Paklausios biomedicinos studijos turi savų išimčių

Gintarė Kaminskienė
2016-04-11
Pastaruoju metu daug kalbama apie studijų programų rentabilumą. Pavyzdžiui, Klaipėdos ir Šiaulių universitetams gresia uždaryti ne vieną šiuo metu siūlomą programą dėl nesurenkamo reikiamo studijuojančiųjų skaičiaus. Toks likimas laukia ir kai kurių Lietuvos edukologijos universiteto studijų programų. Žinoma, biomedicinos sričiai tai negresia. Visos specialybės čia pritraukia pakankamai studentų. Tiesa, kaip ir visur vienos yra populiaresnės už kitas.
Paklausios biomedicinos studijos turi savų išimčių
Tarp besirenkančiųjų biomedicinos studijas nepopuliariausia yra ergoterapijos programa, kurios populiarumo stoką, ko gero, lemia sudėtingesnis įsidarbinimas pagal įgytą specialybę.

Iš biomedicinos šalis gali uždirbti

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Artūras Razbadauskas teigia, kad, matydamas kasmečius stojimų duomenis šalies mastu, yra užtikrintas, jog Biomedicinos srities studijų programos rentabilios visur. „Tiek kolegijose, tiek universitetuose šiuo metu labai daug stojančiųjų ir į slaugą, ir į kineziterapiją, ir radiologiją, ir kitas. Galbūt šiek tiek sudėtingiau su ergoterapija, bet ši problema pastebima visose aukštosiose mokyklose. Praėjusiais metais patys net nesudarėme grupės“, – pastebi prof. dr. A.Razbadauskas.
 
Kadangi Biomedicinos srities studijų programomis itin domisi užsienio šalių piliečiai, pasak profesoriaus, tai – puiki terpė valstybei uždirbti. Tiesa, jis pripažįsta, kad Šiaulių universiteto padėtis galbūt kiek sudėtingesnė. „Šiaulių universitetas turi vienintelę kineziterapiją. Jiems sekasi sunkiau, studentų jie priima palyginti nedaug, bet programa jungtinė su Klaipėdos universitetu“, – paaiškina dekanas.

Didžiausios diskusijos, A.Razbadausko teigimu, kyla tik dėl Socialinių mokslų srities studijų programų rentabilumo, pedagogikos, edukologijos.
 
Prie lyderių – ir visuomenės sveikata

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studijų prodekanas prof., dr. Rimantas Stukas patvirtina, kad atsižvelgiant į priėmimo skaičius, visos studijų programos yra paklausios. Dešimt dvidešimt metų populiariausiųjų biomedicinos srities viršūnėje puikuojasi medicinos ir odontologijos studijų programos. Tačiau pastaruoju metu prie populiariųjų iš tiesų galima priskirti ir Visuomenės sveikatos bakalauro studijų programas. „Matyt, tam įtakos turi tai, kad savivaldybėse veikia visuomenės sveikatos biurai, padidėjo informacijos sklaida apie specialybę ir jos reikalingumą. Mokiniai anksčiau į visuomenės sveikatą rinkdavosi neįstoję į mediciną, dabar matome kardinalų pasikeitimą – jaunuoliai renkasi šias studijas žinodami, ką norės dirbti“, – teigia prof., dr. R.Stukas.
 
Deja, tarp populiariųjų kam nors vis vien tenka užimti paskutinę vietą. „Jei pažiūrėtume, į kurias studijų programas norinčiųjų daugiausiai, o kurias – mažiausiai, išskirti galima ergoterpijos bakalauro studijų programą. Žinoma, užpildome visas vietas, bet jei lygintume su Reabilitacijos krypties Kineziterapijos studijų programa – pastaroji yra kelis kartus patrauklesnė už ergoterapiją“, – pastebi VU MF prodekanas.
 
Ergoterapijai stinga reklamos ir galimybių
Ergoterapijos studijų programų populiarumo stoką, ko gero, lemia sudėtingesnis įsidarbinimas pagal įgytą specialybę. Be to, specialybė per menkai išreklamuota. „Ergoterapija ir kineziterapija yra tos pačios Reabilitacijos krypties specialybės. Kineziterapeutai gali teikti paslaugas, kurios yra aiškiai suprantamos ir duoda apčiuopiamą efektą pacientams. Ergoterapija gi skirta aplinkos neįgaliesiems pritaikymui“, – mano prodekanas.
 
Nors atrodytų, kad sveikatos priežiūros įstaigose ergoterapeuto etatas turėtų būti, pagal specialybę įsidarbinti vis tiek sudėtinga. „Kadangi sistema nėra pakankamai išplėtota, specialistui nėra plačių galimybių realizuoti gebėjimus. Žinoma, prie to prisidėti turėtų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Kita vertus, aišku, kad šalies ekonominė situacija yra tokia, jog kiekvienam neįgaliajam nėra galimybės suteikti maksimalių paslaugų, kai juo rūpinasi ir kineziterapeutas, ir ergoterapeutas, ir psichologas, ir socialinis darbuotojas, ir slaugytojas. Stengiamasi maksimaliai, kiek galima, bet ergoterapija, ko gero, bus perspektyvesnė ateityje. O jaunimas gi dabar nori baigę dirbti, uždirbti ir save realizuoti. Ambicijos didelės, bet lūkesčių patenkinti ne visuomet įmanoma“, – priežastis, kodėl ergoterapija tarp lyderių lieka autsaiderė paaiškina prof. dr. R.Stukas.



Komentarai
LSMU Rezidentų tarybos narys Karolis Bareikis:

- Didžioji dauguma podiplominių studijų programų vietų užsipildo. Žinoma, yra buvę precedentų, kad tų vietų lieka. Tačiau reikia nepamiršti, kad stojimas vyksta ne vienu etapu. Teikiame prašymus į šešias vietas, tarkime, sistema paskaičiuoja, kad įmanoma įstoti į tris, tačiau pasirenkama tik viena. Taip sukamas vienas, antras ratas ir net po jo kartais lieka laisvų vietų.

 
Kai kurie įstoja nebūtinai ten, kur nori, o tik į trečią ar ketvirtą poziciją, tuomet nepasirašo sutarčių ir laukia, kol atsilaisvins pirmoji norima vieta.
Ne paslaptis, kad neretai atsarginis variantas būna šeimos medicina. Kita vertus, tikrai yra būsimų gydytojų, kuriems ši sritis atrodo patraukliausia. Prie nepopuliarių galima priskirti darbo, ko gero, ir laboratorinę mediciną.
 
LSMU Tarptautinių ryšių ir studijų centro viešųjų ryšių specialistė Jurgita Miciulevičiūtė-Smeu:

- Lietuvos sveikatos mokslų universitete vykdomos 19 pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programos šiose mokslo studijų srityse: biomedicinos mokslų –16; dvi socialinių mokslų ir vieną fizinių mokslų (kartu su KTU). Antrosios pakopos studijų programų Universitetas vykdo vienuolika. Šiemet planuojame pradėti vykdyti dar dvi naujas antrosios pakopos studijų programas: Gyvensenos medicina ir Medicininė chemija (kartu su KTU).
Universitete vykdomos studijų programos yra populiarios ir rentabilios, todėl atsisakyti kurios nors studijų programos neketiname.
 
Tarp kitko:
Klaipėdos universitete Sveikatos mokslų universitetas – rentabiliausias. Šiuo metu čia studijuoja 1200 studentų, iš studijų kartu su valstybės dotacijomis uždirbami apie du milijonai eurų. Valstybės dotacijos sudaro tik apie 15 procentų šios sumos,  išlaidos nesiekia milijono.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris