Žiemą puola „skrandžio gripas“

Aigustė Tavoraitė
2018-02-22
Kas tai yra per diagnozė „skrandžio gripas“. Tai gripo komplikacija ar atskira liga?
Rasa, 33 metai
Žiemą puola „skrandžio gripas“
Ūmios žarnyno infekcijos ligos pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu, pilvo skausmu ir dar kitaip vadinamos skrandžio ar žarnyno „gripu“.

Šaltuoju sezonu siaučia ne tik gripo ir peršalimo ligų virusai, bet ir ūminių žarnyno infekcijų sukėlėjai, primena visuomenės sveikatos specialistai.

Atsako specialistas
Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. dr. Limas Kupčinskas:

Klasikinis gripas gali pažeisti kvėpavimo takus (ne tik viršutinius, bet komplikuotis ir plaučių ligomis), raumenų, nervų sistemas. Tačiau tiesiogiai virškinamojo trakto šis virusas nepažeidžia. Ūminės žarnyno infekcinės ligos, kurios pasireiškia staigiu vėmimu ir viduriavimu, kartais karščiavimu, dažniau užklumpa vaikus. Tačiau kai suaugęs ligonis atvyksta su ūmiu vėmimu, viduriavimu, po apsinuodijimų maistu ar kitų infekcijų (po antibiotikų vartojimo vis dažniau susiduriama su Clostridium difficile infekcija), ligų, kurios pasireiškia viduriavimu – opinio kolito, Krono ligos, įtariame ir šias vadinamąsias vaikų infekcijas.
 
Suaugusieji būtent nuo vaikų paprastai ir užsikrečia, nors tai nėra dažni atvejai. Dažniau užsikrečia turintieji imuniteto sutrikimus, vadinamieji imunosupresiniai pacientai, vartojantys imunitetą slopinančius vaistus dėl kitų ligų. Kaip žinia, rotavirusinė infekcija būna gerokai sunkesnė, dėl jos, organizmui staiga netekus daug skysčių, galima atsidurti ir ligoninėje. Noro virusu persergama lengviau – žmogus pavemia ar viduriuoja keletą dienų ir savaime be didesnio gydymo praeina. Infekcija perduodama oraliniu fekaliniu būdu. Todėl viena pagrindinių prevencijų – tinkama rankų higiena, paviršių dezinfekavimas.


 
Verta žinoti
Ūmines žarnyno infekcines sukelia rotavirusai, astrovirusai, pikornavirusai, adenovirusai ir parvovirusai ir kt. Skirtingai nuo bakterijų, žarnyno virusai maiste nesidaugina, jie yra labai atsparūs išdžiūvimui, ilgai pakelia užšaldymą.
Pirmieji rotavirusų sukelto enterito (plonosios žarnos uždegimas) simptomai pasireiškia po 24–72 valandų po užsikrėtimo. Liga prasideda ūmiai. Pagrindinis ankstyvasis simptomas – vėmimas, kuris tęsiasi nuo 2 iki 6 dienų.
 
Kiek vėliau ligonis pradeda viduriuoti iki 20 kartų per parą skystomis arba pusiau skystomis išmatomis. Vaikams gali būti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Beveik 90 proc. ligonių karščiuoja. Adenovirusai ir dažnai sukelia ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, bronchitą, plaučių uždegimą, faringitą. Priklausomai nuo tipo, adenovirusai gali sukelti ir kitas infekcijas: gastroenteritą (ypatingai vaikams), konjunktyvitą, cistitą ir kt.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica