Kuo baigsis privalomos vakcinacijos dilema?

Giedrius Gaidamavičius
2021-08-12
Privalomo skiepijimo klausimas Lietuvoje išlieka atviras. Rudenį Seimą turėtų pasiekti Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) rengiamos Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisos, kurios įpareigotų skiepytis tam tikrų profesijų atstovus. Tik neaišku, ar šiai idėjai pritars parlamentarai. Mat, kol dalis Seimo narių (tiek valdančiųjų, tiek iš opozicijos) žada palaikyti prievolę skiepytis, Sveikatos reikalų komitetas tam nepritaria. Nevieningos nuomonės laikosi ir profesinių organizacijų, kurias tiesiogiai paliestų šios pataisos, atstovai.
Kuo baigsis privalomos vakcinacijos dilema?

Sutapo A. Matulo ir A. Verygos nuomonės
Seimo Sveikatos reikalų komitete pristatydamas tolesnes pandemijos valdymo priemones, SAM Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius informavo apie ministerijoje rengiamą, Vyriausybėje numatomą svarstyti ir Seimui teikti profesijų, kurių atstovai turėtų privalomai vakcinuotis nuo COVID-19, sąrašą.
 
Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta teigia, kad toks sąrašas rengiamas kaip Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisos, kurios parlamentą turėtų pasiekti rudens sesijoje.
 
„Jeigu žiūrėsime į kitas šalis, tai yra socialinė globa, švietimas, sveikatos apsaugos sistema. Todėl čia, matyt, kažko išskirtinio laukti nereikėtų“, – paklaustas, kokioms profesinėms grupėms skiepijimas galėtų tapti privalomas, sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, kartu pridurdamas, jog taip pat diskutuojama dėl to, kaip galėtų būti įtvirtintas nepasiskiepijusių darbuotojų nušalinimas nuo darbo.

 
Tačiau privalomų skiepų idėja pirmųjų pasipriešinimo ženklų iš parlamento sulaukė dar jo nepasiekusi. Seimo Sveikatos reikalų komitete devyniems iš vienuolikos jo narių balsavus „už“, praėjusią savaitę pritarta protokoliniam nutarimui, kurio pirmuoju punktu Vyriausybė ir SAM raginamos atsisakyti siūlymų įvesti privalomą asmenų skiepijimą. Įdomu tai, kad nutarimo projektą kartu rengė ir jį kartu derino savotiški principiniai oponentai – komiteto pirmininkas valdančiųjų konservatorių atstovas Antanas Matulas bei buvęs sveikatos apsaugos ministras „valstietis“ Aurelijus Veryga.
 
A. Matulas L. S. teigia nepritariantis privalomai vakcinacijai ir pasisakantis už išplėstą Galimybių paso taikymą su alternatyvomis – skiepijimu, testavimu arba antikūnų testais. Seimo narys įsitikinęs, jog prievolės skiepytis neleistų ir šalyje galiojantys teisės aktai: „Jeigu tai būtų bandoma priimti ar bus priimta, tuomet reikėtų iškart kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad jis išaiškintų, ar tai neprieštarauja Konstitucijai.“
 
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas mano, jog, svarstant privalomų skiepų idėją, lygiagrečiai tuomet turėtų būti svarstomas ir žalos atlyginimo už galimas komplikacijas klausimas.
A. Matulas – ne vienintelis privalomai vakcinacijai nepritariantis konservatorius. Jo frakcijos kolegė Paulė Kuzmickienė Sveikatos reikalų komiteto posėdyje į protokolinį nutarimą apskritai siūlė neįtraukti su privalomu skiepijimu susijusio punkto – esą tai tik sukeltų bereikalingas diskusijas: „Siūlyčiau tokios nuostatos, kuri sukeltų kažkokius dvejojimus, atsisakyti, nes mes niekada ir nesiūlėme privalomo skiepijimo.“
 
Vis dėlto Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė tikina, kad konkrečios diskusijos dėl privalomo skiepijimo frakcijoje dar nebuvo. Pati Seimo narė tokios prievolės neatmeta, tačiau teigia pirmiau norinti pasitikėti žmonių sąmoningumu: „Jeigu būtų tokie siūlymai, mes diskutuotume. Aš asmeniškai vilčiausi ir norėčiau, kad neprireiktų tokių sprendimų, jeigu visuomenė būtų pakankamai sąmoninga.“
 
Liberalai linkę pritarti
Liberaliojo valdančiosios koalicijos sparno lyderiai, skirtingai nei jų partneriai iš konservatorių frakcijos, labiau linkę pritarti idėjai tam tikroms profesinėms grupėms numatyti privalomą skiepijimą.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas L. S. tvirtina: nors frakcijoje apie šią idėją dar taip pat nebuvo diskutuota, jis pats balsuotų už.  

 

„Yra žmonių grupių, kurios dirba kontaktiniu būdu su žmonėmis ir tikrai kelia papildomų rizikų užkrėsti ar platinti virusą. Man atrodo, kad tam tikros profesinės grupės turi būti privalomai skiepijamos“, – teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, kartu pridurdamas, jog nesiskiepijant būtų griaunamos tokios „milžiniškos struktūros, kaip švietimas ar sveikatos apsauga“.

 
„Konkrečios diskusijos frakcijoje dėl konkrečių profesijų, kurioms šis reikalavimas būtų taikomas, nebuvo. Bet aš galiu pasakyti, kad mūsų frakcija tikrai palaikytų tokį siūlymą, ypač kalbant apie tas profesijas, kuriose yra būtinas kontaktas su kitais žmonėmis“, – sako Laisvės frakcijos seniūno pavaduotojas Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.
 
Seimo narys tikina, kad siūlymą tam tikrų profesijų atstovams numatyti privalomą skiepijimą asmeniškai palaikytų ir pats, o nenorintys skiepytis, esant galimybei, galėtų dirbti nuotoliniu būdu.  Paklaustas, ar prievolė skiepytis nereikštų žmogaus teisių pažeidimo, Seimo Žmogaus teisių komitetui vadovaujantis T. V. Raskevičius, akcentuoja, jog reikia atskirti žmogaus teisių pažeidimo ir jų ribojimo sąvokas. „Ne kiekvienas žmogaus teisių ribojimas yra žmogaus teisių pažeidimas. Jei toks ribojimas yra numatytas įstatymu, būtinas demokratinei visuomenei ir proporcingas siekiamam tikslui, tada tai nėra laikoma žmogaus teisių pažeidimu“, – įsitikinęs Laisvės frakcijos atstovas.
 
Kad tam tikrų profesinių grupių atstovams reikėtų privalomai vakcinuotis, sutinka ir opozicijoje esančių socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.  
 

Savo ruožtu viena opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos lyderių Agnė Širinskienė L. S. jau anksčiau yra sakiusi, kad privalomos vakcinacijos nepalaiko – skiepijimosi rodikliai esą turėtų būti didinami ugdant piliečių sąmoningumą. „Kuomet skiepų reikalaujama prievartiniais metodais, jie grįžta bumerangu. Kai tokia didelė korupcija šalyje, atsiras gebančių klastoti dokumentus, kuriuose bus nurodoma, jog vakcinuotas, o realaus vaizdo mes neturėsime. Prievarta mielas nebūsi, tai paskutinis šiaudas, kuris vis tiek realios naudos neduos“, – įsitikinusi Seimo narė. 
 
Užtenka ir dabartinės tvarkos?
L. S. kalbintų profesinių organizacijų atstovai ministerijoje svarstomą privalomos vakcinacijos idėją įvertino skirtingai.
Lietuvos Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas siūlymo įvesti privalomą skiepijimą švietimo darbuotojams nepalaiko. Jo nuomone, užtenka ir dabar galiojančios tvarkos, pagal kurią nepasiskiepiję švietimo darbuotojai turi periodiškai testuotis.
 

„Turi būti teisė pasirinkti. Esu už tai, kad būtų saugios darbo sąlygos – visi turi būti sveiki. O pats darbuotojas jau pasirinktų – arba skiepijasi, arba testuojasi“, – sako Lietuvos Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas, kurio teigimu, šiuo metu yra pasiskiepiję beveik 90 procentų mokytojų.

 
Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė pritaria, jog privalomai skiepytis turėtų visi sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojai – išimtis galėtų būti taikoma tik tiems, kurie negali vakcinuotis „dėl objektyvių gydytojo nurodytų priežasčių“.
 
„Solidarumo“ pirmininkė sutinka ir su tuo, jog atsisakantys skiepytis galėtų būti nušalinami nuo darbo. „Esu už tai, kad visų pirma viskas vyktų geranoriškai. Toliau – kokią mato alternatyvą pats žmogus. Ir vis tik, jeigu visos galimybės išnaudotos, tai galbūt tas nepasiskiepijusių nušalinimas nuo darbo turėtų būti kaip vienas iš variantų“, – teigia J. Keburienė.
 
Prievolės skiepytis socialiniams darbuotojams taikymui pritaria ir Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentė Jūratė Tamašauskienė. Jos teigimu, apie tai jau buvo diskutuota organizacijos taryboje. „Pritartume todėl, kad socialinės paslaugos – tai darbas su žmonėmis, ypatingai su pažeidžiamomis grupėmis, neįgaliaisiais, vyresnio amžiaus žmonėmis, socialinių įgūdžių stokojančiomis šeimomis. Savo paslaugas jų gavėjams turime suteikti saugiai ir patys saugiai jaustis jas teikdami. Mūsų darbe tiesioginio kontakto yra labai daug“, – sakė J. Tamašauskienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

    Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

    „Kvepianti eglutė ar bent jos šaka kiekvienoje palatoje tikrai pagerina nuotaiką“, – įsitikinusi Kupi&sca...
    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    „Kelėdos“ – visokios, ir visos jos Kalėdos

    „Nors Lietuva tampa draugiškesnė autizmui, situacijų būna visokių. Esu patyrusi, kad vaikščiojant su sūnumi man itin piktai pasakė: „Kodėl jūs išvis einate iš namų?“,“ – pasakojo organizacijos „Draugiški autizmui“ bei autistiškų suaugusiųjų bendruomen...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vėžio testai neišėjus iš namų

    „Dauguma gimdos kaklelio vėžio atvejų pasitaiko moterims, kurios reguliariai nesitikrino ir nebuvo tinkamai gydomos po to, kai gauti nenormalūs tyrimo rezultatai“, – kalbėjo JAV prevencinių paslaugų darbo grupės (UPSTF) pirmininkė Wanda Nicholson. Gimdos kaklelio vėžys išlieka viena mirtingiausių onkologinių ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ugnies gėlių nebeliks (?)
    Henrikas Vaitiekūnas Ugnies gėlių nebeliks (?)
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris