Vyras šeimoje - trečia koja?

Greta Vanagienė
2020-02-21
Pirmojo vaikelio gimimas poros santykiams įneša ne tik stebuklo momentą, bet ir užduoda nelengvą misiją – iš naujo susikurti tarpusavio ryšį. Moteris tampa nebe tik mylimoji, bet ir mama, taigi jai dėmesį reikia padalinti perpus. Psichologas, šeimų ir porų santykių konsultantas Ričardas Pabiržis sako, jog daugiausiai išminties šioje situacijoje turėtų parodyti vyras.
Vyras šeimoje - trečia koja?
Pasak psichologų, vyro misija gimus vaikeliui - demonstruoti išmintį. Svarbiausia rūpestis, pagalba, asistavimas savo moteriai. Tenka pripažinti ji šį etapą išgyvena dvigubai sunkiau nei vyras, todėl jai dėmesys taip pat ypač svarbus.

Jautriausi pirmi aštuoni mėnesiai 
 

Psichologas Ričardas Pabiržis sako, kad pirmojo vaikelio gimimas poros santykiuose bene svarbiausias gyvenimo etapas - romantinė meilė pagaliau duoda vaisius. Nors šeimai dabar reikia ypač daug šilumos, atjautos ir užuovėjos, anot specialisto, jautriausias laikas – pirmi aštuoni mėnesiai.

 
„Per šiuos mėnesius po vaikelio gimimo vyras turėtų sukaupti ypač daug kantrybės. Mamai ir mažyliui šis etapas pats sudėtingiausias. Jiems tenka svarbiausia užduotis – užmegzti saugaus prieraišumo ryšį“, - teigia psichologas.

Anot jo, mama dažnai būna išsekusi, išvargusi, todėl visi buvę poros jautrumo taškai tampa labiau matomi, agresyvūs, kampuoti. Be to, jei poros santykiai prieš tai buvo ne tokie, kokių tikėtasi, gimus vaikeliui paprastai vienas kitam nebeužtenka kantrybės ir tolerancijos – paaštrėja konfliktai. Psichologas sako, kad vyro misija tokiu laiku - demonstruoti išmintį. Svarbiausia rūpestis, pagalba, asistavimas savo moteriai. Tenka pripažinti ji šį etapą išgyvena dvigubai sunkiau nei vyras, todėl jai dėmesys taip pat ypač svarbus.
 
Jaučiasi nuošaly
Vis dėlto vyras dažnai negavęs iš mylimosios dėmesio dėl to jaučiasi likęs nuošaly, ar net lyg šeimos trečia koja.
„Jei jis tai priima asmeniškai, vaikelį traktuoja kaip šeimos įsibrovėlį, užėmusį jo vietą, o mylimąją kaltina esą ji pastatė jį į nereikšmingą šeimos poziciją. Įsivyrauja trintis. Vyrai dažnai skundžiasi, kad moterys turi dvigubą misiją – būti ir mylimąja, ir motina“, - dalinasi R.Pabiržis.
Vis dėlto specialistas pastebi dažniausiai lygiavertiškai išlaviruoti tarp dviejų svarbių ugnių moterims nepavyksta. Čia nugali motiniški instinktai - vaikas taip ir lieka visą gyvenimą svarbiausia misija, o vyras neatgauna prarastų pozicijų Tokiu atveju kasmet problema tik auga.
 

Neprarasti spontaniškumo
Šeimos santykių laukas, anot specialisto, priklauso nuo vyro požiūrio į pasikeitusią situaciją, kiek jis sugebės parodyti empatijos.
„Normalioje santuokoje, kur vyrauja šilti jausmai, pažinodamas mylimąją žinai jos silpnąsias ir stipriąsias savybes. Bet kuriuo atveju vyras turi demonstruoti išmintį - gebėti pažvelgti į situaciją iš platesnės perspektyvos. Jei mama perdėtai reaguoja į vaikelį, kartais užtenka pajuokauti. Svarbiausia neprarasti humoro jausmo, žaismingumo santykiuose. Į konfliktines situacijas pažvelgti atlaidžiau“, - pataria R.Pabiržis.
 
Išlaikyti artumo jausmą
Sukurti naują ryšį, anot specialisto, padeda trumpos savaitgalio išvykos.
„Šalies kurortai gali pasiūlyti geriausią poilsį ir pramogą. Nereikia nė ilgų skrydžių. Jei yra laiko ir galimybių, siūlau išeiti į koncertą, kiną, renginį, įdomesnę proginę vakarienę. Be to, ne mažiau svarbu tiesiog paprasti pasivaikščiojimai drauge, filmų žiūrėjimas namuose. Svarbiausia būti šalia vienas kito ir palaikyti emociškai. Neprarasti spontaniškumo, pradžiuginti, mokėti sukurti siurprizą“, - sako R.Pabiržis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Celine Dion: šliaušiu, bet nesustosiu

    Drąsus dainininkės Celine Dion sprendimas dokumentiniame filme atskleisti skaudžiausius ligos momentus – kūno sąstingį, nekontroliuojamus spazmus ir bejėgiškumą – sujaudino ir medicinos bendruomenę. „Celine atvirumas paskatino didesnį susidomėjimą sustingusio žmogaus sindromu. Tikimės, kad tai paskatins skirt...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris