Nėščiosioms ir naujagimiams – griežtesnė priežiūra

Modesta Kuprijevskaitė
2018-09-06
Siekiant dar labiau apsaugoti būsimas mamas ir jų kūdikius nuo įvairių sveikatos sutrikimų, sveikatos apsaugos ministras ėmėsi nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių priežiūros tvarkos aprašo keitimo. Iš karto po naujųjų metų būsimoms mamos bus atliekami papildomi tyrimai. Be to, numatyta sugriežtinti reikalavimus, keliamus nėščiąsias, gimdyves bei naujagimius prižiūrinčiam personalui.
Nėščiosioms ir naujagimiams – griežtesnė priežiūra
Nuo kitų metų nėščiųjų sveikatos patikros aprašas pasipildys išplėstu gliukozės tolerancijos tyrimu, besilaukiančias moteris taip pat bus pradėta tikrinti dėl virusinės kilmės hepatito B.

Reikėjo jau seniai
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) išplatintame pranešime spaudai skelbiama, kad ministras pasirašė įsakymą, kuriuo reglamentuojama, jog nuo ateinančių metų nėščiųjų sveikatos patikros aprašas pasipildys išplėstu gliukozės tolerancijos tyrimu, besilaukiančias moteris taip pat bus pradėta tikrinti dėl virusinės kilmės hepatito B.
 
Tai, kad šie pokyčiai – ilgai laukti ir sveikintini, patvirtina Kauno klinikų Akušerijos skyriaus akušerė ir tinklaraščio „Sumani mama“ autorė Marija Mizgaitienė. „Ypač reikalingas buvo detalesnis cukrinio diabeto tyrimas. Negydomas gestacinis diabetas tikrai gali pridaryti daug žalos – neigiamai paveikti vaisiaus fiziologiją, augimą ir raidą“, - perspėja ji.
Pagal vis dar galiojantį aprašą, gliukozės tolerancijos mėginys turėtų būti atliekamas vieną kartą – 24 - 28 nėštumo savaitę, ir tik tuomet, jei būsima mama patenka į rizikos grupę. Tačiau M.Mizgaitienė patvirtina, kad paprastai nėščiąsias prižiūrintys gydytojai tai daro ir dažniau.

 

L.S. skaičius
27 
- per tiek tūkst. naujagimių pernai gimė Lietuvoje.

 
Edukuos personalą
Naujuoju įsakymu taip pat patvirtinama, kad keisis ir reikalavimai, taikomi būsimas mamas, gimdyves bei kūdikius prižiūrintiems specialistams: šeimos gydytojams, pirminės asmens sveikatos priežiūros komandos gydytojams, akušeriams ginekologams bei akušeriams. Medikai ne tik privalės išklausyti privalomus kvalifikacijos kėlimo kursus, bet ir turės griežtai paisyti įsakyme nurodytų akušerijos ir neonatologijos gydymo metodikų bei protokolų.
 
LSMU Neonatologijos klinikos vadovė prof. dr. Rasa Tamelienė įsitikinusi, kad nuolatinis žinių atnaujinimas ir tęstinių mokymų visam nėščiąsias bei naujagimius prižiūrinčiam personalui vykdymas – būtinas, tačiau pabrėžia, jog svarbu aiškiai apgalvoti, kaip tai įgyvendinti. „Pastangos tobulinti personalą – didelis žingsnis pirmyn, tačiau tam, kad pavyktų efektyviai įgyvendinti numatomus tikslus, reikia nuodugniai apgalvoti visą sistemą. Tai sietina ne tik su griežtu organizavimu, bet ir su finansavimu, tad tikrai bus įdomu, kaip tai bus sprendžiama“, - svarsto R.Tamelienė.
 
Svarbiausia – iniciatyva 
Nėščiąsias, gimdyves ir kūdikius prižiūrinčio personalo kvalifikacijos kėlimas mūsų šalyje – ne naujiena. Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo projekto metu, vykdant sveikatos apsaugos programas, net 26 mūsų šalies ligoninės buvo aprūpintos modernia nėščiųjų bei naujagimių priežiūrai skirta įranga, o 4 tūkst. nėščiųjų ir naujagimių priežiūros specialistų kėlė kvalifikaciją.
 

Tačiau vien tik to nepakanka – svarbi ir pačių darbuotojų iniciatyva. Tai patvirtina ir R.Tamelienė. „Daugelyje mūsų šalies ligoninių darbuotojams yra suteiktos reikiamos sąlygos saviugdai: yra manekenai, konkrečių situacijų modeliai. Užsienyje už nėščiųjų ir kūdikių priežiūrą atsakingas personalas reguliariai pakartoja turimas žinias ir atnaujina įgūdžius, tad tai daryti privalome ir mes. Nestandartinių situacijų pasitaiko gana retai, o jei esi primiršęs, kaip tokiais atvejais elgtis, kokybiškos pagalbos suteikti paprasčiausiai nepavyks“, - teigia ji.
 
Nerimauti – neverta 
Nėščiųjų ir naujagimių priežiūros bazės pertvarkos toli gražu nereiškia, kad reikėtų nerimauti dėl esamos situacijos. R.Tamelienės teigimu, kūdikių ir nėščiųjų priežiūros lygis mūsų šalyje jau keletą dešimtmečių prilygsta ir kitoms Europos šalims. „Vienas reikšmingiausių veiksnių, leidžiančių užtikrinti sėkmingą priežiūrą bei gydymą – regionalizacija. Pavyzdžiui, visi sergantys ar iki 34 savaitės gimę naujagimiai griežtai gydomi tik tretinio lygio ligoninėse – Kauno klinikose arba Santaros klinikose“, - pasakoja ji.
 
Nepaisant to, jog medikai žino, kaip įvairiapusiškai pasirūpinti ką tik į pasaulį atėjusio naujagimio būkle, savotiškus namų darbus turi atlikti ir mama. „Apie tai, kokie tyrimai bus atliekami ką tik gimusiam kūdikiui, būsimos mamos privalo pasidomėti dar nėštumo metu, nes vos tik moteris atsiduria gimdymo palatoje, jai pateikiami sutikimų atlikti konkrečias procedūras blankai. Nė vienas nėščiajai ar naujagimiui atliekamas tyrimas nėra privalomas, tad moteris turi apsispręsti pati. Tai padaryti įmanoma tik iš anksto pasidomėjus patikimais informacijos šaltiniais. Mes, gydytojai, visuomet raginame domėtis, nurodome, kur ieškoti informacijos ir atsakome į visus iškilusius klausimus“, - tikina akušerė M.Mizgaitienė.


 
Komentaras
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė:

- Esu viena naujųjų pokyčių iniciatorių – ilgus metus stengėmės, kad papildomi tyrimai atsirastų sąraše ir taptų prieinami kiekvienai nėščiajai.
Europoje mes – viena pirmųjų šalių, kurioje nėščiosios bus tiriamos dėl gestacinio diabeto. Tai yra nepaprastai svarbu, nes atnaujintą ir patikslintą gestacinio diabeto tyrimą rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija, pasaulio endokrinologų draugijos, įvairios Amerikos ir Europos akušerių ginekologų sąjungos.
 
Taip pat ilgai siekėme, kad besilaukiančios moterys būtų tiriamos ir dėl hepatito B. Ieškojome įvairių būdų ir prašėme Valstybinės ligonių kasos, kad surastų galimybę ir prisidėtų prie šios permainos įgyvendinimo. Žinoma, tai susiję su didelėmis lėšomis. Pavyzdžiui, jeigu aptinkamas hepatito B virusas, turi būti tiriama ne tik moteris, bet ir jos aplinkoje esantys žmonės. Tai – palyginus didelės sąnaudos, tačiau svarbiausia, kad mes galėsime naujagimius apsaugoti nuo užsikrėtimo hepatitu B.
Džiaugiuosi, kad Lietuvoje mes jau pasiekėme suvokimą, jog vaiko sveikatą privalu pradėti saugoti jam dar negimus. Tiek šiuo požiūriu, tiek veiksmais tikrai lenkiame kai kurias ES valstybes.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris