Vokietija legalizuoja kanapių rūkymo klubus

Aneta Vaitkienė
2023-04-20
Praėjusią savaitę Vokietijos sveikatos ministras Karlas Lauterbachas pristatė apmažintą kanapių legalizavimo planą, pagal kurį šalies kanapių mėgėjai turės pasikliauti kanapių auginimu namuose ir socialiniais klubais, o ne licencijuotomis parduotuvėmis ar vaistinėmis, kaip buvo numatyta iš pradžių.
Vokietija legalizuoja kanapių rūkymo klubus
Suaugę vokiečiai galės įsigyti žolelės socialiniuose klubuose, turinčiuose iki 500 narių, kurie neturi būti orientuoti į pelną. Registruotas klubo narys turės teisę įsigyti tam tikrą ribotą kiekį marihuanos.

Iš pradžių norėjo daugiau
Tokie pakeitimai paskelbti po kelis mėnesius trukusių diskusijų su Europos Komisija dėl preliminaraus Vokietijos plano legalizuoti kanapes įgyvendinamumo. Rezultato ilgai laukė politikai, įmonės ir vartotojai, kuriems buvo smalsu sužinoti, iki kokios gi ribos Komisija toleruos dideles Vokietijos ambicijas.
 
„Po pokalbių su Komisija priėjome prie išvados, kad tuo metu parengtas (legalizacijos plano) projektas nepadės mums toliau siekti savo tikslų“, – spaudos konferencijoje Berlyne sakė K.Lauterbachas. Pagal sumažintą planą suaugę vokiečiai galės įsigyti žolelės socialiniuose klubuose, turinčiuose iki 500 narių, kurie neturi būti orientuoti į pelną. Registruotas klubo narys turės teisę įsigyti tam tikrą ribotą kiekį marihuanos, o jei praktika pasiteisins, Vokietijos vyriausybė vėliau planuoja išbandyti kanapių pardavimą kai kurių regionų licencijuotose parduotuvėse. Panašūs socialiniai kanapių mėgėjų klubai jau egzistuoja Ispanijoje ir Maltoje.
 

Žmonės taip pat galės užsiauginti marihuaną patys, tačiau vienam žmogui bus leisti tik trys augalai.
 
ES taisyklės pakirpo sparnus
Ministrai teigia, kad juos ribojo ES taisyklės, įpareigojančios valstybes nares kovoti su prekyba narkotikais. Galutinis rezultatas, kaip ir daugelis dalykų Vokietijoje, – tai sudėtingas kompromisas tarp norų ir galimybių.
 
Konservatyvūs opozicijos politikai teigia, kad bet koks narkotikų liberalizavimas yra pavojingas. Antai, Bavarijos premjeras Markusas Söderis tviteryje parašė, kad narkotikų legalizavimas yra „tiesiog neteisingas kelias“, o „narkotikų klubų“ steigimas neišsprendžia jokių problemų, tik sukuria naujas.
 
Vokietijos kanapių legalizacijos reformų tikslas – išstumti iš verslo narkotikų prekeivius, užkirsti kelią kenksmingais chemikalais „praturtintų“ kanapių vartojimui ir nustoti kriminalizuoti minimaliais kiekiais kanapes parūkančius žmones. Tačiau bene svarbiausias dalykas šiame žingsnyje yra siunčiamas politinis signalas – retas susitarimo momentas uolėtoje Vokietijos kairiųjų, žaliųjų ir liberalų valdančiojoje koalicijoje, kuri dažnai suvokiama kaip nevieninga, ginčytina ir negalinti įgyvendinti savo pagrindinės politikos.
 
Atsikratė stagnuojančio konservatyvumo

Atėjus į valdžią 2021 m., po 16 metų trukusios Angelos Merkel konservatorių vadovaujamos vyriausybės, naujoji koalicija pažadėjo jaunesnę, linksmesnę ir liberalesnę Vokietiją.
 
Kai kurie nauji ministrai buvo visa karta jaunesni už kadenciją baigiantį ministrų kabinetą. Po susitikimų jie pasidarė asmenukes ir pažadėjo greitesnį internetą, ekologiškesnę energiją ir daugiau LGBTQ teisių. Žiniasklaidos ažiotažo sulaukęs pažadas legalizuoti marihuaną – šios progresyvios darbotvarkės, kuria siekiama supurtyti pomerkelinę Vokietiją, dalis. Duodami interviu, kai kurie jaunesni ministrai net pradėjo vartoti žargoninį žodį „bubatz“, kurį jauni vokiečiai vartoja kanapėms pavadinti.
 
Tačiau, kelis mėnesius pabuvus valdžioje, kone per naktį ministrų kabineto prioritetai buvo priversti pasikeisti: rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą. Vokietiją ištiko precedento neturintis karinių išlaidų padidėjimas, o energetikos ir prekybos ryšiai su rusija visiškai nutrūko. Turint omeny šiuos iššūkius, galima teigti, kad Vokietija puikiai susidorojo. Ekonomika yra stabili, o energijos trūkumas, kurio buvo bijota, taip niekuomet ir neatsitiko. Bet... už politinę kainą.

 
Daugkartinės karo sukeltos krizės padidino įtampą tarp trijų koalicijos partnerių, ypač žaliųjų ir verslui palankios liberalios FDP. Ir štai kanapių legalizavimas: tai šiuo metu viena iš nedaugelio sričių, dėl kurių susitaria trys partijos, vadinančios save pažangiomis.
 
Legalizacijos ramsčiai
Taigi, Vokietijoje nuo šiol tampa legalu turėti iki 25 g kanapių – tai nemenkas kiekis, kurio turėtų užtekti maždaug dešimčiai suktinių.
 
Vokietijos sveikatos ministro teigimu, kanapių auginimas namuose ir kanapių klubai yra pirmasis iš dviejų Vokietijos pastangų legalizuotis ramsčių. „Mūsų tikslas pirmuoju ramsčiu padaryti taip, kad nereikėtų pranešti Briuseliui (jog nacionaliniai įstatymai nepažeidžia ES įstatymų)“, – pridūrė Vokietijos žemės ūkio ministras Cem Özdemir.
 
Antrasis ramstis – tai regioniniai pavyzdiniai komercinių tiekimo grandinių kūrimo projektai, kurie truks penkerius metus ir bus nuolat vertinami. „Jie bus palydėti suderintų Vokietijos vyriausybės pastangų rasti Europoje rėmėjų šiai progresyviai, į prevenciją orientuotai kanapių politikai“, – kalba K.Lauterbachas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris