Futbolo klubui „Sveikata“ – šimtas metų!

Inga Markeliūtė
2019-06-07
Šį savaitgalį Kybartai nuskambės su trenksmu, mat seniausias futbolo klubas „Sveikata“ švęs šimtmetį. Gal kam pasirodys keista, bet būtent Kybartai ir šis futbolo klubas laikomi Lietuvos futbolo lopšiu, o jo įkūrėjams žodis „Sveikata“, teigiama, skambėjo gražiai ir išdidžiai.
Futbolo klubui „Sveikata“ – šimtas metų!
Kybartų futbolo klubas „Sveikata“ švenčia šimtmetį. Nuotr. 1959 m. komanda.

Seniausias klubas
Jei būtų renkamas sportiškiausias miestas ar miestelis, Kybartai puikuotųsi aukščiausiose pozicijose. Mat čia jau šimtmetį skaičiuoja futbolo klubas „Sveikata“. Tai - vienas seniausių futbolo klubų Lietuvoje. Beje, šiemet gavo pakvietimą iš Šefildo prisijungti prie istorinio „Pionierių klubo“, kuris vienija istoriją tebetęsiančias seniausias šalių ekipas. Minėto klubo narė gali būti bet kuriame šalies futbolo ešelone rungtyniaujanti komanda – nesvarbu, mėgėjiška ar profesionali. Vienintelis būtinas kriterijus – tai turi būti seniausias, vis dar egzistuojantis klubas konkrečioje šalyje.

„Taip, futbolą Kybartuose žaidžia visi. Ir suaugę, ir vaikai, ir močiutės. Jos net ir specialiame turnyre dalyvauja. Man, kaip buvusiam žaidėjui, klubo vadovui ir dabar garbės prezidentui, kiekvienas ateinantis pasportuoti didelis pasiekimas. Fizinis aktyvumas labai svarbus kiekvieno sveikatai, juolab šiandien, kai visi vis mažiau juda“, - sako futbolo klubo „Sveikata“ garbės prezidentas Juozas Murinas.

Kodėl toks pavadinimas? Gal daug gydytojų žaidė? „Buvo gydytojų tarp mūsų, Molėtuose ir dabar dirba Albertas Ivaškevičius. Tiesa, jis nelabai ilgai žaidė, bet tikiu, kad vis dar yra mūsų fanas. O pavadinimas, kaip rodo istoriniai šaltiniai, kilo dėl paprastų priežasčių. Klubo įkūrėjams žodis „sveikata“ tiesiog atrodė stiprus, skambėjo išdidžiai, juk ne veltui - brangiausias turtas. Be to, jie ir tuomet galvojo, kad fizinį aktyvumą visuomenėje reikia skatinti. Matyt, norėjo, kad klubas visiems asocijuotųsi su sveikata“, - sako J.Murinas.

 
Iš istorijos
1919 m. vokietis Freitachas rado kemsuotą, neaptvertą pievą prie geležinkelio, įsigijo kamuolį ir subūręs entuziastus užkrėtė juos futbolo žaidimu ilgiems dešimtmečiams. Komanda buvo pavadinta „Sveikata“. Tie pirmieji entuziastai buvo Petrukaitis, broliai Šislos, Kančius, Sičiovas, Kemerzūnas, Vilkaitis, vartininkas Radzevičius, deja, jų vardai nežinomi. Komandoje žaidė keturių tautybių žmonės: lietuviai, rusai, vokiečiai ir žydai. „Sveikata“ turėjo mėlynai raudoną vėliavą.

Komanda rungtyniavo su Rytprūsių, Klaipėdos, Kauno, Vilkaviškio komandomis.
Ėjo metai, komanda stiprėjo, kad ir sunkiai, bet atkakliai yrėsi į priekį, nes tais laikais futbolas nebuvo gerbiamas. Tačiau atsirado mecenatų, kurie paremdavo futbolo komandą savo lėšomis. Pirmą dešimtmetį padėjo muitininkas A.Draugelaitis, kuris siekdamas išlaikyti komandą pradėjo pardavinėti savo žemes, nusipirko autobusą, o už pervežimus gautas pajamas skirdavo „Sveikatos“ reikalams. 1930 m. Kybartai jau turėjo reikiamų matmenų futbolo aikštę, kurioje „Sveikata“ žaidžia iki šiol.


Išlaiko tradicijas
Šiandien, kaip sako J.Murinas, kybartiečiai vis paskatinami žaisti futbolą. Juk ir klubui reikia auginti jaunimą, kuris pakeistų dabartinius žaidėjus. „Nors šiandien žaidžiame antroje lygoje, bet užauginome ne vieną žinomą futbolininką. Klubas išsilaiko tik entuziastų dėka, taip pat rėmėjų, nes be jų niekaip. Be to, turime ir didelį būrį aistruolių. Nors jie gyvena skirtinguose miestuose, į varžybas susirenka didelis palaikytojų būrys“, - sako J.Murinas.
Kaip skelbia nemaža dalis straipsnių, šis futbolo klubas į istoriją įėjo skambiai ir su trenksmu: nelengvus istorinius laikotarpius ir momentus Kybartų kraštas išgyveno lydimas futbolo. Rizikuodami užsitraukti valdžios nemalonę futbolo entuziastai ne tik brido per Lieponos upelį į Prūsijos miestelį Eitkūnus, kur futbolas iš Vokietijos didmiesčių atkeliavo XIX-XX a. sandūroje, bet ir savo rankomis sukasė bei įrengė miesto stadioną.

Nors per ilgą istoriją kybartiečiams laimėti šalies pirmenybių taip nė karto ir nepavyko (aukščiausias pasiekimas – 3–4 vieta 1930-aisiais), iš Kybartų kilusių legendų apstu. Žinomiausiu futbolininku tapo Vytautas Geležiūnas, o viena ryškiausių asmenybių Lietuvos sporto istorijoje - „Sveikatos“ žaidėjas Juozas Klimas. Kaip yra sakęs Lietuvos futbolo treneris Valdas Dambrauskas: „Kybartuose kaip futbolininkas - taip legenda.“ Iš Kybartų kilęs ilgametis Lietuvos vyrų rinktinės ir Vilniaus „Žalgirio“ meistrų komandos treneris Algimantas Liubinskas, taip pat daugkartinis Lietuvos čempionas (kaip žaidėjas ir kaip treneris) Juozas Vaitkevičius bei daugelis kitų.


Tarp kitko
Klubo vadovų sumanymu, šalia „Sveikatos“ stadiono turėtų išdygti paminklas, skirtas vienam iškiliausių vietos futbolo veikėjų. Šalia garsių Europos ir pasaulio futbolo stadionų yra apstu įvairioms futbolo legendoms skirtų paminklų. „Sveikata“ pretenduoja tapti viena pirmųjų, kuri šią idėją įgyvendins Lietuvoje. Kybartuose turėtų išdygti statula, skirta ilgamečiam „Sveikatos“ žaidėjui ir treneriui Vytautui Kochanauskui.
„Sportui reikia ne tik pinigų ir šlovės, jis - ne vien pergalės ir pralaimėjimai. Svarbiausia išlaikyti sportinę dvasią, patriotiškumą ir meilę pasirinktai šakai. Visi kiti reikalai eina į antrą planą“, - šie Kybartų futbolo patriarcho V.Kochanausko žodžiai nepraranda prasmės ir šiais laikais.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris