„Super optimistas, kad Baltarusijos žmonėms tikrai pavyks nuversti diktatūrą, nesu“, - sako Lietuvos Konstitucinio teismo pirmininkas, Mykolo Romerio universiteto tarptautinės teisės profesorius Dainius Žalimas (47 m.).
- Turbūt naivu tikėtis, jog Baltarusijos prezidento rinkimai galėjo būti teisėti?
- Iš Centrinės Baltarusijos rinkimų komisijos veiklos buvo aišku, kad niekas nenori proceso vykdyti sąžiningai. Pavyzdžiui, nebuvo organizuojamas balsavimo stebėjimas, nepriklausomi stebėtojai apskritai neturėjo galimybės liudyti paties proceso, kiek iš tikrųjų yra balsuojama ir kaip konkrečiai skaičiuojami balsai. Tik priminsiu, kad bene keturiasdešimt procentų buvo priskaičiuota iš anksto balsavusiųjų. Dėlto galiausiai paaiškėjo, kad kai kuriose apylinkėse pagal paskaičiavimus balsavo galbūt daugiau negu šimtas procentų. Visa tai leidžia teigti, kad rinkimų procesas išties nebuvo organizuotas sąžiningai. Jau net neliesiu klausimo, kiek apskritai buvo galima kandidatams dalyvauti rinkimuose, nes kai kurie buvo iš anksto tiesiog eliminuoti. Labai tikėtina, kad daugiau negu pusę balsų surinko kandidatė, kuri šiandien yra Lietuvoje. Visgi, to niekas negali nei patikrinti, nei nustatyti, nes balsų perskaičiuoti jau neįmanoma. Tikrųjų biuletenių turbūt niekas nebeparodys.
- Kaip vertinate Baltarusijos pareigūnų veiksmus prieš taikius protestuotojus – kokius įžvelgiate nusižengimus žmogiškumui?
- Vienas iš nusikaltimų – masiniai kankinimai, nes žmonės akivaizdžiai sulaikomi, ir prieš juos naudojama prievarta sulaikymo vietose. Kai kurie iš jų netgi žūsta naudojant jėgą neproporcingai. Pirmiausiai – masiniai kankinimai. Antras dalykas – prievartiniai dingimai. Šiandien turbūt dar ne visų žmonių, kurie dalyvavo demonstracijose ir buvo sulaikyti milicijos pareigūnų, likimas yra žinomas.
Trečias dalykas irgi matomas pagal tai, kaip taikomi įstatymai, persekiojant žmones už jų norą įgyvendinti konstitucines teises. Baltarusijos konstitucijoje yra teisė į saviraiškos laisvę ir streiką, galų gale visi žmonės, kurie nori pareikšti nesutikimą su įvykdytais rinkimais ir jų rezultatais, yra masiškai persekiojami, naudojant įvairias priemones.
Tad, yra mažiausiai trys nusikaltimai, kurie patenka į nusikaltimų žmogiškumui definiciją.
- Vėlgi tokiems nusikaltimams ištirti, vargiai, ar atsiras norinčiųjų?
- Konkrečiai persekiojant kaltuosius reikėtų konkretesnių įrodymų ir detalesnio tyrimo, kuris, ko gero, gali būti įmanomas tik vieninteliu atveju, jei Baltarusijoje pasikeis faktinė valdžia. Šiuo metu vyksta procesas Baltarusijos Aukščiausiame teisme. Bet vėlgi pradedant Centrine rinkimų komisija, baigiant milicija ir teismais, visas šis aparatas yra pajungtas vieninteliam faktiniam šalies vadovui, taigi, tikėtis objektyvaus bylos išnagrinėjimo turbūt būtų sunku. Teoriškai Baltarusijos Aukščiausiasis teismas dar galėtų anuliuoti šių rinkimų rezultatus, bet tai turbūt būtų stebuklas, iš fantastikos srities.
- Į ką išvirs šie masiniai protestai? Galų gale, kokį indėlį įneš ir mūsų šalyje surengtas „Laisvės kelias“, palaikantis baltarusių kovotojus?
- Aš matau tris scenarijus. Visi jie savaip tikėtini. Vienas – kad rinkimų rezultatai yra anuliuojami, - daugiau iš fantastikos srities. To turbūt tikėtis neverta. Kitas, kuris yra netgi ir galiojančios formalios Baltarusijos konstitucijos rėmuose – arba paties faktinio vadovo pasitraukimas, spaudžiant žmonėms, arba nacionalinio parlamento, kuris, aišku, irgi neduoda apie save žinoti jokiais savo veiksmais. Bet ką gali žinoti... Galbūt žmonės gali priversti bent jau atskirus to parlamento deputatus imtis tam tikrų veiksmų. Tai vėlgi galėtų būti faktinio šalies vadovo nušalinimas nuo valdžios.
Antrasis kelias jau yra už Konstitucijos ribų. Kartais taip atsitinka, kad pati revoliucija sukuria naują konstituciją. Jeigu vis dėlto tam tikros Baltarusijos žmonių institucijos imtųsi iniciatyvos tiesiog perimti valdžią siekiant grąžinti šalį į konstitucinius rėmus. Nes šiuo metu yra akivaizdu, kad šalies vadovas tuos rėmus jau seniai yra peržengęs.
O trečiasis kelias yra tas, kad protestai atslūgsta arba jie yra nuslopinami. Tokio kelio irgi negalime atmesti. Tokiu atveju Baltarusija kuriam laikui užsikonservuotų kaip viena iš paskutinių diktatūrų Europoje. Matyt, reikėtų susitaikyti, kad Lietuvai gali būti tam tikrų neigiamų ne tiek politinių, kiek ekonominių pasekmių. Manau, kad Baltarusijos rėžimas, jeigu jam pavyktų išlikti, atitinkamai įvertintų Lietuvos veiklą šiuo metu remiant Baltarusijos žmones.
Kuris iš šių trijų scenarijų yra realiausias, šiandien neįmanoma pasakyti. Super optimistas, kad Baltarusijos žmonės tikrai nuvers diktatūrą, nesu.
- Klausimas iš Lietuvos teisinės sistemos padangės: šalį sudrebino reagentų pirkimo skandalas. POLA organizacijos prezidentas Šarūnas Narbutas buvo išsivestas STT pareigūnų, jo sąskaitos banke areštuotos. Nepaisant to, kad jo kaltė nėra įrodyta, jo reputacija negrįžtamai suteršta, jis netgi neturi iš ko pragyventi, o pati byla jo atžvilgiu, panašu, jau bliūkšta. Ar šiuo atveju nėra pažeidžiamos žmogaus teisės – jums nepanašu į susidorojimą?
- Tikrai nekomentuosiu vykstančių ikiteisminių tyrimų jūsų minimų asmenų atžvilgiu. Svarbiausia, kad reagentų ar bet kuris kitas viešasis pirkimas vyktų skaidriai, pagal taisykles. Ar buvo ten kokių nors pažeidimų, įskaitant ir nusikalstamas veikas, ne mano kompetencijoje atsakyti. Tam yra ikiteisminio tyrimo institucijos, galiausiai teismai, tad ir paaiškės, buvo ar nebuvo pažeistos vienų ir kitų, šiandien esančių įtariamaisiais, teisės.
Kiekvienoje byloje arba kiekviename ikiteisminiame tyrime institucijos pasirenka jo atlikimo priemones. Vėlgi ar tos priemonės yra proporcingos – ne man vertinti.
Vienas dalykas, neturiu informacijos, kitas dalykas, man būtų neetiška komentuoti kitų institucijų veiklos, nes negali žinoti, ar man pačiam jos neprireiks vertinti. Man gal ir ne, žinant, kad kadenciją jau beveik esu baigęs.
- Jau galvojote, ką veiksite baigęs kadenciją?
- Kad neįmanoma galvoti. Nežinau, kada ji baigsis. Kol kas kaip variantą turiu tik universitetą.
Dosjė:
• 1991 m. aukso medaliu baigė Vilniaus 27-ąją vidurinę mokyklą, 1991-1996 m. VU Teisės fakultete – vienpakopes teisės studijas, įgijo teisininko kvalifikaciją. Specializacija – Tarptautinė teisė.
• 2005-2009 m. VU TF Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės katedros vedėjas, nuo 2009 m. VU Teisės f. Viešosios teisės katedros docentas, nuo 2010 m. VU TF Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto vadovas.
• Nuo 1998 m. iki 2011 m. LR krašto apsaugos ministro patarėjas teisininkas, nuo 2011 m. LR Konstitucinio Teismo teisėjas (D. Žalimo kandidatūrą 2010 m. pateikė LR Seimo pirmininkė I.Degutienė).
• Remdamasis Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu, Seimas 2014 m. liepos 10 d. nutarimu Dainių Žalimą paskyrė KT pirmininku (iki teisėjo kadencijos pabaigos 2020 m.).
Komentuoti: