Dėl kelių procentėlių – pas ministrą ant kilimėlio

Deimantė Gruodė
2020-09-14
Sveikatos apsaugos ministras ant kilimėlio šaukiasi rajoninių ligoninių vadovus. Šie turi pasiaiškinti, kodėl neįvykdė nustatytų planinių paslaugų atnaujinimo rodiklių. Nesvarbu, jog daliai pritrūko vos kelių procentų.
Dėl kelių procentėlių – pas ministrą ant kilimėlio

Pritrūko kelių procentų
„Mums pritrūko keturiolikos ligonių iki pilnos laimės. Kitiems - vieno kito procento ir viskas, neteks didžiulių pinigų. Stacionarui, kaip sakiau, pritrūko keturiolikos ligonių (atvejų), tad netekome 28 tūkstančių eurų. Konsultacinėje poliklinikoje – dviejų šimtų konsultacijų, vadinasi, praradome 13 tūkstančių eurų“, - sakė Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris, pakliuvęs tarp tų nelaimingųjų, sulaukusių kvietimo apsilankyti ministerijoje.
Ministro nemalonėn pateko bent dešimt įstaigų. Pas jį ant kilimėlio prisistato visa delegacija, ne tik ligoninės vadovas, bet ir rajono savivaldybės meras, administracijos direktorius.
 
Ministerijoje jau apsilankęs V.Sudaris teigia įrodęs, jog nebuvo tiek siuntimų iš pirminio sveikatos priežiūros centro, esama ir kitų ne mažiau svarbių priežasčių, kurios neleido pasiekti ministro nustatytų rodiklių. Tačiau užuojautos ligoninės vadovas nesulaukė. „Jūsų problemos: nepasieksite, nemokėsiu daugiau“, - tikina iš ministro išgirdęs gydymo įstaigos vadovas.
„Sakau, negi dabar skatinsite mus gaminti paslaugas... Mes galime, bet ar nuo to bus geriau sistemai? Ne, atsakė ministras, taip nesakome, nereikia gaminti...“ - vizito detales atpasakojo V.Sudaris, klausdamas, kas slypi po ministro nustatytais procentais: gėris ar blogis? Realus vaizdas ar skatinimas didinti paslaugas?
 
Važiavo ramia sąžine 

„Pas ministrą važiuoju ramia sąžine“, - tikino Elektrėnų ligoninės vadovas Edmundas Niparavičius, kurį užkalbinome prieš pat kelionę į sostinę.

Direktorius tikino nebijąs akistatos su ministru, kadangi padarė viską, kas priklauso jų jėgoms, idant paslaugos pacientams būtų teikiamos visu pajėgumu.

 
„Liepos mėnesį neįvykdėme nurodymų: stacionarinių paslaugų reikėjo atlikti septyniasdešimt procentų, pasiekėme šešiasdešimt, ambulatorinių – aštuoniasdešimt, bet pasiekėme 76 procentus. Nepaisant karantino ir visų apribojimų, vasarą ir taip užprogramuotas paslaugų mažėjimas.
Jau turime rugpjūčio rezultatus: nustatytus rodiklius įvykdėme, pateikėme ligonių kasoms. O liepos mėnesį neįvykdėme ir dėl to ministras kviečiasi barti.
Bet, pavyzdžiui, sausio vasario mėnesį ambulatorinių paslaugų sutartines sumas viršijome apie keturiasdešimt tūkstančių eurų. Bet vis tiek mums nesumokėjo“, - sakė E.Niparavičius.
Kaip vieną priežasčių ligoninės direktorius įvardija tai, jog gyventojams sunku patekti pas šeimos gydytojus ir gauti siuntimus jų paslaugoms.
„Dirbame maksimaliais tempais. O kiek bus pacientų, kaip jie prasiskins kelią iki mūsų, jau negalime įtakoti“, – kalbėjo E.Niparavičius.
 
Specialistų trūkumas
„Neįvykdėme reikalautų procentų, todėl buvau pakviesta į ministeriją, kur viską aptarėme su ministru, ligonių kasų direktoriumi (dalyvavo dar dešimt žmonių, kurių aš nepajėgčiau įvardinti). Išdėsčiau priežastis, dėl kurių neatlikome darbo. Tada buvau paklausta apie galimybes. Pastarųjų neturime itin daug – pirmiausia dėl specialistų trūkumo. Problema ta, kad turime daug iš kitų įstaigų atvažiuojančių specialistų. Ir jeigu jiems yra sudaromi grafikai pagal jų vadovybės pageidavimus, mūsų galimybės yra antraeilės“, - sakė Kelmės ligoninės direktorė Benina Petrošiutė.
 
Anot jos, ministras ir jo komanda buvo nusiteikę geranoriškai: pokalbyje buvo daug diskusijų su patarimais ir siūlymais.
„Baimės nejaučiau. Esu nervų ligų gydytoja, tad tikrai sugebu valdyti emocijas. Juolab nereikėjo gintis, tik buvo klausiama apie ligoninės padėtį bei galimybes ir, aišku, priminta, kad įstaiga privalo pasiekti numatytą procentą“, - sakė įstaigos vadovė, pridurdama, jog baudų niekas neminėjęs.
 
Susirgo darbuotoja, uždarė skyrių
Prienų ligoninės vadovės Jūratės Milaknienės susitikimas su A.Veryga numatytas pirmadienį.
„Nemanau, kad reikės teisintis – tiesiog bus konstatuojamos objektyvios priežastys, dėl kurių neįvykdėme nustatytų rodiklių. Įstaigoje turėjome kovidu susirgusią vieną Reabilitacijos skyriaus darbuotoją. Tiesa, ne ligoninėje, o grįžusią iš ekskursijos. Todėl turėjome uždaryti skyrių ir izoliuoti darbuotojus. Tad ir nesuteikėme ambulatorinių paslaugų. Mums trūko labai nedaug – poros procentų.
Be to, mūsų įstaigos infrastruktūra tokia, kad atskirame pastate turime Slaugos skyrių. Pastarasis užleistas kitoms paslaugoms, susijusiomis su COVID-19 kontrole. Ten paliktos laisvos lovos, nes mūsų ligoninė numatyta kaip rezervinė, kurioje, esant reikalui, būtų galima gydyti sergančiuosius. Tame pačiame pastate yra ir Karščiavimo klinika. Tad infrastruktūra neleidžia labai išsiplėsti. Lovų skaičius sumažėjo, stacionarinių paslaugų atnaujinimo procento taip pat nepasiekėme“, - sakė J.Milaknienė.
Dar viena vadovės įvardyta priežastis, smogusi planinių paslaugų atnaujinimo rodikliams, – ne visiškai paslaugas atnaujinusi pirminės sveikatos priežiūros grandis.

 

„Reakcija buvo tokia: įdomu, kodėl mus kviečia. Nes ir taip aišku, kodėl nepasiekėme rodiklių. Kreipiausi į ministeriją ir į Lietuvos savivaldybių asociaciją, kad ligoninėje pripažintų protrūkį – dėl kovido reikėjo uždaryti skyrių. Ir kad gautume vieną dvyliktąją sutartinės sumos. Bet mums paaiškino, kad vienas atvejis nėra protrūkis. Mūsų įsitikinimu, gerai suvaldėme situaciją, neužsikrėtė daugiau nė vienas darbuotojas, nei vienas pacientas. Tad jaučiame nusivylimą ir nuoskaudą. Dirbome gerai, bet buvome nubausti“, - kalbėjo Prienų ligoninės vadovė Jūratė Milaknienė.

 
Paklausta, kaip ruošiasi susitikimui su ministru, vadovė sako, jog į šį pokalbį nežvelgia kaip į egzaminą. Tiesiog šis vizitas pareikalavo daugiau darbo, skaičiavimų, idant galėtų ministrui įrodyti savo tiesą.
„Manau, kad labai pasitempti kitą mėnesį vėlgi negalėsime. Juk priežastys neišnyko. Esame rezervinė ligoninė, tad įstaigos infrastruktūros nepakeisime. Nebent ambulatorinių paslaugų padaugės. Aišku, bandysime pasiekti tuos procentus, kurių mums tiek nedaug trūksta“, - kalbėjo J.Milaknienė.

 
Komentarai 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Raimundas Martinėlis:

- Kodėl sugalvota septyniasdešimt proc. atnaujinti paslaugas? Kriterijai man nėra visiškai aiškūs. Tame sąraše tikrai yra daug ligoninių, kurios nepasiekė ministro nustatytų reikalavimų vos vienu, dviem ar penkiais procentais. Suprantu, įstaigas, kurios paslaugas teatnaujina dvidešimčia procentų – akivaizdžiai matyti, kad ten ne viskas gerai. Sutinku, kad tokiu atveju būtina kviestis tiek įstaigos vadovą, tiek steigėją, kurie tikriausiai turi argumentų tokiai situacijai paaiškinti.

 
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė:

- Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šiomis dienomis susitinka su įstaigų, kurioms prasčiausiai sekasi visa apimtimi atnaujinti gydymo paslaugų teikimą, vadovais ir su savivaldybių atstovais, kurie yra šių gydymo įstaigų steigėjai.
Ministras jau buvo susitikęs su Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Klaipėdos rajono, Gargždų, Kelmės, Trakų, Pakruojo, Šilutės, Elektrėnų ir Ignalinos savivaldybių ir ligoninių atstovais. Liko dar vienas susitikimas su Prienų savivaldos ir ligoninės atstovais.
 
Jau ne kartą buvo minėta, tad tik pasikartosime. Šių susitikimų tikslas - ne bausti, o rasti bendrus sprendimus, kaip kuo greičiau visa apimtimi atnaujinti įstaigų teikiamas paslaugas pacientams. Būtent gyventojų interesai turi būti pirmoje vietoje. Juk koronavirusas (COVID-19) nepanaikino kitų ligų, tad žmonėms reikia profesionalios medikų pagalbos nuolat.
Ministro nuomone, didelė atsakomybė už skubų gydymo įstaigų atnaujinimą gula ant merų ir savivaldybių administracijų pečių, nes būtent savivaldybės yra regioninių gydymo įstaigų steigėjos. Žinoma, lyderystės turi imtis ir gydymo įstaigų vadovai. Šiuo sudėtingu metu negalima leisti abejoti tokia svarbia sistema, kaip sveikatos. Turime būti susitelkę, vieningi ir galvoti apie visuomenės sveikatą ir turime padaryti viską, kad pacientai gautų visas reikiamas paslaugas. 

 
Tarp kitko
Ligonių kasų statistika rodo, kad „gyvų“ apsilankymų pas šeimos gydytoją liepos mėnesį, palyginti su birželiu, padidėjo 17 proc. Jų skaičius siekė beveik 548 tūkst. (birželį buvo 466 tūkst.).
Liepą pakankamai sparčiai buvo atkuriamos dienos stacionaro ir dienos chirurgijos paslaugos. Palyginti su  birželiu, dienos stacionaro paslaugų padidėjo 71,4 proc. arba iki 58 tūkst. (birželį buvo 34 tūkst.). Dienos chirurgijos paslaugų skaičius padidėjo 40,7 proc. – nuo 5 tūkst. birželį augo iki 7,1 tūkst. liepą.
 
Per liepą ūgtelėjo ir specializuotų ambulatorinių paslaugų skaičius. Specialistų konsultacijų padaugėjo 36 proc., stebėjimo paslaugų – 13,4 proc., skubios medicinos pagalbos – 10 proc., ambulatorinės chirurgijos – beveik 30 procentų.
Stacionaro paslaugų per liepą iš viso padaugėjo 20,5 proc.: respublikos lygmens ligoninėse 22,7 proc., regiono – 7,8 proc., rajono – 20,7 proc.
„Liepos mėnesio paslaugų atnaujinimo tendencijos, lyginant su birželiu, pakankamai pozityvios. Žinoma, vis dar yra gydymo įstaigų, kurios vangiai atnaujina paslaugų teikimą. Tokioms teks tenkintis mažesniu apmokėjimu už gydymą, kitaip tariant, joms bus sumokėta tik tiek, kiek suteikė paslaugų“, – sako ministras Aurelijus Veryga.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica