LSMU pradeda veikti spausdintuvas, galintis į vieną tabletę „įspausdinti“ keliolika vaistų

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
2023-09-14
Ateityje pacientams nebereikės gerti aštuonių ar dešimties skirtingų medikamentų: visų jų veikliosios medžiagos galės būti „įspausdinamos“ į vieną kapsulę, kuri užtikrins, kad kiekviena jų veikti pradėtų tik pasiekusios reikiamą vietą žarnyne.
LSMU pradeda veikti spausdintuvas, galintis į vieną tabletę „įspausdinti“ keliolika vaistų

Tokią farmacijos ateitį žada Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto mokslininkai, pradėję dirbti su pirmuoju validuotu trimačiu (3D) vaistų spausdintuvu Europoje.

„Šio spausdintuvo kelias iki mūsų buvo gana ilgas, mes nuo idėjos subrandinimo iki šiandieninio rezultato praleidome aštuonerius metus, ir šiandien turime tai, su kuo galėsime daryti revoliuciją farmacijoje“, – ketvirtadienį pristatydama prietaisą žurnalistams sakė LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja profesorė Jurga Bernatonienė.
„FabRx“ medicininiams preparatams skirtą spausdintuvą universitetas gegužę įsigijo už daugiau nei 100 tūkst. eurų.
 

Norima forma ir sudėtis
„3D spausdintuvas yra skirtas personalizuotų vaistų gamybai ir galima parinkti dozę, tarkime, formą, spalvą atsižvelgiant į paciento norus ir į tai, ko jam reikia. Tai mums leidžia užtikrinti teisingą vaistų vartojimo režimą“, – kalbėjo profesorė.
Įvairiomis lėtinėmis ligomis sergantis pacientas per dieną suvartoja maždaug aštuonias–dešimt tablečių ar kapsulių. Ateityje vaistininkai pagal receptą galės tokius vaistus „įspausdinti“ į vieną tabletę, o pacientui nereikės jaudintis, kad pamiršo juos laiku išgerti.
 
„Žmogus gauna daug mažiau šalutinių poveikių, tikslesnį vaisto veikimą. Na ir jeigu turime geriatrinį ligonį, jam nereikia prisiminti, kada reikia gerti šį vaistą“, – kalbėjo J. Bernatonienė.
Kaip ir įprastas spausdintuvas, šis gali sukurti trimačius objektus, kurie yra įvairiausių formų ir spalvų: tiek įprastos piliulės, tiek širdelės ar arkliuko pavidalo, skirtus mažiesiems pacientams.
„Jie nemėgsta gerti vaistukų, tačiau 3D technologijos mums leidžia pagaminti farmacinę formą atsižvelgiant į vaiko norus“, – kalbėjo profesorė, rodydama arkliuko pavidalo tirpstančius vaistus.
 
Vaistinėse – po dešimtmečio
Kol kas plačią šios technologijos sklaidą riboja tiek jos naujumas, tiek brangumas, tiek sudėtingumas.
„Aš manau, po 10–15 metų daugelyje Lietuvos vaistinių bus 3D spausdintuvas ir vaistininkas, gavęs receptą, atspausdins tabletę“, – sakė Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja.
„Tolesni žingsniai pirmiausia yra mums, mokslininkams, tai yra technologijos atidirbimas, receptūros atidirbimas ir jos perdavimas vaistinėms bei suinteresuotiems gamintojams“, – kalbėjo ji.

 
Kaip ir įprastas 3D spausdintuvas, vaistus šis gamina sluoksniais, į tabletes įterpdamas įvairių mikrokapsulių, jas padengdamas skirtingais sluoksniais pagalbinių medžiagų, reguliuojančių vaistinės medžiagos išsiskyrimą.
„Tai yra sudėtinga vaistų transformacinė sistema, kurioje vienos medžiagos atsipalaiduos skrandžio terpėje, kitos keliaus iki žarnyno. Vienos atsipalaiduos valandos laikotarpyje, kitos – galbūt net 12 valandų“, – aiškino profesorė.
„Vienoje tabletėje yra 18 sluoksnių, vadinasi, mes galime išgauti 18 skirtingų veikliųjų medžiagų atsipalaidavimo metodų. Tai yra didžiulis palengvinimas pačiam pacientui ir, žinoma, mums“, – sakė ji.
 
Naudos vaistams nuo aritmijos, menopauzės

Trimačio vaistų spausdinimo tematika jau planuojami pirmieji magistro darbai, į 3D tablečių formų kūrimą įsitrauks ir doktorantai – numatyti trys disertaciniai darbai.
Kaip teigia prie šių projektų dirbančios mokslininkės, itin aktuali šio spausdintuvo suteikiama galimybė skirtingu metu aktyvuoti konkrečias medžiagas, taip sustiprinant jų poveikį.
Šiuo metu Farmacijos fakulteto mokslininkai ieško, kaip į 3D tabletes įspausdinti vaistą aritmijai gydyti iš kvapiosios aniužės žolės.
„Pirmiausiai pradėsime tyrimus nuo kvapiųjų aniužių tablečių gamybos, vėliau keliausime prie kitų žaliavų, kurios turi didelį potencialą spręsti įvairias sveikatos problemas“, – sakė J. Bernatonienė.
 
Kaip žurnalistams teigė prie šio projekto dirbanti LSMU mokslo darbuotoja Lauryna Pudžiavelytė, 3D technologija leidžia užtikrinti, kad „veiklieji junginiai atsipalaiduotų per tam tikrą laiką ir veiktų efektyviai, švelniai, palaipsniui“.
Su greipfrutuose esančiais junginiais, naudojamais širdies ligoms gydyti, kontroliuoti cukrinį diabetą ir svorį, dirbanti LSMU doktorantė Jolita Stabrauskienė teigė, jog jai aktuali galimybė sukurti po 24 ar 48 valandas atpalaiduojamus medikamentus.
Nors tai įmanoma ir be 3D spausdintuvo, reikalautų daug skirtingų technologijų, išauginančių kaštus.
 
LSMU doktorantė Jurga Andrėja Kazlauskaitė 3D technologiją naudos preparatui iš raudonuosiuose dobiluose esančių estrogenų, mažinančių menopauzės simptomus, kurti.
Fakulteto prodekano profesoriaus Valdo Jakšto teigimu, pasitelkę pažangias trimates technologijas mokslininkai ir vystytojai formuoja lūžio tašką farmacijos srityje, kadangi 3D spausdinimas – įrankis ne tik plėtoti, tačiau ir tirti naujai sukomponuotas farmacines formas – funkcionalizuotas geometrines sistemas, politabletes, individualizuotas sumodeliuoto daugiapakopio veikliųjų medžiagų atpalaidavimo sistemas.  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

  Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris