Rima Baškienė: „Bus proga sugrįžti prie medikų“

Deimantė Zailskaitė
2016-11-18
„Jei nepakeisime valstybinio mąstymo į šeimą ir sveiką gyvenseną, iš tikrųjų išnyksime kaip tauta“, - sako pirmoji Seimo pirmininko pavaduotoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Rima Baškienė (56 m.).
Rima Baškienė: „Bus proga sugrįžti prie medikų“
„Jeigu žmonės Darbo kodekso bijo kaip nesuprantamo dalyko, vadinasi, nebuvo pakankamai laiko išaiškinti visuomenei, ką su šiuo dokumentu nuveiksime, ką padarysime“, - Seimo pirmininko pavaduotoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Rima Baškienė.

- Seimo vicepirmininko kėdė jūsų neišgąsdino? Kuomet buvote siūloma į Seimo pirmininkus, kažkodėl abejojote...
- Keliu sau, o taip pat ir pareigūnui, kuris užima Seimo, kaip institucijos, aukščiausią lygmenį, patį didžiausią reikalavimą. Todėl anglų kalbos mokėjimas yra esminis. Aš visą save atiduodavau darbui ir galbūt per mažai investavau į save. Todėl mano užsienio kalbos žinios, šiuo atveju – anglų – yra kuklios. Tai ir pakišo man koją.
 
- Kadangi dirbote Socialinių reikalų ir darbo komitete socialinės problemos ir toliau jums išliks prioritetinės?
- Visų pirma įsirašysiu į Migracijos, kurią pavadinsime Demografinių problemų sprendimo ir ryšiais su pasaulio lietuviais, komisiją. Socialinių reikalų ir darbo komitetas taip pat turi galvoti apie demografinę Lietuvos situaciją. Jeigu nepakeisime valstybinio matymo į šeimą ir sveiką gyvenseną, tai mes iš tikrųjų išnyksime kaip tauta.
 
Turime labai atsakingai dirbti šiuo klausimu. Todėl aš grįžtu į Socialinių reikalų ir darbo komitetą, o ten gi – visas spektras klausimų. Ir neįgaliųjų problemos, ir šeimos politika, ir išmokos, ir daugelis temų, kurias išmaniau kadaise, o dabar teks atnaujinti žinias.

 
- Kaip vertinate tai, jog naujojo Darbo kodekso galiojimas buvo atidėtas pusmečiui?
- Iš to nedarau didžiulės problemos. Manau, kad naujoji valdžia nori tiesiog įsigilinti į jo nuostatas. Pagrindinis argumentas – nenuskriausti silpniausio žmogaus. Mes turime matyti naujojo kodekso galimybę veikti. Padaryta pauzė leis įvertinti ir, manau, žalos tikrai nepadarys.
 

Jeigu žmonės Darbo kodekso bijo kaip nesuprantamo dalyko, vadinasi, nebuvo pakankamai laiko išaiškinti visuomenei, ką su šiuo dokumentu nuveiksime, ką padarysime, kad žmonės žinotų ir būtų garantuoti, kad juos gins profsąjungos, kad darbdaviai turi tam tikrus įsipareigojimus, kad yra Trišalėje taryboje priimti sprendimai ir tik tada įsigaliojantis įstatymas.

 
- Medikai irgi nerimauja, kad naujasis kodeksas juos „pamiršo“?
- Vadinasi, bus proga prie jų sugrįžti ir tuos akcentus įrašyti į mūsų Darbo kodekso atitinkamus straipsnius. Būsimas premjeras mano, kad dar reikia atskiro pokalbio su darbdaviais ir skirtingų sričių profsąjungomis, kad pasiektume gerą rezultatą.
Kalbant apie medikus, labai tikiu būsimu sveikatos apsaugos ministru. Būtina galvoti apie atlyginimų didinimą, kad medikai jaustųsi oriai ir nepabėgtų iš Lietuvos.
 
- O kaip bus su tais, kurie iš Lietuvos niekur nepabėgs, pavyzdžiui, pensininkai?
- Pokyčiai tikrai privalomi. Stasys Jakeliūnas (kandidatas į finansų ministrus – red.) atliko išskirtinę analizę: dėl „Sodros“ skolos iš valstybės biudžeto ir mokamų palūkanų, dėl kaupiamųjų fondų… Tiesiog jų perskirstymo ir susižiūrėjimo. Perimdami iš vienos kišenės į kitą mes gi nemokame papildomų procentų. Tokiu pagrindu atsiranda pinigai.
 
Todėl ir sakėme, kad pensijos tikrai privalo didėti ir žmonės iki liepos pirmosios tai turi pajausti. Svarbiausia – valstybės valdymo peržiūrėjimas. Įstaigų, organizacijų skaidrumas, kova su korupcija, šešėlinės ekonomikos mažinimas. Tai yra tie pinigai, kuriuos galime paimti ir vėl skirti ne kam kitam, o žmonėms.
 
Pradėti reikia nuo savęs. Štai teiksiu Statuto pataisas, kad Seimo pirmininko pavaduotojų automobiliai keliautų į Transporto skyrių, o ne būtų „prisegti“ prie kiekvieno Seimo pirmininko pavaduotojo. To nereikia. Seimo nariai irgi negali nuomotis ypač brangių automobilių už parlamentines lėšas. Limuzinas – šeši šimtai eurų iš mokesčių mokėtojų pinigų. Klausiu kolegos, kodėl tokį brangų ima? Sako, žinai, jeigu pats iš savo kišenės mokėčiau, galbūt rinkčiausi pigesnį variantą...
 
- Kaip vertinate Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbą?

- Manau, kad šiai ministerijai buvo užkrautas nepaprastai didžiulis rūpestis - Darbo kodeksas, visas socialinis modelis. Besistengiant šį darbą, kuris pavadintas prioritetu, padaryti gerai - tiesiog nebeliko laiko ir dėmesio kitoms jautrioms sritims.
 
- Bet institucinės globos pertvarka stringa...
- Stringa, bet jos negalime nubraukti staigiai brūkšniu. Turi būti parengti specialistai, atsirasti žmonės, kurie nori globoti ir priimti į šeimą psichologiškai ir visapusiškai pasirengę, kad tai netaptų tam tikru verslu. Tai būtų blogiausia, kad pasiėmiau vaiką dėl to, kad yra skiriami pinigai.
Manau, turime iš tikrųjų pasilikti tam tikrą pamąstymą: o kas bus su tais vaikais, kurių nenorės paimti? Privalome rūpintis kiekvienu vaiku, kiekvienu Lietuvos žmogumi.
 
- Ar jūsų šeimos nariai jau susitaikė, kad dar ketverius metus namuose būsite reta viešnia?
- Iš tikrųjų jei ne šeima, aš viso šito negalėčiau turėti. Šeima man padeda veikti, sudaro sąlygas. Mano du užauginti vaikai gyvena Kaune, savarankiški. O vyras – jis supratingas, tautodailininkas, medžio drožėjas. Ir kadangi manęs nėra namuose, jis daugiau sukuria skulptūrų. (Šypsosi.)


 
Dosjė
Gimė 1960 m. spalio 25 d. Kelmės rajono Kentrių kaime darbininko ir tarnautojos šeimoje. Nuo 1974 m. gyvena Šiaulių rajono Kuršėnų mieste.
1978-1983 m. studijavo Kauno politechnikos institute (dabar - Kauno technologijos universitetas) ir įgijo inžinieriaus technologo specialybę.
1983 m. dirbo Plungės linų audinių fabrike inžiniere technologe.
1984 m. dirbo Šiaulių rajono vykdomojo komiteto ekonomiste,
nuo 1984 m. - Žemės ūkio darbuotojų profesinės sąjungos Šiaulių rajono komiteto instruktore.
1997-2000 m. - Seimo nario Ramūno Karbauskio padėjėja.
2000-2004 m. - Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotoja.
2004-2008 m., 2008-2012 m. - Seimo narė, išrinkta toje pačioje vienmandatinėje Šiaulių kaimiškojoje rinkimų apygardoje.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė, Etikos ir procedūrų komisijos narė, Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininko pavaduotoja.
2012-2016 m.- XI Seimo narė. Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė, Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narė, Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos narė, Mišrios Seimo narių grupės seniūnė.
Nuo 1996 m. yra Valstiečių partijos narė (dabar valstiečių ir žaliųjų sąjunga), sąjungos pirmininko pavaduotoja. 



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris