Vilnius, kuris dalyvavo tarptautiniame narkotikų prevencijos projekte, tam tikra prasme išsiskyrė iš kitų Europos sostinių. Lietuvos sostinė - vienintelis iš tirtų miestų, kuriame aptiktuose švirkštuose dominavo legali medžiaga metadonas, naudojamas priklausomybe nuo opioidų kenčiantiems pacientams gydyti.
Faktas
Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (ENNSC) paskelbė ataskaitą apie 2018 ir 2019 metais vykdytas inovatyvaus ESCAPE (
European Syringe Collection and Analysis Project Enterprise) projekto antrąją ir trečiąją kampanijas. Šioje ataskaitoje pateikiami ESCAPE projekto rezultatai, pagrįsti panaudotų švirkštų turinio likučių chemine analize 8 Europos miestuose.
Vienas švirkštas – keliems kartams
Projektą, kuris tiria, kokias legalias ir nelegalias medžiagas vartoja Europos švirkščiamųjų narkotikų vartotojai, dar 2010 m. pradėjo Prancūzijos žalos mažinimo asociacija, o ENNSC, nusprendus remti cheminių medžiagų likučių švirkštuose tyrimą keliuose miestuose, 2017 m. pirmą kartą Europoje atliktas tyrimas šešiuose miestuose: Paryžiuje, Amsterdame, Glazge, Helsinkyje, Budapešte, Lozanoje.
Lietuvos Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento iniciatyva 2019 m. prie šio projekto trečiojo etapo prisijungė ir bei vykdomame tyrime dalyvavo ir Lietuvos sostinė Vilnius.
Abiejų kampanijų metu buvo išanalizuota 988 (2018 m.) ir 1330 (2019 m.) panaudotų švirkštų šimtui dvidešimčiai narkotinių ir psichoaktyviųjų medžiagų. Tyrimo rezultatai rodo, kad Europoje intraveniniai narkomanai vartoja ganėtinai įvairias medžiagas.
Trečdalyje ištirtų švirkštų buvo nustatyti du ir daugiau narkotinių medžiagų mišinių, o tai rodo, kad intraveninių būdu narkotines medžiagas vartojantys asmenys yra linkę vienu metu vartoti daugiau nei vieną jų sąmonę veikiančią kenksmingą medžiagą, o taip pat kelis kartus naudoti tą patį švirkštą, kas dar labiau padidina užkrečiamųjų ligų riziką. Dažniausiai pasitaikantis derinys žemyne – stimuliantų ir opioidų mišinys. Šios dvi narkotinių medžiagų grupės turi atvirkštinį poveikį, o jų vartojimas vienu metu yra itin pavojingas.
Vilniuje dominavo legali medžiaga
Vilnius, kuriame taip pat vykdytas projektas, gautais rezultatais tam tikra prasme išsiskyrė iš kitų Europos sostinių. Lietuvos sostinė - vienintelis iš tirtų miestų, kuriame aptiktuose švirkštuose dominavo legali medžiaga metadonas, naudojamas priklausomybe nuo opioidų kenčiantiems pacientams gydyti. Metadonas padeda atsikratyti žudančio įpročio patiriant kaip įmanoma silpnesnę abstinenciją, dėl kurios toks didelis nuo narkotikų priklausomų žmonių skaičius taip ir nepajėgia „nulipti nuo adatos“.
Pasak Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktoriaus medicinos mokslų daktaro psichiatro Emilio Subatos, Vilniuje šiuo metu yra devynios sveikatos įstaigos, teikiančios nuo opioidų priklausomiems asmenims gydymą metadonu.
„Ši gydymą teikia aštuonios poliklinikos ir mūsų centras. Tikrai įmanoma, jog tam tikra dalis pacientų, kurie gauna metadoną į namus, nutekina jį į juodąją rinką, tačiau manau, jog ta dalis nėra didelė“, – teigia RPLC direktorius
„Tikėtina, jog metadonas, rastas tirtuose švirkštuose, visgi pakliuvo į vartojančiųjų rankas ne iš gydymo įstaigų. Kaimyninėje Baltarusijoje kurį laiką metadonas buvo viena labiausiai paplitusių medžiagų tarp priklausomų nuo narkotikų asmenų, tačiau jų gydymo įstaigos neteikė tokio pobūdžio gydymo“, – tęsia jis.
Tyrimo Vilniuje metu buvo išanalizuota 150 vienetų švirkštų, kurie atsitiktinai atrinkti 2019 m. birželio - liepos mėn. trijose žemo slenksčio paslaugų teikimo vietose: asociacijos „Demetra“ žemo slenksčio kabinete, Respublikinio priklausomybės ligų centro mobilioje ŽSK prie Vilniaus autobusų stoties ir liūdnai pagarsėjusiose Vilniaus taboro apylinkėse surinktų švirkštų. Bent viena medžiaga buvo nustatyta 145 švirkštuose, o atmetus metabolitus ir priemaišas, bent viena medžiaga buvo nustatyta 132. Daugiausia buvo nustatyta metadono – 92 proc. švirkštų (121/132), karfentanilio – 33 proc. (43/132), amfetamino – 1,5 proc. (2/132), metamfetamino – 2,3 proc. (3/132), MDMA – 2,3 proc. (3/132), kokaino – 1,5 proc. (2/132). Tyrimo rezultatai parodė, kad Vilniaus mieste tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų yra paplitęs metadono, karfentanilio ir difenhidramino mišinys, taip pat metadono ir difenhidramino mišinys, t.y. metadonas, sumaišytas su kitais opioidais.
Tarp kitko
Tyrime ypač išskiriamos dvi probleminės sritys:
didelis stimuliantų, tokių, kaip kokainas, amfetaminas ir sintetiniai katinonai paplitimas analizuotuose švirkštuose. Stimuliantų vartojimas švirkščiamuoju būdu gali būti susijęs su padidėjusia krauju plintančiu užkrečiamųjų ligų, tokių, kaip ŽIV, hepatitas C protrūkio rizika, todėl anot tyrimo autorių, reikalinga atidi stebėsena..
kitų miestų rezultatai neparodė išplitusio fentanilio ar jo darinių vartojimo, tačiau trečdalyje Vilniuje rinktų ir tirtų švirkštų nustatytas labai stiprus sintetinis opioidas karfentanilis, dažnai maišytas su metadonu. Vartojant karfentanilį kyla labai didelė perdozavimo rizika.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: