Nepilnamečių psichinė sveikata (ne)sulaukia pakankamai dėmesio

Emilis Jakštys
2024-06-10
„Agresyvus ir destruktyvus vaikų elgesys rodo tam tikrus nepatenkintus arba ne iki galo patenkintus jų poreikius“, – sako (iki)mokyklinio amžiaus vaikams ir jų tėvams skirtos pozityvios tėvystės ugdymo programos „Neįtikėtini metai“ vadovė Marina Mažonienė. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė dr. Marija Jakubauskienė pastebi, jog suaugusiems diagnozuojami psichikos ir elgesio sutrikimai neretai pasireiškia dar nesulaukus pilnametystės. Tad verta skatinti vaikų bei paauglių psichinės sveikatos paslaugų plėtrą.
Nepilnamečių psichinė sveikata (ne)sulaukia pakankamai dėmesio
Nors iki 25 metų pasireiškia pusė visų psichikos ir elgesio sutrikimų, vaikų bei paauglių pacientų grupė vis tiek negauna pakankamai paslaugų.

Prevencija vėluoja
 
M.Mažonienė pasakoja, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvai (taip pat įtėviai ar globėjai) susiduria su rimtomis atžalų psichikos sveikatos problemomis. „Agresyvus ir destruktyvus vaikų elgesys rodo tam tikrus nepatenkintus arba ne iki galo patenkintus jų poreikius; atspindi tai, ką vaikai mato aplinkoje. Ypač maži vaikai kartoja ir modeliuoja matomą elgesį. Todėl šiam principui skiriame daug dėmesio“, – savaitraščiui pasakojo vadovė.
 
Ji teigia, kad šiandien ypač aktualią vaikų ir paauglių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemą suskubama spręsti tik po vartojimo fakto. Tačiau, pasak jos, prevencijos įdirbis galėtų prasidėti dar iki mokyklos suolo.
 
Tam pasitarnauja 16-oje Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos biurų taikomas amerikiečių profesorės Carolyn Webster-Stratton modelis „Neįtikėtini metai“ (angl. Incredible Years). Ši pozityvios tėvystės programa šalyje veikia nuo 2019 m., o jos įgyvendintojas – Higienos institutas. 

 
„Grupėse (ikimokyklinukų – red. past.) nebūtinai kalbame apie narkotikus ar alkoholį. Pastebime, kaip svarbu, ką dedame į organizmą – kalbame apie mitybą, vitaminus, vaistus. Pavyzdžiui, mokiname, jog negalima išgerti bet kiek paracetamolio tablečių. Arba, kad negalime suvalgyti viso buteliuko skanių vitaminų-meškiukų. Tai ir yra tam tikra prevencija“, – pasakojo M.Mažonienė.   
 
Vaikų emocinės sveikatos problemos, anot jos, lieka tarsi kitų sričių dėmesio šešėlyje. „Mes, tėvai, žinome, ką turime daryti ir kur kreiptis, kai vaikai suserga vėjaraupiais ar gripu. Bet kur kreiptis, jeigu mano vaikas sunkiai užmiega arba jam nesiseka elgtis klasėje, kaip norėtųsi pedagogams ar tėvams? Tokios problemos kartais nuvertinamos ir tėvai net nežino, kur galėtų kreiptis“, – problemą savaitraščiui įvardijo M.Mažonienė.
 
Pasak jos, ugdant vaikus svarbus vaidmuo tenka suaugusiųjų komandiškumui. Į vaiko auginimą turėtų būtiaktyviai įtraukti abu tėvai, seneliai, kiti artimieji. „Kaip viena mama sakė: programa išmokė mane su vyru kartu taikyti metodus. Iki tol buvo bėda: vienas – draudžia, o kitas – leidžia“, – kalbėjo vadovė.  
 

L.S. skaičius
181
- tiek, SAM duomenimis, 1 tūkst. vaikų vidutiniškai tenka psichikos sveikatos centrų teikiamų paslaugų, 1 tūkst. suaugusiųjų jų tenka 404.

 
Trūksta paslaugų
 
Dr. M.Jakubauskienė atkreipia dėmesį, kad beveik pusė suaugusiems nustatomų psichikos bei elgesio sutrikimų pasireiškia jiems dar nesulaukus pilnametystės.
 
„Paauglystė yra tas galimybių langas, kada galime taikyti intervencijas ir pagauti dar ne patologiniame lygmenyje esančius tam tikrus sutrikimus ar sunkumus“, – pabrėžė mokslininkė.

 
Psichikos sveikatos ir elgesio sutrikimų bei sunkumų, kuriuos patiria ypač jauni žmonės, priežastys dažniausiai yra už sveikatos apsaugos sistemos ribų.
 

„Psichikos sveikatą lemiantys veiksniai – mūsų gyvenama aplinka, darbas, mokykla, bendruomenė, finansinis saugumas, darbo bei mokymosi, ekonominės sąlygos, ankstyvos vaikystės patirtys. Veikiant būtent šiuos rizikos veiksnius, kalbame apie pirminę prevenciją“, – teigė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė dr. Marija Jakubauskienė.

 
Nepilnamečių psichikos sveikatos iššūkiai nagrinėti ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto Psichikos sveikatos pakomitečio posėdyje. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas teigia, kad ministeriją inicijuoti reikiamus pokyčius skatina augantis vaikų ir paauglių psichikos sveikatos sunkumų bei sutrikimų skaičius ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje.
 
„Vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūra neturi aiškaus organizavimo modelio, kuris leistų ambulatoriniame lygyje teikti pakankamai ir lengvai prieinamų paslaugų. Pavyzdžiui, šiuo metu psichikos sveikatos centruose vaikų ir paauglių psichiatro pozicija yra papildoma, o ne privaloma“, – posėdžio metu pastebėjo SAM atstovas.
 

Be to, nors iki 25 metų pasireiškia pusė visų psichikos ir elgesio sutrikimų, vaikų bei paauglių pacientų grupė vis tiek negauna pakankamai paslaugų. „Suaugusieji gauna per du kartus daugiau visų psichikos sveikatos centro paslaugų nei vaikai ir paaugliai, kalbant apie gydytojo psichiatro paslaugas – tris kartus daugiau negu vaikai: tūkstančiui asmenų vaikai gauna vidutiniškai 181 paslaugą, o suaugusieji – 404“, – skaičius vardijo I.Rubikas.
 
SAM siūlo steigti vaikų ir paauglių psichiatro vadovaujamas savarankiškas daugiadalykes vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros komandas. Už atskirą vaikų ir paauglių prisirašymą galėtų būti skiriamas atskiras bazinis finansavimas.  

 
Komentaras
Pasaulio sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė:

- COVID-19 pandemija tarptautiniu mastu neigiamai veikė ypač jaunų žmonių psichikos gerovę. Greita duomenų peržiūra, kurią atliko PSO kolegos, parodė, kad bent 64 procentai jaunų žmonių pažymi žemą psichikos gerovės lygį. Mažiau nei pusė jų optimistiškai žiūri į ateitį. Ir nors daugelyje šalių savižudybių mažėja, kai kuriose šalyse jų ir savižalos daugėja, ypač tarp jaunų žmonių.
 
Psichikos sveikata yra itin svarbi asmens gyvenimo dalis, mat lemia gebėjimus priimti sprendimus, kurti santykius ir suprasti pasaulį. Vaikų ir paauglių gyvenimo įgūdžių ugdymas stiprina jų atsparumą rizikingam ir žalingam elgesiui. Vienas efektyviausių prevencijos priemonių – jaunuolių užimtumo skatinimas. Tiesa, vaikams ir paaugliams norisi daug ką išbandyti, todėl rizikingas elgesys gana paplitęs. Jo ištakos – šeimoje. Galbūt tai net ir savotiškas paauglių protestas.
 
Džiugu, kad Lietuvoje įgyvendinamos mokslu grįstos intervencijos. Programa „Neįtikėtini metai“ problemas sprendžia kompleksiškai. Ne tik vaikų, bet ir tėvų problemas. Galbūt todėl ši intervencija ir patraukli. Juk ypač mažesniems vaikams, paaugliams santykiai šeimoje yra ypač svarbūs.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Juchnevičiūtė: iš universiteto išeiname su daug žinių, tačiau be patirties

    J.Juchnevičiūtė: iš universiteto išeiname su daug žinių, tačiau be patirties

    „Nepamirškime, kad į šeimos gydytoją retas pacientas kreipiasi tik dėl vienos problemos. Dažnai už kreipimosi ...
    V.Kavaliauskienė: stengiuosi netaikyti kumščio politikos

    V.Kavaliauskienė: stengiuosi netaikyti kumščio politikos

    „Slaugytojai pacientui gali suteikti reikalingą konsultaciją, patarimus, išrašyti vaistus, užsakyti reikalingus tyrimus. Da...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Nealkoholinis alus – alternatyva suaugusiems, bet ne vaikams

    „Atsiranda įrodymų, kad nealkoholiniai gėrimai gali paskatinti vaikus ateityje rinktis alkoholį“, – įspėja Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ekspertai. Jie teigia, kad nealkoholinis alus ar kokteiliai neturėtų būti parduodami nepilnamečiams, ir ragina valstybę priimti įstatymus, ribojančius amžių, nuo kada būtų gali...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ebolos „giminaitis“ jau nusinešė šešias gyvybes

    „Didžioji dauguma atvejų ir mirčių yra tarp sveikatos priežiūros darbuotojų“, – teigė Ruandos sveikatos ministras dr. Sabin Nsanzimana, kalbėdamas apie praėjusią savaitę patvirtintą Marburgo viruso protrūkį. Nors užsikrėtimo šiuo virusu atvejų jau ne vienerius metus pasitaiko pasaulyje, tai – pirmas jo ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Henrikas Vaitiekūnas Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Felinoterapija ir ailurofobija
    Henrikas Vaitiekūnas Felinoterapija ir ailurofobija
    Talentas: 26 litrai... aukso?
    Henrikas Vaitiekūnas Talentas: 26 litrai... aukso?

    Naujas numeris