D.Ža­li­mas – apie tris ga­li­mus sce­na­ri­jus Bal­ta­ru­si­jo­je

Deimantė Gruodė
2020-08-28
„Su­per op­ti­mis­tas, kad Bal­ta­ru­si­jos žmo­nėms tik­rai pa­vyks nu­vers­ti dik­ta­tū­rą, ne­su“, - sa­ko Lie­tu­vos Kon­sti­tu­ci­nio teis­mo pir­mi­nin­kas, My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­to tarp­tau­ti­nės tei­sės pro­fe­so­rius Dai­nius Ža­li­mas (47 m.).
D.Ža­li­mas – apie tris ga­li­mus sce­na­ri­jus Bal­ta­ru­si­jo­je

- Tur­būt nai­vu ti­kė­tis, jog Bal­ta­ru­si­jos pre­zi­den­to rin­ki­mai ga­lė­jo bū­ti tei­sė­ti?

- Iš Cen­tri­nės Bal­ta­ru­si­jos rin­ki­mų ko­mi­si­jos veik­los bu­vo aiš­ku, kad nie­kas ne­no­ri pro­ce­so vyk­dy­ti są­ži­nin­gai. Pa­vyz­džiui, ne­bu­vo or­ga­ni­zuo­ja­mas bal­sa­vi­mo ste­bė­ji­mas, ne­pri­klau­so­mi ste­bė­to­jai ap­skri­tai ne­tu­rė­jo ga­li­my­bės liu­dy­ti pa­ties pro­ce­so, kiek iš tik­rų­jų yra bal­suo­ja­ma ir kaip kon­kre­čiai skai­čiuo­ja­mi bal­sai. Tik pri­min­siu, kad be­ne ke­tu­rias­de­šimt pro­cen­tų bu­vo pri­skai­čiuo­ta iš anks­to bal­sa­vu­sių­jų. Dėl­to ga­liau­siai pa­aiš­kė­jo, kad kai ku­rio­se apy­lin­kė­se pa­gal pa­skai­čia­vi­mus bal­sa­vo gal­būt dau­giau ne­gu šim­tas pro­cen­tų. Vi­sa tai lei­džia teig­ti, kad rin­ki­mų pro­ce­sas iš­ties ne­bu­vo or­ga­ni­zuo­tas są­ži­nin­gai. Jau net ne­lie­siu klau­si­mo, kiek ap­skri­tai bu­vo ga­li­ma kan­di­da­tams da­ly­vau­ti rin­ki­muo­se, nes kai ku­rie bu­vo iš anks­to tie­siog eli­mi­nuo­ti. La­bai ti­kė­ti­na, kad dau­giau ne­gu pu­sę bal­sų su­rin­ko kan­di­da­tė, ku­ri šian­dien yra Lie­tu­vo­je. Vis­gi, to nie­kas ne­ga­li nei pa­tik­rin­ti, nei nu­sta­ty­ti, nes bal­sų per­skai­čiuo­ti jau ne­įma­no­ma. Tik­rų­jų bi­ule­tenių tur­būt nie­kas ne­be­pa­ro­dys.

- Kaip ver­ti­na­te Bal­ta­ru­si­jos pa­rei­gū­nų veiks­mus prieš tai­kius pro­tes­tuo­to­jus – ko­kius įžvel­gia­te nu­si­žen­gi­mus žmo­giš­ku­mui?

- Vie­nas iš nu­si­kal­ti­mų – ma­si­niai kan­ki­ni­mai, nes žmo­nės aki­vaiz­džiai su­lai­ko­mi, ir prieš juos nau­do­ja­ma prie­var­ta su­lai­ky­mo vie­to­se. Kai ku­rie iš jų net­gi žūs­ta nau­do­jant jė­gą ne­pro­por­cin­gai. Pir­miau­siai – ma­si­niai kan­ki­ni­mai. Ant­ras da­ly­kas – prie­var­ti­niai din­gi­mai. Šian­dien tur­būt dar ne vi­sų žmo­nių, ku­rie da­ly­va­vo de­monst­ra­ci­jo­se ir bu­vo su­lai­ky­ti mi­li­ci­jos pa­rei­gū­nų, li­ki­mas yra ži­no­mas.
Tre­čias da­ly­kas ir­gi ma­to­mas pa­gal tai, kaip tai­ko­mi įsta­ty­mai, per­se­kio­jant žmo­nes už jų no­rą įgy­ven­din­ti kon­sti­tu­ci­nes tei­ses. Bal­ta­ru­si­jos kon­sti­tu­ci­jo­je yra tei­sė į sa­vi­raiš­kos lais­vę ir strei­ką, ga­lų ga­le vi­si žmo­nės, ku­rie no­ri pa­reikš­ti ne­su­ti­ki­mą su įvyk­dy­tais rin­ki­mais ir jų re­zul­ta­tais, yra ma­siš­kai per­se­kio­ja­mi, nau­do­jant įvai­rias prie­mo­nes.
Tad, yra ma­žiau­siai trys nu­si­kal­ti­mai, ku­rie pa­ten­ka į nu­si­kal­ti­mų žmo­giš­ku­mui de­fi­ni­ci­ją.

- Vėl­gi to­kiems nu­si­kal­ti­mams iš­tir­ti, var­giai, ar at­si­ras no­rin­čių­jų?

- Kon­kre­čiai per­se­kio­jant kal­tuo­sius rei­kė­tų kon­kre­tes­nių įro­dy­mų ir de­ta­les­nio ty­ri­mo, ku­ris, ko ge­ro, ga­li bū­ti įma­no­mas tik vie­nin­te­liu at­ve­ju, jei Bal­ta­ru­si­jo­je pa­si­keis fak­ti­nė val­džia. Šiuo me­tu vyks­ta pro­ce­sas Bal­ta­ru­si­jos Aukš­čiau­sia­me teis­me. Bet vėl­gi pra­de­dant Cen­tri­ne rin­ki­mų ko­mi­si­ja, bai­giant mi­li­ci­ja ir teis­mais, vi­sas šis apa­ra­tas yra pa­jung­tas vie­nin­te­liam fak­ti­niam ša­lies va­do­vui, tai­gi, ti­kė­tis ob­jek­ty­vaus by­los iš­nag­ri­nė­ji­mo tur­būt bū­tų sun­ku. Te­oriš­kai Bal­ta­ru­si­jos Aukš­čiau­sia­sis teis­mas dar ga­lė­tų anu­liuo­ti šių rin­ki­mų re­zul­ta­tus, bet tai tur­būt bū­tų ste­buk­las, iš fan­tas­ti­kos sri­ties.

- Į ką iš­virs šie ma­si­niai pro­tes­tai? Ga­lų ga­le, ko­kį in­dė­lį įneš ir mū­sų ša­ly­je su­reng­tas „Lais­vės ke­lias“, pa­lai­kan­tis bal­ta­ru­sių ko­vo­to­jus?

- Aš ma­tau tris sce­na­ri­jus. Vi­si jie sa­vaip ti­kė­ti­ni. Vie­nas – kad rin­ki­mų re­zul­ta­tai yra anu­liuo­ja­mi, - dau­giau iš fan­tas­ti­kos sri­ties. To tur­būt ti­kė­tis ne­ver­ta. Ki­tas, ku­ris yra net­gi ir ga­lio­jan­čios for­ma­lios Bal­ta­ru­si­jos kon­sti­tu­ci­jos rė­muo­se – ar­ba pa­ties fak­ti­nio va­do­vo pa­si­trau­ki­mas, spau­džiant žmo­nėms, ar­ba na­cio­na­li­nio par­la­men­to, ku­ris, aiš­ku, ir­gi ne­duo­da apie sa­ve ži­no­ti jo­kiais sa­vo veiks­mais. Bet ką ga­li ži­no­ti... Gal­būt žmo­nės ga­li pri­vers­ti bent jau at­ski­rus to par­la­men­to de­pu­ta­tus im­tis tam tik­rų veiks­mų. Tai vėl­gi ga­lė­tų bū­ti fak­ti­nio ša­lies va­do­vo nu­ša­li­ni­mas nuo val­džios.
Ant­ra­sis ke­lias jau yra už Kon­sti­tu­ci­jos ri­bų. Kar­tais taip at­si­tin­ka, kad pa­ti re­vo­liu­ci­ja su­ku­ria nau­ją kon­sti­tu­ci­ją. Jei­gu vis dėl­to tam tik­ros Bal­ta­ru­si­jos žmo­nių ins­ti­tu­ci­jos im­tų­si ini­cia­ty­vos tie­siog per­im­ti val­džią sie­kiant grą­žin­ti ša­lį į kon­sti­tu­ci­nius rė­mus. Nes šiuo me­tu yra aki­vaiz­du, kad ša­lies va­do­vas tuos rė­mus jau se­niai yra per­žen­gęs.
O tre­čia­sis ke­lias yra tas, kad pro­tes­tai at­slūgs­ta ar­ba jie yra nu­slo­pi­na­mi. To­kio ke­lio ir­gi ne­ga­li­me at­mes­ti. To­kiu at­ve­ju Bal­ta­ru­si­ja ku­riam lai­kui už­si­kon­ser­vuo­tų kaip vie­na iš pas­ku­ti­nių dik­ta­tū­rų Eu­ro­po­je. Ma­tyt, rei­kė­tų su­si­tai­ky­ti, kad Lie­tu­vai ga­li bū­ti tam tik­rų nei­gia­mų ne tiek po­li­ti­nių, kiek eko­no­mi­nių pa­sek­mių. Ma­nau, kad Bal­ta­ru­si­jos rė­ži­mas, jei­gu jam pa­vyk­tų iš­lik­ti, ati­tin­ka­mai įver­tin­tų Lie­tu­vos veik­lą šiuo me­tu re­miant Bal­ta­ru­si­jos žmo­nes.
Ku­ris iš šių tri­jų sce­na­ri­jų yra re­a­liau­sias, šian­dien ne­įma­no­ma pa­sa­ky­ti. Su­per op­ti­mis­tas, kad Bal­ta­ru­si­jos žmo­nės tik­rai nu­vers dik­ta­tū­rą, ne­su.


- Klau­si­mas iš Lie­tu­vos tei­si­nės sis­te­mos pa­dan­gės: ša­lį su­dre­bi­no re­a­gen­tų pir­ki­mo skan­da­las. POLA or­ga­ni­za­ci­jos pre­zi­den­tas Ša­rū­nas Nar­bu­tas bu­vo iš­si­ves­tas STT pa­rei­gū­nų, jo są­skai­tos ban­ke areš­tuo­tos. Ne­pai­sant to, kad jo kal­tė nė­ra įro­dy­ta, jo re­pu­ta­ci­ja ne­grįž­ta­mai su­terš­ta, jis net­gi ne­tu­ri iš ko pra­gy­ven­ti, o pa­ti by­la jo at­žvil­giu, pa­na­šu, jau bliūkš­ta. Ar šiuo at­ve­ju nė­ra pa­žei­džia­mos žmo­gaus tei­sės – jums ne­pa­na­šu į su­si­do­ro­ji­mą?

- Tik­rai ne­ko­men­tuo­siu vyks­tan­čių iki­teis­mi­nių ty­ri­mų jū­sų mi­ni­mų as­me­nų at­žvil­giu. Svar­biau­sia, kad re­a­gen­tų ar bet ku­ris ki­tas vie­ša­sis pir­ki­mas vyk­tų skaid­riai, pa­gal tai­syk­les. Ar bu­vo ten ko­kių nors pa­žei­di­mų, įskai­tant ir nu­si­kals­ta­mas vei­kas, ne ma­no kom­pe­ten­ci­jo­je at­sa­ky­ti. Tam yra iki­teis­mi­nio ty­ri­mo ins­ti­tu­ci­jos, ga­liau­siai teis­mai, tad ir pa­aiš­kės, bu­vo ar ne­bu­vo pa­žeis­tos vie­nų ir ki­tų, šian­dien esan­čių įta­ria­mai­siais, tei­sės.
Kiek­vie­no­je by­lo­je ar­ba kiek­vie­na­me iki­teis­mi­nia­me ty­ri­me ins­ti­tu­ci­jos pa­si­ren­ka jo at­li­ki­mo prie­mo­nes. Vėl­gi ar tos prie­mo­nės yra pro­por­cin­gos – ne man ver­tin­ti.
Vie­nas da­ly­kas, ne­tu­riu in­for­ma­ci­jos, ki­tas da­ly­kas, man bū­tų ne­etiš­ka ko­men­tuo­ti ki­tų ins­ti­tu­ci­jų veik­los, nes ne­ga­li ži­no­ti, ar man pa­čiam jos ne­pri­reiks ver­tin­ti. Man gal ir ne, ži­nant, kad ka­den­ci­ją jau be­veik esu bai­gęs.


- Jau gal­vo­jo­te, ką veik­si­te bai­gęs ka­den­ci­ją?

- Kad ne­įma­no­ma gal­vo­ti. Ne­ži­nau, ka­da ji baig­sis. Kol kas kaip va­rian­tą tu­riu tik uni­ver­si­te­tą.

 Dosjė:

• 1991 m. auk­so me­da­liu bai­gė Vil­niaus 27-ąją vi­du­ri­nę mo­kyk­lą, 1991-1996 m. VU Tei­sės fa­kul­te­te – vien­pa­ko­pes tei­sės stu­di­jas, įgi­jo tei­si­nin­ko kva­li­fi­ka­ci­ją. Spe­cia­li­za­ci­ja – Tarp­tau­ti­nė tei­sė.
• 2005-2009 m. VU TF Tarp­tau­ti­nės ir Eu­ro­pos Są­jun­gos tei­sės ka­ted­ros ve­dė­jas, nuo 2009 m.  VU Tei­sės f. Vie­šo­sios tei­sės ka­ted­ros do­cen­tas, nuo 2010 m. VU TF Tarp­tau­ti­nės ir Eu­ro­pos Są­jun­gos tei­sės ins­ti­tu­to va­do­vas.
• Nuo 1998 m. iki 2011 m. LR kraš­to ap­sau­gos mi­nist­ro pa­ta­rė­jas tei­si­nin­kas, nuo 2011 m. LR Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo tei­sė­jas (D. Ža­li­mo kan­di­da­tū­rą 2010 m. pa­tei­kė LR Sei­mo pir­mi­nin­kė I.De­gu­tie­nė).
• Rem­da­ma­sis Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės dek­re­tu, Sei­mas 2014 m. lie­pos 10 d. nu­ta­ri­mu Dai­nių Ža­li­mą pa­sky­rė KT pir­mi­nin­ku (iki tei­sė­jo ka­den­ci­jos pa­bai­gos 2020 m.).

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris