Klaipėdos regiono gyventojams – dar patogesnės kardiologijos paslaugos. Nuo balandžio širdies ritmo sutrikimų turintys pacientai jau gali pasinaudoti Klaipėdos jūrininkų ligoninėje teikiama kardiologijos dienos stacionaro paslauga, kurios privalumas – galimybė gauti reikiamą pagalbą vos per šešias valandas ir jau popiet keliauti namo.
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų skyriaus dienos stacionaro slaugytoja Daiva Mikulienė (sėdi), gydytojai kardiologai Gintarė Martinkutė ir Paulius Orda džiaugiasi, kad pacientams nuo šiol galima padėti kur kas greičiau.
Poreikį lėmė pacientų skaičius
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų skyriaus vedėja gydytoja kardiologė Roma Kavaliauskienė sako, jog sumanymas teikti dienos stacionaro paslaugas širdies ritmo sutrikimų turintiems pacientams buvo brandintas dvejus metus. Tokių paslaugų poreikį padiktavo didelis pacientų (iki 40 proc. gydomų skyriuje), kurie kreipėsi dėl širdies ritmo atkūrimo esant prieširdžių virpėjimui, skaičius.
„Esant nuolatiniam stacionarinių lovų trūkumui ieškota būdų, kaip suteikti kokybiškas paslaugas, valdyti pacientų srautus, užtikrinti savalaikį paslaugos suteikimą“, – pasakojo Širdies aritmijų skyriaus vedėja gydytoja kardiologė Roma Kavaliauskienė.
Todėl šių metų pradžioje Sveikatos apsaugos ministerijai išplėtus dienos stacionaro paslaugų aprašą, nuo balandžio 1-osios Klaipėdos jūrininkų ligoninėje ir buvo pradėta teikti kardiologijos dienos stacionaro paslauga širdies ritmo sutrikimų turintiems pacientams.
Prieš pradedant teikti šią paslaugą ligoninės Širdies aritmijų skyriuje atlikti ir tam tikri infrastruktūros atnaujinimai: įrengta dienos stacionaro stebėjimo palata su hemodinamikos stebėjimo, deguonies tiekimo įranga, taip pat galimybe atlikti ultragarsinį bei laboratorinius tyrimus.
Paslauga visokeriopai pasiteisino
Per pirmąjį mėnesį kardiologijos dienos stacionaro paslauga Klaipėdos jūrininkų ligoninėje jau suteikta 75 įvairaus amžiaus pacientams. Tiek Širdies aritmijų skyriaus vedėja, tiek jos kolegos sutaria, jog paslauga turi daugybę pranašumų. Jos teikimas visiškai pasiteisino – atsirado galimybė daug greičiau aptarnauti pacientus, nes pastariesiems nebereikia ilgai laukti eilėje.
„Jei ankščiau planiniam ritmo atkūrimui eilė stacionare buvo du mėnesiai, šiuo metu pacientus galime priimti jau per dvi savaites“, – teigia R.Kavaliauskienė.
„Pacientas reikalingą paslaugą gali gauti daug greičiau, kadangi jam nebereikia laukti bendroje eilėje, norint gultis į stacionarą. Dienos stacionaro paslaugai yra atskira nedidelė eilė“, – sako Širdies aritmijų skyriaus gydytoja kardiologė Ernesta Monkūnienė.
Ne tik trumpesnės eilės, bet ir greitesnis paciento aptarnavimas – dar viena gydytojų išskiriama teigiama kardiologijos dienos stacionaro paslaugos pusė. Jei įprastai tokio tipo paslauga užtrunka iki trijų dienų, dienos stacionare visos reikiamos procedūros pacientui atliekamos vos per pusdienį – per šešias valandas. Taip pacientai neatitraukiami nuo įprastos gyvenimo aplinkos ir, esant stabiliai būklei, vietoje ilgesnio gulėjimo ligoninėje jau popiet yra išleidžiami namo. Dėl to paslauga ypač patogi dirbantiems žmonėms.
„Tai, kas seniau kartais užtrukdavo iki trijų dienų, dabar yra atliekama tą pačią dieną. Greitesnis ir konkretesnis ištyrimas, greitesnė ir savalaikė priežiūra – manau, kad tokie yra šios paslaugos esminiai privalumai. Pacientas konsultuojamas, jam atkuriamas sinusinis širdies ritmas, numatoma ritmo palaikymo strategija, koreguojami vaistai, numatoma prognozė, apie kurią pacientas yra informuojamas“, – kalbėjo Širdies aritmijų skyriuje dirbantis gydytojas kardiologas Paulius Orda.
Mažiau nei viena diena ligoninėje – dėl šios priežasties, gydytojų teigimu, paslauga itin aktuali COVID-19 pandemijos metu. Taip sutrumpinamas paciento gydymo įstaigoje praleistas laikas, sumažinama kontaktų su užsikrėtusiais tikimybė, o kartu ir pati užsikrėtimo rizika.
„Pacientas gauna greitą ir efektyvią paslaugą, grįžta į įprastą gyvenimą, o stacionarizavimo laikas yra daug trumpesnis. Dėl to net ir esant
kovidui, tikimybė užsikrėsti ligoninėje yra menka, nes pacientas joje nepraleidžia nė paros“, – kolegoms antrina Širdies aritmijų skyriaus gydytojos kardiologės Gintarė Martinkutė, Liudmila Kaštanova ir Birutė Štulaitė.
Pasak gydytojų, kardiologijos dienos stacionaro paslauga taip pat leidžia ekonomiškiau panaudoti ligoninės lovas, šitaip atlaisvinant stacionaro vietų skaičių sunkesniems pacientams, kuriems reikalinga ilgesnė hospitalizacija.
Svarbu laikytis gydytojo nurodymų
Širdies ritmo sutrikimų turintį pacientą kardiologijos dienos stacionaro paslaugai siunčia šeimos gydytojas arba gydytojas kardiologas.
Gydytojai akcentuoja, jog prieš atvykdamas į ligoninę pacientas turi būti tinkamai pasiruošęs, todėl šiuo atveju svarbi ir jį siuntusio mediko priežiūra. Prieš gaudami kardiologijos dienos stacionaro paslaugą, pacientai turi ambulatoriškai pasiruošti planiniam širdies ritmo atkūrimui pagal nustatytai procedūrai keliamus reikalavimus.
Pirmiausia tris savaites būtina nepertraukiamai vartoti kraują skystinančius medikamentus, kartu nurodant, kokie vaistai ir kokomis dozėmis buvo naudoti. Tuo atveju, jei buvo vartojamas medikamentas orfarinas, būtina turėti trijų savaičių laikotarpiu kas 7 dienas atliktus kraujo krešumo tyrimus. Siekiant užtikrinti pacientų saugumą, prašoma turėti ir neigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą.
Kardiologijos dienos stacionaro paslaugos suteikimo dieną pacientas į gydymo įstaigą turi atvykti anksti ryte, prieš tai bent šešias valandas nieko nevalgęs ir nevartojęs jokių skysčių.
R.Kavaliauskienė sako, kad būtent dėl netinkamo pasiruošimo per pirmą mėnesį paslauga nebuvo suteikta maždaug ketvirtadaliui besikreipusių pacientų. Jiems dėl jų pačių saugumo gydytojai suteikdavo atitinkamas rekomendacijas kaip teisingai pasiruošti ritmo atkūrimui ir išleisdavo namo.
„Kaip parodė paskutinio mėnesio praktika, pasiruošimas paslaugai reikalauja didelio paciento ir jį siunčiančio gydytojo sąmoningumo. Tik tvarkinga medicininė dokumentacija, atlikti reikiami tyrimai bei gydytojų nurodymų vykdymas leidžia operatyviai organizuoti kardiologijos dienos stacionaro paslaugos teikimą“, – teigia Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų skyriaus vedėja.
Dienos stacionaro paslaugos teikimo metu pacientui siūloma planinė medikamentinė ir elektrinė kardioversijos. Gydytojas kardiologas pirmiausia konsultuoja bei užrašo elektrokardiogramos duomenis. Taip pat įvertinami ambulatoriškai atlikti kraujo tyrimai (bendras kraujo tyrimas, kraujo serumo elektrolitų tyrimas, kreatininas, gliukozė, INR).
Pagal poreikį pacientui gali būti skiriamos ir kitos procedūros: intraveninė antiaritminių preparatų infuzija arba peroralinių antiaritminiai preparatai, ta pati procedūra kartu su elektrine kardioversija (su sedacija) arba tik elektrinė kardioversija su sedacija.
Po sinusinio širdies ritmo atkūrimo pacientų būklė hemodinamikos įranga stebima bent keturias valandas.
Esant stabiliai būklei, pacientas vos po šešių valandų nuo procedūros pradžios išleidžiamas į namus. Iškilus tolesnio stacionarinio gydymo poreikiui jis gali būti stacionarizuotas į Širdies aritmijų skyrių. Jei reikalingas ambulatorinis stebėjimas, pacientas gali būti nukreipiamas į Klaipėdos jūrininkų ligoninės Ambulatorinį konsultacinį skyrių planinei kardiologo konsultacijai.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: