LSMU pradeda veikti spausdintuvas, galintis į vieną tabletę „įspausdinti“ keliolika vaistų

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
2023-09-14
Ateityje pacientams nebereikės gerti aštuonių ar dešimties skirtingų medikamentų: visų jų veikliosios medžiagos galės būti „įspausdinamos“ į vieną kapsulę, kuri užtikrins, kad kiekviena jų veikti pradėtų tik pasiekusios reikiamą vietą žarnyne.
LSMU pradeda veikti spausdintuvas, galintis į vieną tabletę „įspausdinti“ keliolika vaistų

Tokią farmacijos ateitį žada Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto mokslininkai, pradėję dirbti su pirmuoju validuotu trimačiu (3D) vaistų spausdintuvu Europoje.

„Šio spausdintuvo kelias iki mūsų buvo gana ilgas, mes nuo idėjos subrandinimo iki šiandieninio rezultato praleidome aštuonerius metus, ir šiandien turime tai, su kuo galėsime daryti revoliuciją farmacijoje“, – ketvirtadienį pristatydama prietaisą žurnalistams sakė LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja profesorė Jurga Bernatonienė.
„FabRx“ medicininiams preparatams skirtą spausdintuvą universitetas gegužę įsigijo už daugiau nei 100 tūkst. eurų.
 

Norima forma ir sudėtis
„3D spausdintuvas yra skirtas personalizuotų vaistų gamybai ir galima parinkti dozę, tarkime, formą, spalvą atsižvelgiant į paciento norus ir į tai, ko jam reikia. Tai mums leidžia užtikrinti teisingą vaistų vartojimo režimą“, – kalbėjo profesorė.
Įvairiomis lėtinėmis ligomis sergantis pacientas per dieną suvartoja maždaug aštuonias–dešimt tablečių ar kapsulių. Ateityje vaistininkai pagal receptą galės tokius vaistus „įspausdinti“ į vieną tabletę, o pacientui nereikės jaudintis, kad pamiršo juos laiku išgerti.
 
„Žmogus gauna daug mažiau šalutinių poveikių, tikslesnį vaisto veikimą. Na ir jeigu turime geriatrinį ligonį, jam nereikia prisiminti, kada reikia gerti šį vaistą“, – kalbėjo J. Bernatonienė.
Kaip ir įprastas spausdintuvas, šis gali sukurti trimačius objektus, kurie yra įvairiausių formų ir spalvų: tiek įprastos piliulės, tiek širdelės ar arkliuko pavidalo, skirtus mažiesiems pacientams.
„Jie nemėgsta gerti vaistukų, tačiau 3D technologijos mums leidžia pagaminti farmacinę formą atsižvelgiant į vaiko norus“, – kalbėjo profesorė, rodydama arkliuko pavidalo tirpstančius vaistus.
 
Vaistinėse – po dešimtmečio
Kol kas plačią šios technologijos sklaidą riboja tiek jos naujumas, tiek brangumas, tiek sudėtingumas.
„Aš manau, po 10–15 metų daugelyje Lietuvos vaistinių bus 3D spausdintuvas ir vaistininkas, gavęs receptą, atspausdins tabletę“, – sakė Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja.
„Tolesni žingsniai pirmiausia yra mums, mokslininkams, tai yra technologijos atidirbimas, receptūros atidirbimas ir jos perdavimas vaistinėms bei suinteresuotiems gamintojams“, – kalbėjo ji.

 
Kaip ir įprastas 3D spausdintuvas, vaistus šis gamina sluoksniais, į tabletes įterpdamas įvairių mikrokapsulių, jas padengdamas skirtingais sluoksniais pagalbinių medžiagų, reguliuojančių vaistinės medžiagos išsiskyrimą.
„Tai yra sudėtinga vaistų transformacinė sistema, kurioje vienos medžiagos atsipalaiduos skrandžio terpėje, kitos keliaus iki žarnyno. Vienos atsipalaiduos valandos laikotarpyje, kitos – galbūt net 12 valandų“, – aiškino profesorė.
„Vienoje tabletėje yra 18 sluoksnių, vadinasi, mes galime išgauti 18 skirtingų veikliųjų medžiagų atsipalaidavimo metodų. Tai yra didžiulis palengvinimas pačiam pacientui ir, žinoma, mums“, – sakė ji.
 
Naudos vaistams nuo aritmijos, menopauzės

Trimačio vaistų spausdinimo tematika jau planuojami pirmieji magistro darbai, į 3D tablečių formų kūrimą įsitrauks ir doktorantai – numatyti trys disertaciniai darbai.
Kaip teigia prie šių projektų dirbančios mokslininkės, itin aktuali šio spausdintuvo suteikiama galimybė skirtingu metu aktyvuoti konkrečias medžiagas, taip sustiprinant jų poveikį.
Šiuo metu Farmacijos fakulteto mokslininkai ieško, kaip į 3D tabletes įspausdinti vaistą aritmijai gydyti iš kvapiosios aniužės žolės.
„Pirmiausiai pradėsime tyrimus nuo kvapiųjų aniužių tablečių gamybos, vėliau keliausime prie kitų žaliavų, kurios turi didelį potencialą spręsti įvairias sveikatos problemas“, – sakė J. Bernatonienė.
 
Kaip žurnalistams teigė prie šio projekto dirbanti LSMU mokslo darbuotoja Lauryna Pudžiavelytė, 3D technologija leidžia užtikrinti, kad „veiklieji junginiai atsipalaiduotų per tam tikrą laiką ir veiktų efektyviai, švelniai, palaipsniui“.
Su greipfrutuose esančiais junginiais, naudojamais širdies ligoms gydyti, kontroliuoti cukrinį diabetą ir svorį, dirbanti LSMU doktorantė Jolita Stabrauskienė teigė, jog jai aktuali galimybė sukurti po 24 ar 48 valandas atpalaiduojamus medikamentus.
Nors tai įmanoma ir be 3D spausdintuvo, reikalautų daug skirtingų technologijų, išauginančių kaštus.
 
LSMU doktorantė Jurga Andrėja Kazlauskaitė 3D technologiją naudos preparatui iš raudonuosiuose dobiluose esančių estrogenų, mažinančių menopauzės simptomus, kurti.
Fakulteto prodekano profesoriaus Valdo Jakšto teigimu, pasitelkę pažangias trimates technologijas mokslininkai ir vystytojai formuoja lūžio tašką farmacijos srityje, kadangi 3D spausdinimas – įrankis ne tik plėtoti, tačiau ir tirti naujai sukomponuotas farmacines formas – funkcionalizuotas geometrines sistemas, politabletes, individualizuotas sumodeliuoto daugiapakopio veikliųjų medžiagų atpalaidavimo sistemas.  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

  Budinti vaistinė


  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

  razinka


  Sveika šeima


  Apie laimingiausią Lietuvos jaunimą kalba pasaulis

  Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje, skelbiama Pasaulio laimės ataskaitoje. „Kaip, kodėl?“ – klausia užsienio žiniasklaida, stebisi ir patys lietuviai. Bene didžiausią indėlį, ieškant Lietuvos jaunimo laimės priežasčių, neseniai įnešė garsusis britų dienraštis „The Guardian&...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Į darbus kibs virtualūs fizioterapeutai

  Pirmoji pasaulyje dirbtinio intelekto (DI) koordinuojama virtuali fizioterapijos klinika startuos šiais metais. Būsimų skaitmeninių fizioterapeutų darbdaviai žada daug. Virtualios fizioterapijos klinikos „Flok Health“ bendraįkūrėjas Finnas Stevensonas tvirtina, kad inovacija ne tik sumažins fizioterapijos pacientų ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Pseudomokslas apie makalienę
  Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
  Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Pats juokingiausias rašinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

  Naujas numeris