32 piktogramos atliekoms

Aneta Vaitkienė
2022-01-28
Atliekų vis dar nerūšiuojantys žmonės tikina nežinantys, kaip tai daryti teisingai. Kad rūšiuoti būtų lengviau ir tai jau darantiems, ir į šį traukinį dar neįšokusiems, Lietuvoje diegiama Danijoje, Švedijoje veikianti atliekų rūšiavimo sistema.
32 piktogramos atliekoms

Viena sistema – visai Šiaurės Europai
„Siekiame, kad Danijos piktogramų sistema taptų unifikuota visoje Šiaurės Europoje, – pasakoja Toma Buivydaitė, projektą įgyvendinančios VšĮ „Mes Darom“ vadovė. – Sistema be Danijos jau taikoma Švedijoje, tam tikras piktogramas startui atsirinko Suomija, ta linkme juda Norvegija. Latvijoje ir Estijoje finansavimas vyko jau dvejus metus, Lietuva prisijungė šiemet.“
 

Vasario mėnesį atrinktos 32 rūšiavimo piktogramos bus pristatomos Lietuvos miestų savivaldybėse. „Prie susitikimų jungsis ekologai, atliekų tvarkymo skyriaus specialistai bei mūsų partneriai – Aplinkos ministerija. Taip pat numatyta projekto viešinimo dalis, – dėsto ateities planus T.Buivydaitė. – Antrajam etapui, kuris skirtas ieškoti partnerių ir potencialių gamintojų, kurie taikytų sistemą ant pakuočių, kol kas finansavimo neturime, bet labai tikimės, kad projektą tęsime.“
 

L.S. skaičius
464
- net tiek kg atliekų vidutiniškai būtų, jeigu vienam Lietuvos gyventojui tektų tik kartą per metus išmesti susikaupusias šiukšles.

 
Pirmasis – Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras
„Esame pirmieji, įdiegsiantys šią piktogramų sistemą, – teigia UAB „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras“ (VAATC) direktorius Tomas Vaitkevičius, – bet tikime, kad piktogramas neužilgo pamatysime ir kitose savivaldybėse, jas ims naudoti kiti atliekų tvarkytojai bei pakuočių ir prekių gamintojai.“
Pasak jo, tokiam sprendimui yra kelios priežastys.
 

Pirmoji, jo akimis, ir, matyt, svarbiausia, – įsitikinimas, jog būtina siekti, kad rūšiavimo reikalavimai būtų aiškūs ir suprantami atliekų turėtojams. „Lietuva – nedidelė šalis, kurioje žmonės yra mobilūs, – kalba T.Vaitkevičius. – Jiems kiekvienoje savivaldybėje šiuo metu matant vis kitokius atliekų surinkimo vietų ženklinimus pakankamai sudėtinga suprasti, kur ir ką rūšiuoti, kokio gi elgesio iš jų tikimasi. Pastebėtina, kad informacijos apie pageidaujamą elgesį su atliekomis įvairovės problema įžvelgiama visos Europos Sąjungos mastu, tad šios problemos gylį mūsų šalyje sudėtinga paneigti.“
 
Kitos priežastys, VAATC vadovo nuomone, yra jau išvestinės: „Įvedę tokią sistemą galėsime efektyviau panaudoti gyventojų mokamus ir jiems informuoti panaudojamus pinigus“. Kiekvienoje savivaldybėje diegiant atskiras ženklinimo sistemas rengiamos atskiros visuomenės informavimo kampanijos, ženklinimo sistemoms eikvojami pinigai. „Įvedus vieningą piktogramų sistemą, – teigia T.Vaitkevičius, – atskirų visuomenės informavimo kampanijų kiekvienoje savivaldybėje bus galima išvengti“.
 
Rūšiavimas turi būti paprastas
2020 m. pabaigoje pilotiniam Danijos atliekų ženklinimo sistemos pristatymo Lietuvai projektui finansavimą skyrė Šiaurės Ministrų taryba. „Kiekvienai Baltijos šaliai – Lietuvai, Latvijai ir Estijai ‑ skirta po 150 tūkst. Danijos kronų (~20 tūkst. Eur), – pasakoja Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje patarėja ekonomikos, finansų ir energetikos klausimais Lina Janušauskienė, – o projekto trukmė – pusantrų metų. Lietuvoje buvo suplanuota ekspertų, savivaldybių ir visuomenės apklausos bei susitikimai, atsirinktų piktogramų vertimas ir adaptavimas bei komunikacija. Aplinkos ministerija yra pagrindinis partneris, o VšĮ „Mes Darom“ projektą palaiko ir prisideda ekspertų darbu.“
 
L.Janušauskienė išsako viltį, kad, padarius atliekų ženklinimą vienodą ne tik kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje, bet ir kiekvienoje Šiaurės Europos ir Baltijos šalių regiono valstybėje, „tai ne tik padėtų gyventojams be didelių pastangų taisyklingai rūšiuoti, bet galėtų būti naudinga ir gamintojams, kuriems pakuočių ženklinimas galėtų tapti paprastesnis. Taikydami standartizuotas piktogramas regione, galėtume užtikrinti, kad gyventojai ir gamintojai būtų susipažinę su tuo pačiu žymėjimu, kad ir kur jie būtų. Jie matytų tas pačias atliekų piktogramas visur, kur atliekos atsirastų.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris