Įtarimai jų adresu papiktino odontologus

Sima Kazarian
2022-09-02
Stiprus odontologų bendruomenės pasipriešinimas reikalavimui pasirašyti sutartį su Registrų centru dėl naudojimosi e.sveikata viešojoje erdvėje pasėjo diskusijas: galbūt už dangstymosi šios sistemos trūkumais slypi žemiškesnės priežastys ir šio sektoriaus atstovai tiesiog vengia skaidrinti veiklą. Tai kategoriškai neigia Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė ir tvirtina, jog minėti įtarimai skaldo medikų bendruomenę.
Įtarimai jų adresu papiktino odontologus
Kol odontologai piestu stoja prieš e.sveikatą, viešojoje erdvėje sklinda kalbos, esą tikroji to priežastis – nenoras mokėti mokesčius. Odontologų rūmų atstovai tai kategoriškai neigia.

Dalis jau vykdo nurodymą
Nuo rugsėjo įsigaliojančios įstatymo pataisos numato, kad šalyje veikiančios gydymo įstaigos turi naudotis e.sveikatos sistema, priešingu atveju, gali būti stabdomos jų veiklos licencijos. Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė jau anksčiau BNS teigė, kad su tokiu reikalavimu bendruomenė nesutinka ir dėl įstatymuose numatytų sankcijų svarsto poziciją ginti teismuose. Tačiau Odontologų rūmai narius informuoja, kad vis dėlto įstatymas neatšauktas, todėl jį reikia vykdyti.
 
SAM duomenimis, sutartis jau turi daugiau nei pusė odontologijos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų iš daugiau nei 2 tūkst. Dalis neturinčių jau tvarko dokumentus.
 

„Mes jungsimės, nėra kad atsisako odontologai tai daryti. Gerbiame įstatymą – tai viena, kita – neturime kitos išeities, nes yra sugalvota represinių priemonių, kaip mus nubausti. Mes tik klausiame, kodėl per tiek metų nieko nepadaryta, kad e.sveikata būtų pritaikyta odontologijai?“ – aiškino Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė.

 

Ji teigia, kad odontologija viena labiausiai skaitmenizuotų sričių medicinoje, todėl naudojimasis gerai veikiančia e.sveikata nekeltų jokių problemų. „Nesakome, kad reikia likti prie kortelės. Mokame naudotis technologijomis – yra skaitmeniniai atspaudai, skaitmeniniu būdu gaminami protezai, technologijos mums nesvetimos. Suprantame, kad turi būti e.sveikata ir net Europos e.sveikata, to neišvengsi. Bet esmė, kad reikia ją diegti civilizuotai, bendradarbiaujant su bendruomene, o ne nieko nedaryti ir staiga – kirsti“, – piktinosi tarybos priminkė. 
 
SAM teigia, kad odontologai e.sveikatos sistema galėjo pradėti naudotis dar 2018 metais ir per tą laiką teikti pastabas, bet V.Brukienė BNS ginčijo: „Iš Odontologų rūmų visą laiką buvo siūlymai susitikti su Estijos atstovais, kurie 10 metų turi tobulą e.sveikatą. Visą laiką ministerija mus ignoruodavo. Ypač praėjusios Vyriausybės kabinetas.“
 
Lipduko į e.sveikatą neįklijuosi
Anot Odontologų rūmų tarybos pirmininkės, e.sveikatoje trūksta tam tikrų dalių, kurias pagal patvirtintą ministro formą odontologas paciento apsilankymo metu turi užpildyti. „Jos nėra skaitmenizuotos. Šią savaitę buvo diskusija su Registrų centru, su SAM atstovais ir jie tą pripažino“, – kalbėjo medikė.
 
Paprašyta patikslinti, ji teigė, kad į e.sveikatą neina suvesti rentgeno nuotraukų, dantų formulės, pacientas negali pasirašyti e.sveikatoje dėl intervencijų. „Pagal higienos taisyklių reikalavimus, reikia klijuoti sterilizacijos lipdukus, o į e.sveikatą lipduko neįklijuosi, reikia popierinės kortelės. Taip pat neatnaujinta ligų klasifikacijos sistema, kurią naudoja Lietuva e.sveikatoje. Diagnozę reikia rinktis tik iš tena. Vadinasi, turėdami „Porsche“ automobilį naudojamės zaporožiečiu. Dalis ligų dingsta, įvardijamos kitos ligos“, – aiškino V.Brukienė.
 
Ministerija pabrėžia, kad į e. sveikatą galima suvesti visus bazinius duomenis, į ką ji ir orientuota. „Sistemos tikslas yra kaupti apie pacientą tik svarbiausią informaciją – apie diagnozes, vartojamus vaistus, atliktus tyrimus ir kt. Specifinę, su konkrečia medicinos sritimi susijusią informaciją sveikatos priežiūros specialistai tvarko savo vidinėse informacinėse sistemose“, – paaiškino SAM ir paragino odontologijos klinikas jungtis prie e. sveikatos sistemos ir ją išbandyti.
 
Neigia, kad šuo pakastas mokesčiuose

Kol odontologai stoja piestu prieš e.sveikatą, viešojoje erdvėje sklinda kalbos, esą tikroji to priežastis – nenoras mokėti mokesčius. V.Brukienė tai kategoriškai neigia: „Nustebino kaltinimas, kad odontologai nenori jungtis prie e. sveikatos, nes vengia mokėti mokesčius. Tokias kalbas vertiname blogai ir manome, kad šiais komentarais tiesiog dangstoma tai, kas nepadaryta pačios Sveikatos apsaugos ministerijos tobulinant e.sveikatos veikimą. Tokia pozicija ne tik skaldo medikų bendruomenę, bet ir didina prarają tarp medikų ir ministerijos. Geriausia gynyba – puolimas, ko gero ši taktika dabar ir panaudota.“
 
Paklausus, ar ministerija yra apie tai užsiminusi tiesiogiai, V.Brukienė teigė, kad tai galima įskaityti tarp eilučių: „LNK žinių reportaže kalbėjo ir Mokesčių inspekcijos atstovas, kuris teigė, kad odontologai slepia mokesčius, ministro patarėja tvirtino, kad e.sveikata išskaidrins odontologijos sektorių.“
 
Paklausta, ar iš principo neigia, kad tarp odontologų gajus mokesčių slėpimas, V.Brukienė sakė, kad nėra šimtu procentų skaidraus sektoriaus. „Rizikingų sektorių daug daugiau, nei kad viena odontologija. Bet kur rasime ir sąžiningai dirbančių, ir ne. Tačiau paklauskite VMI – mūsų sektorius skaidrėja kasmet, mokesčių surinkimas gerėja. Tai nuopelnas gražaus bendradarbiavimo su VMI, su kurios atstovais rengėme susitikimus“, – pasakojo V.Brukienė.
 

Į popierinių raštų laikus negrįžtų
Bet vis tiek ne visos privačios įstaigos supranta, kodėl odontologai taip jautriai reaguoja į raginimą jungtis prie e.sveikatos. UAB Šakių sveikatos klinika vadovė Laima Starkauskienė viešojoje erdvėje girdėjo, kad kolegos priešinasi šiai naujovei, tačiau drąsina, kad baimintis nėra ko. „Kaip aš vertinu e.sveikatą? Tik teigiamai! Jau kuris laikas ja naudojamės ir tai daug geriau, palyginti su laikais, kai būdavo rašinėjami popieriniai raštai, – tvirtino klinikos vadovė. – Svarbu, kad konsultuojantys specialistai iš tiesų ir sukeltų visą informaciją į e.sveikatą. Tuomet neliktų tų neįskaitomų, neaiškių raštų, o visi paciento duomenys būtų randami patogiai vienoje vietoje.“
 
Ji prisimena, kad dar prieš kurį laiką buvo gaji tendencija, kai didesnių gydymo įstaigų medikai užuot suvedę duomenis į e.sveikatą duodavo raštą pacientui į rankas. Kartais pacientas tą raštą atnešdavo, kartais ne.
 
„Matote, e.sveikata yra toks bendrinis reikalas. Tiesa, yra kiek nepatogumo, kai įeini į ją pačią, tuomet kartais sudėtinga rasti informaciją, tenka laukti. Tačiau mes jungiamės per integruotą su e.sveikata FOXUS sistemą ir nepatogumų nepatiriame,. Tiesa, reikia papildomai sumokėti, tačiau tai nesukelia didesnių problemų, kiek žinau, ją naudoja ir daugiau kolegų aplink. Buvau maloniai nustebusi, kai kilus nesklandumui kreipiausi ir trikdis buvo bematant pašalintas“, – teigiamą patirtį išsakė pašnekovė.
 
Tačiau Odontologų rūmų tarybos pirmininkė V.Brukienė turi savo nuomonę: „Jei valstybė daro jungimąsi prie e.sveikatos privalomą, ji turi arba sistemą sutvarkyti, arba klinikoms kompensuoti kitų sistemų įsigijimą. Kodėl už tai, kas nesutvarkyta valstybės, turi mokėti privatus sektorius iš savo kišenės?“
 
Registrų centras sutinka, kad Lietuvos e. sveikatos sistema dėl plataus naudojimo masto bei didelio integracijų skaičiaus susiduria su greitaveikos iššūkiais, tačiau įstaiga nuolat vykdo sistemos duomenų bazės optimizavimo ir greitaveikos didinimo darbus. Taip pat šiuo metu kartu su SAM vykdomas iš ES struktūrinių fondų lėšų finansuojamas projektas, kuriuo numatoma gerinti sistemos greitaveiką, modernizuoti duomenų bazę.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris