3 būdai, kaip išvengti pragulų neaktyviems ligoniams

www.lsveikata.lt
2022-07-26
Pragulos gali atsirasti, kai žmogus yra prikaustytas prie lovos ar kitaip nejuda, neturi sąmonės arba negali jausti skausmo. Pragulos – tai opos, atsirandančios tose odos vietose, kurios yra spaudžiamos gulint lovoje, sėdint neįgaliojo vežimėlyje arba ilgą laiką nešiojant gipsą.
3 būdai, kaip išvengti pragulų neaktyviems ligoniams

Pragulos gali būti rimta problema silpniems vyresnio amžiaus žmonėms. Jos gali būti susijusios su asmens gaunamos priežiūros kokybe. Jei nejudantis arba prie lovos prikaustytas asmuo nėra apverčiamas, teisingai guldomas ir tinkamai maitinamas bei prižiūrima jo oda, gali atsirasti pragulų. Didesnis pavojus kyla žmonėms, sergantiems diabetu, turintiems kraujotakos sutrikimų ir prastai besimaitinantiems. Šiame straipsnyje pateikiame 3 būdus, kaip išvengti pragulų fiziškai neaktyviems ligoniams.
 
4 pragulų stadijos
Norint sėkmingai užkirsti kelią praguloms ir jas gydyti, svarbu suprasti, kaip jos atsiranda. Paprastai pragulos vystosi 4 etapais:

  1. Ankstyvosios stadijos pragulos yra raudonos spalvos, šiurkščios arba šiltos liečiant. Jos skausmingos ir blankios, t. y. jas palietus galima pamatyti piršto įdubimą.
  2. Augant praguloms, oda tampa atvira, jautri ir (arba) skausminga. Kai kurios pragulos atrodo kaip nudegimas saulėje, o kitos labiau panašios į pūsles.
  3. Laikui bėgant infekcija išplinta į gilesnius odos sluoksnius, todėl žaizda tampa panaši į kraterį.
  4. Infekcija progresuoja ir apnuogina raumenis arba kaulus. Šioje stadijoje labai svarbu žaizdą gydyti, kad būtų išvengta gangrenos. Kai kurie žmonės šios stadijos metu jaučia skausmą, kiti – ne. Taip yra todėl, kad dėl žaizdos sunkumo gali būti pažeisti nervai.
 
Jei jūsų artimas žmogus yra prikaustytas prie invalido vežimėlio ar lovos ir jam atsirado bet kurios iš šių 4 stadijų opos, svarbu nedelsiant pradėti gydymą. Tiek prevencijai, tiek gydymui yra naudingos slaugos prekės.
 
Palaikykite sveiką mitybą
Norint išvengti pragulų, labai svarbu tinkamai teisingai maitintis. Kai gerai prižiūrimas vidinis organizmas, oda bus mažiau linkusi į opas ir bet kokias dėl to atsirandančias infekcijas. Tinkama mityba ir padidėjęs hidratacijos lygis leidžia odai išnaudoti visas savo galimybes atlaikyti lovos režimą. 
Tiekite maistingą maistą, kuriame yra baltymų, vitaminų ir mineralų. Nėra vienos geriausios dietos, kuri padėtų išvengti pragulų, tačiau netinkama mityba gali sulėtinti arba sustabdyti gijimo ir regeneracijos procesus.
 
Kalorijų suvartojimas taip pat svarbus siekiant išvengti didelio svorio kritimo. Liekni žmonės paprastai turi mažiau kūno riebalų, raumenų masės ir kitų audinių, padedančių amortizuoti dažniausiai pažeistas kaulines sritis. Kita vertus, viršsvoris gali sukelti papildomą krūvį kūno spaudimo taškams. Sveiko svorio palaikymas yra svarbi odos pažeidimų prevencijos dalis.


 
Rūpinkitės odos būkle
Saugokite odą nuo drėgmės pertekliaus. Švelniai naudokite tinkamus losjonus ir kremus, taip padidindami odos atsparumą. Nors per daug drėgmės kenkia, atkreipkite dėmesį, kad pernelyg sausos, sutrūkinėjusios odos vietos taip pat gali kelti problemų. Prausdami ar valydami suteptas vietas naudokite švelnų muilą ir šiltą vandenį, kad išvengtumėte uždegimo ir infekcijos. Kad išvengtumėte odos įtrūkimų ir kitų sužalojimų, venkite šveitimo ir trynimo judesių.

 
Prakaito, šlapimo ar išmatų drėgmė taip pat gali pakenkti odai. Jei pacientas sukaupia daug drėgmės nuo prakaito, jam reikės dažnai keisti drabužius ir patalynę. Galite tai palengvinti naudodami ligoninės chalatus ar kitus drabužius, kurie lengvai užsivelka ir nusivelka. Šią užduotį taip pat gali palengvinti kelių sluoksnių patalynės naudojimas.
 
Jei ligonis nelaiko šlapimo, jam reikės dažnai keisti suaugusiųjų sauskelnes arba kelnaites. Svarbu tikrinti jo sauskelnes bent kas 2 valandas ir keisti jas, kai tik jos sutepamos. Jei jis taip pat nelaiko išmatų, padidėja odos suirimo rizika dėl bakterijų ir virškinimo fermentų, esančių tuštinantis. Po kiekvieno tuštinimosi ligonį reikės kuo greičiau apvalyti ir pakeisti sauskelnes. Tai gali būti nemažas iššūkis, jei pacientas kenčia nuo viduriavimo arba dažnai tuštinasi. Tačiau tai yra verta sunkaus darbo, jei tik tai padės išvengti skausmingo odos suirimo.
 
Keiskite padėtį
 Atsižvelkite į toliau pateiktas rekomendacijas, susijusias su lovos ar kėdės padėties keitimu:
  • Dažnai keiskite padėtį. Stenkitės ligonį perkelti maždaug kartą per valandą.
  • Tegul juda pats ligonis. Jei tik įmanoma, tegul ligonis stengiasi pakelti save. Jei jis turi pakankamai viršutinės kūno dalies jėgos, gali atlikti vežimėlio atsispaudimus – pakelti savo kūną nuo sėdynės stumiant kėdės porankius.
  • Specializuoti neįgaliųjų vežimėliai. Kai kuriuos neįgaliųjų vežimėlis galima pakreipti, taip sumažinant spaudimą.
  • Specialios pagalvėlės arba čiužinai. Naudokite pagalvėles arba specialų čiužinį, kuris sumažina spaudimą ir padeda užtikrinti gerą kūno padėtį.
  • Sureguliuokite lovos aukštį. Jei lovos galvūgalį galima paaukštinti, pakelkite jį ne daugiau kaip 30 laipsnių kampu.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris