Ką per pavasario sesiją nuveikė Seimo nariai?

Evelina Machova, Greta Vanagienė
2020-07-06
Seimo pavasario sesija baigta. L.S. pasiteiravo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių, kurie šios sesijos darbai, jų nuomone, buvo svarbiausi. Atsakymai netikėti. Jei anksčiau buvo mėgstama pasigirti medikams pakeltais atlyginimais ar pagerintomis darbo sąlygomis, dabar gi seimūnai pasistengė, jog gydymo įstaigos be steigėjo leidimo galės pasistatyti... kavos aparatus. Na, o daugeliui svarbi gydymo įstaigų tinklo pertvarka keliasi į laiką po rinkimų.
Ką per pavasario sesiją nuveikė Seimo nariai?

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė:

- Darbų šios sesijos metu buvo išties nemažai, gaila tik, kad dalies nepavyko įgyvendinti. Tačiau tam bus laiko rudenį. Kaip vieną svarbiausių galėčiau įvardinti visų medicinos darbuotojų licencijavimą, kuris apims ir kineziterapeutus, ir masažuotojus, ir psichologus bei kitus specialistus.
Priimti sprendimai ir dėl gydymo įstaigų turto nuomos. Dabar gydymo įstaigos gali pačios pasistatyti kavos aparatus, o ne prašyti steigėjo leidimo. Taip pat įteisinome profesinę savanorystę. Paliatyvios slaugos įstaigose, hospisuose gydytojai, turintys licenciją, galės dalį laiko skirti neatlygintinai savanorystei. Daugelyje užsienio šalių tai buvo, o pas mus - dar ne.

Žinoma, šiek tiek pritrūko laiko užbaigti kai kuriuos pradėtus darbus. Tarkim, valstybinių vaistinių klausimas - kol kas tik pradėtas svarstymas. Prie šio kausimo tikiuosi grįšime rudenį. Dar vienas svarbus, bet neišspręstas klausimas - Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų jungimas. Kai kurių tų įstaigų funkcijos ir veiklos uždaviniai yra kone identiški. Problema, kad įstatymo paketas buvo išskaidytas į dvi dalis, aišku, vadovaujantis Statutu, tarp dviejų pagrindinių komitetų, kurių nuomonės šiais klausimais nesutampa.
Rudenį, manau, reikėtų grįžti ir prie dvigubo gydymo įstaigų pavaldumo klausimo. Pandemija parodė, jog gydymo įstaigoms svarbu, kad vienas steigėjų būtų būtent Sveikatos apsaugos ministerija. Matėme, jog kai kuriais atvejais gydymo įstaigų vadovai, kurie sunkiau tvarkėsi, tiesė ranką į ministeriją, reikalaudami aprūpinti reikiamomis apsaugos priemonėmis, nors jų steigėjas savivaldybė. Manau, kad dvigubas pavaldumas gydymo įstaigoms būtų tikrai naudingas.
Be abejo, šioje sesijoje koją pakišo ir darbas nuotoliniu būdu. Tai - galbūt šiuolaikiškas būdas, tačiau ne toks efektyvus kaip gyvi posėdžiai.
 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Raimundas Martinėlis:

- Kaip vieną svarbių darbų galėčiau įvardinti priimtus sprendimus dėl rezidentų etapinių kompetencijų praplėtimo. Įgiję tam tikras kompetencijas jie dabar galės dirbti kaip visaverčiai gydytojai rajoninėse ir regioninėse ligoninėse. Tai svarbu, nes pacientams regionuose pagerės paslaugų prieinamumas. Nemažai svarbių sprendimų buvo priimta keičiant Farmacijos įstatymą.
Valstybinių vaistinių steigimas, mano nuomone, visiškai netikslingas. Joms išlaikyti būtų naudojami Privalomojo sveikatos draudimo fondo pinigai, kurių, deja, šiandien nepakanka sveikatos priežiūros paslaugoms užtikrinti. Vaistinių tinklas šalyje yra pakankamai platus, rodos, du kartus didesnis nei kitose Europos Sąjungos šalyse. Todėl būtų netikslinga viešąsias sveikatos priežiūros įstaigas versti užsiimti tokia veikla.
 
Gerai, kad vyresni nei septyniasdešimt penkerių metų žmonės vaistus galės įsigyti be priemokų. Tik apmaudu, kad nepavyko priimti mano siūlytų pataisų dėl penkių procentų PVM ne tik vaistams, bet ir medicinos prietaisams.

Deja, per ketverius metus taip ir nepavyko išspręsti gydymo įstaigų tinklo optimizavimo. Rajoninės ligoninės nežino nei kas jų laukia, nei kuria kryptimi eiti. Manau, kad reikia plataus socialinio dialogo ir bendrų sprendimų paieškos, ko ši valdančioji dauguma nepadarė. Akivaizdu, kad šį klausimą teks spręsti jau po rinkimų.
 
- Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Aušrinė Armonaitė:

- Norėčiau išskirti esminį pavasario sesijos bruožą: globalios pandemijos akivaizdoje, kada Sveikatos reikalų komitete gan anksti apie tai pradėjome kalbėti ir iš opozicijos perspektyvos norėjome plačiau nagrinėti šį klausimą, mums buvo sakoma: rūpinkitės gripo epidemija, o ne koronavirusu. Tapo aišku, kad nesame pasiruošę ir net neturime priemonių aprūpinti gydymo įstaigas. Sveikatos reikalų komiteto veikla kaip ir Seimo apskritai buvo nutrūkusi, kas man atrodo neįtikėtina, kai turime milžinišką, istorinę sveikatos krizę. Nešaukti sprendimo priėmėjų į posėdžius buvo įspūdinga. Galima pagalvoti, kad paskelbus karantiną gali daryti ką nori.

 
Nustebimo, kad pasibaigus pandemijai „valstiečiai“ grįžo prie kai kurių senų idėjų, pavyzdžiui, valstybinės vaistinės, tabako draudimų ir panašiai. O juk buvo galima skirti daugiau dėmesio gydymo įstaigų veiklai. Kėlėme klausimus, kodėl sveikatos įstaigos dirba ne visa apimtimi, kokios pagalbos reikia medikams. O sveikatos įstaigų pertvarką matyčiau kaip pozityvų dalyką. Geriau turėti stiprias organizacijas, agentūras su resursais negu daug mažų silpnų su daug vadukų, kurie jaučiasi ypač svarbūs. Pasidžiaugti galiu, kad antradienį atšaukti pertekliniai draudimai smulkiam verslui prekiauti alkoholiu, tačiau tai - Seimo nuopelnas. Taip pat pažymėčiau, kad Sveikatos reikalų komitetas nepritarė ligoninių vaistinėms, tačiau šios idėjos vis tiek neatsisakyta.
 
- Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Jonas Liesys: 

- Džiugu, kad pavyko išspręsti tokius klausimus kaip Seimo kontrolė, kuri leido daugiau teikti žmonėms informacijos ir įvedė aiškumo dėl atlyginimų pakėlimo medicinos personalui. Priimtas įstatymas dėl rūkymo balkonuose taip pat, manau, svarbus. Džiugu, kad nepadarėme klaidos ir atmetėme valstybinių vaistinių įstatymų projektą - jis dabar skinasi kelią kitu kampu.
Taip pat gerai, kad Radiacinės saugos centro neprijungėme prie nacionalinio visuomenės centro. Astravo elektrinė yra čia pat, o mes tuo metu norime Radiacijos centrą sujungti su kažkuo kitu ir padaryti neaiškų darinį – atrodo nelogiška. Dabar, prieš rinkimus, yra pamąstymo laikotarpis, ką daryti toliau.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica