Ci­ga­re­tėms al­ter­na­ty­vūs pro­duk­tai: gy­dy­to­jai tu­ri ži­no­ti dau­giau nei pa­cien­tai

Evelina Machova
2020-08-31
„Nerūkyk, nes nesveika“ – žodžių junginys, kurį girdėjo visi, vis dėlto didelė dalis rū­kančiųjų, pasak gydytojų, į tai numoja ranka. Tiesa, pastaruoju metu įprastų cigarečių rinką keičia alternatyvūs produktai. Tik apie juos kol kas medikai kalbėti vengia. Nes, na, lyg ir nepatogu. Savo ruožtu prof. Pranas Šerpytis įsitikinęs, kad net jei medikai ban­dys apsimesti, jog to nėra, visuomenė šiuos produktus vis tiek atras. „Turime domėtis at­liekamais moksliniais tyrimais, jų rezultatais ir dalintis šia informacija su pacientais. Pa­cientas turi jausti, kad jūs, kaip gydytojas, žinote apie alternatyvius produktus. Dar la­biau svarbu, kad jaustų, jog žinote, kaip jam padėti norint atsikratyti šio žalingo įpro­čio“, - sako prof. P.Šerpytis. Pasak gydytojo, mokslinių tyrimų šioje srityje daugėja. Ti­riama ne tik žala sveikatai, bet ir kaip paveikiamos širdies ar plaučių ligos, kokią įtaką alternatyvių produktų vartojimas turi svorio kritimui ar kosuliui. 
Ci­ga­re­tėms al­ter­na­ty­vūs pro­duk­tai: gy­dy­to­jai tu­ri ži­no­ti dau­giau nei pa­cien­tai
Kai tarp medikų kalba pasisuka apie rūkymą, įprastoms cigaretėms atsirandančius alter-natyvius produktus, daugelis jų vengia šios temos.

Faktas
Be­dū­mės at­ei­ties vi­zi­jai įgy­ven­din­ti pa­pil­do­mą im­pul­są su­tei­kė šie­met lie­pą pa­skelb­tas JAV Mais­to ir vais­tų ad­mi­nist­ra­ci­jos (FDA) spren­di­mas pri­pa­žin­ti PMI ga­mi­na­mą ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą IQOS mo­di­fi­kuo­tos ri­zi­kos ta­ba­ko pro­duk­tu (angl. mo­di­fied risk to­bac­co pro­duct (MRTP)). Vis dau­giau rū­kan­čių­jų at­si­sa­ko ci­ga­re­čių ir per­ei­na prie ma­žiau ža­lin­gų al­ter­na­- ty­vų, ro­do tarp­tau­ti­nės kom­pa­ni­jos „Phi­lip Mor­ris In­ter­na­tio­nal“ (PMI) duo­me­nys. Pir­mą 2020 m. pus­me­tį su­skai­čiuo­ta, kad pa­sau­ly­je jau 11,2 mln. rū­kan­čių su­au­gu­sių nu­sto­jo rū­ky­ti ci­ga­- re­tes ir vie­toj jų pa­si­rin­ko be­dū­mius ga­mi­nius. FDA įver­ti­no ty­ri­mų duo­me­nis, ku­rie ro­do, kad ly­gi­nant su tra­di­ci­nė­mis ci­ga­re­tė­mis ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma iš­ski­ria ma­žiau kenks­min­gų che­mi­nių me­džia­gų.


Vie­nas di­džiau­sių ri­zi­kos veiks­nių
Vil­niaus uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius, gy­dy­to­jas kar­dio­lo­gas Pra­nas Šer­py­tis sa­ko be­si­do­min­tis įvai­riau­siais moks­li­niais ty­ri­mais, su­si­ju­siais su rū­ky­mu ir jo ža­los ma­ži­ni­mu. Mat bū­tent šis ža­lin­gas įpro­tis di­džia­jai da­liai jo pa­cien­tų pa­ki­ša ko­ją gy­ven­ti ko­ky­biš­kai ir vi­sa­ver­čiai. Ne pa­slap­tis, jog rū­ky­mas yra vie­nas di­džiau­sių ri­zi­kos veiks­nių, kal­bant apie kar­dio­vas­ku­li­nes li­gas.
„Rū­kant ri­zi­ka su­sirg­ti ko­ro­na­ri­ne šir­dies li­ga pa­di­dė­ja nuo dvie­jų iki ke­tu­rių kar­tų, kaip, be­je, ir in­sul­tu. Ta­čiau tai – ne vie­nin­te­lė li­ga.  Rū­kant di­dė­ja ri­zi­ka sirg­ti skran­džio, ka­sos vė­žiu. Skai­čiuo­ja­ma, kad jei žmo­nės ne­rū­ky­tų, kas tre­čios mir­ties nuo vė­žio bū­tų ga­li­ma iš­veng­ti. Rū­ky­mas tu­ri įta­kos net ir to­kioms li­goms kaip reu­ma­toi­di­nis ar­tri­tas, ka­ta­rak­ta ar dia­be­tas“, - var­di­na prof. P.Šer­py­tis.
 
 
Kai tarp me­di­kų kal­ba pa­si­su­ka apie rū­ky­mą, įpras­toms ci­ga­re­tėms at­si­ran­dan­čius al­ter­na­ty­vius pro­duk­tus, dau­ge­lis ven­gia šios te­mos. Prof. P.Šer­py­tis sa­ko, jog si­tu­a­ci­ja yra jam ge­rai pa­žįs­ta­ma. „Me­di­kai bi­jo kal­bė­ti, nes ma­no, kad bus pa­smerk­ti. Nors tarp pa­čių gy­dy­to­jų yra rū­kan­čių. Aš gi ma­nau, kad vi­suo­me­nė, įskai­tant ir ma­no pa­cien­tai, tu­ri ži­no­ti tiek apie al­ter­na­ty­vius pro­duk­tus, tiek apie at­lie­ka­mus moks­li­nius ty­ri­mus. Ir ge­riau­sia, kad šią in­for­ma­ci­ją jie su­ži­no­tų iš gy­dy­to­jo, ku­ris tu­ri kom­pe­ten­ci­jos to­kius ty­ri­mus ver­tin­ti. Ki­ta ver­tus, vi­sa­da pa­lai­kau įvai­riau­sias al­ter­na­ty­vas, ku­rios ke­lia ma­žes­nę ža­lą žmo­nėms, tu­rin­tiems pri­klau­so­my­bę ir ne­ga­lin­tiems jos at­si­kra­ty­ti. Su­pran­tu, jog daž­nai ak­cen­tuo­ja­ma, jog kol kas trūks­ta ty­ri­mų. Bet jų yra, ir kas­met at­si­ran­da vis nau­jų, ti­rian­čių at­ski­ras sri­tis, pa­vyz­džiui, kaip tai vei­kia šir­dies li­gų ri­zi­kos veiks­nius. Kai bu­vau stu­den­tas, gy­dy­to­jų ben­druo­me­nė­je bu­vo la­bai ne­ma­lo­nu kal­bė­ti apie vie­ną nau­jo­vę – be­ta ad­re­nob­lo­ka­to­rius. Teig­ta, jog trūks­ta il­ga­lai­kių ty­ri­mų. Šian­dien tai - vie­na pa­grin­di­nių vais­tų gru­pė, ku­ria gy­do­me šir­dies ne­pa­kan­ka­mu­mą. To­dėl daž­nai sa­kau, kad kal­bė­da­mi apie nau­jo­ves ar al­ter­na­ty­vas ne­už­si­mer­ki­me prieš trum­pa­lai­kius ty­ri­mus. Ana­li­zuo­ki­me, ver­tin­ki­me juos“, - sa­ko prof. P.Šer­py­tis.
 
Žmo­nės pa­tys at­ran­da al­ter­na­ty­vas
„Eu­ro­pos kar­dio­lo­gų drau­gi­jos žur­na­le skel­bia­ma sta­tis­ti­ka apie šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gas bei ri­zi­kos veiks­nius. Tarp jų, yra ir rū­ky­mas. Įdo­mu, ko­kia si­tu­a­ci­ja Lie­tu­vo­je? Sta­tis­ti­kos duo­me­ni­mis, ša­ly­je rū­ko iki dvi­de­šim­ties pro­cen­tų mo­te­rų. Pa­ly­gin­ti su ki­to­mis ša­li­mis, tai nė­ra di­džiau­sias skai­čius, ta­čiau rū­kan­čių vy­rų yra ke­tu­rias­de­šimt pro­cen­tų. Ta­čiau rū­ky­mas yra vie­na iš lė­ti­nių ne­in­fek­ci­nių li­gų prie­žas­čių, ku­ri su­ke­lia di­džiau­sią ža­lą“, - sa­ko prof. Pra­nas Šer­py­tis.
 
Tai, kad rū­ky­mas yra dau­ge­lio li­gų prie­žas­tis, jo­kia nau­jie­na. Apie tai kal­ba­ma daug, bet at­ro­do, kad žmo­nių tai ne­vei­kia. Tie­sa, me­di­kai su tuo ne­lin­kę su­tik­ti. Sa­ko, prie­šin­gai, dau­ge­lis rū­kan­čių­jų su­pras­da­mi pa­sek­mes no­ri at­si­kra­ty­ti šio ža­lin­go įpro­čio ar­ba ieš­ko al­ter­na­ty­vų. „Šiuo at­ve­ju mes, gy­dy­to­jai, ne­ga­li­me bū­ti kaip tie stru­čiai, ku­rie su­ki­ša gal­vas į smė­lį ir ap­si­me­ta, kad nie­ko ne­vyks­ta. Al­ter­na­ty­vius pro­duk­tus įpras­toms ci­ga­re­tėms jie at­ran­da pa­tys. Jei gy­dy­to­jas apie juos nie­ko ne­ži­no, kaip ga­li dirb­ti su pa­cien­tu, ku­ris tu­ri tiks­lą mes­ti rū­ky­ti? Juk pa­gra­si­ni­mais, kad bus blo­gai, ne­la­bai ką ir iš­gąs­din­si. An­tra, ir pats sa­vo prak­ti­ko­je su­si­du­riu su to­kiais da­ly­kais kaip žmo­nių bai­mė, kad me­tę rū­ky­ti jie pri­augs svo­rio, ku­rio at­si­kra­ty­ti bus ne­leng­va. Moks­li­nė­je li­te­ra­tū­ro­je yra straips­nių, ku­rie ro­do, jog me­ti­mas rū­ky­ti ir svo­rio pri­au­gi­mas su­si­ję. Ta­čiau yra jau ir ty­ri­mų, kaip bū­tų ga­li­ma to iš­veng­ti. Ma­no nuo­mo­ne, kiek­vie­na pri­klau­so­my­bė yra tam tik­ra dep­re­si­jos for­ma. To­dėl jei at­si­sa­kai vie­nos, daž­niau­siai ją pa­kei­ti ki­ta. Ne­val­dy­da­mi pro­ce­so, taip pat ga­li­me tu­rė­ti pa­sek­mių šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų at­si­ra­di­mui ar pro­gre­sa­vi­mui“, - sa­ko prof. P.Šer­py­tis.
 

 
Per va­sa­rą ne­tru­ko ren­gi­nių, nuo­to­li­nių kon­fe­ren­ci­jų, ku­rių me­tų bu­vo ski­ria­ma ne­ma­žai dė­me­sio rū­ky­mo ža­los ma­ži­ni­mo te­mai. Taip pat bu­vo pri­sta­ty­ta ir tarp­tau­ti­nių ty­ri­mų, ku­rių me­tu tir­ta, kaip al­ter­na­ty­vūs ni­ko­ti­no pro­duk­tai vei­kia šir­dies ar plau­čių li­gas, ko­su­lį.
Va­sa­ros vi­du­ry­je „Lie­tu­vos svei­ka­ta“ skai­ty­to­jai tu­rė­jo ga­li­my­bę su­si­pa­žin­ti su Tarp­tau­ti­nio ni­ko­ti­no fo­ru­mo pri­sta­ty­to­mis ten­den­ci­jo­mis ma­ži­nant rū­ky­mo ža­lą.
Šią va­sa­rą „Phi­lip Mo­rris In­ter­na­tio­nal“ bei jų moks­lo la­bo­ra­to­ri­ja taip pat pri­sta­tė at­lie­ka­mus ty­ri­mus. Kai ku­rie jų itin ak­tu­a­lūs ir Lie­tu­vai, nes ap­ima šir­dies ir krau­ja­gys­lių bei plau­čių li­gas, ku­rios, pa­sak me­di­kų, la­bai ak­tu­a­lios ša­ly­je. 
 
„Gąs­di­ni­mai apie rū­ky­mo ža­lą pa­vei­kia tik ne­di­de­lę da­lį pa­cien­tų. Ir daž­niau­siai tik po to, kai iš­tin­ka in­fark­tas. Ma­no nuo­mo­ne, gy­dy­to­jai tu­ri pa­cien­tus, ku­rie ne­pa­jė­gia mes­ti, in­for­muo­ti apie vi­sas įma­no­mas rū­ky­mo al­ter­na­ty­vas. Juo­lab  kad vi­sai ne­se­niai pri­im­tas ir FDA spren­di­mas dėl  ta­ba­ko kai­ti­ni­mo  sis­te­mų. Ši agen­tū­ra ypač ati­džiai įver­ti­na vi­sas įma­no­mas grės­mes“, - sa­ko prof. Pranas Šer­py­tis.

 
„Phi­lip Mo­rris In­ter­na­tio­nal“ at­lik­ti ty­ri­mai
 
Ci­ga­re­čių rū­ky­mo, ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mų ir me­ti­mo rū­ky­ti po­vei­kis ko­su­liui


 
Ty­ri­mą pri­sta­tė vy­res­nio­ji kli­ni­ki­nių ty­ri­mų moks­li­nin­kė
dr. Lo­y­se Fel­ber Med­lin
 
Trum­pai
Ar ga­li įpras­tų ci­ga­re­čių pa­kei­ti­mas su­ma­žin­ti ko­su­lį? Va­di­na­ma­sis „rū­ka­liaus ko­su­lys“ sie­ja­mas su lė­ti­niu bron­chi­tu ir lė­ti­ne plau­čių obst­ruk­ci­ja, ku­rios yra re­tes­nės tarp žmo­nių, me­tu­sių rū­ky­ti. Ta­čiau nau­jau­sios stu­di­jos ro­do, kad įpras­tas ci­ga­re­tes iš­kei­tus į e.ci­ga­re­tes, ko­su­lys taip pat su­ma­žė­ja. Ar to­kių re­zul­ta­tų ga­li­ma pa­siek­ti įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tus ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mo­mis? Kli­ni­ki­niai ty­ri­mai ro­do, jog taip.
Pa­sak moks­li­nin­kų, 40 proc. rū­kan­čių­jų iš­si­vys­to tam tik­ra lė­ti­nio bron­chi­to for­ma. Rū­ka­lius daž­nai ka­muo­ja ko­su­lys, ta­čiau ty­ri­mai ro­do, jog me­tus rū­ky­ti jis dings­ta. Yra ty­ri­mų, ku­rie ro­do, jog įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tus e.ci­ga­re­tė­mis ko­su­lys taip pat iš­nyks­ta. PMI moks­li­nin­kų ko­man­da at­li­ko ke­le­tą kli­ni­ki­nių ty­ri­mų, kad įver­tin­tų, ar ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos ga­li su­ma­žin­ti ko­su­lio daž­nį, jei var­to­to­jai var­to­ja tik šį pro­duk­tą.
Nau­do­jant ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mas ta­ba­kas kai­ti­na­mas tik iki 350 laips­nių karš­čio. To­kio­je tem­pe­ra­tū­ro­je žen­kliai su­ma­žė­ja iš­si­ski­rian­čių tok­si­nių me­džia­gų, ku­rios su­si­da­ro įpras­tų ci­ga­re­čių dū­muo­se. Ty­ri­mo me­tu rū­kan­tys su­au­gę žmo­nės iš Ja­po­ni­jos ir Jung­ti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų bu­vo pra­šo­mi ne­keis­ti rū­ky­mo įpro­čių ar­ba par­ei­ti prie ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos. Eu­ro­pos ty­ri­mo da­ly­vių bu­vo pra­šo­ma mes­ti rū­ky­ti. Stu­di­jos truk­mė - nuo tri­jų iki dvy­li­kos mė­ne­sių.
 
Re­zul­ta­tai
Vos po ke­lių sa­vai­čių var­to­to­jams pa­kei­tus įpras­tas ci­ga­re­tes į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą treč­da­lis ty­ri­mo da­ly­vių, ku­rie prieš ty­ri­mą tei­gė, jog re­gu­lia­riai ko­sė­da­vo rū­ky­da­mi įpras­tas ci­ga­re­tes, sa­kė, kad ko­su­lys su­ma­žė­jo. Ko­su­lys vi­siš­kai iš­ny­ko po dvy­li­kos mė­ne­sių vi­siš­kai per­ėjus prie ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos. Ti­riant me­tu­sių rū­ky­ti gru­pę ko­su­lys per dvy­li­ka mė­ne­sių jiems taip pat iš­ny­ko. 
 
„Yra prie­žas­ti­nis ry­šys tarp rū­ky­mo ir kvė­pa­vi­mo ta­kų funk­ci­jos pa­blo­gė­ji­mo, pa­vyz­džiui, ko­su­lio. Rū­kan­tie­siems ko­su­lys yra vie­nas pa­grin­di­nių simp­to­mų, ku­ris vė­liau per­au­ga į lė­ti­nę plau­čių obst­ruk­ci­ją. Ži­no­ma, me­ti­mas rū­ky­ti žen­kliai su­ma­ži­na ri­zi­ką su­sirg­ti šia li­ga. Ta­čiau yra da­lis žmo­nių, ku­rie vis tiek ne­me­ta. Tai­gi, ki­lo klau­si­mas, ar įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tus ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma ga­li su­ma­žė­ti ko­su­lys?“ - sa­ko dr. L.F.Med­lin.
 
Ty­ri­me da­ly­va­vo svei­ki rū­kan­tys su­au­gę žmo­nės. Vie­ni li­ko prie se­nų įpro­čių, da­lis įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tė ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma, tre­ti pra­šy­ti ap­skir­tai at­si­sa­ky­ti rū­ky­mo skir­tin­gais pe­ri­odais – 3, 6, 12 mė­ne­sių. „Kiek­vie­no vi­zi­to me­tu ty­ri­mo da­ly­viai pil­dy­da­vo pa­reng­tą klau­si­my­ną, kur tu­rė­jo nu­ro­dy­ti, ar per pas­ta­rą­sias dvi­de­šimt ke­tu­rias va­lan­das jau­tė po­rei­kį at­si­ko­sė­ti. Pa­sak ty­rė­jų, ko­su­lys su­ma­žė­jo, ne­pri­klau­so­mai nuo mė­ne­sių skai­čiaus tiek gru­pė­je, ku­ri įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tė ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma, tiek me­tu­sių­jų rū­ky­ti gru­pė­je.
Ty­ri­mai ro­do, kad ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos gru­pė­je ma­žiau nei 40 proc. res­pon­den­tų nu­ro­dė, jog pra­ėjus trims mė­ne­siams nuo ty­ri­mo pra­džios jiems vis kil­da­vo po­rei­kis ko­sė­ti. „At­sa­ko į po­vei­kį“ ty­ri­mo me­tu taip pat pa­ste­bė­tas ko­su­lio su­ma­žė­ji­mas per tris mė­ne­sius, ku­ris iš­lie­ka dar ryš­kes­nis ver­ti­nant il­ges­niu lai­ko­tar­piu.
 
Iš­va­dos 
Pa­sak ty­rė­jų vie­na pa­grin­di­nių šio ty­ri­mo ži­nu­čių - rū­kan­tie­ji įpras­tas ci­ga­re­tes, jun­tan­tys lė­ti­nį ko­su­lį, pa­ten­ka į di­de­lės ri­zi­kos gru­pę sirg­ti lė­ti­ne obst­ruk­ci­ne plau­čių li­ga. Šio kli­ni­ki­nio ty­ri­mo rė­muo­se ma­to­ma, jog ko­su­lio daž­nis žen­kliai ma­žė­ja rū­kan­čių­jų gru­pė­je įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tus ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma. Tai ga­lė­tų bū­ti ga­li­mos lė­ti­nės plau­čių obst­ruk­ci­jos ri­zi­kos su­ma­ži­ni­mas. To­dėl šie pra­di­niai ty­ri­mai tu­ri bū­ti tę­sia­mi at­lie­kant il­ga­lai­kes stu­di­jas, kad bū­tų ga­li­ma ver­tin­ti, ar ko­su­lio su­ma­žė­ji­mas, ga­li at­ei­ty­je su­ma­žin­ti ri­zi­ką su­sirg­ti lė­ti­ne obst­ruk­ci­ne plau­čių li­ga.   

 

Ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos po­vei­kis svo­rio di­dė­ji­mui


 
Ty­ri­mą pri­sta­tė kli­ni­ki­nio moks­lo ir bios­ta­tis­ti­kos gru­pės va­do­vė 
dr. Chris­tel­le Ha­zi­za
 
Trum­pai
Ge­riau­sias pa­si­rin­ki­mas sie­kiant su­ma­žin­ti rū­ky­mo su­ke­lia­mų li­gų ža­lą ir pra­il­gin­ti rū­kan­čių­jų gy­ve­ni­mo truk­mę - mes­ti rū­ky­ti. Šiuo klau­si­mu, kaip sa­ko spe­cia­lis­tai, ne­ga­li bū­ti jo­kių dis­ku­si­jų. Ta­čiau, ne­pai­sant itin ge­rų ke­ti­ni­mų, ne kiek­vie­nas rū­kan­ty­sis ryž­ta­si to­kiam žings­niui, net ir ži­no­da­mas skau­džiau­sias rū­ky­mo pa­sek­mes.
Šio­je 12 mėn. tru­ku­sio­je stu­di­jo­je kar­dio­vas­ku­li­nių li­gų ri­zi­kos veiks­niai, įskai­tant ir cho­les­te­ro­lį bei svo­rio pri­au­gi­mą, ly­gin­ti su to­liau rū­kan­čių­jų duo­me­ni­mis. At­sa­ko į po­vei­kį ty­ri­mo me­tu, ku­ris pra­džio­je tru­ko 6 mė­ne­sius, po to bu­vo pra­tęs­tas dar to­kiam pat lai­ko­tar­piui, bu­vo ma­tuo­ja­mi ri­zi­kos veiks­niai, su­ke­lian­tys šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gas. Pa­pil­do­mai tir­ti ir aš­tuo­ni bio­žy­me­nys, ku­rie tu­ri įta­kos rū­ky­mo su­ke­lia­mai ža­lai svei­ka­tai.
Ran­do­mi­zuo­tas ty­ri­mas at­lik­tas kaip ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos pro­duk­to kli­ni­ki­nio ty­ri­mo da­lis. Ja­me da­ly­va­vo svei­ki rū­kan­tys su­au­gę žmo­nės. Jo me­tu da­lies ti­ria­mų­jų bu­vo pra­šo­ma 12 mėn. įpras­tas ci­ga­re­tes pa­keis­ti į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą. Ki­ta da­lis ty­ri­me da­ly­va­vu­sių žmo­nių rū­ky­mo įpro­čių ne­kei­tė.
 
Re­zul­ta­tai
Ty­ri­mo da­ly­vių, ku­rie įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tė į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mas, svo­ris per 12 mėn. ne­žy­miai pa­di­dė­jo, vi­du­ti­niš­kai iki 700 gra­mų, ne­žy­miai pa­di­dė­jo ma­žo tan­kio li­pop­ro­tei­nų cho­les­te­ro­lio kie­kis  (1.15 mg/dL), šiek tiek su­ma­žė­jo di­de­lio jaut­ru­mo C-re­ak­ty­vaus bal­ty­mo kie­kis, pa­ly­gin­ti su ti­ria­mai­siais, rū­kan­čiais įpras­tas ci­ga­re­tes. Ty­rė­jai at­krei­pia dė­me­sį, jog per me­tus ne­bu­vo jo­kių žen­klių po­ky­čių dėl svo­rio, krau­jo spau­di­mo, he­mog­lo­bi­no A1c  ar fib­ro­ge­no ly­gio po­ky­čių tarp ti­ria­mų­jų,  pa­si­rin­ku­sių ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą.
Pa­sak ty­rė­jų, re­zul­ta­tai lei­džia kal­bė­ti apie įpras­toms ci­ga­re­tėms al­ter­na­ty­vaus pro­duk­to po­ten­cia­lą pri­si­dė­ti prie rū­kan­čių­jų šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų ri­zi­kos ma­ži­ni­mo. Ma­ža to, ty­ri­mas ro­do, kad ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos re­zul­ta­tai, ti­riant pa­gal tam tik­rus ro­dik­lius, yra la­bai pa­na­šūs, kaip ir me­tus rū­ky­ti.   
„Sie­kiant iš­tir­ti ga­li­mą ma­žes­nę ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos ke­lia­mą ri­zi­ką pa­si­rink­ti jau ge­rai ži­no­mi šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų žy­me­nys. Taip pat bu­vo fik­suo­ja­mi tam tik­ri pa­ra­met­rai, pa­vyz­džiui, svo­rio au­gi­mas, ma­tuo­jant lie­mens ap­im­tį. Ty­ri­mo me­tu ste­bė­ti ir to­kie veiks­niai kaip C-re­ak­ty­vaus bal­ty­mo po­ky­čiai. Kad ga­lė­tu­me pa­ly­gin­ti, kaip pro­duk­tas ga­li su­ma­žin­ti ri­zi­ką, gre­ta šio ty­ri­mo at­li­ko­me ir dar vie­ną, ku­rio me­tu ste­bė­jo­me po­ky­čius, kas įvyks­ta žmo­nėms, ku­rie dvy­li­ka mė­ne­sių ne­rū­kė vi­siš­kai“, - sa­ko dr.Ch.Ha­zi­za.

Ty­ri­mo me­tu pa­ly­gi­ni­mui nau­do­ti de­mo­gra­finiai ro­dik­liai, am­žius, ly­tis, nes tai, pa­sak ty­rė­jų, ypač svar­bios ty­ri­mo da­lys. Kal­bant apie šiuos pa­ra­met­rus, jie bu­vo ga­na ge­rai su­ba­lan­suo­ti, ta­čiau rei­kia pa­mi­nė­ti, kad pra­di­nis svo­ris me­tu­sių­jų rū­ky­ti gru­pė­je bu­vo ma­žes­nis nei „at­sa­ko į po­vei­kį“ ti­ria­mų­jų gru­pė­je. 


„Žvelg­da­mi į ty­ri­mo re­zul­ta­tus aiš­kiai ma­to­me tam tik­rus pa­ge­rė­ji­mus tarp kar­dio­vas­ku­li­nių li­gų žy­me­nų. Jie aiš­kiai pa­ro­do, kad de­guo­nies tie­ki­mas or­ga­niz­mui pa­di­dė­jo rū­kan­tie­siems įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tus ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą. Ty­ri­mo re­zul­ta­tai taip pat ro­do en­do­te­lio funk­ci­jos pa­ge­rė­ji­mą, už­de­gi­mo su­ma­žė­ji­mą ir li­pi­dų me­ta­bo­liz­mo pa­ge­rė­ji­mą. Žvel­giant į nu­si­sto­vė­ju­sius šir­dies ir krau­ja­gys­lių ri­zi­kos veiks­nius, to­kius kaip krau­jo­spūdis ar C-re­ak­ty­vus bal­ty­mas, ne­pa­ste­bė­ta šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų veiks­nių pa­di­dė­ji­mo“, - sa­ko ty­ri­mo va­do­vė dr. Chris­tel­le Ha­zi­za.


Ty­rė­jai kon­cen­tra­vo­si į svo­rio au­gi­mo ten­den­ci­jas. Mat ki­tos stu­di­jos ro­do, jog žen­klus svo­rio pa­di­dė­ji­mas taip pat ga­li bū­ti šir­dies ir krau­ja­gys­lių sis­te­mos li­gų ri­zi­kos veiks­nys. „Žvelg­da­mi į ty­ri­mo gra­fi­kus po tri­jų, še­šių ir dvy­li­kos mė­ne­sių aiš­kiai ma­to­me, jog me­tu­sių rū­ky­ti gru­pė­je svo­ris au­ga. Per me­tus me­tęs rū­ky­ti žmo­gus pri­au­ga nuo ke­tu­rių iki pen­kių ki­log­ra­mų, kas daž­nai mi­ni­ma ir moks­li­nė­je li­te­ra­tū­ro­je. Jei žmo­gus įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­čia į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mas, svo­ris per me­tus pa­di­dė­ja ne­žy­miai, iki sep­ty­nių šim­tų gra­mų. Tai įta­kos di­des­nei šir­dies ir krau­ja­gys­lių ri­zi­kai ne­tu­ri. Re­zul­ta­tai ro­do, jog rū­kan­tiems įpras­tas ci­ga­re­tes, ne­ga­lint mes­ti rū­ky­ti, per­ėji­mas prie ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mos yra pa­lan­kus. Kaip ži­no­me, ge­riau­sias bū­das su­ma­žin­ti rū­ky­mo su­ke­lia­mų li­gų ri­zi­ką - at­si­sa­ky­ti šio ža­lin­go įpro­čio. Ty­ri­mo me­tu pa­ste­bė­jo­me, kad ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mų po­vei­kis or­ga­niz­mui yra la­bai pa­na­šus kaip me­tus rū­ky­ti“, - sa­ko dr.Ch.Ha­zi­za.  
 
Iš­va­dos
Pa­sak ty­rė­jų, žen­klus svo­rio au­gi­mas, su­si­jęs su di­des­ne šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų ri­zi­ka. Ta­čiau ty­ri­mas pa­ro­dė, jog kei­čiant įpras­tas ci­ga­re­tes į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mas šis žings­nis tam ne­tu­ri įta­kos. Tai ro­do al­ter­na­ty­vių pro­duk­tų po­ten­cia­lą kal­bant apie su rū­ky­mu su­si­ju­sių šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų ri­zi­kos ma­ži­ni­mą, pa­ly­gin­ti su duo­me­ni­mis, kai žmo­nės to­liau rū­ko įpras­tas ci­ga­re­tes.

 
Trum­pa­lai­kiai pa­lan­kūs me­ti­mo rū­ky­ti po­žy­miai pa­ste­bi­mi po še­šių mė­ne­sių ci­ga­re­tes pa­kei­tus į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mas
 
Ty­ri­mą pri­sta­tė vy­riau­sio­ji kli­ni­ki­nių ty­ri­mų moks­li­nin­kė 
dr. Ma­ri­ja Bo­sil­kov­ska
 
Trum­pai apie ty­ri­mą
Me­ti­mas rū­ky­ti yra ge­riau­sias bū­das su­ma­žin­ti rū­ky­mo ža­lą. Stu­di­jos me­tu ly­gin­ti pa­ki­ti­mai 8 bio­žy­me­ny­se, ku­rie sie­ja­mi su ri­zi­kos veiks­niais, tu­rin­čiais įta­kos rū­ky­mo su­ke­lia­moms li­goms. At­sa­ko į po­vei­kį stu­di­ja tru­ko 6 mė­ne­sius. Ty­ri­me  bio­žy­me­nys rū­kan­čių­jų gru­pė­je, ku­rie įpras­tas ci­ga­re­tes pa­kei­tė į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo, pa­ge­rė­jo. 5 bio­žy­me­ny­se sta­tis­tiš­kai svar­biai. Duo­me­nys ly­gin­ti su stu­di­ja, ku­rio­je bu­vo fik­suo­ja­mi po­ky­čiai me­tus rū­ky­ti. 
 
Re­zul­ta­tai
Ana­li­zuo­jant pen­kių iš aš­tuo­nių bio­žy­me­nų re­zul­ta­tus, ma­ty­ti, kad jei žmo­gus bent 70 proc. rū­kė al­ter­na­ty­vų įpras­tai ci­ga­re­tei pro­duk­tą, 40 proc. at­ve­jų re­zul­ta­tai vi­suo­se bio­žy­me­ny­se pa­ki­to kaip į me­tu­sių rū­ky­ti. Jei ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma nau­do­ja­ma vi­siš­kai ne­be­rū­kant įpras­tų ci­ga­re­čių, tuo­met 7 iš 8 bio­žy­me­nų ro­do, jog 66 proc. re­zul­ta­tų yra to­kie kaip me­tus rū­ky­ti.
Pa­sak moks­li­nin­kų, šis pa­ly­gi­ni­mas su­tei­kia pa­pil­do­mų įro­dy­mų, kad įpras­tų ci­ga­re­čių pa­kei­ti­mas į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą rū­kan­tie­siems po­ten­cia­liai ma­ži­na su rū­ky­mų sie­ja­mų li­gų ri­zi­ką.  
 
„Ly­gin­da­mi ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą ver­ti­na­me po­ten­cia­lų rū­ky­mo ža­los ma­ži­ni­mą“, - sa­ko dr. M.Bo­sil­kov­ska.
Pir­mo­ji „At­sa­ko į po­vei­kį“ stu­di­ja at­lik­ta Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se. Tir­ti su­au­gę rū­kan­tys žmo­nės, ku­rie no­rė­jo at­si­kra­ty­ti šio ža­lin­go įpro­čio. Ti­ria­mie­ji su­skirs­ty­ti į dvi gru­pes: vie­ni to­liau rū­kė įpras­tas ci­ga­re­tes, ki­ti jas 6 mė­ne­siams pa­kei­tė ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma. Stu­di­ja pa­ro­dė tei­gia­mus pa­ki­ti­mus po­ten­cia­lios ža­los bio­žy­me­ny­se, ku­rie ži­no­mi kaip pa­grin­di­niai pa­to­fi­zio­lo­gi­niai rū­ky­mo su­kel­tų li­gų, to­kių kaip už­de­gi­mai, ok­si­da­ci­nis stre­sas, ge­no­tok­siš­ku­mas ir t.t., ri­zi­kos veiks­niai.
„Kad ga­lė­tu­me pa­ly­gin­ti pa­lan­kių pa­ki­ti­mų svar­bą bei jų ar­tu­mą vi­siš­ko me­ti­mo rū­ky­ti po­ky­čiams, pri­jun­gė­me duo­me­nis iš „Rū­ky­mo me­ti­mo stu­di­jos“, ku­ri bu­vo at­lie­ka­ma pa­sau­ly­je tarp no­rin­čių­jų mes­ti rū­ky­ti. Kad ga­lė­tu­me įver­tin­ti pil­no ir da­li­nio me­ti­mo rū­ky­ti po­vei­kį, bu­vo su­for­muo­tos dvi gru­pės“, - sa­ko dr. M.Bo­sil­kov­ska.
 
Pir­mo­je gru­pė­je var­to­to­jai ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą tu­rė­jo nau­do­ti 70 proc. at­ve­jų, li­ku­sius 30 proc. ga­lė­jo rū­ky­ti įpras­tas ci­ga­re­tes. Ši gru­pė, kaip daž­nai ku­rį pro­duk­tą var­to­jo, pra­neš­da­vo pa­tys. Ant­ro­je gru­pė­je bu­vo nau­do­ja­ma CEMA ana­li­zė, ku­rios me­tu pa­gal šla­pi­mo ty­ri­mo re­zul­ta­tus da­ly­viai bu­vo pri­ski­ria­mi gru­pei, var­to­ju­siai tik ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą, ar­ba nau­do­ju­sius tiek al­ter­na­ty­vų pro­duk­tą tiek įpras­tas ci­ga­re­tes. Jų duo­me­nys taip pat bu­vo ly­gi­na­mi su me­tu­sių­jų rū­ky­ti duo­me­ni­mis.
„Re­zul­ta­tai ro­do, kad pir­mos gru­pės pen­kiuo­se bio­žy­me­ny­se bent ke­tu­rias­de­šimt pro­cen­tų bu­vo iš­lai­ky­tas tei­gia­mas po­vei­kis. Di­džiau­sias po­vei­kis ma­to­mas plau­čių funk­ci­jos žy­me­ny­je, taip pat ma­to­mas pa­ge­rė­jęs li­pi­dų me­ta­bo­liz­mas. Ant­ro­je gru­pė­je, kur ci­ga­re­tės var­to­tos kar­tu su ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­ma, taip pat ste­bi­mi tei­gia­mi po­ky­čiai, re­mian­tis CEMA ana­li­ze.“, - sa­ko dr. M.Bo­sil­kov­ska.
 
Iš­va­dos
Stu­di­ja pa­ro­dė, kad tiek me­ti­mas rū­ky­ti, tiek ir įpras­tų ci­ga­re­čių pa­kei­ti­mas į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą da­rė tei­gia­mą po­vei­kį vi­siems 8 po­ten­cia­liems su rū­ky­mų sie­ja­miems bio­žy­me­nims. Ta­čiau di­džiau­sias po­vei­kis yra tik vi­siš­kai me­tus rū­ky­ti. Pa­kei­tus įpras­tas ci­ga­re­tes į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą di­dži­ą­ja da­li­mi iš­lai­ko­mas me­ti­mui rū­ky­ti pa­na­šus po­vei­kis. Tai pa­tvir­ti­na ir ty­ri­mo me­tu nau­do­ta CEMA ana­li­zė. Ty­ri­mas ro­do tai, kad rū­kan­tie­ji, pa­kei­tę ci­ga­re­tes į ta­ba­ko kai­ti­ni­mo sis­te­mą, po­ten­cia­liai su­ma­ži­na rū­ky­mo su­ke­lia­mą ža­lą bei su tuo su­si­ju­sių li­gų at­si­ra­di­mą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris