Aplinkos ministerija asbesto atliekoms šalinti skyrė dar 280 tūkst. eurų

Indrė Naureckaitė, BNS
2019-09-23
Aplinkos ministerija pranešė šalies savivaldybėms skyrusi 280 tūkst. eurų dotaciją surinkti ir saugiai pašalinti asbesto turinčias atliekas.
Aplinkos ministerija asbesto atliekoms šalinti skyrė dar 280 tūkst. eurų

Šiomis lėšomis bus sutvarkyta apie 1945 tonas kancerogenais laikomų atliekų.
Pagal savivaldybių pateiktas paraiškas lėšos paskirstytos Birštono, Marijampolės, Alytaus miesto ir rajono, Jurbarko ir kitų rajonų – Kaišiadorių, Kėdainių, Klaipėdos, Kretingos, Lazdijų, Mažeikių, Pakruojo, Plungės, Panevėžio, Skuodo, Šakių, Švenčionių, Utenos, Varėnos ir Vilniaus – savivaldybėms.

Pasak Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjos aplinkos ir energetikos klausimais Agnės Kazlauskienės, ši programa atliepia lūkesčius tik iš dalies.
„Viena vertus, tikrai labai šaunu, kad gyventojai gali saugiai utilizuoti asbesto turinčias atliekas. Kita vertus, ne visiems norintiesiems užtenka skirtų lėšų. Tačiau jie jau įpratinta ir nebenori už asbesto išvežimą ir tvarkymą mokėti patys. Gali būti, kad vienais metais ministerija neskirs lėšų, o šias atliekas vis tiek reikia kokiu nors būdu utilizuoti“, – BNS sakė A.Kazlauskienė.
 
„Taip pat čia yra labai didelis savivaldybės indėlis. Savivaldybei nelieka nė vienas euras, tačiau niekas neskaičiuoja tarpininkavimo, administravimo kaštų. O turi būti ir apskaita, viskas turi būti pagrįsta, kiek tonų surinkta, koks kilometražas, kiek už transportą išleista, į kurį sąvartyną nuvežta“, – pridūrė savivaldybių asociacijos atstovė.
Pasak Aplinkos ministerijos, nuo 2018 metų savivaldybės teisės aktais įpareigotos kas dvejus metus teikti duomenis apie jų teritorijose esantį asbesto turinčių gaminių kiekį.

Pagal šiuo metu Aplinkos apsaugos agentūrai pateiktus 57 savivaldybių duomenis, daugiausia asbesto turinčių gaminių yra Joniškio rajone. Toliau eina Kauno, Šalčininkų, Panevėžio ir Klaipėdos rajonai.
Visos asbesto atmainos Tarptautinio vėžio tyrinėjimo centro yra priskirtos pirmos kategorijos kancerogenams.
 Aplinkos ministerijos duomenimis, nuo 1961 metų Lietuvoje asbestcemenčio gaminiams gaminti naudotas asbestas. Didžioji dalis jo sunaudota šiferiui ir vamzdžiams gaminti, todėl jo yra beveik visuose sovietiniu laikotarpiu statytų pastatų stoguose, katilinėse, šiluminėse trasose.
Remiantis Europos Sąjungos direktyvomis, nuo 2005 metų uždrausta gaminti, prekiauti ir naudoti visų rūšių asbestą bei gaminius ir medžiagas, kurių sudėtyje yra asbesto.

Nuo 2017 metų Aplinkos ministerijos vykdoma asbesto šalinimo programa sutvarkyta daugiau kaip 6,5 tūkst. tonų asbesto atliekų. Tam skirta beveik 965 tūkst. Eurų.
Asbesto šalinimo veiksmų plano vykdymas numatytas iki 2020 metų.
Pasak Aplinkos ministerijos, gavus visus duomenis apie likusį asbesto kiekį savivaldybėse, bus įvertintas Asbesto šalinimo veiksmų plano veiksmingumas ir prireikus tęsiamos pasiteisinusios ar planuojamos naujos priemonės.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris