Intrigos nebeliko. Tai – Kaunas

Sima Kazarian
2022-11-24
Jau kurį laiką neblėso intriga, kur galiausiai įsikurs Greitosios medicinos pagalbos (GMP) būstinė centralizavus tinklą. Daugelis neabejojo, kad tokia vieta bus pasirinkta Kauno miesto GMP stotis – viena didžiausių ir moderniausių Lietuvoje. Ir iš tiesų: Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo Vyriausybei, kad GMP tarnybos centrinė būstinė, vienijanti penkis regioninius padalinius, būtų Laikinojoje sostinėje.
Intrigos nebeliko. Tai – Kaunas
Nuo kitų metų liepos ketinama užbaigti GMP tinklo centralizavimą. SAM tikisi, kad Vyriausybė pritars minčiai, jog centrinė GMP tarnybos būstinei tinkamiausia vieta yra Kaunas, kurios penki padaliniai veiktų Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regionuose.

Ministras net neabejoja
Nuo kitų metų liepos ketinama užbaigti GMP tinklo centralizavimą. SAM tikisi, kad Vyriausybė pritars minčiai, jog centrinė GMP tarnybos būstinei tinkamiausia vieta yra Kaunas, kurios penki padaliniai veiktų Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regionuose.
 
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, jau turima aiški vizija, kokia turėtų būti naujos GMP tarnybos struktūra ir jos valdymas. „Džiaugiuosi, kad Lietuvoje turime lyderių, kuriems ramu patikėti tokios gyvybiškai svarbios struktūros kaip GMP tarnyba valdymą ir veiklos koordinavimą nacionaliniu mastu. ...Tai ne tik paspartins GMP reformą, tačiau ir leis į regionus perkelti gerąją patirtį, nes Kauno GMP – viena moderniausių šalyje“, – sako A.Dulkys.

 
Šiuo metu Lietuvoje veikia 16 GMP paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų, kurių savininkų (dalininkų) teises ir pareigas šiuo metu įgyvendina savivaldybių tarybos, 30 gydymo įstaigų, kuriose GMP paslaugas teikia struktūriniai padaliniai ir 2 privačios GMP paslaugas teikiančios įmonės.
 
Svarbu, kad savarankiškai veikiančios GMP stotys būtų prijungtos prie Kauno, todėl SAM ragina dar nepriėmusias sprendimo Klaipėdos, Vilniaus miesto, Jonavos bei Alytaus rajono savivaldybių tarybas nedelsiant perduoti savininko funkcijas ir turtą valstybei, kad GMP tarnyba galėtų sėkmingai funkcionuoti ir būti finansuojama iš PSDF visa apimtimi. Sujungtai GMP tarnybai bus skirtos Europos Sąjungos investicijos: 41,15 mln. eurų infrastruktūrai atnaujinti (įskaitant naujus GMP automobilius su modernia įranga), apie 7 mln. eurų – skaitmenizavimui ir darbuotojų kvalifikacijai tobulinti.
 
Laukia rimtas darbas
Kauno miesto GMP stoties direktorius Nerijus Mikelionis mano, kad komentuoti šią žinią būtų tikslinga tuo atveju, jei Vyriausybė pritartų SAM siūlymui ir tai būtų ne projektas, o faktas. Visgi paprašytas trumpai atspindėti akimirkos nuotaikas teigė, kad jos apima džiugesį ir atsakomybę.
 
Kada įstaiga sužinojo, kad būtent jai SAM numato pagrindinį vaidmenį GMP pertvarkoje? Anot pašnekovo, ši žinia jiems buvo naujiena, pasiekusi tik pasirodžius projektui. „Suprantama, iki tol buvo daug pokalbių su ministerija, svarstyti įvairiausi variantai. Tai nestebina – taip ir turi vykti tokio lygio procesas“, – paaiškino stoties direktorius.
 

„Norisi pasidžiaugti dėl kolektyvo: tik jo dėka mūsų įstaigai suteiktas toks įvertinimas. Žmonėms jis yra malonus. Tačiau džiaugsmas ir pasididžiavimas yra tik akimirka, kuri pranyksta, atėjus suvokimui apie tokio sprendimo atsakomybės naštą“, – pabrėžė Kauno miesto GMP stoties direktorius Nerijus Mikelionis.

 

„Visi norime greitosios, kuri teiktų tinkamą pagalbą tinkamu laiku ir tinkamam pacientui. Mąstant apie būsimus GMP tikslus, viskas ir turėtų suktis apie šias tris frazes, į tai turėtų būti nukreipti visi veiksmai. Kas bebūtų centras – mes, ar kita stotis – laukia rimtas darbas, – konstatavo direktorius ir pridūrė, kad vien juridine prasme nėra paprasta sujungti šešiolika savarankiškų ir trisdešimt pirminės asmens sveikatos priežiūros centrams priklausančių stočių. – Nekalbant apie praktinius dalykus, kadangi įstaiga pasklidusi visoje Lietuvoje, tačiau centralizacija turi įvykti sklandžiai – žmonės liepos pirmą dieną turi išvykti į darbą taip pat kaip birželio pirmą. Sąlygos darbuotojams turi ne tik kad neblogėti, bet ir keistis į gerąją pusę. Tai viena svarbiausių užduočių, teksianti būsimai GMP būstinei.“
 
Vilnius: „Kodėl turėtume nepritarti?“

„Kodėl gi reikėtų nepritarti dėl GMP būstinei Kaune? Kaip ministerija apsisprendžia, taip ir turi būti. Geografiškai šis sprendimas pagrįstas, – teigė Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos stoties l.e.p. direktorė Natalija Jasinskienė.


Didžiausiu iššūkiu ji laiko konkretaus centralizavimo plano nebuvimą. „Arba mes su juo nesupažindinti. Mūsų supratimu, galima būtų pamažu jungti mažas įstaigas į regioninius centrus, o šiuos į bendrą įstaigą, bet vyksta atvirkščiai. Dėl to galutinis sujungimas gali tapti dideliu iššūkiu visiems: ir naujai kuriamai šalies GMP įstaigai, ir filialams“, – komentavo N.Jasinskienė ir paaiškino, kad remiasi savo patirtimi. Kai Vilnius prisijungė Širvintų ir Švenčionių rajonų PSPC priklausiusius GMP padalinius, procesas buvo tikrai nelengvas, bet rezultatas džiugina. Beje, šiuo pavyzdžiu ketina sekti ir Ukmergė, perduodant GMP paslaugos teikimą Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.

 
Pasiteiravus, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė delsia perduoti GMP stoties savininko teises valstybei, N.Jasinskienė svarsto, kad gali būti neaiškumų dėl teisių ir turto perdavimo. „Kiek girdėjau, savivaldybė nori garantijų iš SAM dėl šiuo metu kokybiškų GMP paslaugų tolesnio užtikrinimo Vilniaus miesto gyventojams. Pavyzdžiui, Klaipėda, kuri taip pat dar nepriėmė sprendimo, abejoja, ar nebus perskirstyta techninė bazė. Tačiau mūsų įstaiga turi centralizuotą dispečerinę ir mes patys suinteresuoti, kad pagalba visur vyktų sklandžiai. Savivaldybių atstovai paprastai galvoja apie savo savivaldybę, tačiau kokybiškas paslaugas reikia užtikrinti visoje Lietuvoje“, - tvirtino N.Jasinskienė.

 
Kaunas, nes:
Kauno miesto GMP stotis dėl galimų išorinių grėsmių yra geografiškai palankioje vietoje – Lietuvos centre. Čia naudojama pažangiausia įranga ir technologijos.
Patirtis valdant ekstremaliąją situaciją pandemijos metu ir teikiant nacionalinio lygmens paslaugas.
Didžiausia darbuotojų skaičiumi.
Aptarnauja vieną didžiausių teritorijų, tad vykdyti reorganizaciją, prijungiant kitas įstaigas bus daug paprasčiau.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Akromegalija serganti Jūratė: jaučiuosi kaip apatinė girna

  Akromegalija serganti Jūratė: jaučiuosi kaip apatinė girna

  „Kiekvieną rytą atsikeliu sveika, energinga, laiminga. Džiaugiuosi, kad liga yra sutramdyta ir gyvensiu tiek, kiek Dievas du...
  Demencija serga ir vaikai

  Demencija serga ir vaikai

  Jonavos visuomenės sveikatos biuro organizuojamos paskaitos metu dalyvius nustebino žinia: demencija serga ir vaikai. Visuomenei s...

  Budinti vaistinė


  Auklės baudomis

  Auklės baudomis

  „Lietuvoje neretai vaistais prekiauja asmenys neturėdami jokių leidimų, ir čia kalbame apie turgavietes bei internetinę prek...
  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai piešiniai ima kalbėti...

  „Nustebtumėte, kiek ir kokių istorijų papasakoja piešiniai, – sako dailės terapeutai. – Patirtas smurtas, priklausomybės, netektys… Kiekviename nupieštame kūrinyje skleidžiasi atviros ir jautrios žmonių istorijos.“ Kaip „kalbinami” piešiniai? Kuo skiriasi terapinis pie&s...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Zimbabvėje įsisiautėjo cholera

  Šalyje iš daugelio gręžinių nėra saugu gerti ir naudoti vandenį, o infekcinė žarnyno liga, deja, jau pareikalavo daugiau kaip 150 Zimbabvės gyventojų gyvybių, tūkstančiams sujaukusi kasdienybę. Dalis šios šalies gyventojų prisimena prieš penkiolika metų įvykusį choleros protrūkį, kiti gi su liga sus...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar IQ yra oksimoronas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ar IQ yra oksimoronas?
  Kas telpa į milijoną gigabaitų?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas telpa į milijoną gigabaitų?
  Bredas Pitas: ligonis ar sukčius?
  Henrikas Vaitiekūnas Bredas Pitas: ligonis ar sukčius?

  Naujas numeris