Mėgintuvėlių atsargų reikia trims mėnesiams, yra - savaitėms

Ringailė Gvildė
2020-11-19
Per savaitę Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija šalies laboratorijoms paskirsto vien apie 50 tūkstančių mėgintuvėlių. Žada pirkti dar 410 tūkstančių. Kitų priemonių turi pakakti kelioms savaitėms. Prezidentas ragina pateikti visą informaciją apie COVID-19 plitimui valdyti turimą priemonių rezervą, o specialistai skambina pavojaus varpais - su tokiomis atsargomis esą ir vakcina neišgelbės.
Mėgintuvėlių atsargų reikia trims mėnesiams, yra - savaitėms
SAM atstovai patikino, kad šiuo metu vyksta konkursas, skirtas 410 tūkst. mėgintuvėlių įsigyti.

Skaičiai
NVSPL lapkričio 17 dienos duomenimis turimos priemonės, reikalingos užtikrinti nenutrūkstamą gyventojų testavimą dėl COVID-19
 
Mėgintuvėliai 
100 000 vnt. Tačiau šis skaičius greitai keičiasi, nes per savaitę laboratorijoms mėgintuvėlių išdalinama maždaug 45000 –50000 vnt.
Pagal praėjusią savaitę neskelbiamų derybų būdu įvykusį konkursą, šią savaitę NVSPL pasiekti turi 7000 vnt., o iki lapkričio 27 d. – 100000 vnt. mėgintuvėlių. 

 
Regentai PRG testams atlikti
Lapkričio 17 dienos duomenimis turima 165000 vnt., dar apie 84000 vnt. užsakyta pagal sudarytas sutartis. Tokio kiekio, dabartiniais paskaičiavimais, turėtų užtekti maždaug6–7 savaitėms. RNR regentų turima apie 35 tūkst. vnt.
 
Greitieji testai
Serologinių greitųjų testų NVSPL likutis – apie 400 000 vnt.
Pagal lapkričio 6 d. Operacijų Vadovo sprendimą, NVSPL yra įpareigoti įsigyti PGR ir RNR reagentų, greitųjų molekulinės diagnostikos reagentų, taip pat tamponėlių, mėgintuvėlių ir virusologinės terpės ėminių paėmimui. Šis pirkimas jau yra inicijuotas ir CPO LT turėtų būti paskelbtas šį mėnesį.


Turimas rezervas - netenkina
Kilus šaršalui, jog Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) buvo likę vos kelis tūkstančiai mėgintuvėlių, kurie būtini tyrimams dėl COVID-19 atlikti, visų akys nukrypo į laboratorijos vadovą Daną Bakšą su klausimu, tai kiek vis dėlto kovos priemonių mes turime ir ar jų pakaks. Gauti informaciją apie priemonių COVID-19 plitimo valdymui rezervą panoro ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda.
Sveikatos apsaugos ministerija ramina, kad trūkumas buvo trumpalaikis, o viešieji pirkimai planuojami taip, jog nei mėgintuvėlių, nei regentų ar kitų priemonių netrūktų. „Šiuo metu vyksta konkursas, skirtas 410 tūkst. mėgintuvėlių įsigyti“, - sako SAM Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis.
 
NVSPL duomenimis, kiekvieną savaitę šalies laboratorijoms išdalijama apie 45–50 tūkst. vienetų mėgintuvėlių. Tad net ir nebūnant didžiu matematiku galima suskaičiuoti, kad 410 tūkst. su dabartinėmis tyrimų apimtimis užteks daugiausiai dviem mėnesiams. Sveikatos ekspertai sako, jog ne jų, bet absoliučiai visų kovai su pandemija reikalingų priemonių valstybės rezerve ir NVSPL turi būti sukaupta bent trims mėnesiams į priekį.

„Nauji viešieji pirkimai suplanuoti taip, kad koronavirusui diagnozuoti reikalingų priemonių įsigijimas būtų bent pusės metų laikotarpiui, kad turėtume didesnį rezervą“, - tikina NVSPL direktorius Danas Bakša.
 
Nesusikalba dėl procedūrų
Didžiausias šios savaitės iššūkis – bendros kalbos radimas tarp institucijų. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) išgirdusi apie NVSPL turimų mėgintuvėlių skaičius paragino laboratorijos vadovą atidžiau planuoti viešuosius pirkimus. Šis sako, jog neeilinės situacijos reikalauja neeilinių sprendimų, o vykdant viešuosius pirkimus įprastomis sąlygomis galime likti be jokių atsargų.
„Puikiai suprantu viešųjų pirkimų prasmę ir direktyvą, iš kurios išplaukia viešųjų pirkimų įstatymas. Viskas tvarkoje, tai logiškas ir reikalingas dokumentas. Bėda viena: šiuo metu gyvename situacijoje, kuri diktuoja nuolatinį pokytį. VPT rekomenduoja vykdyti viešuosius pirkimus kaip įprasta, tarsi pandemijos nesuponuoja galimybės pirkti priemones greitai“, - sako D.Bakša ir priduria, jog yra dalykų, kurių numatyti ir planuoti neįmanoma. Neva nežinia, kokia bus situacija valstybėse, kuriose yra gamyklos. O kai kurių priemonių ir neįmanoma prisipirkti be saiko, nes jos turi galiojimo laiką. Kita vertus, perkant neatsakingai, dideliais kiekiais, NVSPL bijo būti kaltinami išleidę dideles pinigų sumas.
 
VPT direktoriaus pavaduoja Jovita Petkuvienė sako, jog tarnyba šiuo metu nėra sustabdžiusi jokių NVSPL pirkimų, tik pradėjo sisteminį neskelbiamų derybų tyrimą dėl dar pavasarį vykdytų NVSPL pirkimų. Neramina tai, kad sprendžiant situaciją skubotai, gali padaugėti neskelbiamų derybų būdu organizuojamų pirkimų. „O dėl būtinų priemonių ir naujų pirkimų vykdymo – nieko nestabdome. Viso labo viešai priminėme, jog jau nuo pavasario raginome pasirūpinti visomis reikalingomis priemonėmis. Jeigu iš tiesų kokių nors trūksta, norisi, kad tai nebūtų slepiama, o viešai komunikuojama apie likučius. Ir tokiu atveju jau ne procedūros bus svarbiausios. Jeigu reikės, pirks ir neskelbiamų derybų būdu. Bet neturint ilgalaikių sutarčių yra didelė rizika (kaip buvo su mėgintuvėliais), kad jeigu šalys užsidarys su gamintojais ir neleis tų priemonių išvežti, mes jų ir negausime.

 
Situacija tuomet bus tikrai liūdna. O taip jau yra padariusi Austrija. Kai sutartys sudaromos iš anksto, to galima išvengti. Tad neskelbiamos derybos ir pirkimai tokiu būdu gali vykti trumpuoju laikotarpiu, tačiau paraleliai turi vykti ilgalaikių sutarčių sudarymas ir viešieji pirkimai“, - aiškino J.Petkuvienė.
NVSPL prašo daugiau metodinės pagalbos, mažiau kritikos ir viščiukų skaičiavimo anksčiau laiko. Tačiau nemažesnį nerimą kelia tai, kad VPT duomenimis, dabartinės NVSPL sutartys yra sudarytos iki sausio mėnesio. „Ką darysime sausį? Pirkimus reikėjo pradėti vykdyti gerokai iš anksto. Kodėl tos sutartys sudarytos tik tokiam laikotarpiui – klausimas. Tiesa, kai kurios sutartys buvo sudarytos dar prieš pradedant dirbti D.Bakšai. Jis gavo tam tikrą palikimą, ir tenka suktis iš situacijos. Tai nėra joks kaltinimas jam, tiesiog primename, kad reikia ieškoti sprendimų nedelsiant, nes pandemija sausį nesibaigs“, - sako J.Petkuvienė.

 
Komentaras 
Santaros klinikų Šeimos medicinos centro vadovas prof. Vytautas Kasiulevičius:

- Neturint aiškių skaičių, koks yra mūsų kovos su pandemija įrankių rezervas, neįmanoma išsiaiškinti, kokia reali situacija ir kas mūsų laukia. Deja, dauguma informacijos šaltinių neprieinami. Bet jeigu NVSPL sako dabar turį 100 tūkstančių mėgintuvėlių, o per savaitę jų išdalija apie pusę, tai toks kiekis pakankamas vos dviems savaitėms. Manau, kad Lietuvoje situacijos valdymas sudėtingas. Turėkime galvoje, kad pasaulyje įvairus priemonių trūkumas buvo itin jaučiamas pirmosios bangos metu. Jeigu Europa žiemą pajus didesnę susirgimų bangą, nei prognozuojama, gali būti, kad sutriks reikiamų priemonių tiekimas ir mes neturėsime reikalingų resursų. Šalys savo priemones pirmiausia naudos pačios sau, o ne eksportui. Gerai, kad pakankamai neblogai virusą sukontroliavusi Kinija yra pagrindinis pasaulio fabrikas, bet mūsų priklausomybė nuo Kinijos yra probleminė.
 
Manau, kad saugiausia būtų jeigu visų reikiamų priemonių ir atsargų turėtume bent trims mėnesiams į priekį. Bent jau tų, kurių galiojimo laikas nėra apribotas.
Deja, kol kas gyvename tokioje šalyje, kur visada yra kas nors nepadaryta laiku. Nors socialiniuose tinkluose išsakiau prašymą verslui, idant šis padėtų ir nupirktų reikiamų priemonių, manau, kad vis dėlto ne verslas turi gelbėti valstybę. Valstybė privalo tokius dalykus išsispręsti pati, o verslo pagalba turėtų būti paskutinis šiaudas, kai jau visai nėra ko griebtis.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica