kad krizinėje situacijoje ieškodami geriausių sprendimų, kaip užtikrinti kraujo komponentų atsargas, ėmėsi ir sau neįprastų veiklų. Negalinčius į kraujo punktą atvykti donorus atsiveža patys. „Kraujo komponentų rezervas yra mažesnis nei įprastai, bet pažadu, kad visoms gydymo įstaigoms jų nepritrūks“, - sako D.Gutauskas. 
Netradiciniai sprendimai: kraujo donorus atsiveža patys
„Turime kraujo komponentų rezervą. Tiesa, situacija šiuo metu labai nepastovi. Šiandien viskas gerai, tačiau negaliu pasakyti, jog taip bus ir rytoj. Tai, kad pasirodo žinutės, jog trūksta kraujo dar nereiškia, kad per artimiausias dienas neaprūpinsime kraujo komponentais gydymo įstaigų. Jas tikrai aprūpinsime, rezervą turime, bet jis šiuo metu mažesnis, nei mes esame numatę turėti“, - sako Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas.

Faktas
Pasak Nacionalinio kraujo centro nevykdant planinių operacijų kraujo komponentų išdavimas sumažėjo 40 proc. Tačiau, tai nereiškia, jog nebūtina dovanoti kraujo.


- Girdime raginimus nelikti abejingiems ir dovanoti kraujo. Kokia dabar reali situacija - jaučiate kraujo komponentų trūkumą?
- Iš tikrųjų turime kraujo komponentų rezervą. Tiesa, situacija šiuo metu labai nepastovi. Šiandien viskas gerai, tačiau negaliu pasakyti, jog taip bus ir rytoj. Tai, kad pasirodo žinutės, jog trūksta kraujo dar nereiškia, kad per artimiausias dienas neaprūpinsime kraujo komponentais gydymo įstaigų. Jas tikrai aprūpinsime, rezervą turime, bet jis šiuo metu mažesnis, nei mes esame numatę turėti. Ruošiamės visoms galimoms situacijoms. Todėl norėčiau visus galinčius paraginti nelikti abejingais ir dovanoti kraujo.

- Šiuo metu negalite rengti išvažiuojamųjų akcijų ir taip užtikrinti reikiamą kraujo komponentų kiekį, galbūt ieškote kokių nors netradicinių sprendimų?
- Operacijų valdymo centro vadovas Aurelijus Veryga artimiausiomis dienomis turėtų spręsti, ar Nacionaliniam kraujo centrui būtų galima padaryti išimtį ir karantino metu leisti vykdyti išvykstamąsias akcijas, kad žmonės galėtų dovanoti kraujo. Tokios akcijos galėtų vykti pas kariškius. Bet kol nėra priimto leidimo, laukiame visų donorų kraujo surinkimo punktuose.
Taip pat šiuo metu pradėjome teikti ir naują pavėžėjimo paslaugą. Donorai, norintys dovanoti kraujo, bet neturintys galimybės atvykti į punktą gali iš anksto registruotis ir mes galime juos atsivežti patys. Tam turime autobusiukus, saugumas garantuotas. Padovanojusius kraujo pervežame ir namo.


Svarbu
Norintiems dovanoti kraujo, bet negalintiems atvykti Nacionalinis kraujo centras siūlo pavėžėjimo paslaugą. Užsiregistruoti iš anksto galima telefonu 880000003.


- Kokių priemonių ėmėtės norėdami užtikrinti kraujo donorų saugumą?
- Ėmėmės visų reikiamų priemonių užtikrinti saugumą, kai buvo užfiksuotas pirmasis susirgimas koronovirusu šalyje. Prieš procedūrą kiekvieno donoro teiraujamės, ar per pastarąsias dvidešimt aštuonias dienas jis nekeliavo, kur nors už Lietuvos ribų. Jei keliavo, deja, kraujo neimame, net jei žmogus jaučiasi visiškai sveikas. Taip pat, jei žmogus įtaria, kad per pastariausias dvidešimt aštuonias dienas yra turėjęs kontaktą su žmogumi, kuriam patvirtintas ar tik įtariamas koronavirusas. Kilus net menkiausiam įtarimui raginame palaukti ir kraujo dovanoti vėliau. Taip pat visiems atvykusiems dovanoti kraujo matuojame temperatūrą. Stengiamės visais įmanomais būdais garantuoti saugumą.

- Dabar nemažai diskusijų kyla dėl gydymo įstaigose dirbančių medikų aprūpinimo reikiamomis apsaugos priemonėmis. Vis girdime, kad jų trūksta. Kokia situacija pas jus?
- Vaikštome peilio ašmenimis. Kol kas visų priemonių turime ir praėjusią savaitę pavyko sutarti su viena įmone, kad iki trečiadienio visas reikiamas priemones turėsime. Tačiau, nėra nė vieno darbuotojo, kuris šiomis priemonėmis nebūtų aprūpintas. Vadovaujamės visomis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, taip pat Europos kraujo aljanso rekomendacijomis. Kaip vadovas labai norėčiau turėti galimybę respiratoriais aprūpinti visus darbuotojus, deja... Šiuo metu jais aprūpinome didžiausioje rizikoje esančius darbuotojus. Tai yra mūsų ekspedicijų vairuotojai, kurie pristato kraujo komponentus į gydymo įstaigas. Kraujo punktuose taip pat yra respiratoriai.  Nuo antradienio ir mūsų laboratorija dirba trimis pamainomis, kurios tarpusavyje nesusitinka. Žodžiu, situacija įtempta.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica