Tarp Vilniaus rajono savivaldybės ir Vilniaus rajono centrinės poliklinikos tvyro įtampa. Į atlapus kibta dėl gydymo įstaigos vadovo kėdės. Jos konkurse nelaimėjo ir dėl to į teismą kreipėsi Vilniaus rajono vicemerė Edita Tamošiūnaitė. „Prisiekiu kuo tik norite, buvau objektyvi“, – kratėsi kaltinimų esą pagalius į ratus vienai konkurso favoričių kišusi ir dėl to teismui apskųsta konkurso komisijos narė, buvusi gydymo įstaigos vadovė Vida Žvirblienė.
Komisijoje – buvusi vadovė
Kai Vilniaus rajono centrinės poliklinikos vadovės kadenciją baigė vyriausioji gydytoja Vida Žvirblienė, savivaldybė praėjusį kovą paskelbė konkursą naujajam vadovui išrinkti. Čia ir prasidėjo aistros.
Konkurse dalyvavusi ir šios kėdės negavusi Vilniaus rajono vicemerė Edita Tamošiūnaitė (buvusi Vilniaus miesto vicemerė, kuravusi sveikatos sritį) kaip reikiant įsisuko į teismų mašiną. Politikė kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą prašydama panaikinti konkurso rezultatus. E.Tamošiūnaitei esą nesąžiningai nosį nušluostė kita šios poliklinikos darbuotoja – buvusi V.Žvirblienės pavaduotoja Daiva Kubaitienė.
Politikė konkurso rezultatus teismui apskundė nurodydama, kad iš septynių atrankoje dalyvavusių pretendentų ji užėmė antrą vietą, surinkusi 8,75 balo. Tokį balą sudarė šeši konkurso komisijos nariai, tarp kurių ir V.Žvirblienė. Konkursą laimėjusi D.Kubaitienė surinko 9,08 balo. E.Tamošiūnaitė piktinosi, kad konkursas vyko nesąžiningai, mat komisijoje buvusi V.Žvirblienė jai skyrė vos keturis balus, o likę penki komisijos nariai – 9 ar 10 balų.
Kadangi konkurse dalyvavo ir tiesioginė V.Žvirblienės pavaldinė, poliklinikos vadovė, Vilniaus rajono vicemerės nuomone, turėjo dėl to nusišalinti. Maža to, atrankos konkurso metu E.Tamošiūnaitė teigė jautusi V.Žvirblienės priešiškumą – atsakant į užduotus klausimus, buvo pertraukinėjama, trukdoma iki galo suformuluoti atsakymą.
V.Žvirblienės palankumą pavaldinei išdavė skirtas aukščiausias įvertinimas – 10 balų.
„Su gerbiama Daiva ji tiesiogiai dirbo, todėl natūralu, kad vertinti skaidriai konkurso negalima. Negaliu komentuoti, kodėl ji vienaip ar kitaip vertino kandidatus“, – atsargiai rinko žodžius E.Tamošiūnaitė.
Teismui pateiktą jos skundą pirminė instancija tenkino pilnai – vykusio konkurso rezultatus panaikino. Apeliaciniam teismui šią nutartį apskųsti galėjusi savivaldybė tą ir padarė – estafetė jų rankose.
„Nieko nevertinu neigiamai. Teismas įvertins, kas buvo teisus. Man svarbu, kad jei iš naujo vyktų konkursas, būtų išsklaidyti visi įtarimai“, – savo poziciją išdėstė politikė.
Konkurse nebedalyvaus
Panašu, E.Tamošiūnaitės Temidės žodis nebedomina. Kaip reikalai bepasisuktų, teismo sprendimas liko tik garbės reikalas. Mat naujame konkurse ji tvirtina nebedalyvausianti.
„Kai dalyvavau poliklinikos konkurse, buvau baigusi kadenciją Vilniaus mieste. Vėliau gavau pasiūlymą tapti Vilniaus rajono vicemere. Kai meras teikė mano kandidatūrą, iškart apie tai jį informavau. Būtų logiška, kad konkursas vyktų iš naujo ir būtų išsklaidyti visi nereikalingi įtarimai. Aš, kaip suinteresuotas asmuo, nebūsiu jokioje komisijoje. Tegul ir gerbiama Daiva Kubaitienė dalyvauja. Aš prieš ją, kaip asmenybę, nieko blogo neturiu“, – tikino E.Tamošiūnaitė ir pridūrė laukianti, kad kuo greičiau įvyktų teismas ir būtų sudėti visi taškai ant „i“.
„Postas, nei geras, nei blogas. Tiesiog tuo metu buvo pateiktas pasiūlymas – jį ir priėmiau, – paklausta, gal ir neblogai pasisuko reikalai pralaimėjus konkursą, sakė politikė ir pridūrė siekusi ne posto, o galimybės įnešti pozityvių pokyčių į sveikatos sistemą. – Tikrai patobulinome sveikatos sistemą sostinėje mano kadencijos metu. Atsirado nauji infrastruktūros objektai, pati įgavau geros patirties, turiu daug įdirbio.“
Pasiekimų neįvertino
Šių pasiekimų, panašu, neįvertino buvusi poliklinikos vadovė. V.Žvirblienė negailėjo kritikos E.Tamošiūnaitei.
„Jos paklausiau, kokia turi būti šeimos gydytojo komanda ir kokia turi būti 30-tais metais. Ji tesugebėjo įvardinti vieną kineziterapeutą. Jei žmogus eina dirbti į gydymo įstaigą, kur pirminis lygis – pagrindinis lėšų nešėjas, turėtų orientuotis, kur eina ir ką ten turės veikti. Ar sugebės įvykdyti ministro įsakymus, ar tai apsimoka. Nelabai suprantu – dabar vadovo postą gali eiti ir baigę viešąjį administravimą. Tokiai gydymo įstaigai kaip Vilniaus rajono centrinė poliklinika siekiantis vadovauti žmogus turėtų bent šiek kiek orientuotis medicinoje. Stebiuosi tokiais atvejais kaip, tarkime, Kėdainiuose, kur ligoninės vadovo konkursą laimėjo agronomė. Tiesiog nesąžininga ir mokytojai brautis į gydymo įstaigą. Ir melžėja šiais laikais šalį valdyti gali“, – ironizavo V.Žvirblienė.
Kad dalyvaus pavaldiniai – nežinojo?
Buvusi poliklinikos vadovė aiškino, jog visiems atrankos dalyviams buvusi teisinga, nestojusi nė į vieno pusę.
„Man atrodo, kad konkursas vyko normaliai. Nežinau, ar pertraukinėjau ją (E.Tamošiūnaitę – red. past.). Neatsimenu. Prisiekiu kuo tik norite, buvau objektyvi. Yra įrašai. Jei pažiūrėsite, kiek balų daviau kitiems konkurso dalyviams, pamatysite, kad neturėjau jokių interesų“, – gynėsi šiuo metu jau pensijoje esanti ir gėles auginanti V.Žvirblienė.
Ji teigė nežinojusi, kad į atrankos konkursą eina ir keli jos buvę pavaldiniai. Savo objektyvumą bandė įrodyti, kad buvusiam kolegai Markui Barkovskiui skyrė vos du balus, o nepažįstamai Centro poliklinikos darbuotojai Audronei Račkauskienei – dešimt.
„Jei būčiau suinteresuota, kad laimėtų Kubaitienė, kam tuomet man Račkauskienei duoti dešimt balų?“ – logiškai aiškino V.Žvirblienė.
Tai, kad privalėjo nusišalinti iš komisijos, ji sako nesupratusi. Mat ilgus metus visuomeniniais pagrindais ji ėjo savivaldybės gydytojo pareigas, todėl pritrūko teisės akto, reglamentuojančio komisijos sudėtį.
„Viską darė savivaldybė. Nieko nežinau. Be to, komisijoje buvau ne viena. Ir kiti D.Kubaitienei davė aukštus balus, – teigė V.Žvirblienė. Paklausta, kodėl tuomet kiti komisijos nariai vicemerę įvertino priešinga nei ji, ištraukė kozirį: „Komisijoje, išskyrus mane, daugiau medikų nebuvo. Jei seniūnas, socialinio skyriaus pavaduotoja ar mokytoja, kurie buvo atrankoje, geriau moka vertinti pretendento atsakymus ir pristatymus – tuomet nežinau“, – sakė interesų konfliktu kaltinama D.Žvirblienė.
Diskusijų vengia
D.Kubaitienė, šiuo metu einanti gydymo įstaigos, dėl kurios kėdės kilo aistros,
vyriausiosios gydytojos pavaduotojos pareigas, į klausimus atsako nenoriai. „Galiu pasakyti tik tiek, kad ėjau į konkursą ir jį laimėjau“, – tepakomentuoja situaciją ji.
Paklausta, ar gydymo įstaigoje iš personalo sulaukia kreivų žvilgsnių, esą į vadovo kėdę nusitaikė neskaidriais metodais, tik nusijuokia. Niekas jos nei kritikavo, nei akmenį jos pusėn metė. Kolektyvas tyli, laukia teismo sprendimo.
Tyli ir Vilniaus rajono tarybos nariai, šio klausimo vengiantys kaip velnias kryžiaus. Tarybos narys Vaidas Augūnas įsitikinęs, kad teismo mašiną vicemerė užsuko iš keršto, kai nepavyko laimėti konkurso. Jo manymu, šviežios skriaudos visada atrodo rimtesnės, nei yra iš tikrųjų.
„Man keista, kai žmogus turėdamas tokį konfliktą su savivaldybe, vis tiek į sveikatos sritį bando eiti. Jai logiškiausia būtų nusišalinti. Kaip mėgsta sakyti mūsų prezidentas, jai reikia atšalimo. Mažų mažiausia, ką reikėtų padaryti, – nelįsti į sveikatos sritį“, – kad Vilniaus rajono meras E.Tamošiūnaitei gali surasti ir kitą kuruojamą sritį, svarstė V.Augūnas.
Komentaras
Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič:
.jpg)
- Nieko blogo nematau, kad klausimas apskųstas teisme. Kiekvienas tam turime teisę, jei matome pažeidimus. Teismas pripažino, kad buvo kažkokie procedūriniai pažeidimai, bet nelabai tikiu, kad administracijos vadovė tuos pažeidimus darė. Dėl to esame apskundę šį teismo sprendimą. Laukiame antros instancijos verdikto. Šioje vietoje tik keistai atrodo vicemerė, kad teismui apskundė savivaldybę, su kuria dabar dirba, bet šios procedūros buvo iki jos atėjimo į šį postą. Nutraukti visos teismo procedūros nėra logiška. Aš pats nematau pažeidimų, bet reikia viską gerai įvertinti. Pasakys teismas. Iš savo pusės nematome, kad mūsų darbuotojai padarė pažeidimą – dėl to padavėme apeliaciją. Jei teismas nuspręs, konkursą į poliklinikos vadovo postą paskelbsime iš naujo.
Ponia Tamošiūnaitė tą patį kuravo Vilniaus mieste, todėl tokiuose darbuose turi patirties. Gerai ar blogai dirbo, sunku vertinti. Vicemero reikalas – gerai sukoordinuoti procesus ir merui teikti ataskaitas. Nemanau, kad norėdamas kuruoti sveikatos sritį turi būti jos superekspertas, svarbiausia gerai vadybiniu požiūriu valdyti procesus. Manau, vicemerei šių kompetencijų pakanka.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: