Įpykdė šeimos gydytojus: gaudysim konsultantus?

Deimantė Gruodė
2021-10-11
„Kada mums skambinti konsultantams – gal naktį, po darbo“, – piktinasi šeimos gydytojai, išgirdę apie naują Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užmojį keisti patekimo tvarką pas specialistus konsultantus. Su pastaruoju pirmiausiai turėtų susisiekti šeimos gydytojas ir pasikonsultuoti kiekvienu atveju. Savo ruožtu pacientai baiminasi, jog siuntimas pas specialistą prilygs kone laimingam loterijos bilietui.
Įpykdė šeimos gydytojus: gaudysim konsultantus?
Naujas Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymas keisti pacientų patekimo tvarką pas specialistus konsultantus papiktino šeimos gydytojus.

Skambučiams neturi laiko
Naujas ministerijos siūlymas papiktino šeimos gydytojus.

„Jei per dieną išrašau maždaug penkis aštuonis siuntimus, kartais dešimt, vadinasi, tiek kartų turėčiau paskambinti gydytojui specialistui. Tad kada man jam skambinti, jei aš ir taip turiu priimti penkiasdešimt pacientų per dieną? Gal skambinti naktį, po darbo? Juolab kad po jo, perskambinu pacientams ir klausiu, kokios pagalbos reikėjo, nes matau praleistus skambučius“, – sako Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė, šeimos gydytoja Toma Kundrotė.

 
Savo ruožtu SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė žurnalistams vienoje laidoje dėstė, kad siuntimas tai – gydytojo konsultacija gydytojui. Pasak jos, kartais pacientui nebūtina vykti pas specialistą: šeimos gydytojas, turėdamas visus sveikatos duomenis e. sveikatoje, nuotoliniu būdu gali konsultuotis su gydytoju specialistu ir kartu priimti geriausią sprendimą, ar pacientui reikia kontaktinės konsultacijos, ar ne. SAM atstovė taip pat pridūrė, jog šiemet yra gerinami elektroninės sveikatos funkcionalumai, idant šeimos gydytojai galėtų tokia galimybe pasinaudoti.
 

Tokie argumentai neįtikina šeimos gydytojų. Pasak T.Kundrotės, tai yra palengvinimas pacientui, kuris tuomet gali neiti pas specialistą, nes gydytojai tarpusavyje viską suderina. Tačiau šeimos gydytojui smarkiai išauga krūvis, o ir specialistui konsultuoti pacientą, šio nemačius, būtų sudėtinga.
 
Medikė svarsto, jog šis siūlymas nusižiūrėtas iš Švedijos, kur veikia panašus modelis. Tačiau ten šeimos gydytojai, sako ji, visų pirma nėra taip apkrauti darbu kaip Lietuvoje. O ką jau kalbėti apie lietuviškosios e. sveikatos nuolatinius trikdžius...
„Viena mano kolegė, dirbusi Švedijoje, pasakojo, jog ten šeimos gydytojas priima dešimt dvylika pacientų per aštuonias darbo valandas. Tai nėra tas pats, kaip pas mus, kuomet tenka per tą patį laiką apžiūrėti ir penkiasdešimt pacientų.
 
Jeigu ministerija daugiau neturi ką veikti, tik tokias nesąmones galvoti, tegul užsiima naudingesniais dalykais, pavyzdžiui, tegul patys skambina specialistams, jeigu jiems atrodo, kad tai yra svarbu ir reikalinga“, – piktinosi T.Kondrotė, neneigdama, jog kartais šeimos gydytojams visgi naudinga pasikonsultuoti su specialistais.
 
Prašo daugiau laisvės
„Tokios konsultacijos neturi būti taikomos absoliučiai visoms situacijoms. Bet tam tikrais atvejais, kuomet reikia pasitarti dėl gydymo, turint vienokius ar kitokius tyrimo rezultatus, galbūt ir būtų tikslinga. Svarbiausia, kad būtų lanksčiai žiūrima ir šeimos gydytojui leidžiama nutarti, kada pakanka tik pasikonsultuoti, o kada yra būtinybė pacientą siųsti pas specialistą“, – sako Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė ir šeimos gydytoja Asta Sivolovienė.
 
Pasak įstaigos vadovės, jeigu tokia tvarka būtų priimta, be abejo, šeimos gydytojams smarkiai išaugtų krūvis, o ir pacientų lūkesčiai ne visuomet būtų patenkinami.
 
Ramstis – pagalbinis personalas

„Toks modelis tikrai ne naujas. Kiek man teko važinėti po įvairias pasaulio šalis stebint, kaip dirba šeimos gydytojai, mačiau, kad jis yra taikomas Skandinavijoje. Ten šeimos gydytojas pasitelkia konkrečiai žinomus specialistus, šiems skambina ir, paaiškinęs, su kokiomis sveikatos problemomis susiduria pacientas, tariasi, ar reikia jį siųsti pas antro lygio specialistą, ar užtenka pakoreguoti gydymą“, – tokį būdą giria Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius Kalibatas.

 

Visgi, profesorius priduria, jog tokį modelį taikant Lietuvoje yra kita medalio pusė. Svarbu įvertinti tai, jog mūsų šeimos gydytojų darbo krūvis itin didelis, jie dažnai sėdi valandą kitą netgi po darbo. Ypač dabar šeimos gydytojai stengiasi kompensuoti tai, kas nebuvo padaryta karantino metu: masė neapžiūrėtų ligonių, neatliktų tyrimų, konsultacijų, nevykdytos prevencinės programos...
 
„Jei šeimos gydytojas, susidūręs su probleminiu atveju, dar turėtų susisiekti su konsultantu, klausimas, ar šis kels ragelį. Galbūt konsultantas tuo metu irgi užsiėmęs. Dar vienas klausimas: ar šeimos gydytojas skambins tiesiogiai į konsultanto kabinetą, ar su juo bus sujungtas registratūros? O gal bus nustatytos fiksuotos valandos, kada konsultantas laukia skambučio iš šeimos gydytojo? Pastarasis skambinti konsultantui tarsi turėtų paciento vizito metu, nes turi pasakyti žmogui, ar šiam reikės keliauti pas konsultantą, o gal atlikti kokius nors papildomus tyrimus.
 
Tačiau jeigu būtų nustatytos fiksuotos valandos, tuomet įsivaizduokite, konsultantas pasako, kad reikia atlikti papildomus tyrimus arba atvykti tiesiai pas jį, bet pacientas jau būna išėjęs. Vadinasi, jo irgi reikėtų ieškoti telefonu“, – daug maišaties įžvelgia J.Kalibatas.
Profesorius nežino, kaip viskas būtų techniškai išspręsta, kad ir šeimos gydytojui, ir konsultantui būtų patogu.

 
„Žiūrėjau, kaip dirba Skandinavijos šeimos gydytojai, kaip dirba jų pirminiai sveikatos priežiūros centrai, – ten yra masė pagalbinio personalo. Kai šeimos gydytojas perima pacientą, personalas, būtent registratorės, skambina konsultantams, susitaria, kurią dieną ir valandą ateiti pas konsultantą ir visą informaciją perduoda pacientui.
 
Problema ta, kad tiek šeimos gydytojų, tiek specialistų darbo krūviai dideli. Tad man sunku įsivaizduoti, kaip šis sumanymas būtų įgyvendintas techniškai, jei gydytojas didelę laiko dalį dar turės skirti skambučiams ir konsultacijoms su specialistais dėl vieno ar kito paciento“, – sako J.Kalibatas.

 
Komentaras
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius:

- Manau, kad šeimos gydytojams turėtų būti suteikta teisė tai daryti, bet ne priverstinai. Priešingu atveju, gydymo įstaigose bus dar daugiau eilių. Turėtų būti įteisintas dviejų tipų konsultavimas: kada šeimos gydytojas kreipiasi į gydytoją specialistą ir kada šeimos gydytojas siunčia pacientą tiesiogiai pas specialistą. Tikrai yra daugybė aplinkybių, kuomet to prireikia, ir labai greitai. Tiesiog laiko sąnaudos bus didesnės, jeigu privalomai šeimos gydytojas pirmiausia turės konsultuotis su specialistu ir tik po to galės pas jį siųsti pacientą. Kas apmokės papildomų konsultacijų srautą? Tad, kad turėtų būti sudaryta tokia galimybė, sutinku, bet tikrai neturėtų būti prievolė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

   Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

   Praėjusią savaitę Nacionaliniame vėžio institute (NVI) įvyko Krūties vėžio dienai skirtas pacientų forumas. Ir, nors iš esm...
   Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

   Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

   Vilniaus rajone gyvenanti Algimanta prieš trejus metus pradėjo nesuvokti, kas su ja vyksta. Moterį pradėjo kamuoti kardiolo...

   Budinti vaistinė


   Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

   Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

   Nuotolinės vaistinės, kuriose būtų galima įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų, galėtų pradėti veikti kitų metų pavasarį, sako...
   Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

   Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

   Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar ne...

   Sveika šeima


   Vitaminas D lietuviškai žiemai

   Apie vitaminą D kalbama pastaruoju metu išties nemažai ir dauguma tautiečių numano, kad greičiausiai jo trūksta. Juk žmogaus organizmas vitaminą D sukuria veikiamas saulės spindulių, tačiau žiemą, o ir rudens pabaigoje bei pavasario pradžioje, saulutė mus savo spinduliais džiugina ne per dažniausiai.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Indija skęsta šiukšlėse

   Remiantis prieš dešimtmetį atliktu Indijos taršos reguliuotojo tyrimu, sąvartynų šiukšlių gaisrai į miesto orą išskyrė 11 proc. visų kietųjų dalelių, kurios yra pagrindinė miesto oro taršos priežastis. Delyje įsikūrusio mokslinių tyrimų centro (CSE) pernai metų duomenimis, šalyje yra 3159 sąvartynai, kuriuose – 800 mln. tonų š...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Gatvės bomžai
   Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
   Kodėl stintos kvepia agurkais?
   Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
   Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
   Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

   Naujas numeris   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica