Misija: prasibraut į kabinetą

Greta Vanagienė
2020-01-10
Gydytojo specialisto konsultacija po dviejų mėnesių - gana įprasta situacija. Nors pacientai eiles įvardina kaip didžiausią problemą, į redakciją paskambinusio vyro Vinco (redakcijai pavardė žinoma) istorija atskleidė dar nepatogesnę situaciją. Iš šeimos gydytojo gavęs siuntimą, užsiregistravęs vizito pas specialistą, vyras dukart išgirdo: „Oi, jūsų siuntimas pasibaigęs. Teks išsirašyti naują“. Manote, kvailys pavėlavo ir piktinasi? Tačiau konsultacijai vėliau, nei galioja siuntimas vieną kartą registravo privačios, kitą kartą - vienos didžiausios šalies ligoninės registratorės. Nesusipratimas?
Misija: prasibraut į kabinetą

Tėčio istorija
„Vos gavome siuntimą pas gydytoją specialistą, registruojantis iš gydymo įstaigos gavau atsakymą, kad laisvų talonėlių jau nėra. Paprašė padiktuoti telefono numerį, patikino užregistruos, jei atsilaisvintų vieta. Po kurio laiko iš jų gavau žinutę, kur, kada ir pas ką atvykti“, - dėsto, kaip užregistravo ketverių dukrą pas okulistą Vincas. Tačiau atvykus nurodytu laiku pas gydytoją, vyras tvirtina, jog teko prašytis: kelti balsą, pykti, trypti, telefonu į pokalbį su gydymo įstaiga įsikišti ir žmonai.
 
„Šiaip ne taip įsiprašyti į gydytojų kabinetą ir patikrinti dukters regėjimą pavyko. Vaiko akis patikrino, bet kai paklausiau, kokia jų būklė, komentuoti situaciją atsisakė. „Atnešite naują siuntimą – pakomentuosime, neatnešite – iš mūsų nieko nepešite“, - apie padiktuotas žaidimo taisykles pasakoja vyras.

„Kodėl tuomet gydymo įstaiga sutiko dukrą registruoti pas specialistą vizito po kelių mėnesių, jei matė, kad siuntimo galiojimas jau bus pasibaigęs? Gydymo įstaiga pas specialistus neturėtų registruoti tuščiai ir neužimti pacientų eilės, jei mato, kad nuo kreipimosi dienos praėjo daugiau kaip mėnuo. Atsiprašiau iš darbo, atvykau, o čia – laba diena, mėnuo jau praėjo. Visada, kai susiduriu su medicinos sistema, jaučiu, kad turiu brautis, rautis, reikalauti“, - piktinasi pašnekovas.
 
Tėtis tikina, ar pateksi pas specialistus, priklauso nuo sėkmės - kaip pavyks „pralysti“ pro biurokratinę blokadą.
Mat su ta pačia situacija vyras susidūrė dar prieš kelias savaites, kai dukrelę vedė pas kardiologą. Tiesa, tąkart, nors gydymo įstaiga purtėsi esą siuntimas išrašytas per seniai, pas specialistą prileido be didesnio „karo“. Tiesa, su ta pačia išlyga – mainais už dukters širdelės būklės atsakymą pristatyti naują siuntimą. Antraip pacientą priėmusiai gydytojai tektų stotis „ant kilimėlio“.
„Medikai priversti spaustis į kampą ir patirti įtampą. Ir pats esu pastatomas į teroristo vietą. Dukrai priklausančios apžiūros turiu kaulyti, o ar pavyks to išsireikalauti priklauso nuo mano pastangų ir gydytojų nuolankumo“, - įsitikinęs jis.
 
Įvyko nesusipratimas?
„Tokių ir panašių situacijų pasitaiko tikrai dažnai. Esame priversti vėl užrašyti pacientą pas šeimos gydytoją, kad šis išrašytų naują siuntimą pas specialistą. Taip gaištamas visų laikas, bet atsisakyti perrašyti siuntimo negali“, - tvirtina Vilniaus Žvėryno klinikos registratūroje atsiliepusi bendrosios praktikos slaugytoja Alicija Maciulevič paklausta, ar tenka šioms papildomo darbelio.
Savo ruožtu gydymo įstaigos mano, jog tai, ko gero, nesusipratimas. Mat pacientą registruojant pas gydytoją specialistą visada žiūrima į registracijos laiką – pavėlavus jo tiesiog neregistruoja.
 

„Visada registruodami pacientą šone pasižymime, kada šis skambina. Jei siuntimo data jau registruojant būna pasibaigusi, neregistruojame, o prašome, kad paprašytų šeimos gydytojo pakeisti siuntimo datą ir kreiptųsi dar kartą. Aišku, būna visokių nesusipratimų - kažkas kažką perkėlė į kitą laiką, ir susipainiojo“,– svarsto Optikos „Pelėda“ registratūroje atsiliepusi specialistė Irena Dikienė.

 
Pozicija
Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė:

- Gydytojai neturi pacientų gainioti, jei šie užsiregistruoja laiku, bet tenka eilėse laukti kelis mėnesius. Nuo praėjusių metų sausio pirmosios ministras priėmė įstatymą, kad pas gydytojus specialistus pacientai privalo patekti per mėnesį laiko. Todėl reikėtų pradėti nuo to, kad jie neturėtų laukti eilėse du, tris mėnesius. Įstatymas priimtas, bet sąlygos tam įgyvendinti nėra sudaromos. Juk visi matome – nerealistiška patekti pas specialistus per mėnesį laiko. Už tai gydytojai patiria įtampą, nuolat bijo, kad jų nenubaustų.
Be to, kartais būna taip, kad gydytojai nenori priimti pacientų, jei siuntime nėra surašyti visi reikiami tyrimai. Nenori daryti pakartotinių tyrimų. Tai grynai biurokratiniai dalykai - užuot susisiektų su pačia gydymo įstaiga ir sužinotų, kokie tyrimai jam atlikti, tiesiog nepriima paciento. Šis gainiojamas, tarkime, iš tolimų Biržų į Vilnių ir atgal.

 
Tarp kitko
Šią savaitę antikorupcinį vertinimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nurodo, kad eilių patekti pas gydytojus problemą bei dėl to kylančias korupcijos rizikas padėtų išspręsti viešai skelbiama vieninga registracijos sistema.
STT vertinimu, daugiausia problemų siekiant patekti pas medikus kyla būtent todėl, jog iki šiol nėra sukurta tinkamai veikianti, vieninga ir į pacientą orientuota registravimo sistema. Taip pat nėra suformuotos vienodos darbo praktikos visose Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemai (LNSS) priklausančiose gydymo įstaigose.
Atlikusi tyrimą, STT nustatė, kad didžiausia korupcijos rizika kyla tuomet, kai visą informaciją apie pacientų registracijai skirtus laikus valdo gydymo įstaigos darbuotojai – informacija apie pacientų registracijai skirtus laikus nėra viešai prieinama.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris