Naujausi tyrimai: el. cigaretės – geriau nei pakaitinė terapija

Janis Muchks
2021-03-05
Anglijos visuomenės sveikatos agentūra (angl. – Public Health England (PHE)) neseniai publikavo jau septintąją metinę ataskaitą, įvertinančią elektroninių cigarečių vartojimo poveikį pagelbėjant rūkaliams atsisakyti savo kenksmingo įpročio.
Naujausi tyrimai: el. cigaretės – geriau nei pakaitinė terapija
Viena svarbiausių Anglijos visuomenės sveikatos agentūros ataskaitos išvadų – elektroninės cigaretės, kuriuose yra nikotino, pernai buvo tarp pačių populiariausių priemonių, kurias rinkosi rūkaliai, atsisakantys tradicinių tabako gaminių arba ketinantys mesti rūkyti apskritai.

Nauji duomenys
Cigarečių rūkymas ir toliau išlieka vienu pagrindinių rizikos sveikatai veiksniu Jungtinėje Karalystėje ir pagrindinių vėžinių ligų sukėlėju pasaulyje. Kaip parodo Karališkojo Londono koledžo mokslininkų Ann McNeill, Leonie Brose, Robert Calder, Eriko Simonavičiaus, Debbie Robson surinkti duomenys, alternatyvūs nikotino vartojimo prietaisai, tokie kaip elektroninės cigaretės, gali turėti didžiulį vaidmenį mažinant tradicinio tabako vartojimo visuomenėje mastus ir taip padaryti teigiamą įtaką visuomenės sveikatai.
 
Ataskaitoje nuodugniai išnagrinėti naujausi įrodymai apie nikotino garinimo produktų veiksmingumą, padedant žmonėms mesti rūkyti. Joje taip pat pateikiama naujausia informacija apie nikotino garinimo produktų naudojimą tarp jaunų žmonių ir suaugusiųjų bei nagrinėjami duomenys apie žmonių suvokiamą riziką.
 

L.S. skaičius
27,2


- proc. norinčiųjų mesti rūkyti pernai Anglijoje vartojo garinimo produktus. Tai buvo populiariausia priemonė, siekiant atsikratyti priklausomybės.

 
Viena efektyviausių priemonių
Viena svarbiausių ataskaitos išvadų – elektroninės cigaretės, kuriuose yra nikotino, 2020 metais buvo tarp pačių populiariausių priemonių, kurias rinkosi rūkaliai, atsisakantys tradicinių tabako gaminių arba ketinantys mesti rūkyti apskritai.
„Geriausia, ką rūkalius gali padaryti, visiškai mesti rūkyti. Surinkti duomenys parodo, kad garinimas yra viena efektyviausių galimų priemonių tam pasiekti, 2017 metais padėjusi maždaug 50 tūkst. rūkalių mesti rūkyti, - sakė John Newton, Anglijos visuomenės sveikatos agentūros sveikatos gerinimo direktorius. - Kurį laiką buvo aišku, kad nors galimai turintis savo rizikų, garinimas yra daug mažiau kenksmingas nei rūkymas.“
 
Daugelis griežtesnės kovos su tabaku šalininkų pripažįsta, kad perėjimo nuo tradicinių cigarečių prie kitų galimai mažiau kenksmingų produktų, tokių kaip kaitinamasis tabakas ir garinimas, tendencijos stebimos. Tačiau jie teigia, kad garinimas kelia pavojų vaikams, ypač paaugliams.
 

„Kadangi elektroninės cigaretės pasirodė kaip alternatyva tradicinių cigarečių rūkymui, Vyriausybė siekia rasti pusiausvyrą tarp pagalbos rūkaliams, ketinantiems mesti rūkyti ir vaikų apsaugos“, - sakė Deborah Arnott, Tabako kontrolės propagavimo grupės Anglijoje generalinė direktorė.

 
Griežčiau pasisakantieji už tabako kontrolę mano, jog elektroninės cigaretės dėl jaunimui imponuojančios prekinės išvaizdos, „vaping“ kultūros populiarėjimo socialiniuose tinkluose bei gausybės įvairiausių skonių pasiūlos gali pastūmėti į rūkalių gretas dalį paauglių, kurie kitu atveju niekada nepaimtų į rankas cigaretės.
Ataskaitoje pateikiami duomenys rodo, jog tokios baimės turi šiokio tokio pagrindo. Beveik 29 proc. apklaustųjų 11-18 metų respondentų teigia, jog garinti pradėjo niekada nerūkę įprastų tabako gaminių. Visgi absoliuti respondentų dauguma, 45 proc., teigia, jog prieš pradėdami „garinti“ rūkė įprastas cigaretes.
 
Visuomenei trūksta informacijos
Daktarė Ruth Sharrock, kvėpavimo takų ligų gydymo konsultantė Šiaurės Rytų ir Šiaurės Kambrijos integruotoje priežiūros sistemoje, sako: „Kiekvieną dieną matau pražūtingą rūkymo poveikį žmonių sveikatai. Nustoti rūkyti - geriausias pasirinkimas, padėsiantis išvengti daugybės plaučių ligų. Vis dėlto taip pat siūlau palaikyti ir visas iniciatyvas, padėsiančias sumažinti rūkymo sukeliamą žalą. Kai kuriems tinkama priemonė atsisakyti šios priklausomybės yra medikamentinis gydymas, pakaitinė nikotino terapija, nikotininė kramtomoji guma. Kai kurie žmonės pereina prie kaitinamojo tabako arba garinimo. Prie pastarųjų priemonių rūkaliams pereiti daug paprasčiau, kadangi jų vartojimas panašus į tradicinių cigarečių – galima lygiai taip pat patenkinti priklausomybę nikotinui, tačiau su kur kas mažiau rizikų sveikatai.“
 
Visgi medikė pabrėžia, jog daugybė rūkalių nėra pakankamai informuoti apie galimus perėjimo prie elektroninių cigarečių privalumus.

„Daugybė rūkalių vis dar mano, jog elektroninės cigaretės sukelia kokias nors nežinomas rizikas arba yra tokios pat kenksmingos kaip ir jų jau vartojamas įprastas tabakas. Medikai turi visas galimybes pagelbėti pacientams įvertinant visą galimą žalą ir taip padėti priimti sprendimą. Tai - neįkainojamas ginklas medikų arsenale mažinant visuomenėje priklausomybę nuo tabako bei jo daromą žalą“, – teigė R.Sharrock.
 
Pernai Anglijoje nikotino garinimo produktai buvo populiariausia priemonė, kurią rūkaliai pasitelkė bandydami atsikratyti priklausomybės. 27,2 proc. norinčiųjų mesti rūkyti vartojo garinimo produktus, palyginti su 18,2 proc. rūkančiųjų, patikėjusių problemos sprendimą pakaitinei nikotino terapijai (vartojo nikotininę kramtomąją gumą, nikotininius pleistrus, aerozolius), o 4,4 proc. rūkančiųjų pasirinko medikamentinį gydymą.
 
Londono Karališkojo koledžo profesorė Ann McNeill ir pagrindinė ataskaitos autorė sakė: „Susirūpinimą kelia tai, kad rūkaliai, ypač rizikingesnių socialinių sluoksnių, neteisingai ir vis dažniau mano, jog garinimas yra toks pat žalingas kaip ir rūkymas. Tai - netiesa, tačiau reiškia, kad mažiau rūkalių išbando šį kelią.“
Apklausos rodo, jog 38 proc. rūkančiųjų 2020 m. klaidingai manė, kad garinimas yra toks pat žalingas kaip ir rūkymas, 15 proc. - kad garinimas yra net kenksmingesnis.

 
Ar kenkia aplinkiniams?
Mokslo įrodyta, kad pasyvus cigarečių dūmų poveikis yra žalingas ne tik rūkančiajam, bet ir aplinkiniams. Todėl JK kaip ir kai kuriose kitose Europos šalyse galioja įstatymai, draudžiantys rūkyti uždarose viešosiose ir darbo vietose. Šie įstatymai neriboja garinimo, o organizacijos gali laisvai kurti vidinę politiką dėl garinimo savo patalpose.
 
Elektroninių cigarečių skystis paprastai susideda iš nikotino, propilenglikolio ir glicerino bei kvapiųjų medžiagų. Skirtingai nei įprastose cigaretėse, elektroninė cigaretė į aplinką neskleidžia kenksmingų medžiagų, tik iškvepiamas aerozolis.
„Mūsų 2018 m. ataskaitoje nustatyta, kad pasyvaus garinimo pavojus aplinkiniams nebuvo aptiktas, o kitų metų atskaitoje bus dar kartą įvertinta naujesnė informacija. Žmonės, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo takų ligomis, gali jautriai reaguoti į įvairius aplinkos dirgiklius, todėl PHE pataria organizacijoms į tai atsižvelgti ir prireikus koreguoti politiką“, – teigia John Newton.

 
Tarp kitko
Šiek tiek daugiau nei pusė JK apklaustų „garintojų“ (51 proc.) pranešė, kad sumažino naudojamo nikotino skysčio stiprumą nuo tada, kai perėjo prie elektroninių cigarečių. Ir tik 1,1 proc. žmonių, kurie pradėjo vartoti ne nikotino skysčius, perėjo prie nikotino garinimo.

 
Ataskaitos išvados remiasi keliais tyrimais bei apklausomis:
UCL Smoking Toolkit Study, ASH YouGov Smokefree GBAdult Survey 2020, ONS Opinions and Lifestyle Survey 2019, ASH YouGov Smokefree GB Youth Survey 2020, NHS Digital Statistics on NHS Stop Smoking Services in England, April 2019 to March 2020, NHS Digital Statistics on Smoking, England 2020.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris