Norintiems jaustis geriau - reabilitacija Abromiškių reabilitacijos ligoninėje

Ana Daukševič
2014-06-06
„Sveikatos oazė“, - taip Abromiškių reabilitacijos ligoninę, įsikūrusią prie Orio ežero, visai netoli miško, apibūdina jos pacientai. Pasak ligoninės kolektyvo, gyvenimą sauganti medicininė priežiūra ir aktyvi reabilitacija čia besigydantiems žmonėms padeda atgauti ne tik fizines jėgas, bet ir emocinę pusiausvyrą. Apie tai, ko gali tikėtis į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atvykę pacientai, kalbamės su ligoninės specialistais.
Norintiems jaustis geriau - reabilitacija Abromiškių reabilitacijos ligoninėje
„Abromiškių reabilitacijos ligoninėje pirmą kartą apsilankiau prieš trejus metus. Likau labai patenkintas suteiktu man gydymu ir nuo tada stengiuosi kasmet čia atvykti sustiprinti sveikatą“, - sako Vilniaus šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kunigas, vienuolis pranciškonas kunigas Julius Sasnauskas.

Taiko šiuolaikinę diagnostiką
Gydymas ir reabilitacija Abromiškių reabilitacijos ligoninėje prasideda nuo visapusiškos paciento būklės diagnostikos. „Mūsų ligoninėje esančiame Klinikinės fiziologijos skyriuje atliekami tyrimai ambulatoriškai ir stacionare besigydantiems pacientams. Nustatome skausmų krūtinėje priežastis, kuomet ligoniui tą pačią dieną atliekama veloergometrija - fizinio krūvio mėginys, širdies ultragarsinis tyrimas, suteikiama kardiologo konsultacija. Pastaruoju metu vis daugiau diagnozuojama širdies ritmo ir laidumo sutrikimų, neaiškios kilmės sinkopių. Tokiu atveju žmogui registruojama paros elektrokardiograma. Aptikus sudėtingus širdies ritmo-laidumo sutrikimus pacientas siunčiamas elektrofiziologo konsultacijai dėl elektrokardiostimuliatoriaus implantavimo ar židinio panaikinimo“, - sako Klinikinės fiziologijos skyriaus vedėja Asta Rudzevičienė. Be to, šiame skyriuje taip pat atliekami vidaus organų, sąnarių ultragarsiniai tyrimai, paros arterinio kraujospūdžio stebėsena, spirometrija, kūno masės analizė, kojų, inkstų, kaklo kraujagyslių dvigubas skenavimas. Taigi kiekvienas pacientas gali būti ramus – jam nereikės ilgai laukti išsamiausių tyrimų. Visą reikiamą informaciją jis gaus čia pat, vietoje. Kai reikia, pacientas siunčiamas gydytis ambulatoriškai arba į trečio lygio gydymo įstaigas tolesniam tyrimui bei gydymui.
Laikyseną stabilizuojančių raumenų jėgos matavimui ir neaiškios kilmės raumenų skausmų priežasčiai nustatyti naudojama moderni kompiuterinės diagnostikos įranga „Back-Check“. „Pagal greitus ir detalius testavimo rezultatus, apdorojus programine įranga, sudaromas individualus treniruočių planas. Gydymo efektyvumui įvertinti atliekamas pakartotinis ištyrimas“, - sako direktoriaus pavaduotoja medicinai Jūratė Pranckevičienė.
 
Motyvuoja pacientą
„Be abejo, nauja technika mums tikrai palengvina darbą, tačiau svarbiausia – suteikti pacientui motyvaciją sveikti. Mūsų skyriuje gydomi žmonės po kraujotakos problemų – insultų, galvos traumų, stuburo bei kitų neurologinių ligų. Turime atskirą Kineziterapijos skyrių, kas yra retenybė Lietuvos gydymo įstaigose. Pacientas gali pasirinkti, su kokiu specialistu nori dirbti. Visada paklausiame, ko jis pageidauja. Paciento noras – svarbiausias. Jam tereikia padėti, paskatinti ir tada rezultatas bus geras“, - sako ilgametis ligoninės kineziterapeutas Georgijus Kozlovas.

Tad nuo ko viskas prasideda? „Nuo susipažinimo, - atsako specialistas. - Pirmiausia kalbame su pacientu, vėliau testuojame jo sveikatos būklę. Taip pat turime sužinoti kuo daugiau apie įprastą žmogaus gyvenimą: ką jis veikia namuose, kokį fizinį krūvį turi. Privalome išsiaiškinti, ko jam reikia labiausiai.“ Visa tai tam, kad pacientas būtų suinteresuotas dirbti kuo daugiau savarankiškai. Ne paslaptis, kad nei naujausia įranga, nei geriausi specialistai nepadės, jei žmogus nenorės atlikti jam skiriamų pratimų. „Jei tik aš lankstysiu koją ar ranką, tai duos naudos, bet ne maksimalios. Panaudodami įrangą, suteikiame galimybę pačiam pacientui bent minimaliai mankštintis. Turime tikrai sunkios būklės pacientų, todėl patekę pas mus kai kurie iš naujo mokosi apsiversti lovoje, atsisėsti, atsistoti iš vežimėlio“, - paaiškina G.Kozlovas.
Ligoninė nuolatos stengiasi judėti į priekį ir pritraukti vis daugiau naujų specialistų, kurie savo entuziazmu, naujomis idėjomis prisidėtų prie pacientų sveikimo proceso.
 
Ir gydosi, ir pramogauja
Motyvacijos sveikti ne ką mažiau reikia ir patiems mažiausiems Abromiškių reabilitacijos ligoninėje besigydantiems pacientams. Todėl Vaikų skyriuje jų laukia ne tik platus gydomųjų, terapinių procedūrų, bet ir pramogų pasirinkimas. „Kai specialistas ateina pas mus įsidarbinti, pirmiausia įsitikiname, kad jis nori ir moka dirbti su vaikais. Kiekvienam atvykusiam pacientui stengiamės sukurti artimą namų aplinką. Nenorime būti panašūs į paprastą ligoninę, siekiame išvengti streso sukėlimo. Liga pati savaime turi neigiamą atspalvį, todėl būtina užtikrinti vaikams kuo jaukesnes sąlygas“, - sako ligoninės Vaikų skyriaus vedėja Lilija Sugintienė.
Šiuo metu čia gydomos penkių profilių ligos: judėjimo - atramos aparato sutrikimai, neurologijos, kvėpavimo sistemos, psichikos sutrikimai bei akių ligos. „Turime įdirbį, stiprius specialistus. Noriu pabrėžti, kad psichikos ligomis sergančių vaikų daugėja ir jie nelabai turi kur gydytis. Dabar jau neįsivaizduojame darbo be psichologų. Labai dažnai randame tiesioginį ryšį tarp vaiko fizinės ir psichologinės būklės. Todėl šalia visų procedūrų, kiekvienas individualiai apsilanko ir pas psichologą. Taip pat vyksta ir grupiniai užsiėmimai. Jų metu vaikai gali pabendrauti, pamatyti, jog nėra vieni, susidūrę su liga ir tai padeda jiems sveikti“, - paaiškina L.Sugintienė.
Tam, kad sveikimo procesas neprailgtų, Abromiškių reabilitacijos ligoninėje dirba ir auklėtojai. Jie organizuoja laisvalaikio renginius – žaidimus, konkursus. „Vasaros metu išvažiuojame ir į ekskursijas. Turime mokyklą, kur mokosi visų klasių moksleiviai. Prisitaikome prie kiekvieno. Jei vaikas turi judėjimo sutrikimų, jiems paruošiame individualią laisvalaikio programą“, - sako L.Sugintienė. Verta pastebėti, jog visų renginių planas skelbiamas įstaigos tinklalapyje, todėl tėvai gali susipažinti ir su laisvalaikio programa, kuri lauks jų atžalos. „Šiais laikais sudominti vaikus pramogomis nėra taip paprasta, tačiau nuolatos bandome sugalvoti ką nors naujo. Renginiai vyksta kiekvieną dieną“, - apie darbo su vaikais ypatumus pasakoja auklėtoja Aldona Sabaliauskienė.
 
Atsižvelgia į pageidavimus
Tobulėti ir judėti pirmyn Abromiškių reabilitacijos ligoninės specialistams visų pirma padeda patys pacientai. Jau daugiau nei dešimt metų įstaigoje renkami ir analizuojami pacientų atsiliepimai. Apklausų rezultatai, kaip sako medikai, atskleidžia apsilankančiųjų lūkesčius, silpnąsias ir stipriąsias įstaigos bei reabilitacijos proceso puses, priverčia pasitempti. Paskutiniai apklausos duomenys - tiesiog puikūs. Daugiau nei 90 proc. pacientų liko patenkinti suteiktomis jiems paslaugomis ir sakė sulaukę visko, ko tik galėjo tikėtis. „Atsiliepimai būna labai geri, ypač apie personalą. Nenuostabu, juk mūsų specialistai kvalifikuoti, stažavęsi tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Taip, mes turime moderniausią įrangą, bet be žmonių ji nedirba. Visuomet prieš ligoniams išvykstant padarome apklausą ir reaguojame, kokių pageidavimų, pastabų ar pasiūlymų jie turi. Stengiamės atsižvelgti į juos, įvertinti ir tobulinti savo veiklą“, - sako L.Sugintienė. Be to, tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų skyrių medikai negaili laiko ir ne tik bando suteikti geriausią gydymą, bet ir paaiškina pacientui, ką jie turėtų daryti namuose, kad jų sveikata stiprėtų. „Kiekvieną kartą vaikams išvykstant, jų tėveliams duodamos rekomendacijos. Be to, kineziterapijos metu mamos gali stebėti vaikų atliekamus pratimus, pasikonsultuoti su specialistu ir vėliau mankštas atlikti namuose“, - darbo ligoninėje specifiką nupasakoja L.Sugintienė.

Plečia paslaugas

„Praėjusiais metais nusprendėme, kad kviesime užsienio pacientus gydytis į mūsų įstaigą ir, manau, kad mums puikiai sekasi. Pernai pas mus apsilankė daugiau nei šimtas svečių iš užsienio šalių. Smagu, kad ir šiame kelyje mūsų ligoninė nėra paskutinė. Šiandien mes kaip ir kitos Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos jau dalyvaujame naujame rinkos procese – medicininiame turizme. Mūsų darbai neliko nepastebėti. Malonu, kad mūsų paslaugas teigiamai vertina ne tik lietuviai, bet ir vis daugiau pacientų iš Rusijos, Ukrainos, Latvijos bei kitų šalių. Tai reiškia, kad mūsų ligoninės specialistų kvalifikacija pripažįstama tarptautiniu mastu“, - sako ligoninės direktorius. Kaipgi pritraukti neretai įnoringus ir reiklius svečius iš užsienio? Juk, kaip prasitarė ligoninės personalas, – ne vienas jų prieš tai lankėsi moderniausiose sanatorijose, reabilitacijos ligoninėse Vokietijoje, Kinijoje, Izraelyje, Vokietijoje... „Prisitaikome prie jų poreikių, - atsako direktorius. – Jei tik atvykusieji turi noro, savaitgaliais suteikiame jiems galimybę aplankyti kitus miestus, pamatyti žymias šalies vietas. Plečiant įstaigos paslaugas, gerinant paslaugų kokybę, infrastruktūrą, daug prisideda ir Abromiškių reabilitacijos ligoninės steigėjas - Elektrėnų savivaldybė.
Panašu, kad tokios pastangos tikrai atsiperka – gerų užsienio svečių atsiliepimų apie įstaigoje praleistą laiką - su kaupu. „Mane čia ne tik pagydė, bet ir išmokė palaikyti fizinį aktyvumą po infarkto. Jaučiuosi daug geriau“, - rašo Olga, pacientė iš Maskvos.

 
Komentarai:
Neurologijos skyriaus slaugytoja ir visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Kuliešienė:

- Šiemet sukanka jau treti metai nuo ligų prevencijos kabineto įrengimo. Ko pavyko išmokyti sergančiuosius?
- Čia pacientai mokomi sveikos gyvensenos pagrindų, rūpinimosi sveikata. Lietuvoje be galo daug rizikos grupių žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis, ypač širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ar diabetu. Šios ligos plinta kaip epidemija, todėl labai svarbu, kad pacientas keistų požiūrį į sveikatą. Pacientams suteikiame informacijos apie asmens higieną ir kūno priežiūrą bei psichoemocinės sveikatos išsaugojimą. Paaiškinu, kaip apskaičiuoti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, taip pat teisingai pamatuoti kraujospūdį.
 
Kardiologijos skyriaus slaugytoja Nijolė Pliskauskienė:

- Kardiologinės ligos pakerta vis jaunesnius žmonės. Šiemet turėjome pacientą, kuriam buvo vos dvidešimt dveji. Kardiologiniame skyriuje dirbti yra įdomu. Tačiau pastebiu, jog mūsų pacientai „sunkėja“. Trumpėjant pooperaciniam gydymui stacionare, sulaukiame pacientų su nesugijusiomis pooperacinėmis žaizdomis. Įdomu matyti kaip jie sveiksta, stiprėja.
Slaugytoja – reabilitacinės komandos narė. Ji tarsi tiltas jungiantis pacientą, jo artimuosius ir gydytoją. Mes stebime paciento būklę, suteikiame jam žinių apie atliekamas procedūras, skiriamus vaistus. Mokome pacientus tapti kuo labiau savarankiškais.





Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Tylūs motinystės sunkumai

      Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

      Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Turite tai žinoti
      Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

      Naujas numeris