Nau­jo­vės Va­sa­ros li­go­ni­nė­je: ne­ di­de­lė kap­su­lė, bet mil­ži­niš­kas žings­nis į prie­kį

Si­ma Ka­za­rian
2023-03-06
„Pa­smerk­tas sėk­mei“, „lau­kia kar­di­na­lūs po­ky­čiai“ – to­kios fra­zės skam­bė­jo pra­ėju­sią sa­vai­tę, kai Vil­niaus mies­to me­ras Re­mi­gi­jus Ši­ma­šius, jo pa­va­duo­to­ja Edi­ta Ta­mo­šiū­nai­tė ir ki­ti gar­būs sve­čiai su­si­rin­ko įleis­ti kap­su­lės į nau­jo­jo Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro kor­pu­so pa­ma­tus. Net ne­abe­jo­ja­ma, kad il­gai pla­nuo­tų kor­pu­so sta­ty­bų pra­džia žy­mi svar­bų per­si­lau­ži­mą tiek įstai­gos gy­ve­ni­me, tiek na­cio­na­li­niu lyg­me­niu – tai bus mo­der­niau­sia psi­chiat­ri­jos li­go­ni­nė ša­ly­je.
Nau­jo­vės Va­sa­ros li­go­ni­nė­je: ne­ di­de­lė kap­su­lė, bet mil­ži­niš­kas žings­nis į prie­kį
Vasario 23-ioji – diena, žyminti ilgai lauktą akimirką: naujojo Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro korpuso statybų pradžią. Į būsimo pastato pamatus įleista simbolinė kapsulė su laišku ateities kartoms.

Du­ris ke­ti­na at­ver­ti jau ki­tą­met

Va­sa­rio 23-io­ji – die­na, žy­min­ti il­gai lauk­tą aki­mir­ką: nau­jo­jo Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro kor­pu­so sta­ty­bų pra­džią. Šia pro­ga į Va­sa­ros gat­vę sku­bė­jo gar­bin­gi sve­čiai – Vil­niaus mies­to me­ras Re­mi­gi­jus Ši­ma­šius, jo pa­va­duo­to­ja Edi­ta Ta­mo­šiū­nai­tė, vie­nos di­džiau­sių sta­ty­bų ben­dro­vių „Na­res­ta“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Arū­nas Šle­nys. Čia jau bū­ria­vo­si įstai­gos ko­lek­ty­vas ir tie, ku­rie at­ei­nan­čius me­tus bus tik­rie­ji šios vie­tos šei­mi­nin­kai – sta­ty­bų dar­buo­to­jai. Sprag­sint fo­to­apa­ra­tų myg­tu­kams jie vi­si ta­po liu­di­nin­kais, kaip į bū­si­mo pa­sta­to pa­ma­tus įlei­džia­ma sim­bo­li­nė kap­su­lė su laiš­ku at­ei­ties kar­toms ofi­cia­liai pra­de­dant sta­ty­bų star­tą.

Vil­niaus mies­to me­ras Re­mi­gi­jus Ši­ma­šius:
- Me­ras esu pas­ku­ti­niuo­sius po­rą mė­ne­sių, to­dėl šio pa­sta­to ati­da­ry­me da­ly­vaus jau ma­no įpė­di­nis. Net ne­abe­jo­ju, kad sta­ty­bos vyks sklan­džiai. Ne­abe­jo­ju, tai bus įgy­ven­din­ta. Li­go­ni­nė pa­si­ruo­šu­si. Pro­jek­tas ge­ras. Ran­go­vai ge­ri. Tai tie­siog pa­smerk­ta sėk­mei.


Nau­ja­sis kor­pu­sas Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro te­ri­to­ri­jo­je tu­rė­tų iš­kil­ti po pus­an­trų me­tų – ant­rą­jį 2024-ųjų ket­vir­tį. Tai bus tri­jų aukš­tų mo­der­nus li­go­ni­nės pa­sta­tas, į ku­rį per­si­kels psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro Ūmios psi­chiat­ri­jos, Psi­cho­so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos ir Ge­ron­top­si­chiat­ri­jos sky­riai.

Vil­niaus cen­tre esan­čio psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro te­ri­to­ri­ja iš­ties ypa­tin­ga – nuo ša­li­mais šur­mu­liuo­jan­čio mies­to ją ski­ria me­džiais ap­au­gę šlai­tai, o kiek­vie­nas čia pa­te­kęs pa­si­jun­ta tar­si ma­žy­tė­je gam­tos sa­le­lė­je, ku­rios il­gą is­to­ri­ją liu­di­ja XX a. pra­džios ar­chi­tek­tū­ra. Ta­čiau šis per­liu­kas, įtrauk­tas į kul­tū­ros pa­vel­do sau­go­mų ob­jek­tų są­ra­šą, jau se­niai ne­ten­ki­no pa­cien­tų po­rei­kių. Sta­ty­tas kaip už­mies­čio dva­ras ne tik ne­ati­ti­ko šiuo­lai­ki­nėms psi­chiat­ri­jos li­go­ni­nėms ke­lia­mų rei­ka­la­vi­mų, bet ir ne­lei­do tai­ky­ti dau­ge­lio pa­žan­gių gy­dy­mo me­to­dų. Kad ir kiek lau­žy­tos gal­vos, kaip su­da­ry­ti tin­ka­mas są­ly­gas pa­cien­tams ati­tin­kant pa­vel­do­sau­gos rei­ka­la­vi­mus, ga­liau­siai su­pras­ta: spren­di­mas tik vie­nas – rei­kia sta­ty­ti nau­ją kor­pu­są. Ki­ti pen­ki iš sep­ty­nių psi­chi­kos cen­tro kor­pu­sų per pas­ta­ruo­sius ke­le­rius me­tus bu­vo sėk­min­gai at­nau­jin­ti.

Nau­ja­sis kor­pu­sas Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro te­ri­to­ri­jo­je tu­rė­tų iš­kil­ti po pus­an­trų me­tų – ant­rą­jį 2024-ųjų ket­vir­tį
 
„De­da­me pa­ma­tus ne tik nau­jam kor­pu­sui, bet ir nau­jam po­žiū­riui į psi­chi­kos svei­ka­tos pa­slau­gas“, – šven­tės pro­ga į su­si­rin­ku­siuo­sius krei­pė­si Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro va­do­vas Mar­ty­nas Mar­cin­ke­vi­čius. Ir jei ne vi­si, tai įstai­gos ko­lek­ty­vas tik­rai ži­no­jo, jog šis sa­ki­nys nė­ra tik skam­būs žo­džiai. Jis tal­pi­na iš­ti­sus du de­šimt­me­čius nuo­sek­lių pa­stan­gų sie­kiant at­kreip­ti val­džios dė­me­sį, su­ras­ti fi­nan­sų, kad psi­chi­kos svei­ka­tos pa­slau­gos bū­tų iš­ves­tos iš ato­trū­kio taš­ko, ku­ris kas­met da­ry­da­vo­si vis di­des­nis mo­der­nė­jant ki­toms svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­goms. 

Vie­nas da­ly­kas džiu­gi­na la­biau­siai

Pa­grin­di­nis bū­si­mo kor­pu­so šei­mi­nin­kas – Ūmios psi­chiat­ri­jos sky­rius – užims di­džiau­sią bū­si­mo kor­pu­so pa­tal­pų plo­tą. Kaip pa­žy­mė­jo M.Mar­cin­ke­vi­čius, da­bar šis sky­rius nuo­lat per­pil­dy­tas. „Dėl to kar­tais ten­ka at­si­pra­šy­ti grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos dar­buo­to­jų, nes tie­siog ne­bė­ra kur pri­im­ti pa­cien­tų“, – ap­gai­les­ta­vo vil­da­ma­sis, kad nau­jos pa­tal­pos pa­dės šią pro­ble­mą spręs­ti.

Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro Ūmios psi­chiat­ri­jos sky­riaus ve­dė­jas Lau­ry­nas Bu­kels­kis:
- Tik kai bu­vo pa­si­ra­šy­ta su­tar­tis su dar­bus at­lik­sian­čia ben­dro­ve „Na­res­ta“ ir į mū­sų kie­mą įva­žia­vo kra­nai, sta­ty­bi­nė tech­ni­ka, ga­lu­ti­nai lei­do­me sau pa­ti­kė­ti, kad mums tik­rai pa­vy­ko.


Ūmios psi­chiat­ri­jos sky­riaus ve­dė­jas Lau­ry­nas Bu­kels­kis kap­su­lės įlei­di­mo pro­ga pa­sa­kė iš­ties jau­di­nan­čią kal­bą. Ją pra­dė­jo švel­niai iro­ni­zuo­da­mas, kad per tuos dvi­de­šimt me­tų, kuo­met pla­nuo­ja­mas nau­jas kor­pu­sas, pro­jek­tas ap­au­go gan­dais. Vie­nas jų, jog vi­du­je ži­bės auk­sas ir mar­mu­ras. „O aš lin­kiu su­tau­py­ti šiek tiek auk­so ir mar­mu­ro ir pa­sta­ty­ti, kad ir ne­di­de­lį, bet pa­min­klą, – krei­pė­si į vi­sus L.Bu­kels­kis. – Tu­riu jam tris kan­di­da­tus. Pir­ma­sis – tai pa­cien­tai, ku­rie tiek lai­ko gy­dy­ti ne­pri­tai­ky­to­mis jų būk­lei są­ly­go­mis. Klaus­da­vo, ko­dėl ser­gan­tie­ji leng­ves­nė­mis li­go­mis tu­ri vien­vie­tes, dvi­vie­tes pa­la­tas, o jie... Kai ruo­šiau­si šiai kal­bai, į gal­vą at­ėjo žo­dis „ken­tė­jo“, o ne bu­vo gy­do­mi. Pas­kui pa­mąs­čiau – tur­būt ne­de­ra taip sa­ky­ti, nes tam­pu lyg ir ben­dri­nin­kas – ko­dėl tuo­met pats kur nors ne­pi­ke­ta­vau, ne­sto­vė­jau su pla­ka­tais?.. Ant­ras kan­di­da­tas – mū­sų per­so­na­las. Slau­gy­to­jų pa­dė­jė­jai ir pa­dė­jė­jos, ve­džio­ję pa­cien­tus iš an­tro sky­riaus sta­čiais laip­tais ke­le­tą kar­tų per die­ną, slau­gy­to­jos ir gy­dy­to­jai, pra­lei­džian­tys reikš­min­gą lai­ko da­lį ban­dy­da­mi įti­kin­ti pa­cien­tus tęs­ti gy­dy­mą. Ne­pai­sant to, kad pa­la­tos di­de­lės, sie­nos ne­ko­kios... Bet už­tat mais­tas ska­nus, vais­tai mo­der­nūs, per­so­na­las do­ras... Kiek kar­čių pi­liu­lių yra nu­ry­ta, kai pa­cien­tas nu­trau­kia gy­dy­mą anks­čiau lai­ko dėl to, kad ne­pa­ti­ko, ne­gra­žu, kad kaž­kur yra ge­riau!.. Na, ir tre­čias kan­di­da­tas bū­si­mam pa­min­klui – ad­mi­nist­ra­ci­ja, ku­ri dvi­de­šimt me­tų ti­kė­jo ir pa­lai­kė mū­sų vil­tį. Sa­kė: „Bus“. Duo­da­vo įvai­rius pla­nus pa­si­žiū­rė­ti, pa­ti­kė­da­vom ku­riam lai­kui, o pas­kui vėl ne­ti­kė­da­vom. O, pa­si­ro­do, iš tik­rų­jų: bus“, – džiu­gia na­ta už­bai­gė L.Bu­kels­kis, pa­lin­kė­jęs sta­ty­to­jams dirb­ti su šyp­se­na, nes taip dar­bas ei­na sklan­džiau.

Ūmios psi­chiat­ri­jos sky­riaus ve­dė­jui L.Bu­kels­kiui ypač svar­bu, kad bū­si­ma­me mo­der­nia­me, pui­kia­me kor­pu­se įsi­kurs ne kas ki­tas, o pa­čios sun­kiau­sios būk­lės pa­cien­tai. „Tai la­biau­siai nu­ken­tė­ję ir nu­skriaus­ti mū­sų vi­suo­me­nės na­riai, ser­gan­tys to­kio­mis li­go­mis kaip ši­zo­fre­nija, ne­draus­ti so­cia­li­niu drau­di­mu, ku­rių nie­kas ne­lau­kia. Tai, ką jūs da­ro­te, – da­ro­te dėl jų“, – pa­brė­žė L.Bu­kels­kis.

Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro va­do­vas Mar­ty­nas Mar­cin­ke­vi­čius:
- Už­tik­ri­nu, šia­me nau­ja­me kor­pu­se tik­rai ne­trūks mo­der­nių, nau­jų, ne­re­gė­tų Lie­tu­vo­je tech­no­lo­gi­jų ir pa­slau­gų. Esa­me me­di­kai – to­dėl į vi­sas sta­ty­bas žiū­ri­me pir­miau­sia kaip į nau­ją gy­dy­mo pa­slau­gų tu­ri­nį, o ne tik nau­ją, gra­žes­nę ar pa­to­ges­nę for­mą.


Tą pa­tį kal­bė­jo ir įstai­gos va­do­vas M.Mar­cin­ke­vi­čius: „Ūmios psi­chi­kos sky­riu­je gy­do­mi sun­kiau­sių būk­lių pa­cien­tai: su ūmio­mis psi­cho­zė­mis, ne­ga­lin­tys sa­vi­mi pa­si­rū­pin­ti, kar­tais at­va­žiuo­jan­tys iš­se­kę po il­go ba­do, ap­nik­ti utė­lių... Tai ne­bus sa­na­to­ri­nio ti­po kor­pu­sas leng­viems pa­cien­tams. Ir man tai svar­bu. Pri­ta­riu Lau­ry­nui, kad skau­du ma­tant, jog sun­kiau­sių būk­lių pa­cien­tai lie­ka už­ri­by­je“, – ap­gai­les­ta­vo M.Mar­cin­ke­vi­čius ir kar­tu nuo­šir­džiai pa­si­džiau­gė, kad die­na, kai vis­kas pa­si­keis, jau ne už kal­nų.

Jis pa­ste­bė­jo, kad ne sal­des­nis gy­ve­ni­mas šiuo me­tu yra ki­tiems sky­riams, ku­riems nu­ma­ty­ta įsi­kur­ti nau­jo­se pa­tal­po­se. „Ge­ron­top­si­chiat­ri­jos sky­rius ir­gi įsi­kū­ręs se­na­me pa­sta­te. Ten tik­rai ne­tin­ka­mos są­ly­gos gar­baus am­žiaus žmo­nėms. Kiek įma­no­ma jas ban­dė­me pri­tai­ky­ti, bet dėl pa­sta­to ver­tin­gų­jų pa­vel­do­sau­gi­nių sa­vy­bių ne­įma­no­ma už­tik­rin­ti pa­to­gių ju­dė­ji­mo są­ly­gų pa­gy­ve­nu­siems žmo­nėms, pa­kan­ka­mo sa­ni­ta­ri­nių maz­gų kie­kio, to­dėl vy­rus ten­ka gy­dy­to Ūmios psi­chi­kos sky­riu­je. O tai nė­ra ge­rai“, – kon­sta­ta­vo M.Mar­cin­ke­vi­čius.

Nau­ja­ja­me kor­pu­se su­ma­ny­ta įreng­ti kai ku­rias pa­la­tas su iš­ėji­mu į kie­me­lį, kad žmo­nės ga­lė­tų lais­vai pa­si­vaikš­čio­ti. „Nes da­bar kie­mas tar­si ir yra, ta­čiau to­li gra­žu ne vi­si se­no­liai įvei­kia ke­lią iki jo. Taip pat bus pui­kiai pri­tai­ky­tos ir pa­la­tos. Su­gal­vo­jo­me daug nau­jo­vių, ku­rios tik­rai pa­ge­rins mū­sų pa­cien­tų prie­žiū­rą, bus nau­do­ja­mos mo­der­nios iš­kvie­ti­mo sis­te­mos ir pan.“, – pa­sa­ko­jo įstai­gos va­do­vas.

Varg­še­liu va­do­vas pa­va­di­no ir Psi­cho­so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos sky­rių – įsteig­tas 2004 m. jis iš­skirs­ty­tas per vi­sus sep­ty­nis kor­pu­sus. „Pa­tal­pų la­bai trūks­ta, to­dėl jie glau­džia­si vi­sur, kur yra lais­ves­nė vie­ta, pri­tai­kė­me net ir pus­rū­sius. At­si­ra­dus dau­giau plo­to, sky­rius ga­lės vyk­dy­ti ir dau­giau įvai­rių veik­lų, te­ra­pi­jų“, – džiau­gė­si M.Mar­cin­ke­vi­čius.

Pa­ti­kė­jo, kai at­va­žia­vo kra­nai

Ži­nant vi­sus var­gus ir lū­kes­čius, su­si­kau­pu­sius per šiuos dvi­de­šimt me­tų, net ne­ky­la abe­jo­nė, ko­kia ypa­tin­ga įstai­gos ko­lek­ty­vui ta­po sta­ty­bų pra­džios die­na. „Tik kai bu­vo pa­si­ra­šy­ta su­tar­tis su dar­bus at­lik­sian­čia ben­dro­ve „Na­res­ta“ ir į mū­sų kie­mą įva­žia­vo kra­nai, sta­ty­bi­nė tech­ni­ka, ga­lu­ti­nai lei­do­me sau pa­ti­kė­ti, kad mums tik­rai pa­vy­ko“, – džiū­ga­vo L.Bu­kels­kis. Anks­čiau bent kiek la­biau ap­čiuo­pia­mos vil­tys tu­rė­ti nau­ją kor­pu­są su­duž­da­vo į ši­pu­lius dėl pa­čių įvai­riau­sių – nu­ma­ty­tų ir ne­nu­ma­ty­tų, ob­jek­ty­vių ir ne­la­bai kliū­čių.

Vil­niaus m. psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro va­do­vas M.Mar­cin­ke­vi­čius pri­si­mi­nė, kad 2015 me­tais jau at­si­ra­do ir pro­jek­tas, gau­tas lei­di­mas sta­ty­boms, ta­čiau jų pra­džia stri­go. „Aš iš tie­sų no­riu pa­dė­ko­ti ger­bia­mam me­rui Re­mi­gi­jui Ši­ma­šiui ir vi­sai jo ko­man­dai. Nes bū­tent jis pri­ėmė šį drą­sų ir iš­min­tin­gą spren­di­mą dėl re­a­lios kor­pu­so sta­ty­bų pra­džios“, – tvir­ti­no įstai­gos va­do­vas.

R.Ši­ma­šius pri­si­mi­nė, kad kai prieš aš­tuo­ne­rius me­tus dis­ku­tuo­ta dėl šių in­ves­ti­ci­jų, du as­pek­tai su­truk­dė pri­im­ti ryž­tin­gus spren­di­mus. „Pir­ma, mies­tas vi­siš­kai ne­tu­rė­jo pi­ni­gų. An­tra, nie­ko ne­ga­lė­jo­me čia lies­ti, nes iš se­niai bu­vo pa­skleis­ta nuo­tai­ka, kad šiuos pa­sta­tus pri­va­ti­zuos. Tie­są ta­riant, nie­ko pa­na­šaus ne­pla­na­vau, bet rei­kė­jo bent dve­jus me­tus iš­lauk­ti, kol ap­skri­tai bus ga­li­ma ra­cio­na­liai kal­bė­ti apie šią erd­vę. Iš­lau­kėm. Fi­nan­sai tvar­kin­gi, pi­ni­gų at­si­ra­do ir li­go­ni­nei, ir mies­tui, ir vi­siems. Li­kę kor­pu­sai re­mon­tuo­ja­mi, įgau­na ci­vi­li­zuo­tą pa­vi­da­lą“, – kal­bė­jo mies­to me­ras.

„Tai tik ne­di­de­lė kap­su­lė, bet su ja žen­gia­mas di­de­lis žings­nis į prie­kį“, – kon­sta­ta­vo R.Ši­ma­šius, dė­ko­da­mas pri­si­dė­ju­siems ir lin­kė­da­mas sėk­mės šį pro­jek­tą už­bai­giant.

Vil­niaus me­ro pa­va­duo­to­ja Edi­ta Ta­mo­šiū­nai­tė:
- Ne­pai­sant to, kad tar­pi­nių iš­šū­kių bu­vo ne­ma­žai, šian­dien tu­ri­me sta­ty­bos pra­džios die­ną. Li­go­ni­nei ir ran­go­vams lin­kiu, kad ben­dra­dar­bia­vi­mas ves­tų iki ga­lo įgy­ven­din­to pro­jek­to link – sėk­mės stip­ry­bės ir kan­try­bės dar­buo­se.


M.Mar­cin­ke­vi­čius pa­si­džiau­gė ir me­ro pa­va­duo­to­jos Edi­tos Ta­mo­šiū­nai­tės pa­gal­ba. „Pas ją ne tik su di­de­liais pro­jek­tais, bet ir kas­die­nė­mis pro­ble­mo­mis at­ei­na­me ir vi­sa­da su­lau­kia­me ge­rų spren­di­mų“, – dė­ko­jo li­go­ni­nės va­do­vas. „Džiau­giuo­si, kad mums, Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bei, dir­bant su li­go­ni­nės ko­man­da re­a­liai pa­vy­ko iš­ju­din­ti šį pro­jek­tą, – sa­kė E.Ta­mo­šiū­nai­tė. Ji pri­si­mi­nė, koks il­gas ke­lias ve­dė iki šiol die­nos. „2019 me­tais pra­dė­ju­si ku­ruo­ti svei­ka­tos ap­sau­gos sri­tį, no­rė­jau su­si­pa­žin­ti, kiek mies­te yra ne­įgy­ven­din­tų idė­jų, pro­jek­tų. Tai bu­vo at­spir­ties taš­kas“, – pa­sa­ko­jo me­ro pa­va­duo­to­ja. Pa­kė­lus se­nų pro­jek­tų šūs­nį tarp jų bu­vo ir šio kor­pu­so sta­ty­bos pro­jek­tas, pa­reng­tas dar 2015 me­tais. – Jį rei­kė­jo at­nau­jin­ti, pri­tai­ky­ti nau­jiems sta­ty­bos įsta­ty­mo rei­ka­la­vi­mams. Tą pa­vy­ko pa­da­ry­ti, nors ke­lias ne­bu­vo leng­vas – vos ne di­dži­ą­ją da­lį lai­ko nuo idė­jos iki jos įgy­ven­di­ni­mo už­ima pa­si­ren­gi­mo pro­ce­sas – de­ri­ni­mas, lei­di­mai, tik iš ke­lin­to kar­to ras­tas ran­go­vas. Ne­pai­sant to, kad tar­pi­nių iš­šū­kių bu­vo ne­ma­žai, šian­dien tu­ri­me sta­ty­bos pra­džios die­ną. Li­go­ni­nei ir ran­go­vams lin­kiu, kad ben­dra­dar­bia­vi­mas ves­tų iki ga­lo įgy­ven­din­to pro­jek­to link – sėk­mės stip­ry­bės ir kan­try­bės dar­buo­se“, – lin­kė­jo E.Ta­mo­šiū­nai­tė.

M.Mar­cin­ke­vi­čius šyp­so­jo­si, kad sta­ty­boms šią te­ri­to­ri­ją ati­da­vė sim­bo­li­nę die­ną – sau­sio 25-ąją, ly­giai per 700-ajį Vil­niaus gim­ta­die­nį. „Na­res­ta“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius A.Šle­nys tei­gė, kad nors sta­ty­bi­nin­kai nė­ra to­kie iš­kal­būs, jie pa­si­ruo­šę veiks­mais įro­dy­ti ge­rus ke­ti­ni­mus, ku­rių ve­di­ni pra­de­da dirb­ti prie šio mies­tui svar­baus ob­jek­to. „Ge­ra pra­džia – pu­sė dar­bo, o mes nuo su­tar­ties pa­si­ra­šy­mo pa­ju­to­me, kad dar­bas vyks­ta sklan­džiai. Čia nė­ra jo­kių biu­ro­kratijos po­žy­mių, ko­kių kar­tais ten­ka su­lauk­ti iš vals­ty­bi­nių įstai­gų“, – pa­si­džiau­gė ne vie­ną vie­šo­jo sek­to­riaus sta­ty­bų pro­jek­tą per pas­ta­ruo­sius me­tus įgy­ven­di­nu­sios „Na­res­tos“ va­do­vas.

„Vis­kas ju­da ge­ros ko­mu­ni­ka­ci­jos, ben­dra­dar­bia­vi­mo lin­kme. Kaip ran­go­vas ga­liu pa­ti­kin­ti, kad ob­jek­tas bus pa­sta­ty­tas lai­ku ir ko­ky­biš­kai – esa­me pa­ty­rę ir ga­li­me tai ga­ran­tuo­ti, – pa­ti­ki­no jis ir pri­dū­rė be­si­džiau­gian­tis, jog at­si­trau­kė ir per­nai sta­ty­bos sek­to­riui te­kę iš­šū­kiai ki­lę su me­džia­go­mis, jų kai­no­mis, au­gan­čiu dar­bo už­mo­kes­čiu. „Tai įvei­kė­me ir da­bar nė­ra jo­kios bai­mės – tik kryp­tin­gas ko­man­di­nis dar­bas“, – tvir­ti­no A.Šle­nys, pri­dur­da­mas, kad ne­tru­kus vi­si su­si­tiks kirp­ti sim­bo­li­nę pa­sta­to ati­da­ry­mo juos­te­lę. 

„Na­res­ta“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Arū­nas Šle­nys:

- Ge­ra pra­džia – pu­sė dar­bo, o mes nuo su­tar­ties pa­si­ra­šy­mo pa­ju­to­me, kad dar­bas vyks­ta sklan­džiai. Čia nė­ra jo­kių biu­ro­kratijos po­žy­mių, ko­kių kar­tais ten­ka su­lauk­ti iš vals­ty­bi­nių įstai­gų.


Taps vie­nu mo­der­niau­sių ša­ly­je

M.Mar­cin­ke­vi­čius džiau­gia­si, kad įgy­ven­di­nus nau­jo kor­pu­so sta­ty­bos pro­jek­tą bus ga­li­ma ko­ky­biš­kai už­tik­rin­ti pa­cien­tų po­rei­kius, oru­mą, žmo­gaus tei­ses. Jis pa­brė­žė, kad per vi­są Ne­pri­klau­so­my­bės lai­ko­tar­pį, tai – ant­ra­sis nau­jas to­kios ap­im­ties kor­pu­sas, skir­tas psi­chi­kos li­go­mis ser­gan­tiems pa­cien­tams. Pir­ma­sis – prieš ke­le­tą mė­ne­sių du­ris at­vė­ręs Vai­ko rai­dos cen­tras San­ta­ros kli­ni­ko­se. „Įgy­ven­di­nus pro­jek­tą, sos­ti­nė­je at­si­ras mo­der­niau­sia Lie­tu­vo­je psi­chiat­ri­jos li­go­ni­nė, tu­rin­ti pla­čiau­sią pa­slau­gų spek­trą“, – pa­žy­mė­jo įstai­gos va­do­vas.

Kiek anks­čiau „Na­res­ta“ gen. di­rek­to­rius yra kal­bė­jęs, kad nau­ja­sis li­go­ni­nės kor­pu­sas ypa­tin­gas, kad iš­kils gre­ta sau­go­mų pa­vel­do ob­jek­tų, to­dėl tu­rės or­ga­niš­kai įsi­lie­ti į jį su­pan­čią ap­lin­ką. Pa­sta­te bus vyk­do­mos įvai­rios gy­dy­mo, te­ra­pi­nės, re­a­bi­li­ta­ci­nės ir ty­ri­mų veik­los, to­dėl joms rei­kės skir­tin­gų tech­no­lo­gi­nių spren­di­mų, o taip pat vi­so mū­sų sta­ty­bos in­ži­nie­rių pro­fe­sio­na­lu­mo bei pa­tir­ties.

4150 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to kor­pu­se bus įreng­tos 53 vien­vie­tės ir dvi­vie­tės pa­la­tos. Įkur­tos psi­cho­so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­tal­pos, au­dio­vi­zu­a­li­nės, švie­sos, spor­to te­ra­pi­jos, ma­sa­žo ka­bi­ne­tai, dai­lės, mu­zi­kos, už­im­tu­mo, su­si­ti­ki­mų ir dar­bo te­ra­pi­jos kam­ba­riai, kom­piu­te­ri­nio raš­tin­gu­mo kla­sė, spor­to sa­lė, bib­lio­te­ka-skai­tyk­la, kon­sul­ta­ci­niai ka­bi­ne­tai, kon­fe­ren­ci­jų sa­lė, jau­kūs kie­me­liai. Pla­nuo­ja­ma, kad nau­ja­me kor­pu­se at­si­ras ir uni­ka­li mie­go su­tri­ki­mų diag­nos­ti­kos ir gy­dy­mo la­bo­ra­to­ri­ja.

„Už­tik­ri­nu, šia­me nau­ja­me kor­pu­se tik­rai ne­trūks mo­der­nių, nau­jų, ne­re­gė­tų Lie­tu­vo­je tech­no­lo­gi­jų ir pa­slau­gų. Esa­me me­di­kai – to­dėl į vi­sas sta­ty­bas žiū­ri­me pir­miau­sia kaip į nau­ją gy­dy­mo pa­slau­gų tu­ri­nį, o ne tik nau­ją, gra­žes­nę ar pa­to­ges­nę for­mą“– šyp­so­si M.Mar­cin­ke­vi­čius.
Pla­nuo­ja­mo NT sta­ty­bų kai­na – apie 12 mln. eu­rų. Jos bus fi­nan­suo­ja­mos iš tri­jų šal­ti­nių: par­duo­to ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to lė­šų, įstai­gos bei Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės pi­ni­gų. R.Ši­ma­šius pa­si­džiau­gė, ne tik, kad Vil­niu­je at­si­ras mo­der­niau­sia Lie­tu­vo­je psi­chiat­ri­jos li­go­ni­nė, bet ir tuo, jog pa­vy­ko ra­cio­na­liai, tau­pant kaš­tus spręs­ti in­fra­struk­tū­ros pro­ble­mas. „Nau­jo­jo kor­pu­so sta­ty­ba bus fi­nan­suo­ja­ma ne tik iš sa­vi­val­dy­bės ir įstai­gos lė­šų, bet ir lė­šų, gau­tų par­da­vus du li­go­ni­nės kor­pu­sus, ku­rių ne­įma­no­ma pri­tai­ky­ti pa­žan­giai me­di­ci­nai dėl pa­min­klo­sau­gi­nių rei­ka­la­vi­mų. Ti­kiu, kad lai­mės vi­si: ir mies­tas, ir pa­sta­tai, ku­rie ras nau­ją, tin­ka­mes­nę pa­skir­tį bei bus to­liau tin­ka­mai nau­do­ja­mi“, – ti­ki­no sos­ti­nės me­ras. Pa­sta­tai, už­iman­tys 2,5 tūkst. kvad­ra­ti­nių met­rų plo­tą su pri­skir­tu apie dvie­jų hek­ta­rų že­mės skly­pu bus par­duo­da­mi vie­ša­me el. auk­cio­ne. Kol kas pra­di­nė NT par­da­vi­mo kai­na nė­ra ži­no­ma, o auk­cio­nas pla­nuo­ja­mas ant­ro­je šių me­tų pu­sė­je – ru­de­nį.

Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tras šian­dien yra ne tik li­go­ni­nė, bet ir mo­ky­mo ba­zė skir­tin­gų psi­chi­kos svei­ka­tos sri­čių spe­cia­lis­tams. Čia esan­čiuo­se pa­sta­tuo­se vei­kia vie­nin­te­liai Lie­tu­vo­je Val­gy­mo su­tri­ki­mų cen­tras ir Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos cen­tras. Pra­si­dė­jus ka­rui Uk­rai­no­je per ke­le­tą mė­ne­sių bu­vo įkur­tas ir vie­nin­te­lis Lie­tu­vo­je Psi­chot­rau­ma­to­lo­gi­jos cen­tras, ku­ris tei­kia kva­li­fi­kuo­tą psi­chiat­ri­nę ir psi­cho­te­ra­pi­nę pa­gal­bą pa­bė­gė­liams iš Uk­rai­nos. Li­go­ni­nė­je vei­kia vie­nin­te­liai Vil­niaus re­gio­ne Kri­zių in­ter­ven­ci­jos bei Psi­cho­te­ra­pi­jos die­nos sta­cio­na­ro sky­riai

Tarp kitko:

Koks laiš­kas sle­pia­si pa­ma­tuo­se įleis­to­je sim­bo­li­nė­je kap­su­lė­je?

„Se­da­re do­lo­rem opus di­vi­num est“ (Hi­poc­ra­tes).

„Nu­mal­šin­ti skaus­mą – die­viš­kas dar­bas“. Šie dau­giau kaip prieš du tūks­tan­čius me­tų Hi­pok­ra­to pa­sa­ky­ti žo­džiai nė kiek ne ma­žiau ak­tu­a­lūs ir šian­dien. Žmo­gaus kū­no bei sie­los skaus­mas per am­žius ne­su­ma­žė­jo. Lai­mei, gre­ta ki­to žmo­gaus – me­di­ko – no­ro ir pa­stan­gų jį nu­mal­dy­ti, šian­dien tu­ri­me dau­giau ga­li­my­bių ir įran­kių, ku­rias mums su­tei­kia pa­žan­ga.

700 me­tų Vil­niaus mies­to ir be­veik šim­ta­me­tė li­go­ni­nės pa­tir­tis šian­dien įgau­na nau­ją for­mą, nau­ją įran­kį pa­dė­ti kiek­vie­nam ken­čian­čiam sie­los kan­čią. De­da­me šį laiš­ką at­ei­ties kar­toms į pa­ma­tą nau­jo Ūmios psi­chiat­ri­jos, Ge­ron­top­si­chiat­ri­jos ir Psi­cho­so­ci­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos kor­pu­so, ku­ria­me kas­dien gaus kva­li­fi­kuo­tą gy­dy­mą ir, ti­kė­ki­mės, at­ras sie­los ra­my­bę dau­giau nei 150 pa­cien­tų.

Vi­si mes, kas kū­rė­me, pro­jek­ta­vo­me, sta­ty­si­me, glo­bo­si­me ir rem­si­me šio pa­sta­to at­si­ra­di­mą, džiau­gia­mės ga­lė­da­mi kiek­vie­nas nors po tru­pu­tį pri­si­dė­ti, kad vi­siems čia at­ėju­siems pa­cien­tams bū­tų ge­riau, švie­siau, ra­miau.
Ne­sa­me die­vai, bet vi­si kar­tu ga­li­me nu­dirb­ti ir die­viš­kus dar­bus... 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris