Silpnas imunitetas kelia riziką ir akių sveikatai

Domantė Juknonytė
2016-11-11
Geras regėjimas užtikrina mūsų gerą savijautą, tačiau tamsiuoju metų periodu dažniau susiduriame su akių sveikatos sutrikimais. Tiesa, šiam sezonui būdinga tamsa – nėra tiesioginė jų priežastis.
Silpnas imunitetas kelia riziką ir akių sveikatai
Vėlyvą rudenį, žiemą, kuomet padidėja sausų akių sindromo, akių nuovargio rizika, oftalmologai pataria naudoti drėkinamuosius akių lašus.

VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus gydytoja oftalmologė Lina Dapkevičienė teigia, jog rudens ir žiemos periodui būdingi šalti, vėjuoti orai dažniausiai lemia akių sudirgimus, o silpnėjantis imunitetas gali neigiamai atsiliepti ir akių sveikatai.
 

„Šiuo laiku, didėjant žmonių sergamumui, dažniau pasitaiko ūmių uždegiminių virusinės, bakterinės kilmės ligų, paliečiančių ir mūsų regėjimą, - apie sezono įtaką akims kalba gyd. L.Dapkevičienė. - Dėl nusilpusio imuniteto gali paūmėti ir lėtinės akių ligos.“

 

Vėlyvą rudenį, žiemą padidėja sausų akių sindromo, akių nuovargio rizika. „Prasidėjus šaltesniam orui, stipresniam vėjui, nereikėtų užmiršti akių apsaugos. Patarčiau naudoti drėkinamuosius akių lašus, kadangi akys būna linkusios daugiau ašaroti, tačiau tos ašaros ne tokios kokybiškos, tad didėja uždegimų rizika.
 
Lašinant vaistus, akys tampa ramesnės ir atsparesnės šalčiui. Tai aktualu ir vairuotojams: dažnas ar ilgalaikis kondicionieriaus naudojimas sausina akis, - perspėja gydytoja. - Tam, kad mažintume vėjo patekimą į akis, galime naudoti apsauginius akinius – akys bus mažiau dirginamos. Žinoma, akiniai turėtų būti šviesesnio stiklo, nei vasarą.“
 
Gydytoja pabrėžia, jog patys žmonės dažnai yra atsakingi už savo akių sveikatą. Profilaktinė akių priežiūra ir tinkamas elgesys mažina tam tikras akių problemas, gali padėti jų išvengti. „Dirbantiems kompiuteriu reikėtų daryti pertraukas atsitraukiant nuo tiesioginio darbo, pakeičiant veiklą, ir taip pailsinant akis. Taip pat rekomenduojama kartą per dieną atlikti akių mankštą, - pataria gydytoja. - Tam tikrų akių sveikatos sutrikimų galima išvengti, jei porą kartų per metus, kada silpsta imunitetas (vasarį, kovą), vartojami vitaminai. Vyresniems žmonėms reikėtų vartoti papildus su liuteinu, jaunesniems – su B grupės vitaminais.“
 
 „Akių regėjimą ypač stiprina žalialapės ar kitos žalios spalvos daržovės. Brokoliai, špinatai, salotos, žirneliai, šparaginės pupelės – puikus antioksidanto liuteino šaltinis. Vitaminų A ir E, reikalingų regėjimui, gausu augalinės kilmės aliejuose“, - sako gydytoja L.Dapkevičienė.  
 

Šiuo metų laiku, kada naudojame daug dirbtinos šviesos, svarbu parinkti tinkamą apšvietimą. „Yra akių ligų (pvz., glaukoma), kurių pasireiškimą skatina akies vyzdžio pokyčiai. Kadangi vyzdys reaguoja į šviesos kiekį, patalpose turėtų būti vienodas ne itin ryškus apšvietimas. Skaitant knygą ar dirbant kompiuteriu, į žiūrėjimo objektą reikėtų nukreipti papildomą šviesos šaltinį“, - pasakoja gydytoja ir pabrėžia, jog tai ypač aktualu vyresniems žmonėms.


Svarbu žinoti
Labiausiai regėjimui kenkia ilgalaikis darbas kompiuteriu, ilgalaikis televizoriaus žiūrėjimas, netinkamas apšvietimas.
Išmanieji telefonai dėl smulkaus teksto ekrane ir mažo atstumo į jį žiūrint yra labai pavojingi akių sveikatai, ypač vaikams.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Jurgita Syminienė (33 m....
  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  „Atrodė iki pilnos laimės gyvenime trūksta tik vaikelio“, - pokalbį pradeda pogimdyminę depresiją išgyvenusi Di...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica