Įtarimai jų adresu papiktino odontologus

Sima Kazarian
2022-09-02
Stiprus odontologų bendruomenės pasipriešinimas reikalavimui pasirašyti sutartį su Registrų centru dėl naudojimosi e.sveikata viešojoje erdvėje pasėjo diskusijas: galbūt už dangstymosi šios sistemos trūkumais slypi žemiškesnės priežastys ir šio sektoriaus atstovai tiesiog vengia skaidrinti veiklą. Tai kategoriškai neigia Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė ir tvirtina, jog minėti įtarimai skaldo medikų bendruomenę.
Įtarimai jų adresu papiktino odontologus
Kol odontologai piestu stoja prieš e.sveikatą, viešojoje erdvėje sklinda kalbos, esą tikroji to priežastis – nenoras mokėti mokesčius. Odontologų rūmų atstovai tai kategoriškai neigia.

Dalis jau vykdo nurodymą
Nuo rugsėjo įsigaliojančios įstatymo pataisos numato, kad šalyje veikiančios gydymo įstaigos turi naudotis e.sveikatos sistema, priešingu atveju, gali būti stabdomos jų veiklos licencijos. Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė jau anksčiau BNS teigė, kad su tokiu reikalavimu bendruomenė nesutinka ir dėl įstatymuose numatytų sankcijų svarsto poziciją ginti teismuose. Tačiau Odontologų rūmai narius informuoja, kad vis dėlto įstatymas neatšauktas, todėl jį reikia vykdyti.
 
SAM duomenimis, sutartis jau turi daugiau nei pusė odontologijos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų iš daugiau nei 2 tūkst. Dalis neturinčių jau tvarko dokumentus.
 

„Mes jungsimės, nėra kad atsisako odontologai tai daryti. Gerbiame įstatymą – tai viena, kita – neturime kitos išeities, nes yra sugalvota represinių priemonių, kaip mus nubausti. Mes tik klausiame, kodėl per tiek metų nieko nepadaryta, kad e.sveikata būtų pritaikyta odontologijai?“ – aiškino Odontologų rūmų tarybos pirmininkė Vilma Brukienė.

 

Ji teigia, kad odontologija viena labiausiai skaitmenizuotų sričių medicinoje, todėl naudojimasis gerai veikiančia e.sveikata nekeltų jokių problemų. „Nesakome, kad reikia likti prie kortelės. Mokame naudotis technologijomis – yra skaitmeniniai atspaudai, skaitmeniniu būdu gaminami protezai, technologijos mums nesvetimos. Suprantame, kad turi būti e.sveikata ir net Europos e.sveikata, to neišvengsi. Bet esmė, kad reikia ją diegti civilizuotai, bendradarbiaujant su bendruomene, o ne nieko nedaryti ir staiga – kirsti“, – piktinosi tarybos priminkė. 
 
SAM teigia, kad odontologai e.sveikatos sistema galėjo pradėti naudotis dar 2018 metais ir per tą laiką teikti pastabas, bet V.Brukienė BNS ginčijo: „Iš Odontologų rūmų visą laiką buvo siūlymai susitikti su Estijos atstovais, kurie 10 metų turi tobulą e.sveikatą. Visą laiką ministerija mus ignoruodavo. Ypač praėjusios Vyriausybės kabinetas.“
 
Lipduko į e.sveikatą neįklijuosi
Anot Odontologų rūmų tarybos pirmininkės, e.sveikatoje trūksta tam tikrų dalių, kurias pagal patvirtintą ministro formą odontologas paciento apsilankymo metu turi užpildyti. „Jos nėra skaitmenizuotos. Šią savaitę buvo diskusija su Registrų centru, su SAM atstovais ir jie tą pripažino“, – kalbėjo medikė.
 
Paprašyta patikslinti, ji teigė, kad į e.sveikatą neina suvesti rentgeno nuotraukų, dantų formulės, pacientas negali pasirašyti e.sveikatoje dėl intervencijų. „Pagal higienos taisyklių reikalavimus, reikia klijuoti sterilizacijos lipdukus, o į e.sveikatą lipduko neįklijuosi, reikia popierinės kortelės. Taip pat neatnaujinta ligų klasifikacijos sistema, kurią naudoja Lietuva e.sveikatoje. Diagnozę reikia rinktis tik iš tena. Vadinasi, turėdami „Porsche“ automobilį naudojamės zaporožiečiu. Dalis ligų dingsta, įvardijamos kitos ligos“, – aiškino V.Brukienė.
 
Ministerija pabrėžia, kad į e. sveikatą galima suvesti visus bazinius duomenis, į ką ji ir orientuota. „Sistemos tikslas yra kaupti apie pacientą tik svarbiausią informaciją – apie diagnozes, vartojamus vaistus, atliktus tyrimus ir kt. Specifinę, su konkrečia medicinos sritimi susijusią informaciją sveikatos priežiūros specialistai tvarko savo vidinėse informacinėse sistemose“, – paaiškino SAM ir paragino odontologijos klinikas jungtis prie e. sveikatos sistemos ir ją išbandyti.
 
Neigia, kad šuo pakastas mokesčiuose

Kol odontologai stoja piestu prieš e.sveikatą, viešojoje erdvėje sklinda kalbos, esą tikroji to priežastis – nenoras mokėti mokesčius. V.Brukienė tai kategoriškai neigia: „Nustebino kaltinimas, kad odontologai nenori jungtis prie e. sveikatos, nes vengia mokėti mokesčius. Tokias kalbas vertiname blogai ir manome, kad šiais komentarais tiesiog dangstoma tai, kas nepadaryta pačios Sveikatos apsaugos ministerijos tobulinant e.sveikatos veikimą. Tokia pozicija ne tik skaldo medikų bendruomenę, bet ir didina prarają tarp medikų ir ministerijos. Geriausia gynyba – puolimas, ko gero ši taktika dabar ir panaudota.“
 
Paklausus, ar ministerija yra apie tai užsiminusi tiesiogiai, V.Brukienė teigė, kad tai galima įskaityti tarp eilučių: „LNK žinių reportaže kalbėjo ir Mokesčių inspekcijos atstovas, kuris teigė, kad odontologai slepia mokesčius, ministro patarėja tvirtino, kad e.sveikata išskaidrins odontologijos sektorių.“
 
Paklausta, ar iš principo neigia, kad tarp odontologų gajus mokesčių slėpimas, V.Brukienė sakė, kad nėra šimtu procentų skaidraus sektoriaus. „Rizikingų sektorių daug daugiau, nei kad viena odontologija. Bet kur rasime ir sąžiningai dirbančių, ir ne. Tačiau paklauskite VMI – mūsų sektorius skaidrėja kasmet, mokesčių surinkimas gerėja. Tai nuopelnas gražaus bendradarbiavimo su VMI, su kurios atstovais rengėme susitikimus“, – pasakojo V.Brukienė.
 

Į popierinių raštų laikus negrįžtų
Bet vis tiek ne visos privačios įstaigos supranta, kodėl odontologai taip jautriai reaguoja į raginimą jungtis prie e.sveikatos. UAB Šakių sveikatos klinika vadovė Laima Starkauskienė viešojoje erdvėje girdėjo, kad kolegos priešinasi šiai naujovei, tačiau drąsina, kad baimintis nėra ko. „Kaip aš vertinu e.sveikatą? Tik teigiamai! Jau kuris laikas ja naudojamės ir tai daug geriau, palyginti su laikais, kai būdavo rašinėjami popieriniai raštai, – tvirtino klinikos vadovė. – Svarbu, kad konsultuojantys specialistai iš tiesų ir sukeltų visą informaciją į e.sveikatą. Tuomet neliktų tų neįskaitomų, neaiškių raštų, o visi paciento duomenys būtų randami patogiai vienoje vietoje.“
 
Ji prisimena, kad dar prieš kurį laiką buvo gaji tendencija, kai didesnių gydymo įstaigų medikai užuot suvedę duomenis į e.sveikatą duodavo raštą pacientui į rankas. Kartais pacientas tą raštą atnešdavo, kartais ne.
 
„Matote, e.sveikata yra toks bendrinis reikalas. Tiesa, yra kiek nepatogumo, kai įeini į ją pačią, tuomet kartais sudėtinga rasti informaciją, tenka laukti. Tačiau mes jungiamės per integruotą su e.sveikata FOXUS sistemą ir nepatogumų nepatiriame,. Tiesa, reikia papildomai sumokėti, tačiau tai nesukelia didesnių problemų, kiek žinau, ją naudoja ir daugiau kolegų aplink. Buvau maloniai nustebusi, kai kilus nesklandumui kreipiausi ir trikdis buvo bematant pašalintas“, – teigiamą patirtį išsakė pašnekovė.
 
Tačiau Odontologų rūmų tarybos pirmininkė V.Brukienė turi savo nuomonę: „Jei valstybė daro jungimąsi prie e.sveikatos privalomą, ji turi arba sistemą sutvarkyti, arba klinikoms kompensuoti kitų sistemų įsigijimą. Kodėl už tai, kas nesutvarkyta valstybės, turi mokėti privatus sektorius iš savo kišenės?“
 
Registrų centras sutinka, kad Lietuvos e. sveikatos sistema dėl plataus naudojimo masto bei didelio integracijų skaičiaus susiduria su greitaveikos iššūkiais, tačiau įstaiga nuolat vykdo sistemos duomenų bazės optimizavimo ir greitaveikos didinimo darbus. Taip pat šiuo metu kartu su SAM vykdomas iš ES struktūrinių fondų lėšų finansuojamas projektas, kuriuo numatoma gerinti sistemos greitaveiką, modernizuoti duomenų bazę.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

  Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris